jaja99
11.04.08,14:37
Ahojte, prosím o radu.
SZČO vedie jednoduché účtovníctvo. Zúčastnil sa dražby, v ktorej mesto ponúkalo priestory do prenájmu. Každý, kto sa zúčastnil a mal záujem zobrať priestory do prenájmu, navrhol sumu, ktorú je ochotný pri podpise nájomnej zmluvy zaplatiť. Ten, kto ponúkol najviac (môj klient) získal "PRÁVO NÁJMU NEBYTOVÉHO PRIESTORU NA OBDOBIE 5 ROKOV". Získané právo si uplatnil - podpísal nájomnú zmluvu s mestom, podľa ktorej bude platiť dohodnuté nájomné. Samozrejme zmluvu mesto podpísalo až po zložení vydraženej ceny.
Jedná sa o šesťcifernú sumu, teda nie málo. Potrebujem radu: Ako zaúčtovať úhradu vydraženej ceny vyplatenú mestu pred podpisom nájomnej zmluvy. Táto čiastka nie je zábezpeka, ale je nevratná a klient jej vyplatením získal vyššieuvedené právo. Ide mi o to, či je to VOZD pri úhrade prenajímateľovi alebo sa rozpočítava na dobu 5 rokov + kde to v postupoch nájdem.

Vďaka za odpovede.
betka
11.04.08,13:03
Postupovala by som spôsobom:

-ide o získanie, kúpenie nejakého práva. Kúpenie práva je nehnotným majetkom. Ak je cena do 50 tis. Sk-účtovala by som cez 518-postupy účtovania par.65-účtueme NM, kt. nebol zaradeý do DNM.

Ak je cena vyššia ako 50 tis., toto právo by som účtovala ako DNM, pričom je potrebné odpisovať. Právo ste získali na 5 rokov, zaradím do DNM a odpisujem 5 rokov. (ak by bolo právo na obdobie 3 roky, odpisovala by som 3 roky).

Možno sa ešte niekto vyjadrí.
jaja99
11.04.08,13:24
Ide o to, že v postupoch pre JÚ nie je definované presne čo je nehmotný IM. V § 10 ods. 4 Postupov je napísané: Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa osobitného predpisu - odvolávka na § 22z 595/2003 - ten hovorí, že nehmotným M sú práva priemyselného vlastníctva, autorské práva, práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktoých cena je vyššia ako 50.000 SKK.
Kam však zaradiť právo nájmu nebytového priestoru???
V postupoch pre PÚ je napísané, že na účte 014 - Oceniteľné práva sa účtujú aj užívacie práva, čiže tam je to jasné, ale v postupoch pre JÚ je len negatívne vymedzené, čo nie je nehmotný M: § 10 ods. 10: marketingové štúdie, školenia, semináre, prieskum trhu, poradenstvo, získanie noriem ISO, zábeh výkonov, reklama, reštrukturalizácia a rozšírenie výroby.
Čiže moje PRÁVO NÁJMU nie je definované ako NM v zákone 595/2003 a zároveň nie je vylúčené z definicie NM pdľa postupov, tak neviem čo s tým.
betka
11.04.08,13:42
JAja par. 37/9 - postupy
Ide o oceniteľné právo-užívacie právo...., ak sa obstarali za odplatu.

posudzovala by som to ako užívacie právo, Kúpila som si právo, že budem v prenájme, že budem užívať nejaký nebytový priestor s tým, že budem platiť nájomné.
(Ja si môžem kúpiť napr. právo prechodu cez pozemok.) PRÁVO

Bolo by dobré popísať, aký text je od mesta, aby sme sa chytili slovíčok, tie sú podstatné. Nájom je jasný,...
jaja99
11.04.08,14:15
Áno ide o oceniteľné právo - užívacie právo ( účet 014 PÚ). Ale ja účtujem v jednoduchom účtovníctve a neviem, na základe čoho pre mňa platí právo nájmu = nehmotný majetok.

Od mesta je len zápisnica z výsledku dražby, kde je uvedené: dražobník (mesto), navrhovateľ (mestská sro, ktorá spravuje nehuteľnosti), prítomní (licitátor, zapisovateľ), predmet dražby: PRÁVO NÁJMU NEBYTOVÉHO PRIESTORU O VÝMERE ....M2, NA OBDOBIE 5 ROKOV, nachádzajúceho sa ............., vydražiteľ: môj klient, vydražená cena: 190.000 SKK a podpisy. Toť vsjo.
jaja99
11.04.08,15:16
posúvam
jaja99
14.04.08,05:57
Prosíííííííííííím vyjadrite sa.