martin.bolecek
11.04.08,16:56
Padol mi do oka tento poschodovy rodinny dom od EUROLINE Slovakia. Dal by sa z tohto projektu postavit aj nizkoenergeticky montovany dom? Aky je vas nazor na taketo typy domov. Tie "klasicke" poschodove domceky sa mi moc nepacia (podla mna su az moc precackane). Rozmyslam este nad bungalovom, pretoze mam velky pozemok, ale chcel by som vediet, ci sa taketo domy hodia aj na dedinu. V blizkom okoli je len 1 RD, ale aj ten ma skoro 2-metrovy betonovy plot, inak tam nie su ziadne stavby, iba sa tam chysta v buducnosti stavat.
Jurko-3
12.04.08,20:00
Dom je veľmi pekný. Aj mne sa páčia podobné štýly domov.
Prečo práve montovaný?
Veď nízkoenergetický sa dá postaviť aj z tehly hrúbky 49 cm od Heluzu.

Juraj
AndrejG
12.04.08,20:26
Velmi pekny dom.

Jurko-3: Neda. Jednovrstvova konstrukcia nikdy nebude splnat kriteria pre NED, je jedno co si vyrobca materialu vymysli.
Jurko-3
13.04.08,13:28
Prečoby nie?
Minimálny tepelný odpor muriva pre kategóriu nízkoeneregetických budov je R = 6.
Heluz 49 STi má tepelný odpor R2 = 6,29 pri vysipaní prvej rady perlitom. R2 je tepelný odpor muriva pri normálnej vlhkosti bez omietok. Ked k tomu ešte pripočítam napr. tepelnoizolačnú omietku tak to bude viacej.
Je nezmysel že keď je to jednovrstvová konštrukcia tak to nemá hodnoty nízkoenergetického domu. Prečo?
AndrejG
13.04.08,16:11
A ako sa vyriesia heluzom tepelne mosty? Ako veniec na strope? Bude sa pokladat s nulovymi sparami? V realite sa na stavbe porobi z tehly milion tepelnych mostov, preto je dobre ich prekryt dalsou vrstvou izolacie. Tepelnoizolacna omietka je najvacsi podvod v historii stavebnictva, 5cm omietka izoluje rovnako ako 1-2cm polystyrenu, uplne sa vymyka logike.

Navyse realne R tej tehly urcite nieje 6, vyrobca moze tvrdit vela.

Ale hlavne, obycajna kvalitna tehla, nejaka 25-tka a na to 20cm eps stoji ovela ovela menej(a izoluje lepsie) ako supertherm aj s tym vyplnenim skar, su nulove tepelne mosty, takze nema ziadny logiku platit viac za menej.
Jurko-3
14.04.08,13:59
Zjavne sa vyznáš v konkurencii. No v Heluze moc nie.
K tepelným mostom:
základová doska: vyysypanie prvej rady perlitom
okná: použije sa krajová tehla k oknám a dverám s označením K a K-1/2 a do nej sa vloží izolant. Napr. extrudovaný polystyrén
rohy a ostenia: väzba sa robí s polovičnou tehlou v rohu, kde sa to ešte dodatočne zalieva tepelnoizolačnou maltou.
veniec: použije sa vencovka, kde pred ňu sa dáva tepelná izolácia.

Plne súhlasím s tepelnoizolačnou maltou. Za tú cenu sa kľudne môže zatepliť 10 cm polystyrénom.
Tehlu hrúbky 49 cm od heluzu využívajú najmä tí čo nechcú zatepľovať. Aby im dom akože "dýchal".
Som tiež zástancom, že radšej tehla menšej hrúbky a na ňu zateplenie aspoň 20 cm polystyrénom. To si však už potom pýta dobrú rekuperáciu pre pohodu.

Ešte k tým tepelným odporom. Certifikáty na tú tehlu vydáva stavebný skúšobný úrad, ktorý všetky parametre predtým odskúšava.
AndrejG
14.04.08,16:34
Ok, na tepelne mosty su to dobre argumenty, to beriem. Otazne je kolko bude vsetok ten material stat, v porovnani napr. s 25-30cm tehlou a 20cm eps.
AxelC
14.04.08,19:09
martin - 3 kupelne a 35 stvorakov chodieb? Priznam sa, ze pre mna je to luxus...
Samy vyklenok, na prevedenie nizkoenergetickeho domu dost remeselne narocne.
Jurko-3
14.04.08,19:10
Jednoznačne je to drahšia alternatíva.
Ja som zástancom skladby muriva: Supertherm 30 STi, ktorá je určená na obvodové murivo + 15 cm polystyrén. Tam sa dosahuje tepelný odpor okolo 6,5. Podľa mňa jedna z naj alternatív na trhu. Cenovo a aj parametrami.
martin.bolecek
15.04.08,08:11
martin - 3 kupelne a 35 stvorakov chodieb? Priznam sa, ze pre mna je to luxus...
Samy vyklenok, na prevedenie nizkoenergetickeho domu dost remeselne narocne.

V kazdom pripade 3 kupelne urcite nebudu. Jedna kupelna bude na prizemi (WC, umyvadlo + vana) a druha na poschodi (sprchovy kut, WC, umyvadlo a pracka). Z tej tretej bude satnik:-)
Je pravda, ze chodby zaberaju az 35 m2, ciastocne je to kvoli rovnemu schodisku, pretoze som nechcel okruhle a ani v tvare L.
Na podorysoch sa este stale pracuje, nejake vstupy sa zakryju, inde otvoria.
Napr. na prizemi bude iba jeden vchod z haly do obyvacky a druhy sa zatvori, ale pribudnu dvere z obyvacky do vedlajsej izby a tam sa tie povodne dvere zakryju a aj na poschodi su mensie upravy.
Na tych vyklenkoch bude treba asi popracovat, myslis ze by to mohol byt velky problem pri stavbe nizkoenergetickeho domu? (nemyslim tym remeselne, ale ci by potom NED plnil svoj ucel).

Na tomto dome sa mi paci, ze je dost presvetleny na prizemi aj poschodi, ma 164 m2 uzitkovu plochu a uz len sa don nastahovat:-)
andy1968
15.04.08,12:20
Nie je problém postaviť aj takýto typ ako montovaný, dnes sú možnosti čo sa týka tvarov neobmedzené , ten RD je pekný ale prečo by to malo byť z tehly 49 cm hrúbky? + k tomu izlolačné materiály a dostanete sa a hrúbku steny 55 cm, u montovanej nízkoenergetickej stavby jednak bude mať stena hrúbku cca 25 cm / a ak má RD pôsorys 10 x 10 m tak pri tej istej zastavanej ploche máte na prízemí aj poschodí 10m2 viac vnútorného prostoru čo pri dvoch podlažiach robí min. 20m2 . Okrem toho stavba tehlou je mokrá stavba to znamená že by sa malo stavať tak aby hrubá stavba jednu zimu poriadne vymrzla a preschla, čo značí celkovú dobu výstavby cca 1,5 roka , v prípade že stavba poriadne nevyschne problémy s ňou budú, pri montovaných NED domoch je jednak stavba rýchlejšie postavená /aj na klúč za 2 -3 mesiace / neobsahuje žiadne mokré procesy počas výstavby, náklady na prevádzku sú nízke a aj podiel v cene práce na takýto RD sú cca O 20 -30 % nižšie.:rolleyes:
Nehovoriac o tom že ceny energii aj materiálu stále rastú a hlavne energie v budúcnosti môžu stáť úplne iné peniaze ako dnes.

Ondrej
Jurko-3
15.04.08,17:15
Ja nie som zástancom montovaných RD na stavbu NED, pretože steny majú veľmi malú akumulačnú schopnosť. A potom sa tam dá polemizovať aká tam teda je skutočná spotreba tepla.

Keď niekto nechce stavať, tak aby použil maltu (aby to nebola mokrá stavba), môže použiť systém murovania DRY FIX.

Ešte raz to opakujem. 49 STi je vhodná najmä pre tých čo nechcú zatepľovať. A chcú aby mal dom parametre nízkoenergetického domu aj pri použití tehly.
AndrejG
15.04.08,17:20
Jednoznačne je to drahšia alternatíva.
Ja som zástancom skladby muriva: Supertherm 30 STi, ktorá je určená na obvodové murivo + 15 cm polystyrén. Tam sa dosahuje tepelný odpor okolo 6,5. Podľa mňa jedna z naj alternatív na trhu. Cenovo a aj parametrami.

Ano, to je dobra kombinacia. Ja som ale fanusik porothermu, kedze ten ma lepsie pevnostne hodnoty, staci 25-tka a k tomu 20cm izolacie. Dal by som ten sedy eps, takze by to izolovalo ako 26-27cm, tam by uz mozno netrebalo ani kotolnu. :)
Jurko-3
16.04.08,19:50
Vidím Andrej, že si veci znalý.
Ten šedý EPS myslíš neopor? To je vážna pecka. Teraz sa to tu chytí. Uvidíš. O 20% lepšie izolačné vlastnosti za porovnateľnú cenu, ale neporovnateľne vyššiu kvalitu.
Načo sú ti také vysoké hodnoty pevnosti v tlaku? Ytong má najviac 4 MPa a stavia sa z toho blata (bohužial) veľa.
AndrejG
16.04.08,20:29
Ano, ten s grafitom, prave vcera mi dorazil na stavbu. Ked som pozeral technicke listy, ma dokonca o 30% lepsie izol. vlastnosti ako obycajny, lambda 0,031 oproti 0,039 pri beznom. Minimalne budem sa bude kazdy pytat z coho je ta fasada. :D

S tou pevnostou je to pravda, statici vsetko hrozne predimenzuju...tiez som videl bytovky z 30-tky a v pohode. :)
Mirkaska
19.08.09,17:33
Ano, ten s grafitom, prave vcera mi dorazil na stavbu. Ked som pozeral technicke listy, ma dokonca o 30% lepsie izol. vlastnosti ako obycajny, lambda 0,031 oproti 0,039 pri beznom. Minimalne budem sa bude kazdy pytat z coho je ta fasada. :D

S tou pevnostou je to pravda, statici vsetko hrozne predimenzuju...tiez som videl bytovky z 30-tky a v pohode. :)

si spokojný andrej so sivým polystyrénom?
rozhodujeme sa pre obvodové murivo, viacmenej sme už boli rozhodnuti pre 30 cm tehlu a zateplenie (12-15 cm EPS) ale dnes som volala s jednym panom, ktory mi povedal, že pri 30 cm mure sa neda zatepliť betonovy strop (deka) po obvode 5 cm polystyrenom. On daval do deky styrodor 5 cm, mury 38 cm tehla a na to zateplenie 10 cm sivý pol.
ciners
19.08.09,17:59
Prečoby nie?
Minimálny tepelný odpor muriva pre kategóriu nízkoeneregetických budov je R = 6.
Heluz 49 STi má tepelný odpor R2 = 6,29 pri vysipaní prvej rady perlitom. R2 je tepelný odpor muriva pri normálnej vlhkosti bez omietok. Ked k tomu ešte pripočítam napr. tepelnoizolačnú omietku tak to bude viacej.
Je nezmysel že keď je to jednovrstvová konštrukcia tak to nemá hodnoty nízkoenergetického domu. Prečo?

Ide o potrebu energie na vykurovanie, nie o tepelny odpor. tepelny odpor dosiahnes,podstatna je neprievzdusnost konstrukcie, presne regulovane vetranie, cela problematika NED je totalne zlozitejsia,ako len tepelny odpor, kopu energie treba ziskat vhodnym usporiadanim izieb a presklenych ploch.
odporucam nastudovat aspon toto:
http://www.svetknih.sk/shop/main.php?do=product_detail&product_id=756
ciners
19.08.09,18:01
Vidím Andrej, že si veci znalý.
Ten šedý EPS myslíš neopor? To je vážna pecka. Teraz sa to tu chytí. Uvidíš. O 20% lepšie izolačné vlastnosti za porovnateľnú cenu, ale neporovnateľne vyššiu kvalitu.
Načo sú ti také vysoké hodnoty pevnosti v tlaku? Ytong má najviac 4 MPa a stavia sa z toho blata (bohužial) veľa.

V stene RD dosiahnes napatost tak do 0,5MPa, tak myslim,ze to blato bohato staci, ak sa len o to jedna.