Miska 1
11.04.08,15:34
Je SZČO povinný platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj keď je PN ?
Muška
11.04.08,13:37
Je SZČO povinný platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj keď je PN ?
do ZP áno, do SP nie
Muška
11.04.08,13:38
... a ešte dodám, že v RZZP sa mu PN "možno" prejaví ak jeho vymeriavací základ bude nižší ako je minimum.
waitinka7
11.04.08,14:39
... a ešte dodám, že v RZZP sa mu PN "možno" prejaví ak jeho vymeriavací základ bude nižší ako je minimum.

CHcem sa opýtať, kedy musí robiť SZČO RZZP?
abel
11.04.08,14:55
Ak má aspoň jeden deň v roku živnosť, tak musí robiť RZ ZP. Do zdravotnej musí platiť aj počas PN, pretože sú to "preddavky". Pokiaľ nemá počas PN nárok na nemocenské z dôvodu, že nie je nemocensky poistený ( ani zo zákona ani dobrovoľne) tak bohužiaľ sa mu tieto preddavky pri ročnom zúčtovaní nevrátia. Úžasný vynález.
barborka.gsm
01.05.08,15:37
chcela by som sa opýtat za rok 2004 som mala prijem ako szčo cca75000 cize od 1.7.05 som sa mala prihlasit do sp ale od 1.5. som bola na PN nakolko som mala rizikové tehotenstvo a od oktobra som bola na rodicovskej dovolenke.Bolo mi povedane ze ma eviduju ze som sa mala prihlasit do sp a ze tam teraz mam nedoplatok.A bolo mi povedane ze ak je szčo, ktorá si neplatila odvody, aj ked nebola povinna, musi si platit odvody aj ked je PN.Viete mi prosim poradit?Dakujem
Catrin
21.05.08,11:45
SZČO je PN - do akej doby to musí oznámiť SP a zaslať začiatok PN ?
Ako má postupovať v prípade ukončenia PN?
ZP sa neoznamuje PN ?
evka-janekova
03.12.08,07:26
Od soboty je szčo v nemocnici, doniesli mi včera papiere, II a IIa. Co s tym? Treba to poslať na SP a co mam k tomu priložit??
Este sa chcem spýtať, dočítala som sa tu, že pokial je szčo pn, nemusí si platiť sociálne poistenie. Teraz 8. budem uhradzať odvody, nestane sa nič, ak to predsa len uhradím???
Zoltán Kovács
03.12.08,07:30
Od soboty je szčo v nemocnici, doniesli mi včera papiere, II a IIa. Co s tym? Treba to poslať na SP a co mam k tomu priložit??
Este sa chcem spýtať, dočítala som sa tu, že pokial je szčo pn, nemusí si platiť sociálne poistenie. Teraz 8. budem uhradzať odvody, nestane sa nič, ak to predsa len uhradím???

K PN szčo nič neprikladáš. Nič sa nestane keď zaplatíš do SP, pardón stane sa bude mať preplatok.
Aluš
05.12.08,14:34
Podľa mňa nebude mať veľký preplatok ved teraz do 8.12. sa platia odvody za 11/2008 a SZČO je PN od soboty t.j. 2 dni v 11. mesiaci. Ja by som odviedla alikvotnú časť za mesiac november.
veronikasad
05.12.08,17:02
Podľa mňa nebude mať veľký preplatok ved teraz do 8.12. sa platia odvody za 11/2008 a SZČO je PN od soboty t.j. 2 dni v 11. mesiaci. Ja by som odviedla alikvotnú časť za mesiac november.
Za november musí zaplatiť za celý mesiac - ak nebudú odvody zaplatené, nevyplatia mu nemocenské. /začiatok PN-ky je v decembri/
u.erika
05.12.08,17:44
Za november musí zaplatiť za celý mesiac - ak nebudú odvody zaplatené, nevyplatia mu nemocenské. /začiatok PN-ky je v decembri/
V sobotu bolo 29.11. Takže PN 2 dni ešte v novembri, ja by som zaplatila za celý november.Keď tam bude mať preplatok, musí podať písomnú žiadosť o jeho vrátenie.
Andyke
05.12.08,18:01
Za november znížiť odvod poistného o 2 dni čo je PN.
Viď
§ 140 ods. 3 Zákona o sociálnom poistení:


(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.
veronikasad
06.12.08,10:13
V sobotu bolo 29.11. Takže PN 2 dni ešte v novembri, ja by som zaplatila za celý november.Keď tam bude mať preplatok, musí podať písomnú žiadosť o jeho vrátenie.
súhlasím, zle som si pozrela kalendár
Zuzy
03.02.09,07:09
Prosím Vás, obidva diely II. a II.a treba poslať do SP?
Zuzy
03.02.09,07:59
Prosím Vás, obidva diely II. a II.a treba poslať do SP?
Veľmi pekne prosím niekoho o odpoveď, už musím ísť na poštu, ďakujem
ola
03.02.09,08:20
Diel II, treba poslať určite. Na prvej strane nezabudnúť "zakrížikovať", že ide o nemocenské a na druhej strane vyplniť, akou formou sa bude vyplácať nemocenské a podpísať ;)

cit. zo stranky sociálnej poisťovne: povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote predložia II. diel potvrdenia hneď po jeho vystavení pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva ich nemocenské poistenie
Zuzy
03.02.09,08:30
Ďakujem za odpoveď, toto som prečítala aj ja, radšej idem tam zavolať
ola
03.02.09,08:49
Ďakujem za odpoveď, toto som prečítala aj ja, radšej idem tam zavolať

och...takže ešte raz. Je SZČO? Ak áno, stačí poslať diel II.

Diel IIa je Žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti tento diel ostáva zamestnávateľovi a slúži na vyplatenie náhrady príjmu za DPN zamestnancovi do 10 dní trvania PN-ky.