Georgeo
12.04.08,10:03
Zdravicko. Potreboval by som od Vas jednu radu. Chcel by som dovažat textil z Velkej Britanie a mam takyto problem. Ide mi o vysacky na textil ktory by mal byt v slovenskom jazyku.Na obchodnej inspekcii mi povedali aby som si vybavil normu STN EN ISO 3758, na vysacke by malo byt vsetko co je v anglickom jazyku ale v slovencine ,aj som si nasiel firmu ktora tie vysacky vyraba, ale nerozumiem tomuto: Staci mi vybavit iba tu jednu normu? text na anglickej vysacke prelozit do slovenskeho jazyka a tieto vsetky informacie dat vyrobit tej firme a nasledne uz hotovu vysacku nalepit na povodnu anglicku? Prosim najde sa niekto kdo mi poradi, pretože všetci uradnici ktorých som sa chcel popytat na info ma odbili slovami "neviem" "to nie je nasa starost" "neporadim vam" "informujte sa na prislusnych instituciach" :confused::confused::confused:
Georgeo
12.04.08,10:30
nenajde sa tu nikdo kdo mi poradi?
VladoaKatka
12.04.08,11:01
Norma - STN EN ISO 3758 - Textílie - symboly ošetrovania

Nie je my jasné z Tvôjho príspevku, či sa jedná o papierové visačky alebo sa jedná o symboly ošetrovania, ktoré musíš prepísať a prilepiť? Trochu to konkretizuj snáď Ti potom poradíme viac.
Georgeo
12.04.08,11:14
jedna sa o symboly osetrovania, zlozenie latok, a celkovej informovanosti spotrebitela ktore musim mat v slovenskom jazyku
Georgeo
12.04.08,11:15
mal som na mysli materialoveho zlozenia latok
VladoaKatka
12.04.08,11:22
Pokiaľ plánuješ dovážať tovar zo zahraničia, oplatí sa Ti túto normu zaobstarať. Bez nej Ti bude ťažko vždy dať také ošetrovacie symboly, aby si nemala problémy. Tieto symboly musia byť trvale pripevnené, najlepšie by bolo, keby si ich našívala.

V tejto téme nájdeš kontakt na normu:
http://www.porada.sk/t77243-predajne-s-textilom-oznacujete-podla-noveho.html
V tejto téme, zase ostatné povinnosti súvisiace predajom tovaru a následných povinností.
http://www.porada.sk/t56207-co-hovorite-na-novy-zakon-na-ochranu-spotrebitela.html

Etikety si môžeš dať natlačiť firme, ale aj sam ich môžeš robiť, ja už teraz robím sama, je to hneď a spravím len toľko kusov, koľko potrebujem.Ja mám tlačiareň a spotrebný material z tejto firmy. www.bartech.sk (http://www.bartech.sk)

Ale určite nájdeš aj inde na www.google.sk (http://www.google.sk)

Ak budeš potrebovať ešte niečo , napíš.
VladoaKatka
12.04.08,11:24
Ešte je tu jeden zákon z dielne ministerstva hospodárstva:

http://www.economy.gov.sk/files/spotrebitel/3362007.doc
Georgeo
12.04.08,11:32
Velmi pekne ti dakujem som rad ze sa najdu este takyto dobry ludia ako si ty papik
jess
12.04.08,12:09
Niekto mi teraz hovoril, že tie čierne trojuholníky platia len na Slovensku a v Rakúsku!
Aj ja som minulý týždeň všetok tovar v predajniach (dovážaný z EÚ !!!) prepisovala, aby bola naša "milá" SOI spokojná s čiernymi trojuholníkmi. Tovar z Talianska má len 4 symboly ošetrovania a tak sušičku musím dopisovať. O tom, že sú to pekné machľanice ani nehovorím...A koľko našich domácností má sušičku ???:confused::confused::confused::confused::confus ed::mad: Aj tak pochybujem, že niektorí občania uvedeným symbolom rozumejú:cool:. A veru, tlačiareň sa mi kupovať nechce...ani na to nemám. Keď príde tovar (denne aj niekoľko krát a nie malé množstvo) len chodím ako sliediaci pes, či to má všetko, tak ako to má mať.
VladoaKatka
12.04.08,12:45
Niekto mi teraz hovoril, že tie čierne trojuholníky platia len na Slovensku a v Rakúsku!
Aj ja som minulý týždeň všetok tovar v predajniach (dovážaný z EÚ !!!) prepisovala, aby bola naša "milá" SOI spokojná s čiernymi trojuholníkmi. Tovar z Talianska má len 4 symboly ošetrovania a tak sušičku musím dopisovať. O tom, že sú to pekné machľanice ani nehovorím...A koľko našich domácností má sušičku ???:confused::confused::confused::confused::confus ed::mad: Aj tak pochybujem, že niektorí občania uvedeným symbolom rozumejú:cool:. A veru, tlačiareň sa mi kupovať nechce...ani na to nemám. Keď príde tovar (denne aj niekoľko krát a nie malé množstvo) len chodím ako sliediaci pes, či to má všetko, tak ako to má mať.
Je to pravda, čo tu píšeš, ale za výrobky uvedené na trh a ich označovanie je zodpovedný a je povinnosťou buď výrobcu alebo veľkoobchodu, ktorý ten-ktorý tovar dáva do obehu, aby boli symboly podľa našich zákonov a noriem.

Maloobchod má tú smolu, že ak neskontroluje symboly na zakúpenom tovare a SOI u neho nájde zle označené výrobky - je prvý na rane, ako sa to hovorí, ale je aj on zodpovedný za to, čo predáva.

Do Vašej pozornosti by som uviedla: vždy skontrolovať, či sú výrobky označené podľa našich zákonov a noriem. Viete, neznalosť zákona neospravedlňuje.
VladoaKatka
12.04.08,12:46
Ešte by som k tomu celému doplnila, že aj materiálové zloženie musí byť napísané celým slovom. Nestačí napr. PES, elast., Ba - musí byť vypísané polyester, elastan, bavlna.
VladoaKatka
12.04.08,13:05
Môžno, že toto je trochu mimo témy ale určite málinko aj súvisí, keď tu rozoberáme symboly a SOI:
http://www.soi.sk/files/nebvyr/zoznam/NVchlapcsuprASCA.rtf
http://www.soi.sk/files/nebvyr/zoznam/NV_boxerkyNelys.doc

Čo si myslíte, že tieto výrobky kde našla SOI a koľko asi stála škúška výrobku tú konkrétnu predajňu, v ktorej zastavili predaj tohoto tovaru a následne aj dovozcu? Len je škoda, že takéto upozornenie dá SOI koncom leta, keď už je všetko prevážnej miere predané a bežný spotrebiteľ nekontroluje web SOI-ky,
či sú na trhu aj škodlivé, životu nebezpečné výrobky.
V prevážnej miere ani maloobchodný predajca nepátra po zisteniach SOI. Vôbec ich to nezaujíma až... keď sú rozbehnuté kontroly a hrozia pokuty.

Toto som napísala preto, lebo ak nájde SOI tovar označený nedostatočne ale doplnenými znakmi, môže dať výrobok na preskúšanie do skúšobne a to môže stáť obchodníka na jednom výrobu aj 10.000,- SK.
Netreba tie symboly podceňovať.
kimimi
14.04.08,19:27
Ahoj, tento problém riešim práve aj ja. Som rada, že sa tu našli ľudia,ktorí poradia. Nevedela som sa dopracovať k odpovedi skoro pol roka.So soi mám tiež svoje skúsenosti, ale viem ,že bez tých visačiek sa ďalej nepohnem.
Smiem sa ešte spýtať, kde začať pri vybavovaní tejto normy?
VladoaKatka
15.04.08,02:28
http://www.porada.sk/t77243-predajne-s-textilom-oznacujete-podla-noveho.html

V tejto téme som priložila aj link na elektronickú predajňu noriem. Ja si ich tiež objednávam cez internet, aj platím a okamžite mám právo na stiahnutie noriem, ktoré som si objednala a zaplatila.
Georgeo
17.04.08,01:46
Mozem sa este daco spytat? A nestaci mi jednoducho si prelozit anglicky text a zlozenie materialu co je na povodnej anglickej vysacke na papier 250g {ako vizitka} a potom to pripevnit so silonom na povodnu anglicku vysacku? Tak bude zakaznik informovany a ja sa vyhnem zbytocnym starostiam s vyrobou a prisivanim novych vysaciek. hmm?
VladoaKatka
17.04.08,03:29
Mozem sa este daco spytat? A nestaci mi jednoducho si prelozit anglicky text a zlozenie materialu co je na povodnej anglickej vysacke na papier 250g {ako vizitka} a potom to pripevnit so silonom na povodnu anglicku vysacku? Tak bude zakaznik informovany a ja sa vyhnem zbytocnym starostiam s vyrobou a prisivanim novych vysaciek. hmm?
Nestačí, zákon hovorí,
III. UMIESTNENIE A POUŽÍVANIE SYMBOLOV


Symboly sa musia umiestniť priamo na výrobok alebo na etiketu, ktorá je pevne a trvale pripojená k výrobku. Symboly môžu byť tkané, vytlačené alebo inak zhotovené a počas životnosti výrobku musia zostať dobre čitateľné.
Etikety musia byť zhotovené z vhodného materiálu, ktorý je stály pri predpísanom spôsobe ošetrovania výrobku, minimálne tak ako výrobok, na ktorom sú umiestnené. Výnimky ustanovuje § 6 vyhlášky.

Tu je celý zákon:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207585&FileName=zz07-00336-0207585&Rocnik=2007
kimimi
20.05.08,20:00
Zdrvím, práve som sa vrátila z jedného veľkoobchodu outlet.Dosť ma zaujímali tieto visačky. Mali ich všetky urobené takým spôsobom, že k originál našitej visačke od výrobcu mali nastrelenú papierovú visačku so symbolmi a prekladom materiálov.Podľa potreby bolo zaškrtnuté čo chýbalo na originálnej. Tvrdili mi ,že to tak je v poriadku a že to stačí. Má už nietko skúsenosti???Skutočne to stačí???Fakt už neviem ako to urobiť aby to bolo v poriadku.
tetrisss
21.05.08,04:05
No podla mna to nezodpoveda zakonu, ale na druhej strane si neviem predstavit, ze by sme mali teraz nasivat nejake visacky na uz zakupeny textil a uz nehovorim o tam, ze by sme ich museli dat niekde zhotovit. Vidim to tak, ze je to na dovozcoch, aby trvali na takejto uprave visaciek , ale co so starym tovarom, to sa akosi neriesi. Mam jeden velkosklad pradla, kde mi poskytli lepiace dodatky a lepim ich, ale sama si myslim, ze je to nespravne. Osobne si ale myslim, ze toto je absolutne zbytocne, lebo napr. ze cotton je bavlna, to uz vie 99%ludi a ci je symbol biely alebo cierny, no co na tom zalezi. Celkom som nepochopila "ducha zakona". Inak na tie skusky pozor, su drahe ako cert.
VladoaKatka
21.05.08,04:26
No podla mna to nezodpoveda zakonu, ale na druhej strane si neviem predstavit, ze by sme mali teraz nasivat nejake visacky na uz zakupeny textil a uz nehovorim o tam, ze by sme ich museli dat niekde zhotovit. Vidim to tak, ze je to na dovozcoch, aby trvali na takejto uprave visaciek , ale co so starym tovarom, to sa akosi neriesi. Mam jeden velkosklad pradla, kde mi poskytli lepiace dodatky a lepim ich, ale sama si myslim, ze je to nespravne. Osobne si ale myslim, ze toto je absolutne zbytocne, lebo napr. ze cotton je bavlna, to uz vie 99%ludi a ci je symbol biely alebo cierny, no co na tom zalezi. Celkom som nepochopila "ducha zakona". Inak na tie skusky pozor, su drahe ako cert.

Nezodpovedá, v príspevku č.16 je citácia vyhlášky - trvale pripevnené -
a to znamená, že musia byť symboly na výrobku umiestnené tak, aby v prípade takej reklamácie, kde by sa malo posudzovať dodržanie resp. nedodržanie ošetrovacích symbolov sa dalo s tým argumentovať. Aj preto by to mali mať na zreteli a mali by to mať v poriadku tak obchodníci ako dovozcovia-veľkosklady alebo výrobcovia.
kimimi
21.05.08,15:14
No mne to zdovodnili tým, že predsa na každom kuse je visačka,ktorá tam má byť.A na tej pripnutej papierovej je napr. len prekl. alebo doznačené to čo chýba po slovensky.Takže uzná sa to v pripade návštevy SOI alebo nie?Nie je problém dať natlačiť takéto visačky ,ktoré by sa priamo našili k pôvodnej ,len si to neviem dosť dopre predstaviť. Vyzeralo by to hrozne.
pufamuf
21.05.08,15:42
Rád by som vedel, ako to zabezpečiť v predajniach Second Hand, keď niektorý ľudia po kúpe tovaru visačky odstrihnú. Alebo taxtil s Anglicka má len štyri symboly.
pufamuf
21.05.08,15:44
A ak sme už pri tých normách, podľa mojich informácií normy niesu ani zákony ani vyhlášky a majú odporúčací charakter.
tetrisss
21.05.08,17:38
Inak podla tychto uzasnych noriem si vsimnite niektore vyparadene kusy textili, napr.jemnuckych pulovrov, alebo sexi tangacov, kde visi vysacka cierna a velka ako svet. Myslim, ze kazdy normalny zakaznik, ked pride domov, tak pouzije noznice. Mne to niekedy pripada, ako keby sa apriori predpokladalo, ze ich budu kupovat dementi.
mimotemytrochu, lebo ma napadol jeden sudny pripad, ktory bol v roku uz neviem ktorom, vyhodnoteny ako ad absurdum v USA. Chlapik si kupil karavan s automatickym radenim, vysiel z autosalonu na dialnicu a odisiel si dozadu uvarit kavu, dosiel az po prve zvodidla a zazaloval vyrobcu auta, ze mal zle urobeny navod na pouzitie. A predstav si tu blbost, ze vyhral x dolarov a odvtedy vyrobca dotycnych karavanov ako posledne pise, ze sice nepredpoklada, ze by mal niekto taky sialeny napad, ale keby nahodou, tak varit kavu bez riadenia nie je dovolene.
ivkapilka
11.06.08,18:37
pre porušenie povinnosti predávajúcim
· zabezpečiť, aby predávané textilné výrobky boli viditeľne označené všeobecne zrozumiteľným údajom o spôsobe ich údržby predpísaným spôsobom – u 24 druhov textilných výrobkov v ponuke pre spotrebiteľa v celkovej hodnote 123 333.- Sk uvedený nesprávny symbol pre bielenie textílií v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom – vyznačený prázdny prekrížený trojuholník miesto správne plne vyfarbeného prekríženého trojuholníka

čím došlo k porušeniu § 10 ods. 1 zákona č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa, v znení neskorších predpisov

ukladá

podľa § 24 ods.1 cit. zákona pokutu vo výške 35 000.-Sk
(slovom tridsaťpäťtisíc slovenských korún)

Pokutu je účastník konania povinný zaplatiť do 15 dní od právoplatnosti tohto rozhodnutia priloženou poštovou poukážkou alebo príkazom na úhradu na účet: Štátna pokladnica, Bratislava, č. ú. 7000065068/8180, KS-379, VS-02640107


toto som našla na stránke soi-ky
VladoaKatka
16.09.08,13:19
Čo Vy na to? ale sme sa narobili, než sme všetko opravili... a teraz môžeme len dúfať, že bude dostatok času na ďalšiu opravu, že .. :D:confused: a bez pokút ...

Symboly na údržbu textilného výrobku

Textilné kusové výrobky, určené na predaj spotrebiteľovi, sa musia podľa vyhlášky MH SR
č. 336/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní zloženia a spôsobe zaobchádzania s textilnými výrobkami, trvale označiť symbolmi údržbypodľa normy STN EN ISO 3758 Textílie. Symboly ošetrovania. Táto norma je platná od februára 2006, kde symbol na zákaz bielenia výrobku je vyobrazený ako čierny trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom.
Podľa oznámenia Medzinárodnej asociácie pre označovanie textílií symbolmi ošetrovania GINETEX sa pripravuje zmena grafického symbolu na zákaz bielenia a nový symbol bude vyobrazený ako nezaplnený trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom.
Riadiaci orgán GINETEX-u sa rozhodol prijať 2-ročné prechodné obdobie, počas ktorého by boli platné obidva symboly, t. j. biely aj čierny trojuholník.

SOI toto rozhodnutie prijíma a bude akceptovať pri kontrolách označovania textilných výrobkov do 30. 04. 2010 obidva symboly.

Zdroj.
http://www.soi.sk/
Kazu
16.09.08,13:34
Rád by som vedel, ako to zabezpečiť v predajniach Second Hand, keď niektorý ľudia po kúpe tovaru visačky odstrihnú. Alebo taxtil s Anglicka má len štyri symboly.

Tak to je prvé čo doma urobím. Odstrihnem všetky visačky čo na výrobku nájdem. Nenechám sa predsa škrabať za krkom :---
VladoaKatka
01.10.08,14:11
Rád by som vedel, ako to zabezpečiť v predajniach Second Hand, keď niektorý ľudia po kúpe tovaru visačky odstrihnú. Alebo taxtil s Anglicka má len štyri symboly.
Každý predajca je povinný predávať také výrobky, ktoré sú označené symbolmy podľa STN, to znamená, že na textil z Anglicka ( a to nie len z Anglicka ale na všetok dovezený tovar) musí zabezpečiť také ošetrovacie symboly, aby vyhovovali požidavkam vyhlášky Ministerstva hospodárstva, STN a SOI.
Problém s odstrihnutými visačkami majú aj predajne s novým nezávadným tovarom.

... ešte mi nedá, aby som nepriložila tento článok o dovoze obnoseného šatstva - odpadu zo západu.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že hnoj a obnosené šatstvo sú rovnaký odpad
Second hand? Stredne rizikový odpad.

http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=173277
http://www.sme.sk/c/173279/Gojdicova-S-hnojom-sa-to-neda-porovnavat.html


Môj názor je podobný, tiež to považujem za odpad zo západu - som proti Second hand predajniam,asi aj preto, že nikdy som nekupovala ale ani som nepredávala na burzách obnoseného šatsva, ktoré sa konali v závodných jedálniach či v školských družinách, považovala som to za nehygienické a ponížujúce, nosiť po niekom úplne cudzom, neznámom človeku oblečenie a obuv.
umma7
18.10.08,20:23
ahoj,
som prekvapena tymto "ponizujucim" nazorom,sama som nedavno otvorila second-hand,kde sa snazim drzat vsetky ceny pod 7 euro-su to cisto detske vecicky,priemer 2eura za kus.Nesnazim sa na nikom zarobit a tie veci ozaj nepovazujem za odpad-su to vsetko 2,3 krat oprate vecicky,urcite "x"nasobne kvalitnejsie ako veci z -na slovensku-rozsirenych cinskych obchodov... clovek to vlastne zisti na prvy pohlad,veci su ako nove.aj po vyprati nie je absolutne nic vytahane, a dieta sa tesi,ze nechodi ako 20 dalsich v triede v tom istom...a preco nekupit takmer novu krasnu zimnu budu pre tretiaka za 200 korun?zijem v nemecku,kde je prijem ludi urcite väcsi ako u nas a detske second-handy su tu stale "in"...veci kupujem,odpad by som zrejme brala z kontajnerov:)...a moje zaciatky (ako oby-au-pair) boli v prominentnej rodine, a "pani- modelka" pravidelne nakupovala v "sekacoch"...citala som uz viac Vasich prispevkov,ktore sa mi zdaju dost zaujate, tiez by som chcela podporit slovensku ekonomiku a kupovat nase vyrobky, ale 900 korun za teplakovu supravu pre rocne dieta od slovenskeho vyrobcu???to je privela aj pre mna...
bratadam
19.10.08,04:02
Nezodpovedá, v príspevku č.16 je citácia vyhlášky - trvale pripevnené -
a to znamená, že musia byť symboly na výrobku umiestnené tak, aby v prípade takej reklamácie, kde by sa malo posudzovať dodržanie resp. nedodržanie ošetrovacích symbolov sa dalo s tým argumentovať. Aj preto by to mali mať na zreteli a mali by to mať v poriadku tak obchodníci ako dovozcovia-veľkosklady alebo výrobcovia.


Podľa tej vyhlášky ( aby sa nemuselo párať a zašívať ) stači prinitovať.
bratadam
19.10.08,04:10
Inak podla tychto uzasnych noriem si vsimnite niektore vyparadene kusy textili, napr.jemnuckych pulovrov, alebo sexi tangacov, kde visi vysacka cierna a velka ako svet. Myslim, ze kazdy normalny zakaznik, ked pride domov, tak pouzije noznice. Mne to niekedy pripada, ako keby sa apriori predpokladalo, ze ich budu kupovat dementi.


Mali by mať rozšírené miesto na visačku.

Kupovať nahraď tvorili.
andreaS
18.05.09,10:51
obnovim tuto temu...

chcela by som predavat bytovy textil (postelne obliecky, obrusy...).

Zrejme ma povinnost stitkov neminie. Mozem ich iba nastrelovat na tovar, alebo pri tomto type je lepsie nasivat stitky? Este som rozmyslala, ze by som pokyny k udrzbe pisala do faktury, pripadne ku fakture pricvakla podla tovaru papier s navodom na udrzbu (s tymto sa bezne stretavam napr. pri kupe tenisiek.. aj ked na teniskach je daky ten navod vytlaceny, tak k bloku zvyknu pripnut maly papier s tymto navodom na udrzbu).

Predavat chcem zatial na dobierku. Mozno neskor aj v kamennej predajni (ale to ma teraz netrapi).
tetrisss
18.05.09,13:02
Pokial mam ja znalosti, stitky musia byt na textil prisite, alebo inak neodnimatelne upevnene a to hlavne preto, aby aj po vyprati boli tam, vsak preto ich vacsinou po prvom noseni odstrihneme, lebo nam zavadzaju.:o
andreaS
18.05.09,13:16
ved prave to je prva vec, kt. urobim po prichode domov... odstrihnem vsetky visacky (hm... ci vysacky? ale odvodzujem od slova visiet) prezriem, ci tam nie je nieco speci na pokynoch a dam prat... :-D

mam este vela otazok ohladom kupy a predaja tovaru z eu, ale nato bude zrejme nutne bud pohladat v temach alebo zalozit novu...
Lussien
01.07.14,16:58
Mozem obnovit diskusiu? Pytam sa predovsetkym majitelov a zamestnancov obchodov
Mam slovenských dodavatelov od ktorych kupujem tovar dovezeny zo zahranicia. Samozrejme nema na stitkoch nic v slovenskom jazyku. Mam si ja sama dat natlacit stitky, ktore splnaju normy a prisit ich uz k existujucim stitkom od vyrobcu? Mozem tak robit aj pokial nemam vybavenu normu STN EN ISO 3758? Potom uz bude tovar v poriadku a mozem predavat? Ďakujem za odpoved
flerinka
17.07.14,17:54
Označovanie textilných výrobkov spôsobom údržby

Povinnosť predávajúceho zabezpečiť, aby ním predávaný výrobok bol zreteľne označený údajmi o spôsobe údržby, vyplýva z § 12 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. V uvedenom ustanovení nie je odkaz na normu STN EN ISO 3758 Textílie. Symboly ošetrovania, z čoho vyplýva, že je vecou každého výrobcu, dovozcu a predávajúceho ako si túto povinnosť zabezpečí. Dôležité je, aby informácia o spôsobe údržby textilného výrobku bola dostatočne zrozumiteľná a jednoznačná pre spotrebiteľa jednak svojím vyobrazením, a ak táto bude v textovej forme, musí byť v štátnom jazyku.

SOI však naďalej odporúča použiť v označení textilných výrobkov grafické symboly údržby, nakoľko tie zabezpečujú harmonizovanú komunikáciu medzi jednotlivými krajinami EU. Informácie o spôsobe údržby môžu byť trvale na výrobku alebo na etikete pripevnenej k výrobku.

S účinnosťou od 30.11.2012 bola vydaná nová norma STN EN ISO 3758 Textílie. Symboly ošetrovania, kde je zmenený symbol na zákaz bielenia výrobku a to na nezaplnený trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom (pred týmto dátumom bol platný symbol vyobrazený ako čierny trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom).

V prípade, že v označení textilných výrobkov je spôsob údržby vyjadrený pomocou symbolov ošetrovania, môžu to byť symboly platné v čase uvedenia na trh predmetného výrobku.

Za nesprávnu alebo chýbajúcu informáciu o spôsobe údržby výrobku, ktorá má za následok znehodnotenie výrobku, zodpovedá v zmysle § 11 zákona č. 250/2007 Z. z. predávajúci v plnom rozsahu.