Zuzana Dzunkova
12.04.08,09:20
Dobry den, obraciam sa na Vas vsetkych s prosbou o radu, ako riesit nasledovny problem. S manzelom sme rozvedeni uz takmer 3 roky. Mame spolocny 1-izbovy byt v Bratislave, ktory som dostala ja pred svadbou, spolocne sme ho vsak odkupili do OV pocas manzelstva (kupna cena cca 5000,- Sk), ziaden spolocny majetok inak nemame, manzel po rozvode z bytu odisiel do ineho mesta, k rodicom, na nic si nenarokuje, vie, ze nema narok, teda moralny urcite nie, pravny snad ano. Poziadala som manzela, nech to vyriesime aj pisomne, nech byt je prevedeny na katastri uz len na mna, nakolko ho chcem predat a odstahovat sa do ineho mesta. Sme v telefonickom kontakte, slusne sa k sebe spravame, suhlasi s tym, nech si ho predam, ze ma ma rad a nechce mi robit prieky, ale ked mu poslem splnomocnenie, aby ho dal overit u notara, a poslal mi naspat, tak nereaguje, spatne mu volam, preco to neposle, tak zas dookola to iste, ze ved on mi nebrani, ale on nic podpisovat nebude, no tak neviem - s kym som to zila tolke roky :) Neviem uz, co si mam o nom mysliet, ci nieco spekuluje, ale takeho ho nepoznam. Citala som si tu prispevky, ako to riesit, no ak to dame k sudu, tak budeme platit vysoke poplatky, tak neviem, ako to riesit, aby bol uz len na mna. Poradte...
Zita5
12.04.08,07:59
Byt ste nedostali pred svadbou do vlastníctva , nakoľko bol buď štátny alebo družstevný .Vy ste ho dostali len k úžívaniu .Nakoľko ste byt odkúpili s manželom , tým pádom máte BSM a na vlastníckom liste ste obaja vlastníci a to v 1/2-ici k celku .Ak je to tak , o tom sa nezmieňujete , takže ja len predpokladám. To znamená , že manžel tam má svoj podiel .
Ak by ste ho predali , jemu prináleží jedna polovica z predaja .
Takto to vidím ja . Myslím ,že aj súd by to takto bral , pokiaľ by sa manžel nezriekol jeho čiastky , o čom veľmi pochybujem .Ide tu o peniaze .

Doporučujem neriešiť na vlastnú päsť a obráťte sa na právnika .
alesko
17.04.08,13:36
Zdravím. Byt ste manželstvom nadobudli spoločne a spadá do BSM. Ak od bývalého manžela žiadate ešte niečo navyše, musíte si do troch rokov od rozvodu podať na súd návrh na vysporiadanie BSM. Inak ak nebol do troch rokov po rozvode podaný návrh na jeho vysporiadanie tak zo zákona každému z Vás patrí rovnaký diel čiže 1/2 bytu. Ostatné veci v ňom patria tomu, kto byt užíva.Nezabudnite si potom hneď svoju polovicu dať zavkladovať na katastri.Myslím, že Vás bude ex manžel zámerne zdržiavať a naťahovať Vás mám s tým aj ja sama skúsenosti. Veď prečo by Vám ho mal dávať len tak pri dnešných cenách nehnuteľnosti.Ja by som naňho išla veľmi opatrne a robila všetko preto, aby som s ním spísala dohodu u notára, že mi daruje svoju polovicu bytu a potom by som ho brala na kataster. Rada právnika v takýchto veciach je najlepšia. Alesko
vieroslava
17.04.08,13:46
Obsah splnomocnenia, ktoré si mu poslala, nepoznám, ale skús mu poslať priamo dohodu o rozdelení BSM. Obsah dohody by mal byť taký, že ty sa stávaš výlučným vlastníkom predmetného bytu. Ak ti ju podpíše včas a ty ju stihneš podať do 3 rokov od rozvodu na vklad do katastra, máš vyhraté. Ak nie, byt budete vlastniť zo zákona každý 1/2.
m.hladka
17.04.08,14:15
Ak píšeš, že sa slušne k tebe správa a ste v kontakte, tak sa s ním osobne stretni. Ak odmietne, tak ho navštív a pekne sa s ním porozprávaj, pretože v telefóne je to o niečom inom. Všetko mu vysvetlí ešte raz a choďte spolu za notárom. Priprav si dopredu doklady a len tak zistíš, či niečo špekuluje, alebo nie. Ak odmietne, skús mu ponúknuť z predaja bytu niečo, aby bol spokojný. Inak budeš mať s ním veľmi dlho ťahanice.