AnnaK
11.04.08,16:32
Zdravím všetky kolegyne, ktoré venujú tento čas Porade. Chcem sa spýtať, či máte skúsenosti s cystami na vaječníku. Mojej 20 ročnej dcére to včera zistila gynekologička. Vraj ich má viac a menších. Preto má vaječník zväčšený a pri vyšetrení bol veľmi bolestivý. Cyklus jej vynecháva už 2-3 mesiace. Momentálne užíva hormonálne lieky, zrejme na úpravu cyklu. Cysty zatiaľ neriešia. Mám o ňu samozrejme strach. Táto gynekologička jej to zistila hneď pri prvom vyšetrení. Predtým bola tak rok a pol dozadu u inej na vyšetrení, tá sa jej síce pýtala, či ju nebolí na pravej strane, ale keďže nebolelo, nechala to tak. Zrejme už vtedy ho mala zväčšený. Hrozné ako vedia byť niektorí lekári ľahostajní. Je to mladé dievča a celý život pred sebou. Ak niekto budete vedieť poradiť budem rada.
AnnaK
11.04.08,17:08
Nikto nevie poradiť?
lindusaaa
11.04.08,19:54
AnnaK
12.04.08,04:50
Ďakujem ti moc. Teraz som si to prečítala a aspoň som trochu v obraze. Ešte raz vďaka.
slavkasig
12.04.08,13:39
Ja som mala cystu na pravom vaječníku asi pred 15-timi rokmi bola velká 6,7cm x 4,8 cm keď mi to zistili už ma nepustili domou z nemocnice a hneď na druhý deň mi urobili laparoskopiu . Tiež som mala takú nepravidelnú menštruáciu a nepomohlo to a ani 3 pôrody aj keď ma všetci presviedčali že po detoch sa to upravý. Teraz beriem antikoncepciu aby som mala menzes pravidelne a bez bolestí. Držím palce
anjelik1112
12.04.08,14:39
U mňa lekár objavil myóm resp. cystu na vaječníku pred dvoma rokmi. Jeho názor bol, do 6 mesiacov podstúpiť laparoskopický zákrok, aby sa potvrdila cysta a nie iný útvar myóm. Pre svoju spokojnosť a ďalší názor, som navštívila ešte pracovisko priamo v nemocnici, kde som plánovala dať si vykonať tento zákrok. Aj ďalší lekár potvrdil nutné laparoskopické vyšetrenie. Tak som neváhala ani chvíľu a do mesiaca od prvého zistenia som podstúpila laparoskopiu. Dnes viem, že som konala správne. Výsledok bol taký, že sa jednalo o endometriózu, ktorá sa samozrejme môže vrátiť. Podstúpila som hormonálnu liečbu injekciami, ktorá trvala 6 mesiacov a hneď zatým som mala nasadenú antikoncepciu. Teraz po dvoch rokoch po kontrolnom vyšetrení lekár neobjavil nič. Liečba pravdepodobne zabrala, aj keď sa to môže vrátiť vždy.

Moja rada znie. Nespoľahnúť sa len na jedného lekára. Bolo by dobré poznať stanovisko a riešenie aj iného odborníka.
betka631
12.04.08,16:21
Ja som mala cystu na pravom vaječníku, ktorá sa mi asi do pol roka stratila - vraj praskla.Chodim pravidelne na kontroly a už 2 roky je to v poriadku.
Mám 30-ročnú švagrinú, ktorej diagnostikovali endometrióznu cystu približne 10 cm. V štvrtok ju operovali a museli jej vybrať celý vaječník aj s vajcovodom a čaká ju hormonálna liečba.
Takže asi dosť záleží od toho o aké cysty ide, ja by som to riešila konzultáciou s iným gynekológom.
AnnaK
14.04.08,09:08
Dcéra teraz začala brať hormonálnu liečbu (4 dni). Gynekologičku zmenila práve teraz, bola u nej prvý krát a bola spokojná, že cítila záujem o seba. Snáď ešte chvíľu počkáme, ako to bude pokračovať. Ale potom pre pokoj duše určite pôjde na konzulátáciu aj inému gynekológovi. Už viem, že to je vážna vec, ďakujem Vám dievčatá za rady, určite sa ešte ozvem, ako to bude pokračovať a budem Vám veľmi vďačná ak mi ešte poradíte.
zuhl
15.04.08,12:54
Ja som bola dnes na gynde a odporučila mi kúpiť si tabletky indonal, vraj sú dobré na cysty, aj na prsníkoch aj vaječníkoch a predchádzajú aj nádorových ochoreniam. Máte niekto s tým skúsenosti?
dusansl
16.04.08,19:09
Tento problém je za niekoľko mesiacov spravidla riešiteľný!
Dušansl.
AnnaK
18.04.08,17:57
Za niekoľko mesiacov? Tomu nerozumiem. Podľa toho, čo som si prečítala, môžu nastať vážne komplikácie.
ingama
19.04.08,13:48
Pri vaječníkových cystách je dobré brať vitamíny skupiny B, hlavne B1 a B12, ale s B12 opatrne, tá nie je rozpustná vo vode a dá sa ňou vraj aj predávkovať( je dôležité čítať príbalový letáčik. Ja užívam Pangamin a pijem mrkvovú a hlavne cviklovú šťavu. Táto šťava upravuje cyklus.
Nika
19.04.08,17:04
Pri vaječníkových cystách je dobré brať vitamíny skupiny B, hlavne B1 a B12, ale s B12 opatrne, tá nie je rozpustná vo vode a dá sa ňou vraj aj predávkovať( je dôležité čítať príbalový letáčik. Ja užívam Pangamin a pijem mrkvovú a hlavne cviklovú šťavu. Táto šťava upravuje cyklus.

Známa mala 4,5 cm cystu na vaječníku. Vybrala 10 injekciíí B1 a po troch mesiacoch ju už nemala. Ale neviem aký druh cysty to bol..
JeannyK
23.04.08,12:53
Riešim práve teraz podobný problém. Predvčerom zistili mojej dcére - 21.r. cystu na maternici.Ma to pomerne veľmi bolestivé, veď to ju prinútilo ísť ku gynekologovi. Ten jej nariadil nejaké injekcii, ktoré mala brať denne, ale keďže dnes išla na 2.inj. a veľmi ju to bolelo, čo mu aj povedala, tak inj. jej už nedal a vypísal jej lístok do nemocnice na príjem. Lenže mne to nedalo, a tak som skúsila iného gynekoléga -ten to prezrel a povedal, že nie je to na operáciu, tá cysta je asi 5 cm veľká. Že má dosť dobré výsledky- je to niečo ako keby sa mali tie cysty narušiť nejakou elektrickou frekvenciou. Prilepia jej také nálepky a nechá sa to zapojiť na el. prúd asi tak na 20 min. Mala by absolvovať týchto ležaní 15 x a v podstate by jej to malo tú cystu narušiť a tá sa potom vstrebe. Bol veľmi príjemný, viem že má dobré meno vo svojej profesii, nie je už najmladší, takže má už dostatok skúseností a povedal. že až ak by toto nezabralo, tak na operáciu je ešte času dosť,veď je to mladé dievča, tak neviem len dúfam že to všetko dobre dopadne
AnnaK
24.04.08,17:35
Riešim práve teraz podobný problém. Predvčerom zistili mojej dcére - 21.r. cystu na maternici.Ma to pomerne veľmi bolestivé, veď to ju prinútilo ísť ku gynekologovi. Ten jej nariadil nejaké injekcii, ktoré mala brať denne, ale keďže dnes išla na 2.inj. a veľmi ju to bolelo, čo mu aj povedala, tak inj. jej už nedal a vypísal jej lístok do nemocnice na príjem. Lenže mne to nedalo, a tak som skúsila iného gynekoléga -ten to prezrel a povedal, že nie je to na operáciu, tá cysta je asi 5 cm veľká. Že má dosť dobré výsledky- je to niečo ako keby sa mali tie cysty narušiť nejakou elektrickou frekvenciou. Prilepia jej také nálepky a nechá sa to zapojiť na el. prúd asi tak na 20 min. Mala by absolvovať týchto ležaní 15 x a v podstate by jej to malo tú cystu narušiť a tá sa potom vstrebe. Bol veľmi príjemný, viem že má dobré meno vo svojej profesii, nie je už najmladší, takže má už dostatok skúseností a povedal. že až ak by toto nezabralo, tak na operáciu je ešte času dosť,veď je to mladé dievča, tak neviem len dúfam že to všetko dobre dopadne
To je veľmi podobné aj s mojou dcérou. Aj tá bolestivosť. Akurát, že nebrala injekcie, ale tabletky. V pondelok má ísť na kontrolu, tak som zvedavá. Tie procedúry sú zaujímavé. Ešte som o tom nepočula. Prajem ti, aby to s tvojou dcérou všetko dobre dopadlo a je super, že si skúsila iného gynekológa. Daj prosím ťa potom vedieť ako to liečenie prebieha aj to ako to dopadlo. Len aby boli tie naše dcéry zdravé, že?
mirpo
25.04.08,04:44
Riešim práve teraz podobný problém. Predvčerom zistili mojej dcére - 21.r. cystu na maternici.Ma to pomerne veľmi bolestivé, veď to ju prinútilo ísť ku gynekologovi. Ten jej nariadil nejaké injekcii, ktoré mala brať denne, ale keďže dnes išla na 2.inj. a veľmi ju to bolelo, čo mu aj povedala, tak inj. jej už nedal a vypísal jej lístok do nemocnice na príjem. Lenže mne to nedalo, a tak som skúsila iného gynekoléga -ten to prezrel a povedal, že nie je to na operáciu, tá cysta je asi 5 cm veľká. Že má dosť dobré výsledky- je to niečo ako keby sa mali tie cysty narušiť nejakou elektrickou frekvenciou. Prilepia jej také nálepky a nechá sa to zapojiť na el. prúd asi tak na 20 min. Mala by absolvovať týchto ležaní 15 x a v podstate by jej to malo tú cystu narušiť a tá sa potom vstrebe. Bol veľmi príjemný, viem že má dobré meno vo svojej profesii, nie je už najmladší, takže má už dostatok skúseností a povedal. že až ak by toto nezabralo, tak na operáciu je ešte času dosť,veď je to mladé dievča, tak neviem len dúfam že to všetko dobre dopadne
Kamarátka mala ten istý problém. Chodila na elektroliečby tiež asi 15 x. Povedala, že pri tom cítila také brnenie, či čo. Cysty jej ustúpili a asi dva roky mala pokoj.
Problém však nastal, keď otehotnela. Bola už v šiestom mesiaci, keď jej zistili dosť veľké cysty, ktoré jej začali tlačiť na plod. Nemohla ísť na operáciu, pretože to bolo dosť veľké riziko. Po pôrode ju zase liečili a už štyri roky má pokoj. A dieťatko je zdravé, bez problémov:)
JeannyK
02.05.08,09:43
Ďakujem Vám aj za Vaše skúsenosti, aspoň nejaká útecha, že v tom nie sme same. Mirpo, je to presne ako píšeš, je to také brnenie. Dcera zatiaľ tehotenstvo neplánuje,- aspoň nateraz nie, no tiež som z toho dosť vyplašená, že čo bude ďalej.Zatiaľ má za sebou len 3 procedúry, teraz to musela na týždeň prerušiť kvôli menštruácii a potom bude znovu pokračovať. Hľadala som aj na internete z čoho sa tie cysty tvoria, či treba nejako upraviť životosprávu, a pod. ale veľa som toho nenašla, no ďakujem za príspevok.
dusansl
28.05.08,21:21
Milá pani mamička,
popisovaný problém radím do kategórie vážnych.Hoci nepomenovaný jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o polycitický vaječník. No nič moc!
V žiadnom prípade by som nedoporučoval, podávanie hormónov. Toto ni je cesta na vstrebanie cýst! Je zásadnou chzbou, že gynekolog (ička) nelieči telo vašej dcéry ale vrhla sa na liečenie jej choroby. Chyba.
Zdravie je možné aj v tomto prípade napraviť, ale zaručujem sa komukoľvek, že vtakomto prípade to môže byť pomalý a náročný. Dusansl.
jenesa
29.05.08,09:32
Mne zistili cystu na vajecniku asi pred 2 rokmi,meskala mi menstruacia, mala som ist na operaciu ale asi dva dni pred operaciou mi to prasklo (zevraj).o mesiac sa mi to vytvorilo znovu a lekar mi odporucil nejake injekcie,zevraj to tie cysty vysusuje,takze asi dva tyzdne som kazdy den chodila na injekcie,potom mi nasadil antikoncepcne tabletky (microgynon) a odvtedy mam pokoj,pravidelna menstruacia a cysty sa uz netvoria.Tiez som bola zvedava ze preco sa to tvori a ci sa to da nejak ovplyvnit,stravou a tak.,ale lekar mi vravel ze nie,jednoducho niektore zeny to mavaju stale a niektore vobec a nevedia preco.
motylik7
29.05.08,09:47
Z duchovného hľadiska znamenajú cysty:
"Zranenia z detstva.
Žena si pestuje zranenie od partnera. Zranenie ženského ega."
Asi by bolo lepšie sa zamerať skôr na to, ako predchádzať vzniku cýst. Vytvorenú cystu síce lekár odstráni, ale tým sa neodstráni problém. Vytvoria sa dalšie cysty alebo sa problém presunie v tele na iné miesto. Toť pohľad celostnej medicíny.
AnnaK
29.05.08,13:14
Súhlasím motýlik že dôležitejšie je zamerať sa na to ako predchádzať vzniku cýst. Aj s tým, že problémy sa prejavia inde. Inak dcéra študuje na VŠ 3.ročník, doteraz skúšky samé A, s tým súvisia také veci ako žiadny oddych, žiadny relax, samé stresy. Myslím si, že asi nie je presvedčená, že to vie, neverí sama sebe, hoci ju presviedčam, že veď keď doteraz mala také skvelé výsledky, to o niečom svedčí. Inak nie je typ, ktorý by sa bifľoval. Ona musí všetkému rozumieť a vedieť všetko logicky zdôvodniť. Je to proste moje zlato a je samozrejmé, že mám o ňu obavy a viem, že to nebude jednoduché, lebo ani nemá čas na poriadnu liečbu.
dusansl
03.06.08,07:06
Sú vstrebateľné !
O celom probléme som informoval niekoľkokrát už aj na stránkach porady a preto považujem za zbytočné o probléme písať znovu.

POZOR!
Cysta v tele človeka nevzniká len tak, náhodne. jedná sa o problém vážny a n e d o p o r u č u j e m ho negovať.
Pekný deň
Dušan
benny2
04.06.08,18:27
Zdravím vás.Chápem vás,že máte o dcéru strach mám podobné skúsenosti s lekármi.Rada by som vám pomohla.Užívala som prírodné produkty od jednej firmy.Sú to produkty na prírodnéj báze,bez vedlajších účinkou a sú rýchlo účinné.Majú tam všeliaké kúry na rôzne problémy a myslím že dá sa jej poôcť.
Ak by ste mala záujem takouto formou jej pomôcť môžete sa ozvať.
Pekný večer.-**********
motylik7
04.06.08,18:43
Ak máš benny zamestnanie DISTRIBÚTOR, to sa máš teda čo snažiť, aby si na ľuďoch zarobila toľko, aby si sa z toho uživila. Ale ešte je tu dosť zdravotných problémov spomenutých na to, aby si postíhala ľudí namotať :o Snaž sa !
motylik7
04.06.08,18:53
Ak máš benny zamestnanie DISTRIBÚTOR, to sa máš teda čo snažiť, aby si na ľuďoch zarobila toľko, aby si sa z toho uživila. Ale ešte je tu dosť zdravotných problémov spomenutých na to, aby si postíhala ľudí namotať :o Snaž sa !
kalkulka
15.06.08,14:50
Sú vstrebateľné !
O celom probléme som informoval niekoľkokrát už aj na stránkach porady a preto považujem za zbytočné o probléme písať znovu.

POZOR!
Cysta v tele človeka nevzniká len tak, náhodne. jedná sa o problém vážny a n e d o p o r u č u j e m ho negovať.
Pekný deň
Dušan
A čo by si odporúčal? Mám cystu a som strašne unavená, vyčerpaná. Ráno, keď ma zobudí budík som vždy nevyspatá a ledva zleziem z postele. Môže to byť preto? Nevieš náhodou? Užívam vysoké dávky Tiaminu, Cetebe, Aesin-na rozpúšťanie zrazenín, Pupalku dvojročnú s vitamínom E a zdá sa, že nič mi nepomáha.
megyzah
16.08.08,16:51
Prosím Vás dajte vedieť o sebe niekto, kto ste zažili niečo podobné, aj keď sa bojím, že ťažko tu nájdem človeka s podobnou skúsenosťou. Moja 13 ročná dcéra pred dvoma týždňami bola prepustená z nemocnice, mala cystu na vaječníku, ktorá bohužial priškrtila vyživenie vaječníka a ten jej museli laparoskopicky odobrať. Odhliadnúc od utrpenia z bolestí, ktoré dcérka musela podstúpiť a od traumy, keďže toto dieťa podstúpilo vyšetrenia, ktoré sú nepríjemné aj dospelej žene, tak som verila, že to máme za sebou . Včera však bola prijatá znovu do nemocnice s akútnymi bolesťami brucha a hlavy, spojené s nechutenstvom a bolesťami pri močení, akurát že teploty nemá. Slepé črevo vylúčili, že ide o gynekol.problém ale nevedia aký. ultrazvuk bol vraj v poriadku, vyšetrenie ukázalo že bolesť tu skutočne je. Prečo píšem, že VRAJ je ultrazvuk v poriadku. Dodatočne som zistila že v prepúšťacej správe je uvedené že jej bol odobratý pravý vaječník, ale jej odobrali ľavý! lekár konštatoval že je to LEN chyba, ale mne sa zdá že teda sakra zásadná, A ja sa teraz trápim, lebo mám strach, či skutočne nedošlo k nejakému omylu, viem zdá sa to hlúposť, ale dcéra má neustále bolesti hlavy, brucha, bolesť jej vystreľuje do pleca, na stránke primár.sk som prečítala, že to môže spôsobovať prasknutá cysta. A ja neviem čo robiť, lekári ma upokojujúi, že vyšetrenia sú v poriadku, ale dcéra je na tom horšie ako pri prvej hospotalizácii. Je to dieťa a ja som už úplne zúfalá.
LuckaM
05.09.11,10:14
Ahojte mne zistil môj gynekológ cystu veľkosti 6x7cm(17ročná) a mám sa ísť objednať na laparoskopiu...Chcem Vás poprosiť ak ste to už podstúpili o podrobnejšie opísanie rehabilitácie,to ako dlho budem v nemocnici a nasledujúca liečba prípadne bolesti...Ďakujem veľmi pekne vopred.