AdamC
11.04.08,20:01
Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?


Poradte prosim. Dakujem.
azla
11.04.08,18:15
Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?


Poradte prosim. Dakujem.

Ak by sa Vami poskytnutá služba dala definovať ako služba uvedená v §15, odst.8 (napr. tie čo som zvýraznila; služieb v tomto odstavci je viacej ....)

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
atď ...

potom by sa miesto dodania služby určilo podľa § 15, odst.7

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

čiže Rakúsko, Veľká Británia ....

Predmetom DP sú iba plnenia s miestom dodania v tuzemsku. (to Vaše nie je v tuzemsku). Z tohto dôvodu v DP túto transakciu neuvádzate.
Dáša_
11.04.08,18:36
Súhlasím s azla, ale mám doplnujúcu otázku: čo v tom prípade, ak konečný zákazník nie je platcom dph vo svojej krajine? Ako sa vtedy vystaví faktúra?

Logicky mi vychádza, že asi s danou (aby aspon niekde bola ta dan zaplatená). Potom ale treba sledovať asi fakturáciu do zahraničia, aby sa nestal platcom dane v rakusku podľa rakuskych zákonov. Ak sa nemýlim, u nás je táto hranica 420t. T.j. ak platitel dane napriklad v rakusku dodá za rok na sk neplatitelovi dane za 420 t, potom sa stáva platitelom dane podla nasich zakonov.
AdamC
11.04.08,18:45
No uz sa zacinam zamotavat :) Mne to pride tak, ze v zasade nemusim skumat, ci ten zahranicny partner je platitel alebo nie.
Je to hold vyvoz, podobne ako s tovarom, a malo by to byt jedno.

Fakt je samozrejme, ze ak na druhej strane je neplatitel, nemusi si nic dodanovat, a tak sa naozaj ta dan straca na obidvoch stranach.

Ked citam citaciu zakona v prvej odpovedi, nehovori sa o zahranicnom platitelovi, ale o "osobe". Tak ja naozaj neviem.
Dáša_
11.04.08,18:49
No uz sa zacinam zamotavat :) Mne to pride tak, ze v zasade nemusim skumat, ci ten zahranicny partner je platitel alebo nie.
Je to hold vyvoz, podobne ako s tovarom, a malo by to byt jedno.

Fakt je samozrejme, ze ak na druhej strane je neplatitel, nemusi si nic dodanovat, a tak sa naozaj ta dan straca na obidvoch stranach.

Ked citam citaciu zakona v prvej odpovedi, nehovori sa o zahranicnom platitelovi, ale o "osobe". Tak ja naozaj neviem.

hm, ale hovorí sa o osobe, ktorá podniká ...
azla
12.04.08,18:37
Súhlasím s azla, ale mám doplnujúcu otázku: čo v tom prípade, ak konečný zákazník nie je platcom dph vo svojej krajine? Ako sa vtedy vystaví faktúra?

Logicky mi vychádza, že asi s danou (aby aspon niekde bola ta dan zaplatená). Potom ale treba sledovať asi fakturáciu do zahraničia, aby sa nestal platcom dane v rakusku podľa rakuskych zákonov. Ak sa nemýlim, u nás je táto hranica 420t. T.j. ak platitel dane napriklad v rakusku dodá za rok na sk neplatitelovi dane za 420 t, potom sa stáva platitelom dane podla nasich zakonov.

Riešime dodanie služieb podľa § 15 odst.8,
kde sa miesto dodania určí podľa §15 odst.7 - miesto dodania nie je tuzemsko (bez ohľadu, či je príjemca služby registrovaný pre daň v svojej krajine alebo nie.)

Čo testujeme:

Ak sú služby dodané osobe, ktorá podniká v ČŠ členskom štáte inom, ako je ČŠ dodávateľa služby - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7

Ak by si uvedené služby objednala osoba z iného ČŠ nie na podnikanie, ale na svoju súkromnú spotrebu, miesto dodania by sa určilo podľa §15, odts.1
a bolo by v tomto prípade tuzemsko ( fa so slovenskou Dph)

Ak sú služby dodané zákaznikovi , ktorý má sídlo, alebo bydlisko v treťom štáte - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7 (aj na súkromnú spotrebu; miesto dodania je mimo EÚ)

Toto je riešené z pohľadu povinností podľa slovenského zákona o Dph.
Dáša_
12.04.08,18:42
Riešime dodanie služieb podľa § 15 odst.8,
kde sa miesto dodania určí podľa §15 odst.7 - miesto dodania nie je tuzemsko (bez ohľadu, či je príjemca služby registrovaný pre daň v svojej krajine alebo nie.)

Čo testujeme:

Ak sú služby dodané osobe, ktorá podniká v ČŠ členskom štáte inom, ako je ČŠ dodávateľa služby - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7

Ak by si uvedené služby objednala osoba z iného ČŠ nie na podnikanie, ale na svoju súkromnú spotrebu, miesto dodania by sa určilo podľa §15, odts.1
a bolo by v tomto prípade tuzemsko ( fa so slovenskou Dph)

Ak sú služby dodané zákaznikovi , ktorý má sídlo, alebo bydlisko v treťom štáte - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7 (aj na súkromnú spotrebu; miesto dodania je mimo EÚ)

Toto je riešené z pohľadu povinností podľa slovenského zákona o Dph.

ALe čo ked odberatel v členskom štáte podniká, ale nie je platcom dph? Ako sa to rieši v tom prípade? Vystavím mu fakturu bez DPH? A čo potom? On si to samozdani?
azla
12.04.08,18:50
Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?

Poradte prosim. Dakujem.

K príspevku č. 2 (už mimo slovenskej Dph) doplním:

Ak je poskytnutá služba podľa §15/8 a následne §15/7 - mali by Ste sa informovať o úprave Dph v konkrétnom ČŠ.

Ak slovenský podnikateľ prijme takúto službu, daňová povinnosť je prenesená na príjemcu služby §69/3 - prijemca uplatní samozdanenie.

V iných členských štátoch môže byť:

a) prenesená povinnosť zdanenia na príjemcu (ako v SR)
b) povinnosť registrácie zahr. podnikateľa
c) platenie dane prostredníctvom daňového zástupcu
azla
12.04.08,18:57
ALe čo ked odberatel v členskom štáte podniká, ale nie je platcom dph? Ako sa to rieši v tom prípade? Vystavím mu fakturu bez DPH? A čo potom? On si to samozdani?

Vystavíte fa bez dph (miesto dodania je iný ČŠ) a informujete sa o svoje povinnosti v inom členskom štáte.
Dáša_
12.04.08,19:00
Vystavíte fa bez dph (miesto dodania je iný ČŠ) a informujete sa o svoje povinnosti v inom členskom štáte.

A naopak, firma z čiech ide fakturovať službu slovenskému podnikateľovi, (miesto dodania sk) neplatcovi dph.
Vystavi mu fakturu bez DPH? A co on potom s nou urobi?
Samozdanenie?
Alebo je len rad, ze ma sluzbu lacnejsie, ako keby ju nakupil od slovenskeho dodavatela?
azla
12.04.08,19:12
A naopak, firma z čiech ide fakturovať službu slovenskému podnikateľovi, (miesto dodania sk) neplatcovi dph.
Vystavi mu fakturu bez DPH? A co on potom s nou urobi?
Samozdanenie?
Alebo je len rad, ze ma sluzbu lacnejsie, ako keby ju nakupil od slovenskeho dodavatela?

Stále rozprávame o službe vymenovanej v §15/8. (to je dôležité)

Miesto dodania: Sk

Český podnikateľ vystaví fa bez Dph.

Slovenský podnikateľ (nie je platiteľ Dph)
- vzniká mu daňová povinnosť podľa § 69/3 (samozdanenie).
Podá DP a zaplatí Dph ako zdaniteľná osoba. Právo na odpočítanie mu nevzniká (nie je platiteľ).
Dáša_
12.04.08,19:14
Stále rozprávame o službe vymenovanej v §15/8. (to je dôležité)

Miesto dodania: Sk

Český podnikateľ vystaví fa bez Dph.

Slovenský podnikateľ (nie je platiteľ Dph)
- vzniká mu daňová povinnosť podľa § 69/3 (samozdanenie).
Podá DP a zaplatí Dph ako zdaniteľná osoba. Právo na odpočítanie mu nevzniká (nie je platiteľ).

Ďakujem ti, konečne v tom začínam mať jasno.

Len sa obavam, že je dosť sk podnikateľov, neplatiteľov, ktori toto nezdańujú.
MILKA58
12.04.08,19:16
Začínam vo firme,kde mám podobný problém.Prečítala som si predchádzajúce príspevky, už som trochu domotaná,čo s mojím prípadom,jedná sa mi ale hlavne o zaúčtovanie. Občan cudzej štátnej príslušnosti, trvalý pobyt na Slovensku,má S.r.o.na Slovensku,fakturuje službu do Nemecka s 19%DPH ,miesto dodania je Nemecko.Logicky mi vychádza,že na SK nemá daňovú povinnosť v tomto prípade,ale akú sumu mám zaúčtovať na 602? Celú aj s DPH? Prosím potvrďte mi to,alebo vyvráťte,lebo nie som si istá. Ďakujem za každú odpoveď.
azla
13.04.08,08:40
Začínam vo firme,kde mám podobný problém.Prečítala som si predchádzajúce príspevky, už som trochu domotaná,čo s mojím prípadom,jedná sa mi ale hlavne o zaúčtovanie. Občan cudzej štátnej príslušnosti, trvalý pobyt na Slovensku,má S.r.o.na Slovensku,fakturuje službu do Nemecka s 19%DPH ,miesto dodania je Nemecko.Logicky mi vychádza,že na SK nemá daňovú povinnosť v tomto prípade,ale akú sumu mám zaúčtovať na 602? Celú aj s DPH? Prosím potvrďte mi to,alebo vyvráťte,lebo nie som si istá. Ďakujem za každú odpoveď.

Tieto dve veci sa navzájom vylučujú. Pre správne určenie zdanenia (následne zaúčtovania) je potrebné napísať o akú službu ide. (Kto, komu, čo?). Potom nájdeme riešenie.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
MILKA58
13.04.08,12:15
Jedná sa o práce pri spracovaní dreva,čistenie lesa,takže fakturujeme podnikateľovi v Nemecku a aj práca sa vykonáva v Nemecku.
azla
13.04.08,12:36
Jedná sa o práce pri spracovaní dreva,čistenie lesa,takže fakturujeme podnikateľovi v Nemecku a aj práca sa vykonáva v Nemecku.

Ak by sme uvedenú činnosť zaradili ako lesnícke práce, (služby, vzťahujúce sa na nehnuteľnosť )- použijeme § 15/2 - miesto dodania je Nemecko.

Vaša s.r.o. poskytuje služby s miestom dodania v inom ČŠ. Uvedená fakturácia nebude predmetom Dph. Fakturujete bez Dph. Táto služba neovplyvňuje Vaše daňové priznanie.

Hodnotu služby učtujete na 602.

Dph na tejto faktúre nemá opodstatnenie a takto vystavená fa by sa považovala za chybne vystavenú faktúru.
azla
14.04.08,11:03
Ešte by som k tomu doložila Usmernenie DRSR k poľnohosp. a lesníckym prácam
(je tam odkaz, ak ste to v minulosti riešili ináč):

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pol0107.doc
holubička1
22.04.08,13:31
Ak slovenský dodávateľ s.r.o. vypracúvavakonštrukčné práce, dokumentácie, inžinierske poradenstvo pre českého odberateľa, platiteľa dph, vzťahuje sa nanňho § 15 a faktúruje slov. dod. službu bez dph?
azla
22.04.08,14:11
Ak slovenský dodávateľ s.r.o. vypracúvavakonštrukčné práce, dokumentácie, inžinierske poradenstvo pre českého odberateľa, platiteľa dph, vzťahuje sa nanňho § 15 a faktúruje slov. dod. službu bez dph?
Ak sú to služby podľa § 15/8, mieto dodania sa určí podľa § 15/7 - miesto dodania bude ČR ....... služba sa fakturuje bez Dph; nie je predmetom dane na Slovensku.
Ľaľa
07.05.08,06:24
Prosím poradiť, v našom slovenskom meste zakotvil český cirkus, naša firma, ktorá je platiteľom DPH zapožičala majiteľovi cirkusu
prenosné zariadenie na odber elektrického prúdu -tzv.antonik.
Za uvedenú službu sme majiteľovi cirkusu vystavili faktúru. Keďže nemal pri sebe IČO povedal, aby sme mu faktúru vystavili na jeho meno, adresa Praha 1. Podotkol, že nie je platiteľ DPH. Nami faktúrovaná suma bola 600,- Sk s DPH. Nie som si celkom istá, či faktúra mala byť vystavená s DPH alebo bez DPH, ako ju správne zaúčtovať, je to náš prvý takýto prípad. Zatiaľ sme vystavovali faktúry len pre tuzemsko. Pokiaľ je to možné prosím o konkrétnu odpoveď. Ďakujem.
Mária.K.
07.05.08,07:03
ALe čo ked odberatel v členskom štáte podniká, ale nie je platcom dph? Ako sa to rieši v tom prípade? Vystavím mu fakturu bez DPH? A čo potom? On si to samozdani?


Ak je služba dodaná v inom členskom štáte EÚ, je potrebné poznať právnu úpravu DPH konkrétneho štátu, v ktorom bola služba dodaná a postupovať podľa nej. Jednotlivé členské štáty majú v týchto prípadoch rozdielnu úpravu povinností, preto nie je možné z pohľadu nášho alebo českého zákona o DPH zaujať stanovisko aké povinnosti z pohľadu DPH vzniknú nášmu platiteľovi DPH pri dodaní služby napr. v Rakúsku.
azla
07.05.08,09:49
Prosím poradiť, v našom slovenskom meste zakotvil český cirkus, naša firma, ktorá je platiteľom DPH zapožičala majiteľovi cirkusu prenosné zariadenie na odber elektrického prúdu -tzv.antonik.
Za uvedenú službu sme majiteľovi cirkusu vystavili faktúru. Keďže nemal pri sebe IČO povedal, aby sme mu faktúru vystavili na jeho meno, adresa Praha 1. Podotkol, že nie je platiteľ DPH. Nami faktúrovaná suma bola 600,- Sk s DPH. Nie som si celkom istá, či faktúra mala byť vystavená s DPH alebo bez DPH, ako ju správne zaúčtovať, je to náš prvý takýto prípad. Zatiaľ sme vystavovali faktúry len pre tuzemsko. Pokiaľ je to možné prosím o konkrétnu odpoveď. Ďakujem.

Podľa môjho názoru, ste poskytli službu nájom hnuteľného hmotného majetku, špecifikovanú v § 15, odst.8f.
Pri takejto službe je miesto dodania služby stanovené podľa § 15, odst.7., ak je dodaná osobe, ktorá podniká v inom členskom štáte.

Ak by Ste poskytli službu (objednal by si ju český podnikateľ) - miesto dodania je podľa §15/7 - Česká republika - fa bez Dph.

Ak Ste poskytli službu (objednal si ju občan -nie podnikateľ ) - miesto dodania určite podľa §15, odst.1 a to je Slovensko - faktúra je s Dph.

Podľa toho, akú objednávku máte, tak sa zariadite.
riordan
12.05.08,17:47
A čo toto :
Platiteľ DPH v SR, opravil auto na území SR, pre firmu z Rakúska, aleto auto sa trvale zdržuje v SR, o tabuľkách neviem - ŠPZ neznáma.
Bolo to prezúvanie auta a dodanie závažia. Smiešna suma.

Podľa toho, čo som čítala, tak bez DPH, ale po prečítaní 100 príspevkov už neviem, kde je sever !

Ďakujem moc
azla
12.05.08,19:30
A čo toto :
Platiteľ DPH v SR, opravil auto na území SR, pre firmu z Rakúska, aleto auto sa trvale zdržuje v SR, o tabuľkách neviem - ŠPZ neznáma.
Bolo to prezúvanie auta a dodanie závažia. Smiešna suma.

Podľa toho, čo som čítala, tak bez DPH, ale po prečítaní 100 príspevkov už neviem, kde je sever !

Ďakujem moc

Oprava auta sa definuje ako práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Miesto dodania služby sa určí podľa § 16, odst.7

(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

Podľa toho, čo je v zadaní, sa domnievam, že to bude s Dph.
MEDKO
24.06.08,20:49
Ahojte, ja som už z toho taká dokrútená, že neviem či mám dať pri prekladateľskej činnosti ale aj dopravnej ,pri dodaní týchto služieb do ČŠ EÚ, do tlačiva o DPH a do ktorého riadku /fakturujem bez DPH/ na samozdanenie alebo nedávam nikde nič do tlačiva o DPH,len napíšem do FA text že to zdania oni? Ďakujem.
MEDKO
25.06.08,07:26
Ahojte, ja som už z toho taká dokrútená, že neviem či mám dať pri prekladateľskej činnosti ale aj dopravnej ,pri dodaní týchto služieb do ČŠ EÚ, do tlačiva o DPH a do ktorého riadku /fakturujem bez DPH/ na samozdanenie alebo nedávam nikde nič do tlačiva o DPH,len napíšem do FA text že to zdania oni? Ďakujem.



:confused: prosím Vás neviete mi niekto pomôcť?
sway
25.06.08,07:32
:confused: prosím Vás neviete mi niekto pomôcť?


Ide to do riadku 13 a 14 Výkazu DPH pri § 43.
MEDKO
25.06.08,09:17
Ahoj sway,ide to do riadku 13,14 aj keď sa jedná o službu?
sway
25.06.08,14:35
Ahoj sway,ide to do riadku 13,14 aj keď sa jedná o službu?

nie, sorry, ide to samozrejme do riadku 13 a do riadku 15.

neviem či už nie neskoro...:rolleyes:
MEDKO
25.06.08,14:51
Ja som si aj myslela, že do r.13 a 15. vďaka,pekný zvyšok dňa.
sway
25.06.08,19:56
Ja som si aj myslela, že do r.13 a 15. vďaka,pekný zvyšok dňa.


veď dobre si si myslela, som sa opravila v predošlom príspevku.;)
Žabinka
02.07.08,09:28
Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť v obdobnom prípade, ako príspevok č.23. Slovenská sro, platca DPH, poskytla poľskej firme službu - čistenie a umytie vozidla, auto má slovenské ŠPZ. Teraz potrebujem vystaviť faktúru, a netuším ako, či s vyčíslenou DPH, alebo bez, a aká odvolávka. Budem veľmi vďačná za pomoc.
Žabinka
03.07.08,16:57
Nikto mi nepomôže?:mee:
Žabinka
11.07.08,07:54
Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť v obdobnom prípade, ako príspevok č.23. Slovenská sro, platca DPH, poskytla poľskej firme službu - čistenie a umytie vozidla, auto má slovenské ŠPZ. Teraz potrebujem vystaviť faktúru, a netuším ako, či s vyčíslenou DPH, alebo bez, a aká odvolávka. Budem veľmi vďačná za pomoc.
Neverím, že nikto nevie!?
ecuch
11.07.08,09:08
Možno preto neporadí, že nie sú k dispozícii všetky informácie. Ale v princípe:

Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali

Ak je služba vykonaná na území SR pre odberateľa s poľským DIČ, tak bez dane , ak auto neopustí územie SR, tak s daňou . Ak Váš prípad nesplňuje ani jednu z možností, tak potom miesto dodania je to miesto, kde sa služba fyzicky vykoná - ak na Slovensku, tak s daňou.
Vladimír Ozimý
11.07.08,09:59
Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť v obdobnom prípade, ako príspevok č.23. Slovenská sro, platca DPH, poskytla poľskej firme službu - čistenie a umytie vozidla, auto má slovenské ŠPZ. Teraz potrebujem vystaviť faktúru, a netuším ako, či s vyčíslenou DPH, alebo bez, a aká odvolávka. Budem veľmi vďačná za pomoc.

hm jednoznačne ak by ste to chceli vystaviť bez DPH musíte preukázať že auto opustilo tuzemsko...ak nie jednoznačne s DPH.
Žabinka
11.07.08,11:27
Nakoľko auto malo slovenské ŠPZ, predpokladala som, že ho používa nejaký obchodný zástupca poľskej firmy na Slovensku. Moja chyba, že som nepozrela údaje z techn preukazu. Som v tom, že miesto dodania služby je Slovensko, faktúru som urobila s vyčislenou DPH.
Fany
15.04.09,13:08
Prosím ešte upresniť:

Vykonávame projektové práce pre platiteľa CZ. Vystavíme faktúru bez DPH.
Je to poskytnutie služby.
Do priznania DPH to dávam a ak tak do riadku 13 a 15? Aj keď sú to služby, alebo tam idú iba tovary a služby sa do DPH priznania vôbec neuvádzajú?

Sme povinný na takéto faktúry vyhotovovať aj súhrnný výkaz podľa § 80? Tu sa stále píše iba o tovare a toto sú služby.
Ďakujem.
Iruška
15.04.09,16:11
Ja mám takýto prípad.slovenský zvárač robí pre slovenskú firmu, v Nemecku , ktorá sa zaregistrovala v Nemecku pod DIC nemecko. Faktúru vystavujem bez DPH z DIČ nemeckým pre slovenského odberateľa je to dodanie služby par. 15. môžem mu z bločkov zakúpených v SR, telefon,uplatniť DPH na vstupe /tomu zváračovi/,podľa mna áno, pretože nevykonáva oslobodené zdaniteľné plnenia podľa par 28až41. V tom prípade bude mať zvárač stale nadmerný odpočet. Je to správne ?. Potvrdte alebo poradte. Dakujem
azla
16.04.09,06:19
Iruška,
je to správne, tak ako píšeš.:)
azla
16.04.09,06:19
Prosím ešte upresniť:

Vykonávame projektové práce pre platiteľa CZ. Vystavíme faktúru bez DPH.
Je to poskytnutie služby.
Do priznania DPH to dávam a ak tak do riadku 13 a 15? Aj keď sú to služby, alebo tam idú iba tovary a služby sa do DPH priznania vôbec neuvádzajú?

Sme povinný na takéto faktúry vyhotovovať aj súhrnný výkaz podľa § 80? Tu sa stále píše iba o tovare a toto sú služby.
Ďakujem.
Ak vykonávate projektové práce, miesto dodania sa určí (nie pre koho), ale kde je umiestnená nehnuteľnosť. vid § 15, odst. 2

Ak je nehnuteľnosť umiestnená v ČR, miesto dodania je ČR, nie je to tuzemsko, nie je to predmetom slovenskej dane, fa je bez Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a do DP sa nič neuvádza.

Uvedené služby sa do Súhrného výkazu neuvádzajú. (Súhrný výkaz je pre tovar.)
Iruška
16.04.09,17:23
azla dakujem
Lotarka
29.05.09,08:18
Prosím Vás o radu!

Slovenský platca DPH (naša firma) poskytuje reklamné služby českej firme. Česká firma nám poslala svoje údaje - kde má platné IČ DPH-slovenské a napísali aj IČ DPH -české, ktoré nie je platné.

Možme vystaviť faktúru na slovenské IČ DPH aj s DPH??? - alebo ako správcne postupovať pri vystavovaní faktúry v takomto prípade??

Ďakujem za odpovede!
azla
29.05.09,08:25
Najprv musí byť jasné, kto objednáva službu - pod akým IČ DPH, predsa musí byť jasný adresát.
Lotarka
29.05.09,08:33
Ak nám poslali obidvoje údaje, tak pravdepodobne nechávajú rozhodnutie na nás. Je to česká firma, ktorá je registrovaná za platcu DPH aj u nás, ale mätie ma to ich české IČ DPH-ktoré mi vyhadzuje register ako neplatné.

Ak by sme vystavili faktúru na slovenské IČ DPH s DPH bude to správne??
azla
29.05.09,08:55
Domnievam sa, že v tomto prípade je miesto dodania služby tuzemsko, faktúra bude vystavená s Dph.
Lotarka
29.05.09,09:07
Ak by sa nakoniec oni rozhodli, že to nechcú na to slovenské IČ DPH, tak potom záleží na tom či majú platné české IČ DPH alebo nie?
Môžme vystaviť faktúru na základe § 15 ods. 8 za reklamnú službu bez DPH, aj keď je odberateľ neplatca - alebo teda v našom prípade má neplatné české IČ DPH???

Doplním:

Podľa mňa, podľa toho čo čítam v §15 ods 7, tak tam sa nikde nespomína, že musí byť služba dodaná platcovi DPH. Takže bez DPH vždy?!.
jaja99
29.05.09,11:31
Pri službách podľa § 15 ods. 8 a ods. 7 je dôležitá osoba odberateľa:

1/ ak je odberateľom ktokoľvek z tretieho štátu - miesto dodania je jeho štát
2/ ak je odberateľom podnikateľ z členského štátu (nemusí byť platiteľ), miestom dodania je štát odberateľa
3/ v ostatných prípadoch je miestom dodania štát dodávateľa služby
jaja99
29.05.09,11:42
Mám takýto prípad, prosím poraďte:

SR firma platiteľ DPH vykonáva služby pre rakúskeho odberateľa platiteľa DPH. Ide o služby na základe mandátnej zmluvy cit: downsizing a remodeling stavby ....
Stavba sa nachádza v SR.

Ide mi o to, či služby zaradiť ako § 15 ods. 2 : služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť alebo § 15 ods. 8 písm b/ inžinierske a technické služby.
Nemáte nejaké usmernenie k tomuto paragrafu?
azla
29.05.09,12:07
zmenšovanie a premena (?) stavby

Mne sa skôr hodí zaradiť túto službu pod § 15, odst. 2.

našla som nejaký pokyn:
jaja99
31.05.09,21:36
Vďaka Anka, našla som to aj na drsr.
Inak názov predmetu služby z preambuly - stavby Hypernovy ... Podľa obsahu prílohy zmluvy a vymedzení konkrétnych služieb sa tiež prikláňam k § 15 ods. 2.



:)
Ivetasp
09.06.09,09:29
prosím o pomoc.
prvý krát vystavujem fa do Nemecka pre nemeckého odberateľa za dopravu, takže za službu. Ako mám napísať po nemecky odvolávku na DPH.
babi2
16.06.09,14:12
Nie som si istá tak vás chcem poprosiť o radu pri nasledovnom:
Maďarský podnikateľ neplátca DPH si u nás objednal výrobu reklamného spotu, spot bol vyrobený a aj odvysielaný na Slovensku, fakturujeme bez DPH? riadime sa § 15 ods.7 a 8, alebo fakturujeme s DPH? Vopred ďakujem za vaše odpovede
Mary25
26.11.09,13:15
Ahojte mám takýto prípad: Slovenská s.r.o. platca dph fakturuje služby českej FO-podnikateľovi platcovi dph v ČR služby vykonané na svk, sú to služby poľnohospodárskeho charakteru (práca s dobytkom). Nie som si ista co s DPH ? Mám sa riadiť podľa par.15 ods. 1 ?
Ďakujem za radu, pekný deň
Mária.K.
26.11.09,13:37
Nie som si istá tak vás chcem poprosiť o radu pri nasledovnom:
Maďarský podnikateľ neplátca DPH si u nás objednal výrobu reklamného spotu, spot bol vyrobený a aj odvysielaný na Slovensku, fakturujeme bez DPH? riadime sa § 15 ods.7 a 8, alebo fakturujeme s DPH? Vopred ďakujem za vaše odpovede
Miesto dodania služby podľa § 15 ods. 7 je v Maďarsku. Fakturujete bez DPH a v Maďarsku by mal odberateľ službu samozdaniť.
adabirk
26.11.09,13:44
re:Mary 25- z otázky neviem presne o poskytnutie akých služieb sa jedná, ale skúste si pozrieť § 15 ods. 6 zákona o DPH, lebo pravdepodobne ide o práce na hnuteľnom hmotnom majetku, kde daňová povinnosť prechádza na českého odberateľa.

§ 15 ods. 6
(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.

§ 16 ods. 7
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.
Mary25
26.11.09,14:07
Ďakujem za odpoveď
jhalkova
02.01.10,22:04
Miesto dodania služby podľa § 15 ods. 7 je v Maďarsku. Fakturujete bez DPH a v Maďarsku by mal odberateľ službu samozdaniť.
Podnikatel , platitel DPH fakturuje mestskemu uradu v Polsku opravu zariadenia - hodin na radnici. Aku fakturu vystavuje ?
Z diskusie mi vyplunulo ze bez DPH?
Mestsky urad nie je platitel DPH.
Uvadza sa tato faktura v suhrnnom vykaze?
jhalkova
04.01.10,16:36
nenajde sa niekto kto mi to odobri to vystavenie faktury pre polsky mestsky urad? :mee:
Jajina
08.01.10,09:26
Neviem celkom dobre preniesť prechodné ustanovenia do praxe :confused:
DOD Fa z ČR :
dát.vystavenia - 04.01.2010
dát.dodania - 31.12.2009

! prosím opravte ma ak zle rozmýšlam :
dátum skutočného dodania služby 12/2009 je pred účinnosťou zákona,
preto sa riadim podľa starého zákona a dátum dodania je dátum vystavenia 01/2010.

§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.

(2) Ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 z celkového základu dane, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 3 písm. b) v znení účinnom od 1. januára 2010.
alekna
12.01.10,05:54
Ahojte, mám takýto prípad: platca DPH fakturuje do ČR - platcovi DPH prenájom vitríny, ktorá je v lekárni na Slovensku.
Fakturovať s DPH abo bez???
ďakujem
olarac
12.01.10,07:01
Neviem celkom dobre preniesť prechodné ustanovenia do praxe :confused:
DOD Fa z ČR :
dát.vystavenia - 04.01.2010
dát.dodania - 31.12.2009

! prosím opravte ma ak zle rozmýšlam :
dátum skutočného dodania služby 12/2009 je pred účinnosťou zákona,
preto sa riadim podľa starého zákona a dátum dodania je dátum vystavenia 01/2010.

§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.

(2) Ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 z celkového základu dane, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 3 písm. b) v znení účinnom od 1. januára 2010.



Mám presne taký istý problém, Janina a neviem čo s tým. Možno to bude potrebné dať do roku 2010 cez nevyfatkurované dodávky a v novom roku sa vezme dátum dodania služby 12 mesiac? Prosím, poraďte
adabirk
12.01.10,07:20
Ahojte, mám takýto prípad: platca DPH fakturuje do ČR - platcovi DPH prenájom vitríny, ktorá je v lekárni na Slovensku.
Fakturovať s DPH abo bez???
re:
- podľa môjho názoru bez DPH § 16 ods. 16, 17 zákona o DPH
(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
olarac
12.01.10,07:57
Neviem celkom dobre preniesť prechodné ustanovenia do praxe :confused:
DOD Fa z ČR :
dát.vystavenia - 04.01.2010
dát.dodania - 31.12.2009

! prosím opravte ma ak zle rozmýšlam :
dátum skutočného dodania služby 12/2009 je pred účinnosťou zákona,
preto sa riadim podľa starého zákona a dátum dodania je dátum vystavenia 01/2010.

§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.

(2) Ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 z celkového základu dane, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 3 písm. b) v znení účinnom od 1. januára 2010.



Prosím, neviete poradiť, mám rovnaký problém a taktiež ako to bude pri odoslaných faktúrach, keď sme vystavili FO s dátumom vystavenia 05.01.10 a dátumom dodania 25.12.09 pre zahraničného zákazníka? Ďakujem za každú odpoveď
alekna
15.01.10,08:06
Ďakujem pekne!
Aj som si myslela, že bez DPH.
Éšte sa opýtam na dátum dodania. Ide o nájom na rok 2010. Takže by mal byť dátum dodania až 31.12.2010, takže mám vystaviť zálohovú fa.?
PS: píše sa na fa. aj odkaz na články 193 až 196 smernice Rady.....
Ďakujem
grammatika
19.01.10,20:45
AHojte,prosím veľmi pekne poradiť.
1. V roku 2009 :Ak slovenský podnikateľ (ZO) - platca DPH fakturuje zdaniteľnej osobe v Rakúsku platcovi DPH poradenské služby a spracovanie údajov znamená to, že miestom dodania je Rakúsko, fakturuje bez DPH, uvedie dôvod-smernicu čl.193-196... V DPH tlačive to nikde nevystupuje.
2. V roku 2010 sa mení len to, že musí robiť štvrťročné (lebo na výšku služieb sa neprihliada) súhrnné výkazy k DPH.

Mýlim sa? Prosím o radu skúsenejších poraďákov :)

Ďakujem
grammatika
20.01.10,09:03
Posuniem? :)
racing
25.01.10,13:42
grammatika, správne.
Fany
26.01.10,13:42
Čo znamená "(lebo na výšku služieb sa neprihliada)" ? Znamená to, že ak faktúrujeme do CZ iba služby, môžu byť v akejkoľvek výške? Vždy sa robí iba štvrťročný výkaz?
A čo ak sme mesační plátci DPH, pretože na SK vykonávame aj iné podnik.činnosti vo vyšších sumách? Uvádza sa potom v mesačných výkazoch suma služieb do CZ v nejakej kolonke a potom súhrnne v štvrťročnom, alebo v tomto prípade sa musí súhrnný výkaz vykazovať mesačne?
Ďakujem
adabirk
26.01.10,18:09
- skúste si pozrieť metodický pokyn k podávaniu súhrnných výkazov - sú tam aj príklady:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_sv_0110.pdf

- na výšku dodávaných služieb sa neprihliada, t.j. ak dodávate iba služby s miestom dodania v inom ČŠ môžete podávať štvrťročný SV,
- ak ste mesačný platiteľ DPH, kľudne môžete podávať SV štvrťročne, pričom hodnota dodávaných služieb s miestom dodania v inom členskom štáte sa do daňového priznania vôbec neuvádza (t.z., že SV Vám nebude nadväzovať na podané daňové priznania).
Fany
27.01.10,07:08
Hm, a čo riadok 15,16,17 nového priznania k DPH ?
Tieto riadky sú tu nové. Nejdú tieto služby náhodou sem?
Dana7
18.02.10,13:52
AHojte,prosím veľmi pekne poradiť.
1. V roku 2009 :Ak slovenský podnikateľ (ZO) - platca DPH fakturuje zdaniteľnej osobe v Rakúsku platcovi DPH poradenské služby a spracovanie údajov znamená to, že miestom dodania je Rakúsko, fakturuje bez DPH, uvedie dôvod-smernicu čl.193-196... V DPH tlačive to nikde nevystupuje.
2. V roku 2010 sa mení len to, že musí robiť štvrťročné (lebo na výšku služieb sa neprihliada) súhrnné výkazy k DPH.

Mýlim sa? Prosím o radu skúsenejších poraďákov :)

Ďakujem


Mám presne takú istú situáciu ako je opísaná vyššie - slovenská firma - zdaniteľná osoba, platca DPH v SR, dodáva poradenské služby pre firmu, / podľa mňa zdaniteľnú osobu/, platiteľa dane vo Franúczsku. Ide teda o službu podľa § 16 ods. 17. Miesto dodania služby by sa teda malo určiť podľa § 16 ods. 16. Lenže zavádza ma formulácia tohto §, keďže je tam uvedené: " Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17... atď AK SÚ TIETO SLUŽBY DODANÉ OSOBE INEJ AKO ZDANITEĽNEJ.
Ako potom postupovať ak sú dodané osobe zdaniteľnej? Asi som dosť dobre nepochopila tú formuláciu. Urobila som to síce presne tak ako to je opísané v citovanom príspevku, ale vôbec si tým už po asi 115 prečítaní tej formulácie § 16 ods. 16 nie som istá. Prosím upokojte ma, že to je takto správne.

Ďakujem
lenkam68
18.02.10,15:18
Mám presne takú istú situáciu ako je opísaná vyššie - slovenská firma - zdaniteľná osoba, platca DPH v SR, dodáva poradenské služby pre firmu, / podľa mňa zdaniteľnú osobu/, platiteľa dane vo Franúczsku. Ide teda o službu podľa § 16 ods. 17. Miesto dodania služby by sa teda malo určiť podľa § 16 ods. 16. Lenže zavádza ma formulácia tohto §, keďže je tam uvedené: " Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17... atď AK SÚ TIETO SLUŽBY DODANÉ OSOBE INEJ AKO ZDANITEĽNEJ.
Ako potom postupovať ak sú dodané osobe zdaniteľnej? Asi som dosť dobre nepochopila tú formuláciu. Urobila som to síce presne tak ako to je opísané v citovanom príspevku, ale vôbec si tým už po asi 115 prečítaní tej formulácie § 16 ods. 16 nie som istá. Prosím upokojte ma, že to je takto správne.

Ďakujem
Ak dodávate poradenské služby zdaniteľnej osobe v EÚ (to ale musíš vedieť s istotou), tak postupujete podľa §15 ods. 1, t.z., že fakturujete bez DPH a uvediete príjemcu služby - teda jeho IČ DPH a hodnotu služby v SV.
§16 ods. 16 a 17 rieši dodanie nehmotných služieb nezdaniteľným osobám, ktoré majú sídlo mimo ES.
Dana7
19.02.10,05:36
Lenka68, ďakujem veľmi pekne. Ja som to najprv tiež tak chápala, ale volala som na daňový úrad a tam bez toho, aby sa ma opýtali, či sa jedná o zdaniteľnú osobu, alebo nie ma rovno odkázali, že sa riadim § 16 ods. 16, a keď som si to prečítala a zistila, že ten hovorí len o nezdaniteľných osobách tak som bola mimo. Ako vidím, je lepšie sa spoľahnúť na poraďákov ako na metodikov dane. Ešte raz vďaka.
horstik
19.02.10,09:01
Zdravím.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Už to tu čítam 4 dni a som celá domotaná. Neviem, či mám povinnosť registrovať sa podľa par.7a v nasl.prípadoch:
1. Nie som platca DPH - dodávam služby - montáž výťahov v CZ. Prijímateľ je platca DPH v CZ. Myslím, že miesto dodania je CZ a ja nemám povinnosť.
2. Neplatca DPH vykonáva opravy strojov v Taliansku, ale faktúruje SK firme - platcovi DPH. Miesto dodania je asi na SK, ale neviem, ako s faktúrovať.
3. Neplatca DPH zvára potrubie vo Švédsku. Odberateľ je SK firma platca DPH.
maja4
22.02.10,11:40
Zdravim, citam zakony stale dokola a neviem sa z toho vymotat.
Prosim poradte, slovensky prepravca, platca DPH, vykonava prepravu pre rakuskeho odberatela, platcu DPH prihlaseneho v rakusku. Preprava je zo Slovenska do Talianska, a druha je z Talianska na Slovensko. Podla coho mam podla noveho zakona o DPH urcit miesto dodania, bude faktura s DPH alebo bez? Berie sa do uvahy aj to, kto ten prepravovany tovar prevezme, alebo len odberateľ? Dakujem za odpovede.
Jajina
22.02.10,11:59
Zdravim, citam zakony stale dokola a neviem sa z toho vymotat.
Prosim poradte, slovensky prepravca, platca DPH, vykonava prepravu pre rakuskeho odberatela, platcu DPH prihlaseneho v rakusku. Preprava je zo Slovenska do Talianska, a druha je z Talianska na Slovensko. Podla coho mam podla noveho zakona o DPH urcit miesto dodania, bude faktura s DPH alebo bez? Berie sa do uvahy aj to, kto ten prepravovany tovar prevezme, alebo len odberateľ? Dakujem za odpovede.
- miesto dodania je u rakúskeho odberateľa podľa §15 ods.1
- faktúra bude bez DPH
- v daňovom priznaní sa neuvádza fakturovaná suma
- je potrebné registrovať sa na DÚ a uviesť cenu služby v súhrnnom výkaze
Polly404
22.02.10,15:57
Prosím Vás, napríklad prieskum trhu a dlhodobý prenájom auta členom EÚ (zdaniteľnej osobe) sa riadi podľa §15, ods. 1, teda sa to zdaňuje v ČŠ EÚ?
jacekova
24.02.10,10:16
no krásne zamotané....
prosím vás a akú odvolávku ohľadom oslobodenia mám uviesť na faktúru, keďže budeme fakturovať bez DPH do EU? §15,ods.1?

ide konkretne o prekladatelske sluzby fakturovane zdanitelnej osobe v Nemecku

dakujem velmi pekne
Blankake
24.02.10,10:26
no krásne zamotané....
prosím vás a akú odvolávku ohľadom oslobodenia mám uviesť na faktúru, keďže budeme fakturovať bez DPH do EU? §15,ods.1?

ide konkretne o prekladatelske sluzby fakturovane zdanitelnej osobe v Nemecku

dakujem velmi pekne

Podľa zákona o DPH, by fa mala obsahovať toto:
http://www.porada.sk/1289826-post20.html
jacekova
24.02.10,10:29
Podľa zákona o DPH, by fa mala obsahovať toto:
http://www.porada.sk/1289826-post20.html


dakujem. toto som mala poznačené, ale obávala som sa, či sa aj to nezmenilo. díky moc.
slavka1881
25.02.10,12:49
Ahojte,myslela som,že už v tom mám jasno ale nie :-(
Dodali sme tovar do ČR, sme platcami DPH aj zákazník v ČR je platcom DPH (v ČR). Teraz si dodatočne objednal zaškolenie obsluhy stroja. Fakturujem mu to bez DPH a on si urobí samozdanenie? Ostávam teda stále v §15 aj keď sa jedná o zaškolenie obsluhy?
ďakukem
mariapap
03.03.10,20:15
ahojte, sme platcami DPH a vlastníme nafukovacie aktrakcie, ktoré budeme toto leto prenajímať do Rakúska - bude sa jednať o jedno dňové akcie. Faktúru za prenájom naf.aktrakcií budeme fakturovať bez DPH a uvádzať sumu len v SV - v prípade že náš rakúsky zákazník je platcom dph v ich krajine? nie som si istá .... a čo v prípade ak to bude neplatca..... vie mi niekto poradiť?
Jajina
04.03.10,07:13
od 1.1.2010 odberatel nemusí byť platiteľom DPH, skúma sa či je alebo nie je zdaniteľná osoba. V prípade, že odberateľ je zdaniteľná osoba a nie je platiteľom DPH, musí sa pred prijatím služby zaregistrovať, objednať pod IČ DPH a odviesť DPH v rakúsku. Tie zákony o DPH by mali byť v krajinách EÚ podobné ako u nás.
Duda111
04.03.10,10:10
Ahojte,
už sa tu toho o službách fakturovaných do ČŠ popísalo dosť, ale čo v prípade ak:
dodali sme kopírovacie služby českej firme so sídlom v Brne, ktorá je registrovaná pre dan z DPH aj na slovensku.
Mam vystaviť faktúru bez DPH na ich české DIČ? alebo s DPH na ich slovenské DIČ?
Aiculka
11.03.10,14:46
Poradaci, prosim o radu. Potrebujem vystavit proforma fakturu na 50percent hodnoty sluzby za elektronicke sluzby pre PO do Belgicka (je to taka internetova aplikacia ktoru sme vytvorili pre odberatela a vyuzivat sa to bude v Belgicku).My sme platitel DPH. Prosim o vysvetlenie v 2 moznostiach, ak odberatel je platitel dane a ak nie je.. Ake sumy budem davat v proforme a vyuctovacej fakture? s danou, bez? Proforma bude vystavena v marci, skutocne dodanie sluzby az v maji. DAkujem pekne za rady, lebo fakt si uz neviem rady.
Aiculka
12.03.10,13:09
halo:) najde sa niekto kto surne pomoze?...
števka
12.03.10,16:02
Chcela by som tiež prispieť otázkou:
SZČO -platiteľ DPH v SR bude poskytovať práce na nehnuteľnosti (opravy,rekonštrukcie) v Rakúsku pre českého objednávateľa- platiteľa DPH v ČR.
Faktúrovať práce (vykonané v Rakúsku) bude teda slovenský platiteľ DPH "českému platiteľovi " a tento český platiteľ DPH ich bude v konečnom dôsledku faktúrovať rakúskemu odberateľovi ( Slovenský SZČO je jeden zo subdodávateľov pre českú firmu, ktorá má objednávku z Rakúska a teda časť prác si objednala u Slováka).
Ako bude faktúrovať slovenský SZČO českému odberateľovi z hľadiska DPH?
nira
22.03.10,12:22
prosím o pomoc
pokúšala som sa dočítať niečo na porade ale nepodarilo sa mi
prosim odpovedzte mi na moju konrétnu otázku:
ak si uplatniť DPH zo zahraničia napr. Nemecko tak do 30.09.2010 zašlem na DU1 žiadosť o uplatenený DPH
ale ako to je pri danovom priznaní náklady a výnosy
do nákladov si dám sumu bez DPH
napr.
základ 1000,- - náklady

DPH 190,- - DPH ktorú si uplatnujem od DU1

celkom 1 190,-
alebo náklady sú 1 190,00 EUR ?


podstate to čo si žiadam od daňového úradu sú iba DPH s nákladov alebo aj s výnosov čiže odpočítanie výnosy - náklady

napr.

náklady DPH

190,-

výnosy DPH

160,-

čiže 30 EUR nám má vrátiť danový úrad

alebo náklady DPH 190,- a túto sumu žiadam od daňového úradu .
tomuto dosť nerozumiem prosím o polopastické vysvetlenie prosím o čo najrýchlejšiu odpoved dakujem veľmi pekne
azla
22.03.10,12:50
Ak máš doklady s Nemeckou dph, ktorú žiadaš vrátiť....(sú to tvoje nákupy na vstupe)

- doklady učtuješ v celej výške do nákladov
- nárok na vrátenie učtuješ 378/648
- vrátenú daň ..................221/378

Doplnenie:
Podrobnosi o postupe pri účtovaní a zdaňovaní najdeš vo FS 4/2006

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5407
Gabi03
22.03.10,16:21
To, že dodanie služby vykonanom na území SR do členskéšho štátu je zdaňované v členskom štáte a na SR treba vystaviť faktúru bez DPH, mi už je jasné.
Ale na základe akého paragrafu? Našla som len §15, kde sa miestom dodania služby hovorí miesto sídla odberateľa (v členskom štáte).
Doteraz bol (a stále je) podobne tovar oslobodený podľa § 43. Ale o službách som nič nenašla.

Usmerníte ma prosím. :)
azla
22.03.10,18:40
To, že dodanie služby vykonanom na území SR do členskéšho štátu je zdaňované v členskom štáte a na SR treba vystaviť faktúru bez DPH, mi už je jasné.
Ale na základe akého paragrafu? Našla som len §15, kde sa miestom dodania služby hovorí miesto sídla odberateľa (v členskom štáte).
Doteraz bol (a stále je) podobne tovar oslobodený podľa § 43. Ale o službách som nič nenašla.

Usmerníte ma prosím. :)

Služby až také jednoduché nie sú.:rolleyes:

Pri službách si musíš správne určiť miesto dodania.
Je dôležité rozlišovať
- akú službu poskytuješ,
- kto je dodávateľ,
- kto je odberateľ.

Všetko je v § 15 a 16.
Gabi03
22.03.10,20:46
Služby až také jednoduché nie sú.:rolleyes:

Pri službách si musíš správne určiť miesto dodania.
Je dôležité rozlišovať
- akú službu poskytuješ,
- kto je dodávateľ,
- kto je odberateľ.

Všetko je v § 15 a 16.


No tak poďme konkrétne.
Ide o prefakturovanie služieb - servisu poskytované na slovensku. My platcovia DPH fakturujeme tieto služby platcovi DPH do Čiech. Takže miesto dodania služby je česko.
Paragrafy 15 a 16 sú mi jasné, lenže aj napriek tomu, že viem, že miesto dodania je ČR, neviem, na základe akého paragrafu by som nemala vyfakturovať aj DPH. :D

Moc komplikujem? :D:o
azla
23.03.10,07:01
Servis poskytovaný na Slovensku ?
Aký (?), čoho (?) servis? napíš bližšie (programu ?, výrobkov ?)
Gabi03
23.03.10,07:14
Servis poskytovaný na Slovensku ?
Aký (?), čoho (?) servis? napíš bližšie (programu ?, výrobkov ?)

Výrobkov zakúpených a používaných v SR. :)
azla
23.03.10,07:36
No tak poďme konkrétne.
Ide o prefakturovanie služieb - servisu poskytované na slovensku. My platcovia DPH fakturujeme tieto služby platcovi DPH do Čiech. Takže miesto dodania služby je česko.
Paragrafy 15 a 16 sú mi jasné, lenže aj napriek tomu, že viem, že miesto dodania je ČR, neviem, na základe akého paragrafu by som nemala vyfakturovať aj DPH. :D

Moc komplikujem? :D:o

O to práve ide.:)
Ak si si istá, že miesto dodania je Česko, čiže nie tuzemsko - potom daná služba nie je predmetom dane v tuzemsku a faktúru je bez slovenskej dph, nevstupuje Ti do DP.
azla
23.03.10,07:42
Skús si pozrieť tento príspevok, či to nie je tvoja situácia.

http://www.porada.sk/1292548-post5.html
Gabi03
23.03.10,07:58
O to práve ide.:)
Ak si si istá, že miesto dodania je Česko, čiže nie tuzemsko - potom daná služba nie je predmetom dane v tuzemsku a faktúru je bez slovenskej dph, nevstupuje Ti do DP.

Azla, najprv ti ďakujem za trpezlivosť.

Som si istá, že miesto dodania je česko a na základe tohto by mala byť predmetom dane v česku. Lenže na základe akého paragrafu? :D Ako hovorím, pri tovare o tom presne hovorí a definuje § 43 a podobný hladám aj na služby. Existuje vôbec taký? :o
nira
23.03.10,08:03
dobrý deň,
teda do nákladov dám celú sumu za služby a tovar
a žiadam od DU iba DPH za náklady alebo výnosy - náklady = rozdiel čo žiadam od DU

dakujem za odpovede
azla
23.03.10,08:14
Od DÚ žiadaš Dph z dokladov za nákupy, na ktorých je Nemecká Dph.
Najprv to zaúčtuješ do nákladov (napr. spotrebu nakúpenej PHM) všetko, potom požiadaaš o vrátenie Dph a vrátenú Dph zaúčtuješ na 648.

Všetko som Ti napísala v príspevku č. 90. Maš tam aj pokyn. Treba to preštudovať ak sa chceš dozvedieť viac. Všetko na "tácke" nie je.:rolleyes::)
azla
23.03.10,08:23
Azla, najprv ti ďakujem za trpezlivosť.

Som si istá, že miesto dodania je česko a na základe tohto by mala byť predmetom dane v česku. Lenže na základe akého paragrafu? :D Ako hovorím, pri tovare o tom presne hovorí a definuje § 43 a podobný hladám aj na služby. Existuje vôbec taký? :o

Gabi, už rozumiem "o čo Ti ide".:)

Ak hľadáš súvislosť s § 43, tak nenájdeš, lebo § 43 je o inom.:rolleyes:

Dodanie tovaru z tuzemska do iného ČŠ........................záručný servis pre zdan. osobu CZ

miesto dodania tuzemsko.......................................... .miesto dodania CZ

je predmetom dane na SK...........................................nie je predmetom dane na SK
ale:

je podľa §43 oslobodené, preto bez dane.......................už ďalej neriešiš

uvadzaš v DP................................................ ...........neuvádzaš v DP
nira
23.03.10,08:25
dakujem velmi pekne ja viem že všetko nie je na tácke len niekedy nechápem čo tam píšu a preto sa radčej pýtam ako by som mala niečo pokaziť
dakujem za ochotu
prajem pekný den
Gabi03
23.03.10,08:33
Gabi, už rozumiem "o čo Ti ide".:)

Ak hľadáš súvislosť s § 43, tak nenájdeš, lebo § 43 je o inom.:rolleyes:

Dodanie tovaru z tuzemska do iného ČŠ........................záručný servis pre zdan. osobu CZ

miesto dodania tuzemsko.......................................... .miesto dodania CZ

je predmetom dane na SK...........................................nie je predmetom dane na SK
ale:

je podľa §43 oslobodené, preto bez dane.......................už ďalej neriešiš

uvadzaš v DP................................................ ...........neuvádzaš v DP

Aha! Neuvedomila som si, že dodanie služby nie je predmetom dane...
Už nejdem ďalej rýpať. :D Díky moc. ;)
azla
23.03.10,08:38
Aha! Neuvedomila som si, že dodanie služby nie je predmetom dane...
Už nejdem ďalej rýpať. :D Díky moc. ;)

Upresním, dodanie uvedenej služby nie je predmetom dane na Sk preto, lebo miesto dodania je v Česku.
Fany
24.03.10,07:21
No a ja by som ešte dodala, že do daňového priznania na DPH to ide do r. 15 a 17. Platí to od 1.1.2010 - aspoň také mám ja inštrukcie. A potom treba následne urobiť aj súhrnný výkaz mesačný alebo kvartálny.

A na faktúru za služby do zahraničia treba potom niekde dolu napísať napr. text:
"V zmysle smernice Rady 2006/112 a 138/ES o spoločnom systéme DPH, osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná". (to je miesto toho §43)
greguska
18.05.10,12:43
Dobrý deň, už mám v tom dobrý chaos, môže mi niekto poradiť, ako je to s DPH v nasledovných situáciach ?

Sme firma, ktorá robí mailingy (tlač listov, balenie obálok a následné podanie na poštu), doteraz to bolo vždy slovensko, ale asi budeme robiť aj pre českého klienta...

1. z ČR príde na objednávka na naše služby, s tým, že zabezpečíme všetko (tlač, spracovanie, podaj na poštu v SR)

2. zabezpečníme tlač, spracovanie, odovzdáme klientovi do ČR (sám si to podá na českej pošte)

3. klient dodá materiály, my len spracujeme a podáme na poštu v SR

4. klient dodá materiály, my spracujeme a odovzdáme klientovi do ČR

Budem veľmi rada, ak mi to napíšte "po lopate", kedy sa fakturuje s DPH, kedy bez, na základe akých paragrafov.

Ďakujem pekne!
greguska
18.05.10,12:50
ešte doplním, my sme platca DPH a klient môže ale nemusí byť :-/
HankaS
19.05.10,11:26
Dobrý deň
Potrebujem sa uistiť či dávam správne do Súhrného výkazu službu do ČR.
V mesiaci apríl vykonáme stavebné práce firme v ČR. Platcovi DPH. Teda dátum zdaniteľného plnenia je 30.4.2010
Faktúru vystavíme 4.5.2010. Do súhrného výkazu dám túto službu za mesiac apríl. ´Myslím správne? Ďakujem
jeso
19.05.10,11:33
miesto dodania služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza - § 16 ods.1 DPH - tento § do SV nevstupuje

do SV / vid § 80 DPH / - idú len služby podľa § 15
HankaS
19.05.10,12:07
Opravujem, mala som na mysli lakovacie a zváracie práce na hmotnom majetku par. 15 odst.1.
HankaS
28.05.10,12:22
Ak vykonávame službu na nehnuteľnosti v ČR platcovi DPH podľa parg.16
tak táto služba do priznania DPH na riadok 15 ani do súhrného výkazu nejde.

Ak vykonávame službu platcovi DPH podľa par.15 odst.1,napr. práce na hnuteľnom hmotnom majetku táto služba do priznania DPH nejde, ale do súhrného výkazu ide.

Myslím správne ? Ďakujem.
petra:-)
31.05.10,11:59
Ak vykonávame službu na nehnuteľnosti v ČR platcovi DPH podľa parg.16
tak táto služba do priznania DPH na riadok 15 ani do súhrného výkazu nejde.

Ak vykonávame službu platcovi DPH podľa par.15 odst.1,napr. práce na hnuteľnom hmotnom majetku táto služba do priznania DPH nejde, ale do súhrného výkazu ide.

Myslím správne ? Ďakujem.


Myslíte správne.

Podľa § 80 ods. 1 písm. d) zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení účinnom od 1.1.2010, sa v súhrnnom výkaze uvádzajú služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 poskytnuté zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň. Podľa ods. 5 citovaného ustanovenia sa v súhrnnom výkaze neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.

Z uvedeného vyplýva, že služby s miestom dodania v inom členskom štáte ES určeným podľa § 16 zákona o DPH (bez ohľadu na to, či sú v členskom štáte, v ktorom je miesto ich dodania, oslobodené od dane, alebo sa pri nich uplatňuje daň) sa v súhrnnom výkaze neuvádzajú.
ivkň
01.06.10,05:26
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Poskytli sme službu- montážne práce na hnuteľnom majetku v tuzemsku. My sme plátcovia(sro), tuzemská firma je plátca. Ale Faktúrovať budeme firme v Českej republike.(tá je tiež plátca). Moja otázka znie: budeme faktúrovať DPH alebo je to oslobodené a povinnosť platiť Daň má ten komu je služba dodaná(smernica 193-196). Prosím o odpoveď. Súrne

Ďakujem.
jeso
01.06.10,05:30
ak budete fakturovať podla § 15 ods. 1 - českej firme platcovi DPH - je to oslobodené , faktúra bez DPH - DPH platí príjemca
ivkň
01.06.10,05:32
a nebude tam problém s tým, že reálne bola tá služba nami dodaná slovenskej firme? Ja už mám v tom veľký guláš..
liba2
01.06.10,05:34
a nebude tam problém s tým, že reálne bola tá služba nami dodaná slovenskej firme? Ja už mám v tom veľký guláš..Služba bola dodaná tomu kto ju objednal (teda ČR).
ivkň
01.06.10,05:36
Oki, a ešte jedna vec odvolávku mám dať na smernice 193-196, alebo môžem na faktúru napísať, že v zmysle § 15 odst. 1. Z.z. o DPH, služby poskytnutá na hnuteľnom majetku, povinnosť platiť daň má príjemca služby?
ivkň
01.06.10,05:51
prosíím o odpoveď až to zmetiem zo stola.
lenkam68
01.06.10,06:03
Oki, a ešte jedna vec odvolávku mám dať na smernice 193-196, alebo môžem na faktúru napísať, že v zmysle § 15 odst. 1. Z.z. o DPH, služby poskytnutá na hnuteľnom majetku, povinnosť platiť daň má príjemca služby?
Stačí, keď na faktúru uvedieš, že osobou platiť daň, je osoba, ktorej je služba dodaná.
ivkň
01.06.10,06:09
ide to aj do súhrnného výkazu áno?
jeso
01.06.10,06:40
ide to aj do súhrnného výkazu áno?



do priznania DPH sa to neuvádza, ale uvádza sa to do SV - kod 2-služby
lenkam68
01.06.10,06:42
Ak je dodanie služby podľa § 15 ods. 1,2, tak tieto služby uvedieš v SV. Do SV neuvádzaš len služby podľa § 16.
ivkň
01.06.10,06:55
veľmi pekne všetkým zúčastneným ďakujem za pomoc.
Lenka1979
01.06.10,07:00
Chcela by som sa uistiť :
firma predala svoje výrobky osobe - podnikateľovi, ktorý má firmu založenú v Holandsku a je tam identifikovaný pre daň . Faktúru vystavila bez DPH s tým,že napísala odvolávku na par. 43 zákona o DPH, odst.1 a 5, písm. c.)
odst. 5) písm.c/ hovorí, že: Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry a
písm.c/: - ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu.

Takéto vyhlásenie odberateľ pre dodávateľa podpísal.
Chcem sa len opýtať, či to je správny postup,:
- FA vystavená bez DPH
- písomné vyhlásenie odberateľa
- cena vstupuje do SV za 2. Q/2010

Ďakujem.
jeso
01.06.10,07:10
Chcela by som sa uistiť :
firma predala svoje výrobky osobe - podnikateľovi, ktorý má firmu založenú v Holandsku a je tam identifikovaný pre daň . Faktúru vystavila bez DPH s tým,že napísala odvolávku na par. 43 zákona o DPH, odst.1 a 5, písm. c.)
odst. 5) písm.c/ hovorí, že: Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry a
písm.c/: - ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu.

Takéto vyhlásenie odberateľ pre dodávateľa podpísal.
Chcem sa len opýtať, či to je správny postup,:
- FA vystavená bez DPH ano
- písomné vyhlásenie odberateľa ano
- cena vstupuje do SV za 2. Q/2010 ano - ak hodnota dodavky neprekročila 100 000 Eur - potom by musel byt SV mesačne

Ďakujem.

tato dodavka sa uvadza aj vo výkaze DPH
Lenka1979
01.06.10,07:32
tato dodavka sa uvadza aj vo výkaze DPH


Ďakujem krásne, tak to mám OK. :);)
JANAKU
02.06.10,07:30
Prosím o radu.
Naša firma zo Slovenska - platca DPH vykonala vodoinštalačné a elektroinštalačné práce na dome pre českého občana ( neplatiteľ DPH - nepodnikateľ ).
Môžem faktúru vystaviť s DPH a v eurách ? Nevzniká mi povinnosť podať súhrný výkaz ?
Gabhus
11.07.10,05:30
Dobrý deň, prosili by sme o radu: Firma so sídlom v SR platca DPH poskytla službu v hotnote cca 600 eur rakúskej firme platcovi DPH. Služba bola poskytnutá ale na Slovensku. Berie sa v takomto prípade miesto plnenia Slovensko alebo Rakúsko? Je potrebné podávať súhrnný výkaz a všetko to s tým súvisiace? Nevieme sa dohodnúť, preto prosíme múdrejších.... Ďakujeme :confused:
petra:-)
11.07.10,08:00
Prosím o radu.
Naša firma zo Slovenska - platca DPH vykonala vodoinštalačné a elektroinštalačné práce na dome pre českého občana ( neplatiteľ DPH - nepodnikateľ ).
Môžem faktúru vystaviť s DPH a v eurách ? Nevzniká mi povinnosť podať súhrný výkaz ?

Otázkou je, kde sa dom českého občana nachádza. Ak na Slovensku, tak faktúru vystavíte so slovenskou DPH a nevznikajú Vám žiadne ďalšie povinnosti.
Ak sa však nehnuteľnosť nachádza v ČR, potom v zmysle § 16 ods. 1 je miestom dodania Česká republika. Nakoľko odberateľ nie je zdaniteľnou osobou, vznikla by Vám v tomto prípade pred dodaním služby povinnosť registrácie pre DPH v ČR. Faktúru vystavíte s českou DPH a podáte DP DPH, kde si zároveň môžte uplatniť aj prípadný odpočet DPH zo vstupov (s českou DPH) vzťahujúci sa k tejto službe.
petra:-)
11.07.10,08:06
Dobrý deň, prosili by sme o radu: Firma so sídlom v SR platca DPH poskytla službu v hotnote cca 600 eur rakúskej firme platcovi DPH. Služba bola poskytnutá ale na Slovensku. Berie sa v takomto prípade miesto plnenia Slovensko alebo Rakúsko? Je potrebné podávať súhrnný výkaz a všetko to s tým súvisiace? Nevieme sa dohodnúť, preto prosíme múdrejších.... Ďakujeme :confused:

Je potrebné uviesť o akú službu sa jedná. Pri službách sa riadite podľa § 15 a 16.
mgm
03.08.10,09:32
Poraďte mi prosím - slovenská firma - platca DPH - vykonala deratizáciu pre rakúsku firmu - platca DPH v Rakúsku. Rakúska firma má prevádzku na Slovensku a na Slovensku boli tieto deratizačné práce aj vykonané. Fa by som mala urobiť bez DPH + súhrnný výkaz? Nejak ma metie ta prevadzkáreň na Slovensku ...
Ďakujem
ecuch
03.08.10,10:40
Zákon hovorí: ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň - takže podľa toho čo píšete ide o Slovensko. takže miesto dodania je Slovensko.
mgm
03.08.10,12:03
Zákon hovorí: ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň - takže podľa toho čo píšete ide o Slovensko. takže miesto dodania je Slovensko.

Takže robím fa s DPH,ak je miesto dodania Slovensko?
ecuch
03.08.10,12:43
No zdá sa že áno, podľa toho čo píšete
mgm
03.08.10,12:50
ďakujem
Janinkaaa
11.08.10,08:02
Mám podobný problém.
Česká firma na Slovensku stavia nejakú továreň - firmu.
Naša spoločnosť stráži tejto českej firme tú stavbu, aby sa nekradol materiál na stavbe.
Česká firma je platcom DPH, ale len v ČR. Má iba české IČ DPH.
Na Slovensku táto firma nie je registrovaná na DPH.

Budem postupovať podľa §16 ods. 1, že miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza ?
A nehnuteľnosť na nachádza na Slovensku.
Teda pre českého partnera vystavím faktúru s našou DPH a nemám ani povinnosť podať súhrný výkaz DPH ?
Uvažujem správne ?

Ďakujem.
ekovm
04.10.10,13:56
Prosím poraďte mi, slovenská firma sprostredkúva predaj tovaru do ČR pre slovenskú firmu na základe mandátnej zmluvy. Ako to bude fakturovať?
ecuch
06.10.10,06:22
Ak ide o tzv. reťazový obchod, tzn. že slovenská firma IČO DPH1 SK fakturuje tovar druhej slovenskej firme IČO DPH2 SK - sprostredkovateľovi a tá ho predáva českej firme IČO DPH CZ, tak 1.fakturuje s DPH SK a 2. má intrakomunitárne dodanie. Ešte je ale treba vedieť kto obstaráva prepravu, resp. na účet koho preprava ide . Ak slovenská firma IČO DPH1 fakturuje tovar Čechovi a druhá slovenská IČO DPH2 fakturuje prvej slovenskej náklady za sprostredkovanie, tak IČO DPH1- IČO DPH CZ intrakomunitárne a IČODPH2 SK fakturuje IČODPH1SK sprostredkovanie s daňou. Môj názor.
irena249
12.10.10,12:08
Prosím poraďte, uvažujem správne?
Sme plátcovia DPH. Fakturujeme odberateľovi, sídlo v ČR s českým IČ DPH za tieto služby - práce na výstavných kójach, reklama. Postupujeme podľa §15 ods.1, fakturujeme bez DPH, na faktúru dáme odvolávku .... osobou povinnou platiť daň, je osoba ktorej je služba dodaná...nedávame do priznania k DPH ale dávame do súhrnného výkazu? ďakujem
jessica
15.10.10,11:10
Dobý deň prajem všetkým.
Prosím Vás veľmi pekne o radu: spoločnosť poskytuje o.i. aj doprovody pre nadrozmerné náklady pre rakúsku firmu identifikovanú pre daň v Rakúsku. Doprovod sa uskutočňuje niekedy len na území SR, ale niekedy ide zo SR do Rakúska a tam končí. Neviem či z týchto služieb vyplýva povinnosť podávať Súhrnný výkaz a ak áno či môže byť štvrťročný?
Ďakujem veľmi vopred za akúkoľvek pomoc.
jessica
18.10.10,08:26
Dobý deň prajem všetkým.
Prosím Vás veľmi pekne o radu: spoločnosť poskytuje o.i. aj doprovody pre nadrozmerné náklady pre rakúsku firmu identifikovanú pre daň v Rakúsku. Doprovod sa uskutočňuje niekedy len na území SR, ale niekedy ide zo SR do Rakúska a tam končí. Neviem či z týchto služieb vyplýva povinnosť podávať Súhrnný výkaz a ak áno či môže byť štvrťročný?
Ďakujem veľmi vopred za akúkoľvek pomoc.
andrea70
19.10.10,09:27
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. SZČO platca DPH faktúruje služby slovenskému platcovi DPH. Ide o služby prepravu tovaru Slovensko-Taliansko-Slovensko /preprava sa uskutočňuje na vozidle príjemcu služby/ t. j . SZČO faktúruje len prácu šoféra a ďalej faktúruje prácu na stroji ktorá sa vykonáva na území Talianska. Ide o to v pondelok dovezie do Talianska materiál, utorok -štvrtok pracuje na stroji v Taliansku a v piatok privezie spracovaný materiál späť na Slovensko. Faktúruje so slovenskou DPH, ale ja myslím že to nie je správne,/aspoň čo sa týka tej práce v Taliansku/ mám v tom už riadny chaos.
Prosím poradíte mi niekto?????
ecuch
19.10.10,09:44
Miesto dodania služby je v princípe Slovensko, takže vyzerá to OK. len neviem čo sú to "práce na stroji". Lebo ak ide o práce súvisiace s nehnuteľnosťou, tak potom je miesto dodania týchto prác Taliansko
andrea70
19.10.10,09:47
Díky za odpoveď :) vo faktúre píše práce na stroji ale je to vlastne spracovanie káblových zväzkov do áut. Takže nie práce na nehnutelnosti.
ecuch
19.10.10,09:52
Fakturujete Rakúšanovi, miesto dodania je Rakúsko, dodávate službu pre iný ČŠ, takže súhrnný výkaz áno. Ak nedodávate tovar oslobodený od dane, tak len kvartálne
mariapap
21.10.10,06:58
ahojte, mám dovoz do iného členského štátu pre dodávatela ktorý je identif.pre daň vo svojom štáte a dovážame:tovar, reklamné banery a taktiež fakturujeme za sprostredkovanie predaja tovaru danej firmy. vie mi niekto poradiť čo dať do súhrnného výkazu a čo vykazovať vo výkazu DPH?
dík moc
Miriam.x
23.10.10,19:29
Dobrý deň, faktúry zo štátu mimo EU - oprava auta (auto je v majetku firmy), faktúra vystavená bez DPH, ďalej faktúra za ubytovanie, s DPH. Čím viac o tom čítam, tým väčší chaos z toho začínam mať. Prosím poraďte mi.
Janiela
24.10.10,10:30
Prosím Vás o radu, klient je slovenským platcom DPH, fakturuje slovenskému platcovi DPH ale bez DPH, pretože pre túto firmu poskytuje služby v Rakúsku. Fakturuje správne?? Mne osobne sa to nezdá.
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Kirk
04.11.10,14:05
Opravovali sme auto pre cesku firmu. Cca 80% sumy je material a 20% su prace. Mozem to povazovat ako dodanie sluzby §15 ods. 1 a celu sumu oslobodit od DPH?
Tweety
04.11.10,14:42
Opravovali sme auto pre cesku firmu. Cca 80% sumy je material a 20% su prace. Mozem to povazovat ako dodanie sluzby §15 ods. 1 a celu sumu oslobodit od DPH?
ÁNo, sú to služby.
jeso
04.11.10,17:12
Opravovali sme auto pre cesku firmu. Cca 80% sumy je material a 20% su prace. Mozem to povazovat ako dodanie sluzby §15 ods. 1 a celu sumu oslobodit od DPH?

ano súhlasím s Tweety

ide tu o opravu hnuteľného majetku - faktúru vystavíte bez DPH za predpokladu, že odberateľ je platcom DPH a poskytoval vam svoje CZ
takáto služba nejde do DP DPH ,ale ide do SV , nakoľko miesto dodania je podľa § 15 ods. 1
Dodenko
23.11.10,13:54
Som SZČO, ale nie som platca DPH a vykonávam služby /nábor zamestnancov/ v Maďarsku pre maďarské firmy. Ako mám vystavovať
fa pre firmu, ktorá je v Maďarksu platca DPH a ako pre tú ktorá platcom DPH nie je? Musím sa aj ja u nás zaregistrovať ako platca DPH, keď služba je vykonávaná pre maďarského klienta v Maďarsku? Prosím poraďte. Ďakujem
kacena26
24.11.10,13:29
Pre českú firmu sme vykonali práce autožeriavom na území SR, Fa mám vystaviť bez DPH??? a túto sumu potom uvediem v súhrnnom výkaze??? ešte som sa nestretla so zahraničnou fakturácia preto prosím o radu...
Zuzanak1
25.11.10,14:00
Prosím Vás o radu, klient je slovenským platcom DPH, fakturuje slovenskému platcovi DPH ale bez DPH, pretože pre túto firmu poskytuje služby v Rakúsku. Fakturuje správne?? Mne osobne sa to nezdá.
Ďakujem za akúkoľvek radu.
ahoj, ani mne sa to nezdalo, keď som vystavovala takú faktúru bez DPH, ale presvedčili ma, že je to tak správne. Na faktúre sa uvádzala veta "Osobou povinnou platiť daň je v zmysle článkov 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.decembra 2006 osoba, ktorej je služba dodaná."
Zuzanak1
25.11.10,14:01
Ahojte. Potrebujem poradiť. SK spoločnosť kúpila letenku do Holanska a prenajala automobil v HL u SK firmy pre svojho zamestnanca a tiež pre zamestnanca inej spoločnosti v ČR.
Českej spoločnosti chceme náklady na ich zamestnanca prefakturovať (t.j. 50% z ceny). My sme dostali doklady na nákup leteniek a prenájom(krátkodobý) od SK spoločnosti bez DPH. Českej spoločnosti refakturujeme bez DPH ale moja otázka je akú vetu uvedieme na faktúre ?
Ďakujem vopred za pomoc.
danushka
25.11.10,14:24
Ahojte. Potrebujem poradiť. SK spoločnosť kúpila letenku do Holanska a prenajala automobil v HL u SK firmy pre svojho zamestnanca a tiež pre zamestnanca inej spoločnosti v ČR.
Českej spoločnosti chceme náklady na ich zamestnanca prefakturovať (t.j. 50% z ceny). My sme dostali doklady na nákup leteniek a prenájom(krátkodobý) od SK spoločnosti bez DPH. Českej spoločnosti refakturujeme bez DPH ale moja otázka je akú vetu uvedieme na faktúre ?
Ďakujem vopred za pomoc.
Dodanie služby je podľa článku 193 (http://www.porada.sk/t59470-193-opravne-polozky-k-polotovarom-vlastnej-vyroby.html) až 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.
Janiela
26.11.10,07:12
ahoj, ani mne sa to nezdalo, keď som vystavovala takú faktúru bez DPH, ale presvedčili ma, že je to tak správne. Na faktúre sa uvádzala veta "Osobou povinnou platiť daň je v zmysle článkov 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.decembra 2006 osoba, ktorej je služba dodaná."

Veľmi pekne ďakujem, nedúfala som, že mi ešte niekto odpovie.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kacena26
26.11.10,14:20
Pre českú firmu sme vykonali práce autožeriavom na území SR, Fa mám vystaviť bez DPH??? a túto sumu potom uvediem v súhrnnom výkaze??? ešte som sa nestretla so zahraničnou fakturácia preto prosím o radu...
Poprosím Vás o radu...
kacena26
29.11.10,06:51
Pre českú firmu sme vykonali práce autožeriavom na území SR, Fa mám vystaviť bez DPH??? a túto sumu potom uvediem v súhrnnom výkaze??? ešte som sa nestretla so zahraničnou fakturácia preto prosím o radu...

Fa som vystavila bez DPH dľa § 15 ods.1 v texte som uviedla že osobou platiť daň je osoba ktorej je služba dodaná t.j. česká fitma.
Podám súhrnný výkaz za 4 Q, kde uvediem sumu za službu(prace autožeriavom, ktoré boli vykonaná na území SR pre českú firmu....) Dúfam že je to správne...
Zuzanak1
29.11.10,07:41
Dodanie služby je podľa článku 193 (http://www.porada.sk/t59470-193-opravne-polozky-k-polotovarom-vlastnej-vyroby.html) až 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.
Ďakujem.
Je jedno, či sa fakturuje alebo refakturuje služba ?
Zuzanak1
29.11.10,07:41
Veľmi pekne ďakujem, nedúfala som, že mi ešte niekto odpovie.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Rado sa stalo. Som rada, že pomohlo aj po takej dobe.
lenkam68
29.11.10,07:42
Ak tie práce autožeriavom boli vykonávané v súvislosti s nehnuteľnosťou, tak je to služba podľa § 16 ods. 1 a SV sa nepodáva.
kacena26
29.11.10,08:10
Ak tie práce autožeriavom boli vykonávané v súvislosti s nehnuteľnosťou, tak je to služba podľa § 16 ods. 1 a SV sa nepodáva.

Nie, v súvislosti z nehnuteľnosťou neboli... ďakujem
yvica
01.10.12,10:24
vystavujem faktúru do nemecka na vlastné výrobky 311/601, 1 ks náhradného dielu 311/642, to myslím mám dobre oslobodené od dph r. 15,16, ale potom je tam montáž elektroniky -140 eur to si sám dodávateľ musel namontovať na naše výrobky tak preto mínus ako zaúčtujem 311/601 mínusom alebo to bude služba? dík
ecuch
01.10.12,11:07
vy neposkytujete službu ale predávate lacnejšie, takže ja by som to jednoducho dala 311/601 v tej nižšej cene. Určite to nie je služba
december85
24.01.13,09:31
Už mám z toho zase poriadny hokej:) idem si to teda overiť. Fakturujeme do Nemecka, platcovi DPH, prenájom reklamného panelu v SR, my sme taktiež platcami DPH, fakturujeme bez dane?
heja3
15.04.13,09:27
Prosím vás:
Platca DPH - SK, faktúruje skladovanie na SK pre Ang.firmu, platca DPH. Faktúra je bez DPH?
Uvádza sa v DP DPH - oslobodené?
Keďže ide o dodanie služby na Slovensku pre zahraničnú firmu neuvádza sa so SV?
ecuch
16.04.13,04:39
Treba stále na prvom mieste riešiť miesto dodania. Miesto dodania skladovacej služby sa určí podľa §15 ods. 1, čiže ide o samozdanenenie u českého podnikateľa - fakturujete bez DPH s poznámkou na faktúre "prenesenie daňovej povinnosti" a službu uvediete do SV
suzi22
18.04.13,09:48
Dobry den, prosim Vas ceska firma-platitel DPH si objedna od slov.firmy-platitela DPH pravnicku sluzbu - sluzba je vykonana na uzemi SR........slov.firma faktruje s ci bez DPH???? Dakujem mockrat