kajab
11.04.08,18:12
Vedeli by ste mi niekto pomôcť s nasledovným problémom? SZČO (jednoduché účtovníctvo, platca DPH) podpísal zmluvu na kúpu prívesu (kúpna zmluva, nie lízingová) v obstarávacej cene 67 227,- Sk bez DPH (s DPH 80 000,- Sk). Zaplatil 24 800,- Sk s DPH (24 000 je prvá splátka a 800,- poplatok). Ostatné bude splácať 2 roky (23 splátok) po 2 895,- Sk, čiže príves ho bude stáť 90 585,- Sk s DPH. Ako budem účtovať uvedené operácie a odpisovať príves, keď v technickom preukaze bude ako vlastník napísaná lízingová spoločnosť a nie SZČO? Ďakujem
Zoltán Kovács
11.04.08,16:25
Na základe §22 ZoDP. Nemusí byť uvedený v TP ako majiteľ, stačí ak používa na podnikateľské účely a účtuje o prívesnom vozíku a eviduje v majetku.
kajab
14.04.08,04:48
Mne povedala audítorka, že splátky budem účtovať ako VNZD v stĺpci Investičný majetok. Keď sa splatí príves, prijme sa do Majetku a potom sa začne odpisovať - 6 rokov. Pri kúpe ho presviedčali, že to je veľmi výhodné. Tak teraz neviem, čo je správne, lebo ak by audítorka mala pravdu, tak by to vôbec výhodné nebolo.
Zoltán Kovács
14.04.08,09:31
Mne povedala audítorka, že splátky budem účtovať ako VNZD v stĺpci Investičný majetok. Keď sa splatí príves, prijme sa do Majetku a potom sa začne odpisovať - 6 rokov. Pri kúpe ho presviedčali, že to je veľmi výhodné. Tak teraz neviem, čo je správne, lebo ak by audítorka mala pravdu, tak by to vôbec výhodné nebolo.

Podľa mňa audítorka v tomto prípade nemá pravdu. Pozri ten §§22 zákona o dani z príjmov:

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
kajab
14.04.08,11:51
Tá audítorka ma úplne zmiatla. V ods. 1 písm. b § 24 Zákona o dani z príjmov sa píše, že hmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje o dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnicke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva.
zuhl
14.04.08,11:57
Ja som mala presne taký prípad, ale písala som o tom v inom príspevku. Tiež mi daňový poradca povedal, že to dám do majetku až po poslednej splátke, ale Smith ma odporučil na ten par. 22. Takže to mám asi v dvoch firmách zle zaúčtované.