fatinka
11.04.08,17:36
Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
pochemi
13.04.08,05:44
Samozrejme s platom v školstve nemôže byť spokojný nikto. Ja mám šťastie,že účtovníctvom ako svojou záľubou sa zaoberám celý život. A tak je to moje druhé zamestnanie, ktorým si vylepšujem biednu finančnú situáciu v školstve.;)
eby
16.04.08,09:22
a to este nerobite pracu ekonomky v skole, ani inu nepedagogicku pracu !!!!!
luigi72
16.04.08,11:22
No, ja som to riesil tak, ze som po skonceni vysokej nesiel ucit za ten mizerny plat, ale som sa zamestnal v jednej sukromnej frme ako programator a teraz rozbieham aj svoju vlastnu podnikatelsku cinnost. Uz aj sestra odchadza zo skolstva, nervy ma na dranc, ide tiez podnikat a mozno bude prevadzkovat mimoskolske vzdelavanie. Inac sa v dnesnej dobe velmi neda. Kym nezvysia financne ohodnotenie ucitelov, skolstvo vobec nebude lukrativne pre muzov, ale ani pre zeny. Ucit vraj nie je praca ale povolanie, ba dokonca zivotne poslanie, ale skoro zadarmo sa to robit neda. A hlavne teraz, ked skoly patria pod samospravu. Vela miest nema poriadny rozpocet, v mensich mestach a obciach zase prekvita rodinkarstvo.
evita2
16.04.08,12:16
no tak to teda súhlasím,rodinkárstvo je na zvyšnom Slovensku, mimo BA, veľmi silné, o voľnom mieste sa hovorí len v kruhoch vyvolených, no a o správaní samospráv viem tiež svoje, po 5 rokoch praxe a doktoráte som mala automaticky postúpiť do 11. triedy, starosta mi odkázal, že obec na to nemá peniaze, riaditeľka npohla ani prstom, lebo je to pracujúca dôchodkyňa, živiaca npraktického syna, nuž som to po školskom roku zobrala do vlastných rúk. Veľmi mi pomohol krajský školský úrad a triedu mi dali a zvyšné peniaze doplatili.
fabiajan
28.11.08,18:44
rad by som vedel,ci sa mi zvysi plat,ked ukoncim vysokoskolske vzdelanie prveho stupna Bc.Pracujem ako majster odbor. vycviku.Bc ale budem mat so socialnej práce?
alaya1
29.11.08,06:57
rad by som vedel,ci sa mi zvysi plat,ked ukoncim vysokoskolske vzdelanie prveho stupna Bc.Pracujem ako majster odbor. vycviku.Bc ale budem mat so socialnej práce?
nezvysi sa plat, nakolko je potrebna kvalifikovanost
katica.vargova
30.11.08,19:07
Patrím do skupiny nespokojných s ohodnotením učiteľov. Obzvlášť, keď si predstavím, že v susednej krajine je podpora v nezamestnanosti vyššia, než bude môj plat v novom roku.Je to smutné, ale je to tak. :mee:
kaskya@gmail.com
11.12.08,10:45
ja som spokojná že som učiteľka. ako žena je to pre mna vyborne povolanie, prazdniny, poobede som doma, mam čas na rodinu. keby sme pracovali tak ako kazdy do stvrtej, tak mame vyssi plat. do stvrtej urcite nikto z ucitelov kazdy den nepracuje. priznajme si to. ale stale je to nizky plat v porovnani s ostatnymi krajinami EU.
gabikao
11.12.08,11:31
Kaskya, otazka neznela, ci si spokojna, ze si ucitelka, ale ci si spokojna so svojim platom.
Ja s platom spokojna nie som, zial, ovplyvnit to nemam ako - vsetky dovzdelavania som uz absolvovala a napriek tomu, ked sa porovnam napr. so sestrou, ktora koncila gympel tak ako ja s vyznamenanim, ale mudrejsie sa rozhodla pre VS ekonomicku, tak som od nej o 50 000,- nizsie s mesacnym platom a to nehovorim, ze o odmenach a o tom, ze mam o 7 rokov dlhsiu prax.
Napriek tomu platu ucim rada, vyhovuje mi prac.cas, mam super sefku aj kolegovcov, takze az na ten plat je vsetko o.k.
kaskya@gmail.com
11.12.08,12:27
Gabika, nie som spokojná s platom. Keby som žila sama bez manžela, nevystačil by mi ani na základné živobytie. Nie to starať sa ešte o dieťa.
gabikao
11.12.08,12:48
Aaaale nejako by ste vyzili. :) Moj muz je tak ako ja ucitel(mat-fyz), mame 3 male deti a fungujeme vcelku v pohode s odretymi usami. Aj ked si myslim, ze zaplateni za nasu pracu nie sme, prezit sa z nej da. Okrem toho si vylepsujeme financie douckami, on spravcuje siet v skole, ja prekladam a tlmocim.
luigi72
12.12.08,12:13
Presne tak, len s odretymi usami sa da vyzit z takeho platu. A ked sa zamyslis nad tym, ze obycajny remeselnik s 3 rokmi SOU zaraba v dnesnej dobe 2x viac ako ucitel, tak je cloveku do placu.:mee: Tymto nechcem zhadzovat ludi so stredoskolskym vzdelanim bez maturity, nie su o nic menejcenni. Ich remeslo je v tejto dobe ziadane a prave preto aj zaplatene. Chcem len poukazat na to, ze ucitelia nie su v dnesnej dobe vobec oceneni.
BABYstar
12.12.08,15:39
Práca učiteľa nebola nikdy, a ani asi nebude ocenená.Učím 36 rokov,tak viem ,o čom hovorím.
dodo777
12.12.08,16:30
Ahojte, učitelia len tak ... koľko by ste chceli na hodinu za svoju prácu, akoľko hodin denne bz ste chceli pracovať?
gabikao
13.12.08,07:39
Mozno by mi stacilo tolko, kolko deklaruje nas minister, ze dostavame. :)
Alebo by pomohlo zobrat hodinovu mzdu aupairky, pridat nieco za to, ze nielen dam pozor, ze dieta prezije cas nezranene, ale ho aj nieco naucim (netrufam si navrhnut nasobit poctom ziakov :D).
Alebo by som sa mala ist opytat do jazykovej agentury, kolko davaju lektorom na hodinu?
janka331
21.12.08,13:47
Kaskya, neviem ako vy, ale ja mám dovolenku nie prázdniny, aby som denne nemala čo popoludní robiť, to tiež nemôžem povedať. Ak sami budeme hodnotiť svoju prácu takýmto spôsobom, tak nám môžu pokojne aj znížiť plat, veď Vám je super. Vy sa nepotrebujete pripravovať, opravovať písomné práce ..... To čo učíte?
janka331
21.12.08,13:56
No Gabikao naozaj sa dá vyžiť s odretými ušami a doučkami, ale s tým si spokojná? Čo tak mať aj trochu voľného času?
janka331
21.12.08,19:43
Len tak dodo777 a čo myslíš, koľko asi máme?
dodo777
22.12.08,18:23
Len tak dodo777 a čo myslíš, koľko asi máme?
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...
gabikao
23.12.08,16:22
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...


:eek: :eek: :D :D keeezby
gabikao
23.12.08,16:38
No Gabikao naozaj sa dá vyžiť s odretými ušami a doučkami, ale s tým si spokojná? Čo tak mať aj trochu voľného času?

Janka, ako pisem vyssie, spokojna s tym vobec nie som. Myslim si, ze plat dostavame neprimerany vzdelaniu, zavaznosti prace, ktoru robime, neprimerany ocakavaniam, ktore su na nas kladene.

Na jednej strane ma ucitel vystupovat ako autorita - nielen z pozicie poznania, ale aj moralna, na druhej strane, ten isty ucitel si hlada rozne dzoby, len aby ako tak slusne vyzil (mam xprikladov zijucich okolo mna - to doucko je este ako tak prijimane spolocnostou, ale vyslovene na smiech su ziakom a ich rodicom tieto pripady:nas mlady zastupca vyberal cez prazdniny parkovne, kolega isiel sklbat kurence do anglicka...). Autorita je u deciek akonahle to vyjde na javo okamzite v prdeli.

Jasne ze popri tychto aktivitach sa treba kvalitne pripravit na vyucbu, zrelaxovat a v pohode sa ponorit vyucovacieho procesu. Byt pripraveny nielen ucit, ale aj sa vediet zasmiat spolu so ziakmi a nie na nich, usmernit krizy, aby sa neskrivili charaktery atd... Ved my vieme, co to vsetko obnasa.
A to som z toho vsetkeho vynechala cas rodinu.
janka331
25.12.08,19:34
Milý dodo, úväzok na SŠ je 22 hodín (základný) a keby som mala tých 30 OOO,- bola by som veľmi rada, ale pozri si platovku na stránke MŠ, a prezradím Ti, že mám 23 rokov praxe. Môj plat ani v hrubom nedosahuje Tvoju dolnú hranicu ....
alaya1
26.12.08,19:37
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...
No praca ucitela nespociva len v tyzdennom uvazku, ucitel ma aj normalnu pracovnu dobu, pocas ktorej neuci v triede, ale sa napr. pripravuje na vyucovanie, pripravuje si didakticke pomocky, opravuje pisomne prace ziakov a pod. Preto mi pripada nevhodne, ak sa vyjadruju ludia, ktori nemaju ani sajnu o praci ucitela, o jej narocnosti, a pod.Vidia len tu oducenu stranku v skole - triede, prazdniny, na ktore si musi ucitel aj tak volne dni nadrobit, oducit nadcasy,ostatne im unika.
Kazu
27.12.08,11:16
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...

Keď boli moji synovia školopovinní hovorievali mi: Mami, keby si bola /vtedy ešte/ súdružka, tak deti by museli nosiť helmu a pod oknami by čakala sanitka. :--- Ani ten vyfantazírovaný 30 000,- plat by mi nestál za tú basu. Pre mňa sú súdené len tie papiere :D:D:D aj keď mi nervy pijú, ale aspoň nevyskakujú z lavice. :D
dodo777
28.12.08,14:33
No praca ucitela nespociva len v tyzdennom uvazku, ucitel ma aj normalnu pracovnu dobu, pocas ktorej neuci v triede, ale sa napr. pripravuje na vyucovanie, pripravuje si didakticke pomocky, opravuje pisomne prace ziakov a pod. Preto mi pripada nevhodne, ak sa vyjadruju ludia, ktori nemaju ani sajnu o praci ucitela, o jej narocnosti, a pod.Vidia len tu oducenu stranku v skole - triede, prazdniny, na ktore si musi ucitel aj tak volne dni nadrobit, oducit nadcasy,ostatne im unika.
Ako viete, že nemám šajnu o práci učiteľov? Ano viem že má aj učiteľ pracovnú dobu, len aku .... určite nieste v práci od 7.00 do 16.00 a ked je DPH, daňová kontrola, uzavierka a iné aj dlho predlho do večera a to nehovorím o práci cez vikend. Ale ja som nechcela zhadzovať prácu učiteľov, moja mama bola tiež učiteľka. Len neviem stále pochopiť prečo len učiteľov stále počuť ako sa sťažuju ved mnohi ľudia sú natom oveľa horšie. Napr. ekonomka žena málo kedy dosiahne taky plat ako muž a je veľa príkladov. A tiež treba po večeroch študovať zákony a verte že je ich dosť a stále nových. A si myslim, že svoj názor tu môže povedať každy aj neučiteľ, ked som našla toto forum tak som sa potešila, že konečne aj ekonomovia môžu si povedať svoje... tak teraz neviem kde vlastne som.
gabikao
28.12.08,17:46
Neviem, Dodo, ci ti islo len o vyslovenie nazoru alebo zhadzovanie, tvoje otazky sa dali precitat vselijako, ale to je tvoja vec.
Aby sme ostali pri teme: povedz mi, ktore komplet povolanie vyzadujuce si vysokoskolske vzdelanie, vypis z registra trestov, podpis mlcanlivosti pri praci s osobnymi udajmi atd. je dlhodobo platovo pod platovym priemerom v republike? Mozno preto tolko toho stazovania z nasej strany.
O nadpriemere viem - nasich poslancov tymto pozdravujem. A maju aj dlhsie prazdniny, svicky! :D
janka331
28.12.08,18:29
To je dobrý šajn, keď "moja mama bola tiež učiteľka". Moja mama bola účtovníčka a podľa toho mám tiež šajn o práci účtovníka. To Tvoja mama zarábala také sumy? Lebo platy v školstve sú vždy pod úrovňou priemerných platov. A akékoľvek "zvýšenie" platov je v konečnom dôsledku znížením, pretože peniažky sa jednoducho presunú z nenárokovateľnej položky do platu, urobí sa čáry máry fuk, do novín sa napíše ako nás ocenili... a my sme na tom rovnako ak nie horšie.
Cifro
28.12.08,18:47
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...

Tak toto ma celkom pobavilo. A ten s tým dvadsaťhodinovým týždenným úväzkom je tiež dobrý:---. Vojaci by mali byť tiež platený iba za účasť vo vojne.

Moja manželka je učiteľkou na základnej škole. Učí dvadsaťpäť rokov matiku a chémiu. Tých dvadsať tisíc má tak dvakrát v roku, keď dobre vietor fúka, aj to v hrubom. Ja vysokú školu nemám a zárobok mám dvojnásobný. Spoločenské ohodnotenie práce učiteľa je v tejto republike mizerné. A nehovorím len o plate. Ja by som prácu učiteľa nerobil aj keby tam bol trojnásobný plat.
wagner
28.12.08,19:19
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem.:mad: Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom?:D Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda:D Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
janka331
28.12.08,19:39
"Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej."
Je to polovičná pravda. Nemôžem povedať, žeby sa mladí učitelia, absolventi len tak hrnuli do škôl.A ak áno, na rok i kratšie a idú za lepším.
gabikao
28.12.08,19:55
Vies, Wagner, ono to nie je len o plate - ja napr. ucim velmi rada, mam super skolu so sikovnymi detmi, fajn sefstvo, dobre podmienky na pracu, takze vymenit toto vsetko za dobry plat mi zatial nestoji za to. Ale snad povedat, ze som nespokojna s platom pri tom vsetkom mozem, ze?
A to co si spominala - najdi si lepsie a odid, ved ucitelov bude stale habadej, to sa tu uz deje. Zial. A ze VS chrlia ucitelov je tiez pravda, len skoda, ze kedysi tam isli ti najlepsi a teraz tam idu coraz slabsi. Kam to vsetko speje si potom spocita uz ozaj kazdy. Myslim, ze zvysenie platov by to mohlo aspon z casti zastavit.
Mimochodom, ucim na gympli (neviem o tom ze by sme sa platovo lisili od zakladneho skolstva), mam statnicu z 3 jazykov plus jeden ovladam navyse len komunikacne (cestinu ani polstinu som tam nezahrnula ;) ).
janka331
28.12.08,20:26
Súhlasím s Gabikou, robila som aj inde, ale škola a učenie ma stále baví, nechcem sa tu rozpisovať o svojom vzťahu k mojej práci, vždy som ju chcela robiť a na prácu ako takú sa sťažovať nebudem ( aj keď by sa možno aj dalo). Mám super vedenie, skvelých ľudí - kolegov okolo seba a kvôli platu by som to nemenila. Jedno je však pravdou - vždy je niekto dôležitejší na ocenenie, do práce pedagóga sa každý rozumie (asi okrem tých, ktorí to robia) a každý vidí úväzok, prázdniny ( pre nás normálna dovolenka ako v každej inej profesii - buď mám dovolenku, náhradné voľno alebo prácu v škole, neplatené voľno) .... Vyzerá to byť skvelé povolanie, ale mnohí vravia nie, ďakujem, toto ja robiť nebudem.
Cifro
28.12.08,20:29
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem.:mad: Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom?:D Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda:D Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.

Teda radíš, šikevnejší preč zo školstva, že? Veď sa to už dávno deje a školstvo začína podľa toho aj vyzerať. Uspokojíme sa s týmto stavom? Skončí to tak, že nám budú deti učiť ľudia neschopní iného uplatnenia, alebo s tým konečne čosi, ako spoločnosť spravíme a pozdvihneme spoločenské postavenie učiteľa? Ozaj, na to, že si bola, podľa toho čo píšeš, starostkou alebo prednostkou úradu, máš dosť zdeformované informácie o práci učiteľa.
Zoltán Kovács
28.12.08,20:40
Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda:D Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.

Ako je potom možné, že v dnešnej dobe je problém nájsť kvalifikovaného učiteľa na základné školy? Riaditelia musia znova zamestnávať učiteľov na dôchodku.

Viem o čom hovorím. Moja matka celý svoj život pracovala v škole ako učiteľka. Dnes má 64 rokov, a ešte stále učí, lebo ju poprosili, nakoľko nemajú dostatok kvalifikovaného personálu.

Ako dopadne školstvo, keď naše deti, vnučence budú učiť ľudia so stredoškolským vzdelaním? Veľmi biedne.

Veď na to aby človek sa mohol uplatniť v živote základ muí dostať v základnej škole. Možno namietať, že svoje povolanie sa naučí až na strednej. To je pravda, ale ak na základnej nedostane potrebné vzdelanie, potom ani na tú strednú sa nedostane.

Podľa mňa práca učiteľov nie je, a ešte dlho ani nebude docenená. A to moja matka nikdy v živote sa nesťažovala na výšku platu. Aj keď po 40 odpracovaných rokoch v školstve ledva má dôchodok 10 tisíc.
janka331
28.12.08,20:47
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem.:mad: Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom?:D Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda:D Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.

Čudná rada. Píše tu množstvo učiteľov, neučiteľov i tých, ktorí majú partnerov, rodičov učiteľov. Myslím si, že nám všetkým je hlavne smutno z toho, že každého naučíme čítať, písať, počítať, dáme mu, ako sa vraví, chlieb do ruky, a sami sme na chvoste spoločnosti. Je pravdou že učiť nie je obyčajné povolanie, ale poslanie, no skúste za poslanie kúpiť chlieb alebo si ho natrieť. Aj učiteľ má rodinu, deti .....
danushka
29.12.08,20:33
Nik Vám účiteľom neupiera vážnosť a dôležitosť vášho poslania, avšak Vás ani nik nenúti pracovať v školstve.
Netreba sa pozerať len na plat netto,ale na plat brutto s odvodmi aj zamestnávateľa a potom si povedzte, či ste schopní si takýto brutto plat mesačne vyrobiť sami ako živnostníci, poplatiť si odvody, nájomné čo sa od každej SZČO očakáva a pri dlžnom poistnom do SP a ZP má veľmi rýchlo exekučné vymáhanie.
Aby si vyrobil účtovník mesačne cca 25 tisíc mesačne, musí sa tých ,,papierikov" poriadne naprekladať, alebo taký obuvník musí na 25 tisíc koľko zipsov všiť do čižiem ?
Pracovať v školstve je nepochybne vsadenie na istotu, tak si prosím vážení páni učitelia nesťažujte.
Je tu množstvo robotníkov aj vysokoškolsky vzdelaných, ktorí si povedia pánbožko zaplať za každú zarobenú korunku.
A nehovorme o vašej práci, ako o práci na okraji spoločnosti. Každá práca je práca a väčšina prác v našom štáte nie je ohodnotená.

Pomery sa na Slovensku zmenili už dávno. Kto tu nie je spokojný, pokojne môže ísť pracovať do zahraničia, zobrať celú svoju rodinu. Nenahovárajme si, že bude u nás lepšie šibnutím čarovného prútika, ale ani neplačme, že je na tom Slovensku až tak zle, v porovnaní s inými postkomunistickými krajinami .
Cifro
29.12.08,20:50
Každý má právo na názor, ale dovolím si tvrdiť že nevieš o čom hovoríš.
danushka
29.12.08,21:03
Každý má právo na názor, ale dovolím si tvrdiť že nevieš o čom hovoríš.
Naopak, veľmi dobre viem o čom hovorím, spracúvam účtovníctvo prevažne malým podnikateľom a sama som aj SZČO, aj zamestnanec - čiže to viem porovnávať z pohľadu istoty zamestnanca, z pohľadu živnostníka a z rôznych situácií, ktoré vidím v papieroch svojich klientov.

A tak ako si Cifro povedal, mám právo na tento názor.

Živnostník často vystaví faktúru za svoje služby, ale peňazí sa niekedy nedočká, na stravenky si musí zarobiť sám a poriadne si zváži či pôjde na PNku, nieto ešte na dovolenku. Krutá neistota živnostníka versus istota štátneho zamestnanca.

Napriek tomu neznevažujem prácu v školstve, naopak. Hoci už to vidím, že Vy učitelia nemáte radi takéto názory, keď si niekto dovolí povedať práve toto - rovno môže pichnúť do osieho hniezda z ktorého vyletia sršne:rolleyes:.
cloe
29.12.08,21:13
Súhlasím s danuschkou a taktiež musím povedať /bez toho, že by som chcela učiteľov nedajbože urážať a majú moju úctu/, že práve učitelia akoby žili v nejakom svojom uzavretom svete a o iných oblastiach života nemajú veľmi prehľad.
Tiež mám dobré priateľky medzi učiteľkami a práve preto píšem to čo píšem.
Onko
29.12.08,22:41
Naopak, veľmi dobre viem o čom hovorím, spracúvam účtovníctvo prevažne malým podnikateľom a sama som aj SZČO, aj zamestnanec - čiže to viem porovnávať z pohľadu istoty zamestnanca, z pohľadu živnostníka a z rôznych situácií, ktoré vidím v papieroch svojich klientov.

A tak ako si Cifro povedal, mám právo na tento názor.

Živnostník často vystaví faktúru za svoje služby, ale peňazí sa niekedy nedočká, na stravenky si musí zarobiť sám a poriadne si zváži či pôjde na PNku, nieto ešte na dovolenku. Krutá neistota živnostníka versus istota štátneho zamestnanca.

Napriek tomu neznevažujem prácu v školstve, naopak. Hoci už to vidím, že Vy učitelia nemáte radi takéto názory, keď si niekto dovolí povedať práve toto - rovno môže pichnúť do osieho hniezda z ktorého vyletia sršne:rolleyes:.

Tiež si dovolím tvrdiť, že nevieš, o čom hovoríš. Platy učiteľov nemožno brať trhovo podľa dopytu a ponuky spôsobom "Vás ani nik nenúti pracovať v školstve". Ja osobne sa teším z každého dobrého učiteľa, ktorý zostáva v školstve napriek tomu, že vyjadruje svoju nespokojnosť s platom, že nečuší. Tvoj trhový princíp by spôsobil, že v školstve zostanú tí lacní, teda principiálne nekvalitní ľudia. Uvedom si, že aj Ty vieš čítať, písať, počítať a účtovať vďaka učiteľom, Tvoji klienti sú gramotní vďaka učiteľom. Komu budeš v budúcnosti účtovať, keď v školách nebudú učitelia schopní vychovať nových podnikateľov?

Samozrejme existujú extrémy ako úspešní podnikatelia bez vzdelania, alebo vysoko vzdelaní ľudia bez uplatnenia, ale pre tú väčšinu, teda globálne pre našu krajinu, je znalostná ekonomika zárukou rastu do budúcnosti. Ja nepoberám učiteľský plat, ani nemám v najbližšej rodine učiteľa, za ktorého by som teraz "bojoval", ale uvedomujem si význam učiteľov pre spoločnosť a som za to, aby bol systém ich odmeňovania viac motivujúci.

A potom možno tiež pôjdem robiť učiteľa :D
kalkulka
30.12.08,05:28
Je pravda, že sa dosť ťažko dajú ovplyvniť platy učiteľov. Ale na druhej strane. Pozrite sa koľko hodín pracuje taký živnostník alebo ekonóm, alebo už spomínaný obuvník, aby zarobil. Takže vôbec neznevažujem prácu učiteľov, ale prepočítajte si plat na hodinu u učiteľov a u ostatných. Isto sa to nedá porovnávať. A to nehovorím, koľko sa niektorí musia ustavične učiť nového. Zdá sa mi, že oveľa viac ako priemerný učiteľ.
alaya1
30.12.08,07:13
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem.:mad: Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom?:D Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda:D Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
Myslim si, ze ste sa dost sekli, zdravotnici strajkuju, tak ze nepracuju- aspon v minulosti to tak bolo a vydobili si zvysenie platu. Tak nielen ucitelia nie su spokojni, ale kazdy by chcel zarabat viac, ide o to, kto k tomu pristupuje objektivne, ci bankovy pracovnik co ma min.35 000cisteho a je mu to malo, alebo kvalifikovany ucitel co ma 15000 v hrubom.
danushka
30.12.08,08:17
Stále to vyzerá, že nemám pochopenie pre slabé platy učiteľov...
Môj synovec pred tromi rokmi skončil VŠ, o rok na to si robil ešte ďalšie štátnice, aby zvýšil svoju kvalifikáciu, ale doposiaľ neučil a tak skoro asi ani učiť nebude.
Keďže školu robil externe, už 5 rokov pracoval sezónne v zahraničí, kdesi v Albe v Taliansku umýval riady, kde v letnej sezóne celé leto bolo v kuchyni 60 stupňov Celzia...
Čiže chápem o čom sú platy učiteľov na Slovensku.Chápem o čom sú platy zdravotníkov.
Treba chápať, že náš štát je chudobný, je množstvo nezamestnaných a je veľa dôchodcov a každý si nárokuje svoje práva.
Môžme sa akurát tak hnevať, že sme sa narodili v zlom čase a na zlom mieste, v horšej spoločnosti.
Stále je však lepšie mať prácu za menej peňazí, ako nemať prácu vôbec, prípadne pracovať za ponižujúcu odmenu, pretože treba uživiť rodinu.
Ak si učitelia myslia, že len oni majú problém vyžiť, tak Vám garantujem, že je nás tu 90% členov tohoto fóra, ktorí musíme tiež korunku obracať a zvažovať, kde ju necháme a sme presne takí istí smrteľníci ako učitelia.
Cifro
30.12.08,08:25
Naopak, veľmi dobre viem o čom hovorím, spracúvam účtovníctvo prevažne malým podnikateľom a sama som aj SZČO, aj zamestnanec - čiže to viem porovnávať z pohľadu istoty zamestnanca, z pohľadu živnostníka a z rôznych situácií, ktoré vidím v papieroch svojich klientov.

A tak ako si Cifro povedal, mám právo na tento názor.

Živnostník často vystaví faktúru za svoje služby, ale peňazí sa niekedy nedočká, na stravenky si musí zarobiť sám a poriadne si zváži či pôjde na PNku, nieto ešte na dovolenku. Krutá neistota živnostníka versus istota štátneho zamestnanca.

Napriek tomu neznevažujem prácu v školstve, naopak. Hoci už to vidím, že Vy učitelia nemáte radi takéto názory, keď si niekto dovolí povedať práve toto - rovno môže pichnúť do osieho hniezda z ktorého vyletia sršne:rolleyes:.

Na toto Ti odpoviem rovnakým spôsobom ako ty hodnotíš prácu učiteľov:

Nik vám, účtovníkom, neupiera náročnosť vašej práce, ale nik vás ani nenúti živiť sa účtovníctvom. Nikto vám nebráni vsadiť na istotu, spraviť si vysokú školu a ísť učiť deti. Po vyše dvadsiatich rokoch praxe budete mať sedemnásťtisíc hrubého istých. Koľko sa musí robotník na stavbe naoháňať lopatou, kým zarobí 17 tis. hrubého? A čo taká upratovačka? Pomery sa na Slovensku zmenili už dávno. Kto tu nie je spokojný, pokojne môže ísť pracovať do zahraničia, zobrať celú svoju rodinu ...bla, bla, bla.

Porovnávaj kačky s kačkami a sliepky so sliepkami. Naďalej tvrdím, že nevieš o čom hovoríš.
danushka
30.12.08,08:46
Cifro, z Tvojich predchádzajúcich príspevkov v iných témach vyplýva, že si vodičom z povolania. Čiže Ty vieš určite o čo ide:rolleyes:...
Aj iné povalania si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie, len tak pre zaujímavosť.
Ak si sa pustil práve do mňa Cifro, pokojne si zgustni na mne, ak Ti to pomôže. Zdieľam len všeobecný názor okolia.
Mimochodom, mám dve zamestnania. Nenariekam nad platom, keď si zrátam príjem zo živnosti a stáleho zamestnania - môžem slušne žiť, nie však extra vyskakovať. Svojho času som stávala na ÚP každý týždeň bez práce úplne rovnocenne s vzdelanými, menej vzdelanými a doslova analfabetmi a boli sme si tam všetci rovní.
Nemôže byť na SK každý topmanažer, či poslanec v parlamente.
Len si nemôžem pomôcť, v niektorých nevýrobných sférach nemáte pojem o živote.
alaya1
30.12.08,09:25
Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Myslim si, ze zakladatel temy sa obratil so svojou otazkou na ucitelov, na ich nazor, ich skusenost a ziadal od nich ich radu, niektori pochopili tuto temu po svojom, ale myslim si, ze sa zvrtava tam, kde urcite zadavatel nesmerovall.
Cifro
30.12.08,09:25
Ano, je to tak, som vodičom z povolania. Zarábam dvojnásobok platu svojej manželky, ktorá je učiteľkou matematiky a chémie na základnej škole. O tom je téma tejto diskusie. O ohodnotení práce učiteľa a jeho spoločenskom postavení. Moja (prakticky nekvalifikovaná) práca, s minimálnym spoločenským významom (v porovnaní so spoločenským významom práce učiteľa) je spoločnosťou dvojnásobne oceňovaná. Aj vo verejnej, resp. štátnej službe sú najnižšie platy práve v školstve. Táto spoločnosť si oveľa viac cení prácu hasiča, vojaka, colníka, daňového úradníka ... (porovnávaj vysokoškolsky vzdelaných ľudí) ako prácu učiteľa. Akú motiváciu má dnes učiteľ byť dobrým učiteľom? Akú motiváciu má mladý človek stať sa učiteľom? Nič ma nenapadá. Jedine tak vlastná neschopnosť uplatniť sa v inej oblasti. Môj názor: ak nezmeníme (ako spoločnosť) svoj postoj ku školstvu (k spoločenskému významu práce učiteľov) tak naše deti (v mojom prípade vnukov) budú pripravovať do života nekvalitní, nekvalifikovaní učitelia (čo sa už dosť dlho v školstve deje). Aká je potom naša budúcnosť? Budeme národom nevzdelancov? Nehnevaj sa na mňa, ale tvrdiť, že učiteľ je dostatočne ohodnotený v tejto spoločnosti s argumentom, že koľko zipsom musí našiť do topánok obuvník aby si slušne zarobil, je podľa mňa smiešne.
buchač
30.12.08,11:52
1, Tak isto,ako ty . TRAUMA UČITEĽOV je v tom, že väčšina z nich NEVIE ROBIŤ NIČ INÉ

2, Vieš koľko je nespokojných s platom, ale práca ich baví, alebo dokonca musí baviť (ja napríklad som v decembri svojimi dvomi odbornými rozhodnutiami - pri uzatváraní zmlúv - už ušetril zamestnávateľovi pre budúci rok trojnásobok môjho platu --- akurát to NIKTO nepochopí a s platom budem nespokojný ďalej)

3, to ťa naučí skoro hocikto

4, ha ha ha

5, spoločnosť oceňuje iných učiteľov - uniformovaných (ako buchač )

Ka Mil


Ka Mil
karich
Káem
richojeblbý12 alias rychloprij......ný na N-tú :cool:

už si zvoľ nejaký ten nick a prestaň babrať do ostatných !:cool:

Ja som Ti plne k dispozícií :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Poznámka č. 1:

Ako si prišiel na to , že som pedagóg / učiteľ / ??????;);););)

Poznámka č. 2 :

Od zvyšku prispievateľov žiadam pochopenie mojej reakcie mimotemy;):rolleyes::cool:

Poznámka č.3 : Otázka na viacúčelového , viacmenného nicka :--- ?

Čo je Tvoje povolanie , že do každého zabŕdaš ? Nejak sa do všetkého rozumieš , veď si ako Chrobák TRUHLÍK , alebo ako jeden nemenovaný predseda vlády , čo všetkému rozumie / ten , čo má väčšinou červenú kravatu / :---:---
Onko
30.12.08,13:19
TRAUMA UČITEĽOV je v tom, že väčšina z nich NEVIE ROBIŤ NIČ INÉ

To je chyba našej spoločnosti, že platí takých učiteľov, lebo väčšina tých, čo niečo iné robiť vedia, to teraz aj robia. Zvýšenie platov a celková zmena školského systému by mala zlákať takýchto šikovných učiteľov naspäť do škôl.
wagner
30.12.08,13:58
Myslím si, že táto téma sa ozaj zvrháva niekde inde. ALe nedá mi, aby som svoj názor na niektoré invektívy nedoplnila. Teda - že zdravotníci štrajkovali a vydobili si vyššie platy? Porovnávam prácu učiteľa a lekára - neporovnateľné. Že to školstvo vyzerá tak, ako vyzerá? nekomentujem, ale nie je to preto, že sú tam nízke platy. Je to v ľuďoch.. Veľmi sa čudujem, že učitelia sa sťažujú na to, že majú malé platy. Pretože každý, kto to ide študovať o tom vie. Prečo potom ide študovať? Ja si myslím, že učiteľ nie je zamestnanie ale poslanie. Aké platy mali kedysi učitelia? Nesťažovali sa, lebo vtedy bol učiteľ niekto. Dnes to už neplatí a nie je to o výške platu. Je to úplne o niečom inom. Taktiež na prirovnanie. Farári dlhé roky robili za minimálnu mzdu. Až nie je to tak dávno, čo ich dali vyššie platy. Podotýkam, sú to vysokoškolsky vdelaní ľudia, ktorí ovládajú viac svetových jazykov, pôsobia aj tam, kde by sme to vôbec nečakali. Ich pracovná doba je od nevidím, do nevidím. Plat cca 18 tisíc v hrubom. Popritom sú každému na očiach a robia od murára, tesára a pod. všetko, čo treba. Nepočula som, že sú málo docenení. Poviete si no čo farár - ale aj to je poslanie a nie zamestnanie. Zamyslime sa aj nad týmto a dívajme sa na prácu učiteľov v poňatí - je to poslanie. To že majú také platy ako majú, neovplyvníme. Ale na sťažovanie by tu bolo 99% poraďákov. Ja z tejto témy odchádzam, pretože debatovať o platoch učiteľov nemá význam. Učiteľ si vždy prihrieva svoju polievočku ohľadom platu a nikdy nebude spokojný. Vždy bude chcieť mať viac - vlastná skúsenosť.
buchač
30.12.08,19:19
alaya1
30.12.08,19:51
Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Naozaj apeluem, zadavatel sa pytal ucitelov na ich spokojnost, ci nespokojnost, takze ucitelia odpovedaju, takuto temu si moze naozaj zadat kazdy, myslim, z ineho odvetia a diskutovat. Je mi neprijemne, ako sa tu na ucitelov utoci, prave ti, ktori o tejto praci nemaju ani paru.
Ano, som rada, ze ucim len do 14.00 a mozem ist domov, no potom ma doma caka kopec roboty, priprava na vyucovanie, priprava pomocok, oprava ziackych prac, koncim niekedy aj o polnoci.Nehovoriac o tom, ze ked si chcem trocha zarobit pripadne mat nahradne volno pocas prazdnin,zastupujem, ucim na dvojsmennej skole, tak ucim v kuse 11 hodin denne.
Naozaj tato tema mala sluzit na vyslovenie nazoru ucitelov pre zadavatela temy, citam tu len narazky a utoky.
Len na zamyslenie- ani jeden z vas by tu nemohol prispievat, keby vas ucitelka v 1. rocniku nebola naucila citat a pisat. Ocakavam odpoved, ze by ste to zvladli aj sami- ze?
alaya1
30.12.08,19:54
Myslím si, že táto téma sa ozaj zvrháva niekde inde. ALe nedá mi, aby som svoj názor na niektoré invektívy nedoplnila. Teda - že zdravotníci štrajkovali a vydobili si vyššie platy? Porovnávam prácu učiteľa a lekára - neporovnateľné. Že to školstvo vyzerá tak, ako vyzerá? nekomentujem, ale nie je to preto, že sú tam nízke platy. Je to v ľuďoch.. Veľmi sa čudujem, že učitelia sa sťažujú na to, že majú malé platy. Pretože každý, kto to ide študovať o tom vie. Prečo potom ide študovať? Ja si myslím, že učiteľ nie je zamestnanie ale poslanie. Aké platy mali kedysi učitelia? Nesťažovali sa, lebo vtedy bol učiteľ niekto. Dnes to už neplatí a nie je to o výške platu. Je to úplne o niečom inom. Taktiež na prirovnanie. Farári dlhé roky robili za minimálnu mzdu. Až nie je to tak dávno, čo ich dali vyššie platy. Podotýkam, sú to vysokoškolsky vdelaní ľudia, ktorí ovládajú viac svetových jazykov, pôsobia aj tam, kde by sme to vôbec nečakali. Ich pracovná doba je od nevidím, do nevidím. Plat cca 18 tisíc v hrubom. Popritom sú každému na očiach a robia od murára, tesára a pod. všetko, čo treba. Nepočula som, že sú málo docenení. Poviete si no čo farár - ale aj to je poslanie a nie zamestnanie. Zamyslime sa aj nad týmto a dívajme sa na prácu učiteľov v poňatí - je to poslanie. To že majú také platy ako majú, neovplyvníme. Ale na sťažovanie by tu bolo 99% poraďákov. Ja z tejto témy odchádzam, pretože debatovať o platoch učiteľov nemá význam. Učiteľ si vždy prihrieva svoju polievočku ohľadom platu a nikdy nebude spokojný. Vždy bude chcieť mať viac - vlastná skúsenosť.
Co sa tyka porovnania, nikdy by som si nedovolila porovnavat a posudzovat pracu hocikoho, hoci aj smetiara.
Inak, ak by lekari nechodili do skoly, neboli by lekarmi.
Co sa tyka knazov a ich prijmu, nebudem sa tu verejne rozpisovat, kazdy vidi, ako ziju a zili, kazdy si urobi usudok sam.
danushka
30.12.08,20:14
Len na zamyslenie- ani jeden z vas by tu nemohol prispievat, keby vas ucitelka v 1. rocniku nebola naucila citat a pisat. Ocakavam odpoved, ze by ste to zvladli aj sami- ze?
:eek::eek::eek::eek:
Alaya1, to nemyslíš vážne !!!
Keby ráno vodič z povolania nepriviezol mlieko z mliekárne do obchodu, v obchode nebola predavačka, tak mliečko piť nebudeme...
Keby Tvoja účtovníčka nepripravila výplatu a nepoukázala Ti ju na účet, ochrankár nenaplnil bankomaty bankovkami, tak si nevyberieš peniažky ako odmenu za svoju prácu...
A keby, keby a mnoho keby...

Snáď nie sú učitelia nadľudia? Nik tu učiteľov neosočoval, ani neznevažoval ich prácu, kto má ten pocit, nech si ešte raz poriadne prečíta príspevky.

A Ty Ka Mil už prestaň invektovať, chováš sa ako fantóm Porady s tými svojimi každodenne novovytvorenými nickmi.
dodo777
31.12.08,05:27
Danka.

Dnes je Silvester = dnes urobím výnimku = iba zábava.

Povedz tomu, čo mi ich vylučuje.

Ka Mil
Tak si nás Ka Mil "zabavil" že stači na cele desaťročie zbohom. Apropo ten čo ťa vylučuje - tak sním súhlasim. Škoda, že si to nepochopil, tak polopate daj už pokoj.
dodo777
31.12.08,05:50
Vidím, že oslavuješ Silvester na porade. Ja zvyknem oslavovať s priateľmi a tam kde mi je dobré. Nie tam kde má nechcu. Zamysli sa. Neviem, aký problem máš s RRRRRR, ale ja mám dosť práce s učtovníctvom a vôbec ako každy ekonom nakonci roka, takže KAMil zbohom, stebou končím. /nie preto že som oddana, poddana ako si povedal/ dvíhaš mi žaludok.
alaya1
31.12.08,06:33
:eek::eek::eek::eek:
Alaya1, to nemyslíš vážne !!!
Keby ráno vodič z povolania nepriviezol mlieko z mliekárne do obchodu, v obchode nebola predavačka, tak mliečko piť nebudeme...
Keby Tvoja účtovníčka nepripravila výplatu a nepoukázala Ti ju na účet, ochrankár nenaplnil bankomaty bankovkami, tak si nevyberieš peniažky ako odmenu za svoju prácu...
A keby, keby a mnoho keby...

Snáď nie sú učitelia nadľudia? Nik tu učiteľov neosočoval, ani neznevažoval ich prácu, kto má ten pocit, nech si ešte raz poriadne prečíta príspevky.

A Ty Ka Mil už prestaň invektovať, chováš sa ako fantóm Porady s tými svojimi každodenne novovytvorenými nickmi.
Vsetko co som napisala som myslela velmi vazne, nezvyknem vypisovat do luftu.
Co sa tyka osocovania a znevazovania prace ucitela , tak ja som si tuto temu precotala viackrat a pozorne. Neviem, preco to urcitym ludom tak prekaza, ze ucitelia su nespokojni so svojim platom, ze to verejne napisu a prezentuju.
Ved podla viacerych mame byt ticho a tesit sa, ze mame pracu, ktoru aj tak kazdym rokom mozeme pre menej deti stratit, pripadne mame ist robit nieco ine.
Ale ak nechcem robit nic ine, lebo ucit je moja zaluba?Tak nemozem vyslovit nazor, ze nie som spokojna s tym, ako som ohodnotena??
Ja ucim postihnute deti- dawnikov, mikro a makrocefalus a pod. myslim si,ze moja praca je velmi tazka a je malo ohodnotena .Ak to niekomu prekaza, ze to zverejnim, ak ma o to zadavatel temy aj poziadal, bohuzial, je to moj nazor a ak ja akceptujem iny, ocakavam, ze sa bude aj moj.
Nevyznam sa do obtiaznosti prace uctovnika, lekara, tak ak by zverejnuli, ze nie su spokojni s platom, asi vedia, o com pisu.
A to, ze 5 rodne deti vedia citat a pisat- myslis ze vsetky?
Len dufam, ze nastupuje do triedy pre nadane deti- v klasickych by bol rusivym elementom pre deti, ktorym rodicia nevzali detstvo - ucenim pismen a cislic, nakolko ja nesuhlasim s tym, ze rodicia ucia deti citat a pisat pred nastupom do skoly.


--------------------------------

Tato tema je uplne inde, kde si zadavatel asi predstavoval,preto tu ja uz prispievat nebudem, asi to mala byt pomocna ruka zacinajucemu pedagogovi v rozhodovani sa, ci ostat v skolstve, tak sme mu naozaj pomohli..mala to byt pomoc a vyslovenie nazoru na platy ucitelov a kde to dospelo................vulgarizmy cernenymi piosmenami, osobne odkazy.
Mylela som, ze porada je o pomoci, no zacinam jej rozumiet.
slabikar
31.12.08,06:34
teraz som uplne v pomykove.
ucitelia sa stazuju na maleplaty, ked vo vsetkych spravach hovoria o neustalom zvysovani platov ucitelov pomaly uz kazdy polrok?
vy co ste ucitelia, kde je teda pravda?
ja osobne poznam par ucitelov a vsetci maju skvele platy, tak neviem, kde je problem
alaya1
31.12.08,06:37
teraz som uplne v pomykove.
ucitelia sa stazuju na maleplaty, ked vo vsetkych spravach hovoria o neustalom zvysovani platov ucitelov pomaly uz kazdy polrok?
vy co ste ucitelia, kde je teda pravda?
ja osobne poznam par ucitelov a vsetci maju skvele platy, tak neviem, kde je problem
Co je podla tema skvely plat?

...........................

Annabela-))
slabikar
31.12.08,06:41
Co je podla tema skvely plat?

...........................

Annabela-))

v malom mestecku maju 12-17 v cistom radovi ucitelia. toto je skvely plat, lebo su tam nizke zivotne naklady
alaya1
31.12.08,06:42
v malom mestecku maju 12-17 v cistom radovi ucitelia. toto je skvely plat, lebo su tam nizke zivotne naklady
tak, ak 12000sk je skvely plat, tak sa potom vestazujem, lwebo ja mam viac. No ak zaplatim byt a poplatky ostane mi z neho 1500sk na mesiac zivobutia aj s 3 detmi. esteze mam muza.
slabikar
31.12.08,06:48
tak, ak 12000sk je skvely plat, tak sa potom vestazujem, lwebo ja mam viac. No ak zaplatim byt a poplatky ostane mi z neho 1500sk na mesiac zivobutia aj s 3 detmi. esteze mam muza.

v malo mestecku je to skvely plat, citaj aspon co pisem
Cifro
31.12.08,07:09
teraz som uplne v pomykove.
ucitelia sa stazuju na maleplaty, ked vo vsetkych spravach hovoria o neustalom zvysovani platov ucitelov pomaly uz kazdy polrok?
vy co ste ucitelia, kde je teda pravda?
ja osobne poznam par ucitelov a vsetci maju skvele platy, tak neviem, kde je problem

Ja osobne poznám veľa učiteľov a žiadny (slovom: žiadny) z nich nemá ani priemerný plat. Väčšina znich má k nemu dosť ďaleko. Rád sa zoznámim s učiteľom, ktorý má skvelý plat.
buchač
31.12.08,07:10
v malom mestecku maju 12-17 v cistom radovi ucitelia. toto je skvely plat, lebo su tam nizke zivotne naklady


Sa mi nechce veriť , že toto považuješ za dobrý plat ! :eek::eek::eek:
Pardon - skvelý plat !!:---
Životné náklady , nízke ? Kde ? Idem tam , sťahujem sa !!!!!!!!:cool::cool::cool:
Veď táto suma mi nestačí na zaplatenie rôznych šekov , podotýkam , že pôžičku nemám !!!!!!!!:D
Byt , inkaso , telefón , nejaká poistka , média , benzín / mesačne len 1.000,- / , lieky mesačne 1.000 / žiaľbohu - diabetes atď /:cool:

Strava - kde je dnes nízkonákladová ?
Cifro
31.12.08,07:22
v malom mestecku maju 12-17 v cistom radovi ucitelia. toto je skvely plat, lebo su tam nizke zivotne naklady

Čím sa živíš, šlabikár, keď máš pocit že 12 tisíc je skvelý plat? Mimochodom, 17 tisíc v čistom dosiahne učiteľ tak okolo päťdesiatky.
alaya1
31.12.08,10:19
Este som pozabudla napisat ohladne ako bolo tu napisane- kazdo polrocneho zvysovania platu ucitelov. Nemam pocit, ze je zvysovany kazdy polrok a ked nam ho zvysia, odoberu nam na pohyblivej zlozke platu. T.J. tam pridaju, tu uberu, niekedy to vyzera tak, ze po zvyseni dostanem menej, ako som mala pred tym zvysenim.
alaya1
31.12.08,10:22
v malom mestecku maju 12-17 v cistom radovi ucitelia. toto je skvely plat, lebo su tam nizke zivotne naklady
Je jedno, kde ucitel posobi, ci v malom, ci velkom meste, ci na dedine, vsade maju rovnaky plat, nakolko plat maju tabulkovy, nie podla nalady riaditela, ci zriadovatela.
Mam rada, ak niekto pise o tom, o com nema ani paru.
jaros5
31.12.08,12:00
v malo mestecku je to skvelý plat, čitaj aspon co pisem
Slabikár, slabikár, kde si na to prišiel , že v malom mestečku sú nižšie životné náklady ako vo veľkomeste. Myslíš, že človek na vidieku potrebuje menej ako ten v meste ?
Nechcem sa zastávať učiteľov ( niektorí si nezaslúžia ani tých 12), ale mnohí odvádzajú vysoko erudovanú a nesmierne náročnú prácu, za ktorú dostávajú skutočne smiešne almužny.
alaya1
01.01.09,15:04
Nemyslitwe si, ze tie Vase prispevky nepatria do tejto temy?
Cifro
01.01.09,20:08
K téme: moja manželka, učiteľka matematiky a chémie na základnej škole, zo školstva odísť nehodlá, pretože ju to nesmierne baví, je učiteľkou pretože chcela byť učiteľkou a kam by aj šla, že? Privyrába si dosť intenzívnym doučovaním, ovšem je to o držku a hlavne o nervy. Poviem úprimne, ja sa na každé prázdniny teším asi viac, ako deti. Manželka sa aspoň trochu zrekreuje a aspoň na nejakú dobu nie je vynervovaná. Nie nadarmo sa hovorí, že byť učiteľom je diagnóza, nie povolanie.
jozka56
01.01.09,22:30
Bolo by úžasné, ak by platilo, byť učiteľom nie je diagnóza, ale poslanie. j:rolleyes::---
mamminta
04.01.09,14:37
teraz som uplne v pomykove.
ucitelia sa stazuju na maleplaty, ked vo vsetkych spravach hovoria o neustalom zvysovani platov ucitelov pomaly uz kazdy polrok?
vy co ste ucitelia, kde je teda pravda?
ja osobne poznam par ucitelov a vsetci maju skvele platy, tak neviem, kde je problem


pridávajú nám, ale napr. nám zoberú ohodnotenie za triednictvo...
takže je to to isté, niekedy aj menej :mee:
mamminta
04.01.09,14:46
a čo sa týka toho: veď choď inde......

bola som!

tri roky som robila v telekomunikáciách

a som rada, že sa mi naskytla možnosť vrátiť sa do školstva....

SOM RADA, keď sa mi podarí, naučiť dieťa zaviazať si šnúrky, vyfúkať si nos a podobné základné návyky. Áno, píšem PODARÍ. Učim na škole, kde sú deti z málo podnetného sociálneho prostredia. Veľakrát nevedia o živote v spoločnosti vôbec nič. A keď počujem tú otrepanú frázu "čo vás v tej škole učia?" nerozčuľuje ma. Ja viem, čo učím..... To, čo nezvládajú rodičia.
slabikar
04.01.09,14:52
je logicke ze ak chcu pani ucitelky ist na kavicky, kupovat si kabelocky, kostymky, tak sa budu stazovat aj keby mali 20.000 cisteho mesacne, nehovoriac o zarobku manzela. preto nechapem, preco ak som dal otazku, hned sa tu urazili niektori ludia. asi su to prave ti, co ich spominam hned v prvej vete.
alaya1
04.01.09,18:10
je logicke ze ak chcu pani ucitelky ist na kavicky, kupovat si kabelocky, kostymky, tak sa budu stazovat aj keby mali 20.000 cisteho mesacne, nehovoriac o zarobku manzela. preto nechapem, preco ak som dal otazku, hned sa tu urazili niektori ludia. asi su to prave ti, co ich spominam hned v prvej vete.
Nehnevaj sa Slabikar, ale to si napisal dobru blbost. Preco by ucitelky nemohli chodit v kostimceku, vypit si kavu, pripadne nosit svoje osobne veci v kabelke.
Radsej by si videl pred katedrou ucitelku nahu, ci v handrach, tak to si naozaj pouzil argument -inteligentneho -cloveka, poznajuceho pracu ucitela.. Predstav si, ze ja som ucitelka, ucim postihnute deti a okrem toho, co si napisal ty, by som rada chodila kazdy rok na dovolenku k moru, raz tyzdenne na obed do restiky, kupila detom znackove oblecenie, a pod.Chcela by som zit bezny zivot cloveka, s primeranym prijmom.
No studovala som 5 rokov VS, potom este 2 roky dalsie studium, myslim si, ze robim tazku robotu, tak by sa mi pacilo, mat to aj patricne zaplatene. Vies co?? Pozyvam ta ku mne do triedy, len na jeden den, ci jednu vyucovaciu hodinu, postav sa ku autistovi, dawnikovi a potom posudzuj.
buchač
04.01.09,18:17
je logicke ze ak chcu pani ucitelky ist na kavicky, kupovat si kabelocky, kostymky, tak sa budu stazovat aj keby mali 20.000 cisteho mesacne, nehovoriac o zarobku manzela. preto nechapem, preco ak som dal otazku, hned sa tu urazili niektori ludia. asi su to prave ti, co ich spominam hned v prvej vete.

Ale veď sa neonač . Veď Ti viacerí argumentovali , že ........
A tu nejde ani tak o kávičky , kabelôčky , kostýmčeky atď ., tu by predsa polovica Slovenska nadávalo na svoj plat .
Ide tu predsa o ohodnotenie práce , výkonu a je toho viac .
A argumentov by sa našlo habadej , ver mi , aj keď z iných sfér .

Dnes som pozeral na STV 1 debatu o eure , tam ti teda vyzdvihovali prácu bankárov . Že ako museli tvrdo pracovať cez sviatky , čo všetko vykonali , ako sa " nadreli " . :cool:
No za aké platy ? Veď tento sektor má najväčšie príjmy v štáte .

Nechcem sa nejak ďalej rozpisovať o príjmoch a výdavkoch , asi by to rozvírilo hladinu nedeľného pokoja , ono by to bolo nadlho .
A sťažovať sa na svoj plat budú aj ľudia , ktorí majú príjem oveľa vyšší .

Mal som možnosť poznať takýchto ľudí , a aj poznám . Podotýkam , že to nie sú politici , podnikatelia , atď , ale normálni zamestnanci rôznych sfér .
slabikar
04.01.09,18:20
Nehnevaj sa Slabikar, ale to si napisal dobru blbost. Preco by ucitelky nemohli chodit v kostimceku, vypit si kavu, pripadne nosit svoje osobne veci v kabelke.
Radsej by si videl pred katedrou ucitelku nahu, ci v handrach, tak to si naozaj pouzil argument -inteligentneho -cloveka, poznajuceho pracu ucitela.. Predstav si, ze ja som ucitelka, ucim postihnute deti a okrem toho, co si napisal ty, by som rada chodila kazdy rok na dovolenku k moru, raz tyzdenne na obed do restiky, kupila detom znackove oblecenie, a pod.Chcela by som zit bezny zivot cloveka, s primeranym prijmom.
No studovala som 5 rokov VS, potom este 2 roky dalsie studium, myslim si, ze robim tazku robotu, tak by sa mi pacilo, mat to aj patricne zaplatene. Vies co?? Pozyvam ta ku mne do triedy, len na jeden den, ci jednu vyucovaciu hodinu, postav sa ku autistovi, dawnikovi a potom posudzuj.
pozri sa na reakciu na moj prvy prispevok. polozil som uplne jednoduchu nekofliktnu otazku a reakcia bola brutalna. tak ja len reagujem takym stylom akym sa reagovalo na mna.
a mat 17 cisteho mesacne a nadavat? no hanba vam
slabikar
04.01.09,18:25
na prvom mieste v platoch by malo byt jednoznacne zdravotnictvo.
na druhom mieste ostatne bezpecnostne a zachranne zlozky ako policajti, hasici a pod.
ucitelia na tretom mieste.
alaya1
04.01.09,18:38
Mily slabikar, tvoj nazor ti nikto neberie, nazor na tvoje prispevky si urobil kazdy sam, aj ja, zelam ti vela uspechov v podnikani, ale praci ucitela a jeho ohodnoteni nerozumies ani za macny mak.
Odporucam ti prezriet si platovu tabulku ucitelov aj ich 17000plat v cistom,
jaros5
05.01.09,09:36
je logicke ze ak chcu pani ucitelky ist na kavicky, kupovat si kabelocky, kostymky, tak sa budu stazovat aj keby mali 20.000 cisteho mesacne, nehovoriac o zarobku manzela. preto nechapem, preco ak som dal otazku, hned sa tu urazili niektori ludia. asi su to prave ti, co ich spominam hned v prvej vete.

Ako môže niekto vyjadrovať jednoznačné stanoviská k téme (čo by aj oddychovej), nepoznať danú problematiku a navyše to korunovať tak hlúpymi zovšeobecneniami;
A už vôbec nechápem, čo má s prácou učiteľky a jej ohodnotením, spoločné jej manžel, alebo nebodaj jeho zárobok.
Ad absurdum.
Strejdo
13.01.09,08:10
Ach jaaaaj, ako male deti. No prispejem aj ja. Moji rodicia su obidvaja ucitelia, mama na strednej a otec na univerzite, ja som tiez vystudovany ucitel (telocvikar). Nestazuju si, prave naopak, este chcu , aby som isiel ucit aj ja. Napad to nieje zly, plat je sice mizerny, ale popri tom mate tolko casu, ze kludne mozte este aj podnikat, ved vela ucitelov takto robi. Aaaale ucitelku za manzelku by som nechcel nikdy v zivote :))).
alaya1
13.01.09,14:34
Porovnavat plat ucitela na ZS s vysokoskolskym ucitelom je myslim si dost opovazlive.
Neviem, preco sme male deti, ze vyslovime svpj nazor a nesuhklasime s inym, ved porada je o pomoci, diskusii, nie?
skola
13.01.09,14:50
Možno, že "obyčajný remeselník" zarobí 2x toľko ako ty, ale nezabudni, že nepracuje týždenne 23 /45 min./hodín ale možno 50 /60 min/hodín
Strejdo
13.01.09,15:09
Tak zase vysokoskolski ucitelia to nemaju tiez ruzove, mama ma okolo 17000Sk cisteho a otec 21000Sk, pricom na konci roka dostala odmenu 17000Sk a otec (vysokoskolsky pedagog) 2000Sk :))). A dalsia vec, je pravda ze sa tolko nenadriete ako robotnici, no zas na druhej strane onmoho viac psychicky. Kazda praca ma svoje plusy a minusy. No mi povedzte, v ktorom povolani mate dva mesiace letnych prazdnin, tyzen jarnych, vianocnych a este nejake malickosti.
jaros5
13.01.09,16:10
Možno, že "obyčajný remeselník" zarobí 2x toľko ako ty, ale nezabudni, že nepracuje týždenne 23 /45 min./hodín ale možno 50 /60 min/hodín
Tento názor som už opravoval u mnohých , (dokonca aj pedag. pracovníkom).
Neviem kde na to ľudia chodia, že učiteľ pracuje, alebo by mal pracovať týždenne 23 hodín (hodina 45 min.):eek:.
23 vyučovacích hodín je úväzok učiteľa = priama výchovnovzdelávacia činnosť s deťmi. Hodiny si musí premyslieť, pripraviť, pomôcky, projekty, vyhodnotenie, diagnostika, opravy žiackych pisomností, dozor, triednicka práca,... atď. atď.;)
Učiteľ má takú istú pracovnú dobu, ako každý iný a nadčasy veľakrát nepreplatené.
jaros5
13.01.09,16:19
Tak zase vysokoskolsky ucitelia to nemaju tiez ruzove, mama ma okolo 17000Sk cisteho a otec 21000Sk, pricom na konci roka dostala odmenu 17000Sk a otec (vysokoskolsky pedagog) 2000Sk :))). A dalsia vec, je pravda ze sa tolko nenadriete ako robotnici, no zas na druhej strane onmoho viac psychicky. Kazda praca ma svoje plusy a minusy.
No mi povedzte, v ktorom povolani mate dva mesiace letnych prazdnin, tyzen jarnych, vianocnych a este nejake malickosti.

S prvou časťou = úplný súhlas, aj keď nechápem ako sa dá porovnať práca robotníka s prácou učiteľa.
Druhá časť tvojho príspevku je ďalší mýtus o učiteľskom povolaní. Pokiaľ viem, učiteľ si musí počas prázdnin žiakov čerpať dovolenku, ak cez prázdniny nepracuje. Nečudujem sa nezainteresovaným, ale trochu ma zaráža, keď to tvrdí učiteľ.
bubo236
13.01.09,16:26
myslim, ze plat ucitelov je priamoumerny vynalozenemu usiliu
kalinka22
13.01.09,16:26
Ahoj, aj ja som učiteľka, popri učení robím účtovníctvo. Niečo doma a tiež na Dohodu o VP pre firmy, kde chodím popoludní, resp. v sobotu a nedeľu. Musíme mať VŠ, DPŠ a plat horší, o polovicu menší, ako zarobia moji absolventi. Prečo zrazu zostalo tichúčko, keď nám mali mzdu zvýšiť?
kalinka22
13.01.09,16:30
To môže napísať iba človek, ktorý sa nikdy nezaoberal našou mládežou, ktorý nevie, čo vlastne je učiteľovanie. To nie je povolanie, ale poslanie. To môže dobre robiť iba človek, ktorého táto práca baví, inak by to robiť nemohol. Najhoršia je spätná väzba - niekedy nulová, čo človeka deptá. Tiež spoločenské postavenie učiteľa robí veľmi veľa a pokiaľ má takýto názor rodič, čo môžem čakať od jeho syna alebo dcéry? Môžem vynaložiť sebemenšie úsilie ......
jaros5
13.01.09,16:37
Možno, že "obyčajný remeselník" zarobí 2x toľko ako ty, ale nezabudni, že nepracuje týždenne 23 /45 min./hodín ale možno 50 /60 min/hodín
Obaja, skola aj Strejdo porovnávate neporovnateľné. Skúste pozrieť katalóg pracovných činností ;) tu:http://www.fem.uniag.sk/eunis/sk/system/files/katalog_prac_cinnosti.pdf
Strejdo
13.01.09,16:45
Druhá časť tvojho príspevku je ďalší mýtus o učiteľskom povolaní. Pokiaľ viem, učiteľ si musí počas prázdnin žiakov čerpať dovolenku pokiaľ cez prázdniny nepracuje. Nečudujem sa nezainteresovaným, ale trochu ma zaráža, keď to tvrdí učiteľ.

Tak mi potom povedz, co robi ucitel cez letne prazdniny, ked maju ziaci volno??? Jasne, ze ide aj do skoly, aby sa zapisal, ze tam bol. Tak aky mytus? Ved cez prazdniny nevyucuje, takze ma v podstate volno, aj ked ide do skoly, akurat poklebeti s kolegami, and thats all.
A niekto tu spominal, ze ucitelska praca je dostatocne financne ohodnotena. :confused:. To myslis uplne vazne??? Ved keby nebolo ucitelov, tak by nebolo nikoho. kto vyuci buducich lekarov??? No predsa ucitelia. Kto vyuci buducich pravnikov, policajtov, atd. atd., aj tych debilov, co su vo vlade a dostavaju 100 tisicove platy? A ucitel ma dostat priemerne nejakych 15 000SK??? Vyplati inkaso, mobil, strava, oblecenie, .... a co mu ostane? Akurat ejakych 10Sk do zvonceka, ked chodi do kostola :))) Takze ucitelia su super ohodnoteni, za tu psychicku namahu.
Strejdo
13.01.09,16:48
Obaja, skola aj Strejdo porovnávate neporovnateľné. Skúste pozrieť katalóg pracovných činností ;) tu:http://www.fem.uniag.sk/eunis/sk/system/files/katalog_prac_cinnosti.pdf

Bratu, poriadne citaj prispevky. S tym porovnavanim robotnikov a ucitelov som iba reagoval na to, ze robotnici sa sice nadru manualne, ale ucitelia dusevne. Zastava, ucitelov a nie robotnikov, ale vidi sa mi, ze si to pochopil naopak.
jaros5
13.01.09,17:02
myslim, ze plat ucitelov je priamoumerny vynalozenemu usiliu

Áno, dalo by sa súhlasiť. Za predpokladu, že je to škola, ktorá spĺňa isté predpoklady:
1. Maximálna naplnenosť v triedach
2. Minimálne 400 žiakov/študentov
3. Optimálna skladba učiteľského zboru
4. Riaditeľ disponujúci všetkými kompetenciami, ktoré by dobrý manažér v školstve mal mať

Za týchto podmienok by učiteľia na takejto škole mohli zarábať priamoúmerne vynaloženému úsiliu - tí najlepší aj cez 700 Eur Čo je ale v porovnaní s učiteľmi v EU málo.
bubo236
13.01.09,17:04
Vazeni ucitelia....
prial by som Vam lepsie platy a nie len Vam, ale vsetkym pracujucim na Slovensku, lebo je to smutne kolko zarabame, ci pracujeme dusevne alebo fyzicky.
Lenze v nasom state zarabaju len ti,co robia...deti...
bubo236
13.01.09,17:08
ten prvy moj prispevok berte trosku z nadhladom....myslel som to vseobecne, su ucitelia, ktori denne pracuju 4 hodiny a ked maju prednasku,treba ich ist zavolat, aby sa im uracilo prist nieco povedat.
jaros5
13.01.09,17:09
.... A dalsia vec, je pravda ze sa tolko nenadriete ako robotnici, no zas na druhej strane onmoho viac psychicky. Kazda praca ma svoje plusy a minusy. No mi povedzte, v ktorom povolani mate dva mesiace letnych prazdnin, tyzen jarnych, vianocnych a este nejake malickosti.
Bratu,:D a co si robil tu.:eek: Jednoznačné porovnanie. A s tými prázdninami si tiež dobre zaklincoval;).
Nerob hanbu telocvikárom
mimotemytiež bývalý telocvikár:)
bubo236
13.01.09,17:10
bez urazky, ale ktory priemerny clovek zarobi viac ako700€ ???
jaros5
13.01.09,17:21
ten prvy moj prispevok berte trosku z nadhladom....myslel som to vseobecne, su ucitelia, ktori denne pracuju 4 hodiny a ked maju prednasku,treba ich ist zavolat, aby sa im uracilo prist nieco povedat.
:)bubo, presne tak som to pochopil;), úplne zdieľam tvoj názor a vôbec nechcem zastávať učiteľov amblok. V školstve je množstvo učiteľov, ktorí si nezaslúžia ani to, čo majú na výplatnej páske. Žiaľ. Podľa takých verejnosť veľakrát hodnotí všetkých:mee:.
Je to na učiteľoch, aby dokázali opodstatnenosť požiadavky na zvýšenie platov. Ale určite nie plošne.
jaros5
13.01.09,17:22
bez urazky, ale ktory priemerny clovek zarobi viac ako700€ ???
Vôbec sa neurážam:), ale veď ja hovorím iba o tých najlepších.
.................................................. ..........................
ten kto pracuje priemerne, nech dostane priemer cca 400-500
a učiteľke/učiteľovi, ktorý pracuje 4 hodiny denne treba dať polovičný úväzok:)
jaros5
13.01.09,17:29
:)A kto nepracuje , nech neje! - howg - dohovoril sommimotemy
buchač
13.01.09,18:10
bez urazky, ale ktory priemerny clovek zarobi viac ako700€ ???

Pre presnosť , koho máš na mysli :

1. Človek - bez rozdielu profesie

2. Učiteľ , profesor - proste pedagóg

Lebo v bode 1 vymenujem aspoň 10 profesií od manuálne pracujúceho až po vedúceho nejakého odd.
Vyššie funkcie do toho , samozrejme , narátam !!!
Predpokladám zároveň , keď sme na účtovnom fóre , že sa bavíme o brutto cifrách !?


Juraj
bubo236
13.01.09,18:25
nemam na mysli vykonnych riaditelov ani manazerov a ani vypalnikov ale zdrave jadro asi 80% populacie a mal som na mysli cisti prijem
bubo236
13.01.09,18:27
budem konkretny: predavacka v obchode,zdravotna sestricka, a i. u tychto je to urcite brutto
judita1971
13.01.09,19:15
bez urazky, ale ktory priemerny clovek zarobi viac ako700€ ???


aký priemerný ? :D iba keď priemerne vysoký ......

ale ja to nie som, s mojou výškou ten priemer len znižujem, a platom tiež ....
iné by bolo, keby sa tu zisťovala produktivita práce....
bubo236
13.01.09,19:22
teraz ma prosim dostante do obrazu.
plat 700 € v čistom pre učiteľa je nadstandardny plat? dobre som to pochopil?
slabikar
13.01.09,19:22
Druhá časť tvojho príspevku je ďalší mýtus o učiteľskom povolaní. Pokiaľ viem, učiteľ si musí počas prázdnin žiakov čerpať dovolenku, ak cez prázdniny nepracuje. Nečudujem sa nezainteresovaným, ale trochu ma zaráža, keď to tvrdí učiteľ.

ved prave ked sam ucitel popise svoje povolanie, tak je to asi narealnejsie a nie ked nejaky ucitel zatajuje svoju pracu a navonok vyzera ze ako sa on nadrie
slabikar
13.01.09,19:26
teraz ma prosim dostante do obrazu.
plat 700 € v čistom pre učiteľa je nadstandardny plat? dobre som to pochopil?

ano, je to nadstandardny plat v porovnani so sestrickami ktore maju po 300-400 € a casnickami ktore maju mozno aj 300 €
slabikar
13.01.09,19:28
ja osobne nemam nic proti ucitelom, ale ked vidim, ako biedne zarabaju zdravotnici, ze ledva maju 400 € a niekto tu bez hanby napise ze jemu je malo 700 € mesacne, tak sorry Vinnetou, ale to je sila
bubo236
13.01.09,19:30
ano, je to nadstandardny plat v porovnani so sestrickami ktore maju po 300-400 € a casnickami ktore maju mozno aj 300 €


Tak teraz som si sadol na zadok
jaros5
13.01.09,20:02
Páni, pozornejšie si prečítajte predchádzajúce príspevky!
Potom sa zapojte do diskusie.
Ja som len čiste hypoteticky pripustil, že za istých podmienok by tí naj učitelia mohli zarobiť mesačne 700,- jurošíkov; Nikto (ani ja ) netvrdil, že toľko zarábajú!!! Páni, mútite vodu.
Šlabikár, cituješ ma a ani si si možno neprečítal, komu moje slová patrili. Učiteľovi, ktorý asi nikdy v živote neučil.
Ešte raz, ak chcete diskutovať, prečítajte si pozornejšie o čom je reč:)
jaros5
13.01.09,20:11
ja osobne nemam nic proti ucitelom, ale ked vidim, ako biedne zarabaju zdravotnici, ze ledva maju 400 € a niekto tu bez hanby napise ze jemu je malo 700 € mesacne, tak sorry Vinnetou, ale to je sila
:mad:Počuj slabikár, vážne ťa pozývam na pivo:D
lebo mám pocit, že ty si už nejaké to pivko absolvoval, inak si neviem vysvetliť, ako môžeš tvrdiť takéto hovadiny.
Ak mi ukážeš že tu niekto napísal, že nie je spokojný, keď ako učiteľ zarába mesačne 700,- jurošov , tak už v živote nanapíšem do porady ani slovo.
jaros5
13.01.09,20:13
teraz ma prosim dostante do obrazu.
plat 700 € v čistom pre učiteľa je nadstandardny plat? dobre som to pochopil?
Vysokoooooooooo nadstardantný a pre drvivú väčšinu v sučasnej dobe nedosiahnuteľný.
jaros5
13.01.09,20:23
Tak teraz som si sadol na zadok
Asi si sedíš na ušiach, resp. očiach, alebo ťa tí učitelia fakt nenaučili poriadne čítať;), nech vrátia platy;).
jaros5
13.01.09,20:27
To sa mi to páči páni, radšej mlčať, ako písať nezmysly.:D
Ako tak pozerám na posledné príspevky:eek:, už diskutujem sám so sebou, ... :D
jaros5
13.01.09,20:30
;mimotemyveni;)vidi:ovici:eek:
judita1971
13.01.09,20:31
:D:D:D
alaya1
14.01.09,06:43
budem konkretny: predavacka v obchode,zdravotna sestricka, a i. u tychto je to urcite brutto
Tak moja dcera ma SŠ s maturitou, 21 rokov a pracuje ako predavacka v parfumerii, ma cisteho na ruku 14-15 000sk, plus kazdy mesiac odmeny podla trzby, Ja som ucitelka ma 5 rocnu VS, plus 2 roky DPS, plus 2 roky dalsie vzdelavanie, tie 2+2rocne studia som si platila ja, cca 80 000sk.Mam ja kazdy mesiac 15 000sk????
alaya1
14.01.09,06:46
ja osobne nemam nic proti ucitelom, ale ked vidim, ako biedne zarabaju zdravotnici, ze ledva maju 400 € a niekto tu bez hanby napise ze jemu je malo 700 € mesacne, tak sorry Vinnetou, ale to je sila
Slabiklar, nevies nic o plate lekarov, pozri len ake maju auta oni, ake ucitelia.....mam v rodine 2 lekarov, jeden sukromna prax, 2krat do roka dovolenka v Maledivach a pod., druhy je lekar sekundar v nemocnici, ma aspon dva a polkrat vyssi plat ako ja.
slabikar
14.01.09,06:47
Tak teraz som si sadol na zadok

a mal si aj preco
alaya1
14.01.09,06:50
Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Myslim si, ze tato tema je uz neaktualna, pozrite kedy ju zadavatel napisal a ani sa uz neozval,obsah temy je uplne inde, ako asi ocakaval.
Asi by bolo vhodne ju ukoncit.
jaros5
14.01.09,07:28
Myslim si, ze tato tema je uz neaktualna, pozrite kedy ju zadavatel napisal a ani sa uz neozval,obsah temy je uplne inde, ako asi ocakaval.
Asi by bolo vhodne ju ukoncit.

Som presvedčený, že táto téma bude ešte veľmi dlho aktuálna.
Zadávateľka sa pýta aj na to, ako si má učiteľ pomôcť v zlej finančnej situácii.
Myslím, že riešiť to podnikaním (viacerými zamestnaniami) popri učení, nie je dobrá cesta.
Učiteľ by mal byť učiteľom celou svojou osobnosťou a mal by za svoju prácu byť adekvátne ohodnotený.
alaya1
14.01.09,08:08
:(
Som presvedčený, že táto téma bude ešte veľmi dlho aktuálna.
Zadávateľka sa pýta aj na to, ako si má učiteľ pomôcť v zlej finančnej situácii.
Myslím, že riešiť to podnikaním (viacerými zamestnaniami) popri učení, nie je dobrá cesta.
Učiteľ by mal byť učiteľom celou svojou osobnosťou a mal by za svoju prácu byť adekvátne ohodnotený.
Pozri sa jaros 5, to, ze tema je z aprila 2008, je uz dost dlho, ta zadavatelka sa pytala ucitelov na ich skusenosti a pod., toto tu sa zvrtlo na nieco upne ine, ako bol prvy prispevok,
Preto to podla mna nema naozaj zmysel.
Este by som pouvazovala o tej fatinke, ktora zadala temu a vobec sa dalej nevyjadrila ani raz.
Toto nie je jej prva takato kontroverzna tema, ktoru vytvori a potom sa uz neozve..
Ja nevidim vyznam tejto temy, preto pre mna je uz ukoncena.:(
wagner
14.01.09,13:07
Pripájam sa k návrhu. Pretože s výškou platu tu je veľmi málo spokojných ľudí. Podľa mňa je táto téme zbytočne provokujúca. Keď tu začne každá skupina zakladať tému o spokojnosti resp. nespokojnosti s platom, tak si tu veľa poraďákov skočí do "úsmevu". A môj názor som tiež vyjadrila v jednom príspevku, tak sa nebudem opakovať. Iba toľko, nehrajme sa na "kasty" kto má a kto nemá nárok na vyšší plat. Kto je viac a kto menej. Učitelia nie sú viac ako iní ľudia. Iba sú učitelia.Aj keď si to niektorí o sebe myslia. Nech sa nikto na mňa nehnevá, ale ja stále tvrdím, že ten kto kričí, že má málo, tomu treba zobrať.
fatinka
14.01.09,18:09
skus si vybavit hypoteku s 11 ooo v cistom na 2 milionovy byt!!!a zvysovanie 5 percent tak sa uvedom
fatinka
14.01.09,18:12
v malom mestecku????ja mam 11 tisic v hlavnom meste to je podla teba skvely plat???
fatinka
14.01.09,18:22
Caute poradaci,dakujem jarovi 5 ze ma upozornil ako sa tato moja tema rozbehla.Lebo som tu uz dlho nebola.Ale len co som tie prispevky zacala citat uz som mala zdvihnuty adrenalin.Aspon vidite kde nas maju obycajni ludia.Ako utocia na ucitelov.Jasne ze som vedela ze nebudem mat uzasny plat ale strasne som chcela pracovat s detickami,ale ako som nastupila tak som ostala zarazena ze dostanem tak malo.Vydala som sa a na rade je spolocne byvanie,kedze nemam bohateho manzela prisla na rad hypoteka a s mojim platom sa ani hypoteka uplatnit neda.Takze nakoniec budem nutena zo skolstva odist a hadam niekedy ked sa to zmeni sa vratit.Myslim si ze vela ludi si mysli ze ucit sa je med lizat a vidia len kopec volna a nicnerobenia.
fatinka
14.01.09,18:28
tie moje prve 2 prispevky boli adresovane slabikarovi
janka331
15.01.09,22:24
Pripájam sa k návrhu. Pretože s výškou platu tu je veľmi málo spokojných ľudí. Podľa mňa je táto téme zbytočne provokujúca. Keď tu začne každá skupina zakladať tému o spokojnosti resp. nespokojnosti s platom, tak si tu veľa poraďákov skočí do "úsmevu". A môj názor som tiež vyjadrila v jednom príspevku, tak sa nebudem opakovať. Iba toľko, nehrajme sa na "kasty" kto má a kto nemá nárok na vyšší plat. Kto je viac a kto menej. Učitelia nie sú viac ako iní ľudia. Iba sú učitelia.Aj keď si to niektorí o sebe myslia. Nech sa nikto na mňa nehnevá, ale ja stále tvrdím, že ten kto kričí, že má málo, tomu treba zobrať.

Ja súhlasím, že učitelia nie sú viac ako iní ľudia, nikdy som si ani nič iné nemyslela. Zároveň však môžem na rovnakej úrovni pokračovať. Iba by som chcela vedieť, príslušníci ktorej profesie sú viac ako ľudia? A keď sa ti zdá, že máme veľa, prečo sa nezamestnáš v školstve a potom požiadaj o zníženie platu lebo určite, sa ti bude zdať, že máš veľa. "Vieš my iba ľudia dostávame taký plat, že z bezpečnostných dôvodov ( čo ak by krachla banka ) mám svoj plat na troch účtoch v rôznych bankách."
Onko
16.01.09,08:54
[/U]

Ja súhlasím, že učitelia nie sú viac ako iní ľudia, nikdy som si ani nič iné nemyslela. Zároveň však môžem na rovnakej úrovni pokračovať. Iba by som chcela vedieť, príslušníci ktorej profesie sú viac ako ľudia? A keď sa ti zdá, že máme veľa, prečo sa nezamestnáš v školstve a potom požiadaj o zníženie platu lebo určite, sa ti bude zdať, že máš veľa. Vieš my iba ľudia dostávame taký plat, že z bezpečnostných dôvodov ( čo ak by krachla banka ) mám svoj plat na troch účtoch v rôznych bankách.

mimotemy Faktická poznámka: Ak by banka krachla, tak dostaneš peniaze naspäť z garančného fondu ochrany vkladov, na ktorý sa zo zákona všetky banky skladajú, takže plat zbytočne rozdeľuješ a zvyšuješ si náklady bankovými poplatkami.

Ale inak súhlasím, že hoci učitelia nie sú viac ako iní ľudia, tak ich spoločenský význam by mal byť hodnotený lepšie.
wagner
16.01.09,12:07
Nechcela som reagovať, ale ak si nepochopila môj príspevok. aby sme sa tu nehrali na kasty, tak neviem o čom píšeš. Prečo nevymeníš istotu štátnej správy za neistotu v podnikaní? Otvor si súkromnú školu a daj si plat aj sto tisíc. Nikto nikomu plat nezávidí, len keď tak uvažujem, aký to paradox. Chudera učiteľka a má tri účty. Ja mám tiež VŠ a mám ledva jeden. A nebojím sa oň, lebo tých pár korún stihnem vybrať skôr, ako banka zbankrotuje. Nemám čo rozdeľovať do iných bánk. V čase keď Ty máš príjem zo štátneho rozpočtu garantovaný, tak my ostatní sa musíme inak obracať, aby sme vyžili. A spoločenský význam - koľko je vzdelaných ľudí na inej vedomostnej úrovni a nevyťahujú sa, že chcú byť spoločensky uznávaní. Prečo sa niektorí učitelia chcú neustále spoločensky vyvyšovať nad ostatných? Opakujem, aj povolanie učiteľ je také isté povolanie ako každé iné. Každé povolanie je potrebné. To aký maš plat, to je Tvoja vec a už sa konečne prestaň sťažovať. Ukonči už túto kontroverznú tému. Nebola si tu celý rok a zrazu ideš znovu víriť vodu.
gabikao
16.01.09,15:12
hoci učitelia nie sú viac ako iní ľudia, tak ich spoločenský význam by mal byť hodnotený lepšie.

plny suhlas
janka331
17.01.09,06:43
prepáč, ale nabudúce tam napíšem úvodzovky, aby to bolo jasné, a oháňanie sa istotami štátnej služby ?... v dnešnej dobe a klesajúcom počte detí.... tiež Ti nerozumiem. Ak nie si si istá v podnikaní, tak nepodnikaj, tiež Ťa nikto nenútil! To si naozaj niekto myslel, že mám 3 účty? Čo by som tak na nich asi mala okrem poplatkov.
janka331
17.01.09,16:51
Nechcela som reagovať, ale ak si nepochopila môj príspevok. aby sme sa tu nehrali na kasty, tak neviem o čom píšeš. Prečo nevymeníš istotu štátnej správy za neistotu v podnikaní? Otvor si súkromnú školu a daj si plat aj sto tisíc. Nikto nikomu plat nezávidí, len keď tak uvažujem, aký to paradox. Chudera učiteľka a má tri účty. Ja mám tiež VŠ a mám ledva jeden. A nebojím sa oň, lebo tých pár korún stihnem vybrať skôr, ako banka zbankrotuje. Nemám čo rozdeľovať do iných bánk. V čase keď Ty máš príjem zo štátneho rozpočtu garantovaný, tak my ostatní sa musíme inak obracať, aby sme vyžili. A spoločenský význam - koľko je vzdelaných ľudí na inej vedomostnej úrovni a nevyťahujú sa, že chcú byť spoločensky uznávaní. Prečo sa niektorí učitelia chcú neustále spoločensky vyvyšovať nad ostatných? Opakujem, aj povolanie učiteľ je také isté povolanie ako každé iné. Každé povolanie je potrebné. To aký maš plat, to je Tvoja vec a už sa konečne prestaň sťažovať. Ukonči už túto kontroverznú tému. Nebola si tu celý rok a zrazu ideš znovu víriť vodu.


Ten kto nepochopil prvý príspevok si práve ty. Nikto sa tu nekastuje. Nielen vy s „negarantovaným“ príjmom sa musíte obracať. My „garantovaní“ sa neobraciame len v posteli, kým vy na nás pracujete. Aj napriek tvojej predstave našich istôt, sa musíme obracať, keď chceme dať svojej rodine základnú životnú úroveň. Kto z učiteľov sa tu vyvyšoval? Obdivujem tvoju schopnosť len tak ohodnotiť vedomostnú úroveň človeka, bez toho, aby si ho vôbec poznala. Alebo to je zase rozdelené na len „takú vedomostnú úroveň“ chudery učiteľky a tých druhých? Toto ani náhodou nezaváňa kastovaním?
Predpokladám, že ty to určite budeš vedieť lepšie: Vieš aké platy majú učitelia v Čechách, Maďarsku, Poľsku a v ďalších krajinách? A to podotýkam, nikde nie sú učitelia nadštandardne ohodnotení! Len tak na ilustráciu učiteľ v Holandskus viac ako 25 ročnou praxou zarobí 2000 eur. A nikto ich preto neupodozrieva, že sa chcú kastovať.To u nás by ten chudák by musel učiť na 3-4 školách plné úväzky, aby sa k tej cifre priblížil.
Myslela som si, že mám právo vyjadriť svoj názor, bez toho, aby niekto hodnotil mju mizernú vedomostnú úroveň a označoval ma za chuderu.
Všetci , ktorí si dovolili vysloviť svoju nespokojnosť s platom nepočítali peniaze v iných vreckách ako svojich, nikomu nepočítali pracovnú dobu, počet dní dovolenky, kávičky a kostýmčeky …
V tejto situácii je pravdivých niekoľko slovenských prísloví:
Sýty hladnému neverí.
Koho chcel Pán Boh potrestať, toho spravil učiteľom.
Napriek tomu poslednému mám svoju prácu rada, Wagner, nemienim ju meniť. Nie kvôli strate istoty garantovaného príjmu (ako s obľubou pripomínaš), ale kvôli práci samej. Páči sa mi, mám ju rada.
chantall
31.01.09,15:51
Aj ja pracujem v skolstve, alebo som pracovala? Mala som v tomto roku uvazok 24 hodin. Za to je plat necelych xxx. K tomu som mala nejaky kruzok/pozor velmi odborny! s potrebnou pripravou/ - 4x do mesiaca= xxx/mes., sprava ucebne s 10 PC = xxx Sk/mes., sprava siete/100 PC/ a servera xxx Sk./mes. /citate dobre/, sprava odbor.ucebne so serverom xxx /mes. To dalo dokopy uzasnych necelych xxx. Navyse si viete predstavit, ked nieco prestane fungovat a to pri takom pocte pc je stale, ze vsetci chodili za mnou, roboty kopa. A to si este riaditel opovazil ma pravidelne za moju pracu zhadzovat ale to je uz ina kapitola... Okrem toho mam firmu, kde je hodinova sadzba urcita suma, takze som v obraze za uvedene sluzby, ale hold skolstvo je skolstvo...Som rada ze som prec momentalne a do buducnosti;)...
edinalu
03.03.09,08:47
Dobrý deň
ja som dnes 1X tu a chcem sa niekoho kto vie spýtať, či je možné ,aby sa pri prechode na inú školu rovnakého druhu, učiteľ mal zaradiť o triedu nižšie,hoci robí tú istú prácu.Ďakujem
Milada K
22.06.09,15:45
Zaujímavý názor. Ibaže tí vychrlení vysokoškoláci- učitelia študovali zväčša učiteľstvo, len aby mali VŠ. Odchádzajú do zahraničia, lebo pochopili, že to, čo sa hovorí a aká je učiteľská prax je diametrálne odlišné. Je im výhodné robiť v zahraničí au pair s referenciami učiteľa a byť zodpovedným len za oveľa menší počet detí, ako by mali v triede tu u nás. Podľa toho teda - držme hubu a krok?!?
jaros5
03.07.09,11:20
Neviem ako vy, ale ja som počas celého môjho života nepoznal človeka (akejkoľvek profesie - samozrejme okrem charity), ktorý by odmietol zvýšenie platu.:eek:
sharlotta
29.08.09,08:57
ja som spokojná že som učiteľka. ako žena je to pre mna vyborne povolanie, prazdniny, poobede som doma, mam čas na rodinu. keby sme pracovali tak ako kazdy do stvrtej, tak mame vyssi plat. do stvrtej urcite nikto z ucitelov kazdy den nepracuje. priznajme si to. ale stale je to nizky plat v porovnani s ostatnymi krajinami EU.


Pracovna doba je sice pre ucitelov kratsia, ako 8 hodin denne, to ale neznamena, ze nasa praca je menej narocna, alebo menej zasluzna, ako praca sekretarky, ktora sice robi 8 hodin denne, pripadne aj viac, ak je to potrebne, ale silne pochybujem, ze pracuje s takym nasadenim, ako ucitel. Ja nemam cas ani na kavu a casto ani na to, aby som isla na toaletu. Napriek tomu taka sekretarka, ktora nema ani VS vzdelanie, ani taku zodpovednost, ako ucitel ma o 10tis. vyssi plat, ako ja. Tymto nechcem zhadzovat pracu sekretarky, uvadzam to len ako priklad. A dalsim prikladom je, ze moj manzel robi v podobnom pracovnom nasadeni, ako ja a robi 8 hodin denne, ale zato ma viac ako dvojnasobny plat ako ja, co robim denne o 2 hodiny menej. Takze NIE, nie som spokojna s ucitelskym platom.
Ilika
03.02.10,18:53
A dalsim prikladom je, ze moj manzel robi v podobnom pracovnom nasadeni, ako ja a robi 8 hodin denne, ale zato ma viac ako dvojnasobny plat ako ja, co robim denne o 2 hodiny menej. Takze NIE, nie som spokojna s ucitelskym platom.[/QUOTE]




Väčšina z nás nie je spokojná so svojím platom....keď berieme do úvahy koĺko rokov sme študovali,aké dosiahnuté vzelanie máme a kolko iných doplňujúcich, inovačných, rozširujúcich štúdií sme absolvovali.
Možno už tento nový zákon , čo platí od 1.11.2009 bude v tomto ohľade spravodlivejší....aspoň teda dúfam.:o
adidka
04.02.10,06:56
ako si to riešila? mne končia tohto roku 3 učitelia VŠ- sú teraz nekvalifikovaný ale budú už samostatný, lebo učia dlhšie. No neviem či mi zohľadnia navýšenie peňazí.... a tak je to aj nu nás, obec má málo peňazí a výdavky na školu- hlavne kúrenie katastrofa....