Kika69
11.04.08,14:51
Dobrý deň!


Chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o radu, resp. o odobrenie. Začala som robiť účtovníctvo vo firme, ktorá poskytovala pôžičky a zhodnocovala vklady klientov, to ešte robí aj dodnes.. Viem, že tieto finančné činnosti sú podľa zákona o DPH oslobodené od daňovej povinnosti. Predošlý štvrťrok účtovníčka vstupy na DPH prepočítavala s koeficientom. Firma postúpila všetky svoje pohľadávky inej firme a I. štvrťrok nemala žiadne výnosy okrem odplaty za postúpenie pohľadávok. Budem to robiť správne, keď tento štvrťrok neuplatním žiadnu daň na vstupe? (bolo tam zopár faktúr za telefóny, aktualizáciu softweru atď.) Vlastne ani na výstupe, lebo odplata za postúpenie pohľadávky, je tiež bez DPH. Konám správne? Vďaka
Vladimír Ozimý
11.04.08,12:57
postúpenie pohľadávky nie je predmetom dane. Nárok na uplatnenie DPH vám nevzniké podľa § 49 ods. 3 zákona t.j. musíte poskytovať služby alebo tovary oslobodené od DPH podľa § 28 až 41. Tam postúpenie pohľadávky nepatrí. Na druhej strane nedá sa to takto jednoznačne povedať pretože ak poskytujete len služby podľa par. 39 potom by ste to mali krátiť koeficient aj v prípade ak te nedosiahli žiaden príjem, podľa môjho názoru pretože nemáme to ako priradiť ku ktorému príjmu...no hm je to na úvahu :)
Kika69
14.04.08,07:36
Ďakujem vám za odpoveď. Práveže ja tak chápem zákon (a po prečítaní množstva príspevkov o krátení koeficientom), že podľa § 49 ods. (3)
Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41 a keď máme výstupy a činnosť len podľa par. 39, tak si nemôžem daň na vstupe uplatniť vôbec nie?

Prezrela som však ešte raz účtovníctvo a je tam jedna vystavená faktúra v januári za sprostredkovanie obchodu, tá je s daňou. Tak teraz už vôbec neviem, čo ďalej. Takže máme príjmy z odplaty za postúpenie pohľadávky a ten príjem zo spomínaného sprostredkovania obchodu, ktorý bol s daňou. Na druhej strane sa firma pred odpredajom pohľadávok zaoberala činnosťou podľa par. 39. Môžem si nejakú daň platniť na vstupe? Pomôžete mi prosím? Vďaka. Pekný deň. ;)
Vladimír Ozimý
14.04.08,08:03
treba vecne pričleniť prijaté tovary a služby. Súvisia s činnosťou sprostredkovania, pri ktorej ste povinní odvádať daň. ak ano potom nevidím problém v uplatnení si DPH na vstupe. Súvisia aj s činnosťou podľa § 39? Možno ste nefaktúrovali ale vynakladali ste nejaké výdavky...potom jednoznačne s koeficientom. Ak súvisia len s činnosťou podľa par 39 bez nároku na odpočet. Takže treba si to začleniť a správne uplatniť si DPH na vstupe.
Kika69
14.04.08,09:44
Vďaka. V podstate rozumiem, že to treba vecne začleniť. Problém je v tom, že tá jedna fakt. za sprostredkovanie obchodu je nepatrná čiastka,myslím, že s ňou neboli spojené takmer žiadne výdavky, 99% príjmu je práve tá odplata za postúpenie pohľadávok. Firma už činnosť podľa par.39 nemá, lebo všetky svoje pohľadávky predala, keď odhliadneme od tej jednej fa, môžem daň na vstupe uplatniť alebo radšej nie? Prepáčte, že sa toľko pýtam.
Vladimír Ozimý
14.04.08,09:53
to je v poriadku. a akú činnosť vykonávajú teraz či už nič?...no podľa toho čo píšete mi vychádza že dph si môžte uplatniť. Ale pozor. Určite pri kontrole vám budú tvrdiť že vecne priraďujeme a vy ste mali plnenia ktoré ste nezdaňovali. Potom sa treba chrániť tým že ktorý par. hovorí o tom že nemám nárok na uplatnenie si DPH a to je § 49 ods. 3 a ak vám tam ukážu postúpenie pohľadávky tak potom to vyjmete...
Kika69
14.04.08,10:57
Naozaj ďakujem. ;) Áno, dá sa povedať, že už v podstate nerobia nič. Takže myslíte, že mám uplatniť daň na vstupe v plnej výške však?

Ak by mal ešte niekto iný názor, prosím napíšte. Nerada by som niečo pokazila hneď na úvod, totiž s účtom teraz začínam (resp. pokračujem po viacročnej prestávke - dlhodobo PN, MD a potom RD :)) Ďakujem.
Vladimír Ozimý
18.04.08,09:02
Naozaj ďakujem. ;) Áno, dá sa povedať, že už v podstate nerobia nič. Takže myslíte, že mám uplatniť daň na vstupe v plnej výške však?

Ak by mal ešte niekto iný názor, prosím napíšte. Nerada by som niečo pokazila hneď na úvod, totiž s účtom teraz začínam (resp. pokračujem po viacročnej prestávke - dlhodobo PN, MD a potom RD :)) Ďakujem.

v takomto prípade ja by som si to uplatnil...samozrejme ako sa hovorí musíte mať silné argumenty...pretože štát nerád platí podnikateľom :)...ale každopádne pri postúpení pohľadávky nejde o služby podľa § 49 ods. 3 pri ktorých nevzniká nárok na odpočet. tj. automaticky priajté služby beriem že ich prijímam na činnosť spoločnosť podľa par. 49 ods. 2 a tam mi vzniká nárok na odpočet...
Kika69
18.04.08,09:30
Som rada, že ste mi odpísali. Ja som v podstate už rozhodnutá postupovať podľa vašej rady, teda uplatniť si odpočet. Lenže, to čo som sa pýtala v predošlej téme teda ohľadom tých poplatkov, to je tiež v tejto firme a akosi som ich opomenula. Nie je to veľká čiastka cca 1000 Sk. Takže to sú vlastne finannčné služby a malo by sa koeficientovať.
Ako som písala, v predošlom roku sa tiež prepočítavali vstupy koeficientom, ale som sa dozvedela, že pri koncoročnom vysporiadaní dala účtovníčka koeficient 1. Neviem síce prečo, lebo tie výstupy boli podobné ako tento štvrťrok - faktúry za sprostredkovanie obchodu s DPH, odplata za pohľadávku a tieto spomínané poplatky za vedenie účtu -čo je vlastne finančná služba podľa par. 39.

A tu vzniká môj problém - viem že podľa par. 50 ods. 3 by som mala použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Podľa vás ako to mám teraz spraviť:
- kompletne si uplatniť všetky vstupy aj napriek tomu, že sú tam aj tie finannčné služby (ale zas koef. na konci roka bol 1) a takto to robiť po celý rok a vysporiadať to na konci roka
alebo ohlásiť DÚ nový koeficient a potom tie vstupy koeficientovať?
Ďakujem vám veľmi a prepáčte, že toľko otravujem, je to moje prvé DPH priznanie po 11 rokoch (zákony sa odvtedy poriadne zmenili) a chcela by som to urobiť správne. Ďakujeeeeem.
Vladimír Ozimý
18.04.08,09:40
lenže ak sú zanedbateľné činnosti ktoré sú oslobodené od DPH potom môže kľudne vyjsť koeficient 1...nevidím v tom problém...

nový koeficient sa DU neoznamuje vychádzate z koeficienta vypočítaného za predchádzajúce obdobie. T.j. ak máte 1 použijete 1. Svoju daňovú povinnosť vysporiadate v poslednom zdaňovacom období za kalendárny rok...t.j. vypočítaný koeficient podľa roku 2008
Kika69
18.04.08,09:53
Ďakujem za vašu ochotu, veľmi ste pomohli. Ešte môžem jednu otázočku? Pri výpočte koeficienta (na konci roka) príjmy teda odplatu za postúpenie pohľadávky nemám vôbec brať v úvahu?
Vladimír Ozimý
18.04.08,09:58
uvažujete správne...lenže dostali sme sa tým pádom do inej polohy pretože ak by ste išli do koeficientu tak na konci roka by vám vyšiel koeficient 0? že a museli by ste celú DPH vrátiť...aké sú tie naše zákony milé a komplikované žee...:)...
Kika69
18.04.08,10:36
To hej....;) Šéf síce avizoval, že vraj firma bude mať aj nejakú činnosť počas roka no dúfam, že to nebudú všetko činnosti oslobodené :confused:, lebo to by potom bola fakt smola.
Takže ešte veľké ĎAKUJEM.:)