mia21
12.04.08,11:19
Dobry den,

Chcela by som prenajimat dovolenkovy apartman na Mallorke Slovakom.
Ako by sa malo postupovat pri dani z prenajmu/dani z prijmu.
Viem ze pri podavani danoveho priznania na Mallorke sa uvadza aj dan z prijmu, ale ja prijem budem dostavat na Slovensku (slovensky ucet). V ktorej krajine by som mala priznat tento prijem.

Dakujem

Mia
Marína
12.04.08,09:43
V prvom rade si musíš zodpovedať na otázku, ktorého štátu si rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(NDP). Ak si rezidentom s NDP v SR, podáš daň. priznanie v Špan. kráľovstve(ŠK) a následne z celosvetových príjmov v SR. Podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ŠK platí metóda vyňatia príjmov.
Ak si rezidentom s NDP v ŠK, príjem z prenájmu priznáš podaním daň. priznania v SR a z celosvetových príjmov v ŠK.
Prečítaj si http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
mia21
12.04.08,10:24
Dakujem

Som rezidentom na Slovensku a na Mallorke podavame danove priznanie na dan z nehnutelnosti, k dani z nehnutelnosti sa pridava aj 'dan z predpokladaneho prenajmu' tato dan sa pocita percentualne zo zalkadnej ceny nehnutelnosti (na nasu je to cca mala polozka 70 euro rocne) je to dan vyhradne pre non residents.
Kedze som reziden na Slovenku a podam danove priznanie na Slovensku. Aky je to prijem. Prijem z prenajmu alebo prijem z nezavislej cinnosti?

Dakujem
Mia
Marína
12.04.08,14:57
Správne predpokladám, že prenajímaš ako FO-občan a nie FO-SZČO? Ak áno, potom je to daň z príjmu podľa § 6 ods.3 Zák.595/2003 Z. z. a n.p. Ak ako SZČO, potom podľa § 6 ods.1.
Podľa § 9 ods.1 písm. h) menovaného zákona sú príjmy z prenájmu podľa §6 ods.3 do výšky 5 násobku životného minima, platného k 1.1., oslobodené.
Z príjmov z prenájmu(dosiahnutých v ŠK) daň v SR platiť nebudeš, pretože ako som už uviedla, príjmy dosiahnuté zo ŠK sú vyňaté zo zdanenia. V DP sa uvádzajú v tab.1 a na r.79,80.
mia21
12.04.08,18:04
Takze zaplatim dan z prijmu ako FO (kedze nie som SZCO) 19% z celkoveho prijmu na Slovensku a dan z nehnutelnosti v Spanielsku.
Je nejaka moznost odpisov napr. Upratovacie sluzby, udrzba, odpis na urokovu sadzbu z uveru...atd?

Priklad: Celkovy prijem z prenajmu 100 000,-sk
Vydavky 30 000,-sk

Danovy zaklad 70 000,-sk
Dan z prijmu 19% 13 300,- sk

Dakujem

Mia
Marína
13.04.08,08:02
mia21, v predchádzajúcom príspevku som o. i. napísala, že

................. daň v SR platiť nebudeš, pretože ako som už uviedla, príjmy dosiahnuté zo ŠK sú vyňaté zo zdanenia. V DP sa uvádzajú v tab.1 a na r.79,80.
To, či je možnosť si uplatniť výdavky na


Je nejaka moznost odpisov napr. Upratovacie sluzby, udrzba, odpis na urokovu sadzbu z uveru...atd? Mia
či príjmy (nie)sú osolobodené a ak áno, v akej výške, sadzbu dane, nezdaniteľné položky na daňovníka s obmedzenou daň. povinnosťou sa dočítaš v zák. o dani z príjmov(neviem jeho presný názov) platného v ŠK. Asi ťažko tu niekto odpovie ako je to v ŠK s prenájmom nehnuteľností.
DP najprv podáš v ŠK a následne v SR s uplatnením vyňatia príjmov.
mia21
13.04.08,15:07
Dakujem
Prepac ale stale nerozumiem:o.
Prijmi budu dosiahnute v SR (za kratkodoby dovolenkovy prenajom) a som danovy rezident v SR.
Preco by to mal byt celosvetovy prijem ked je prijaty od slovenskeho obcana na slovensky ucet druheho slovenskeho obcana.
Kedze mi budu urcite sumy prichadzat na slovensky ucet od slovenskych obcanov,
musim to mat odvodnene.
V Spanielsku nezijem a ani nepracujem (ani som tam nikdy v minulosti nezila a nepracovala) len tam vlastnim nehnutelnost.
Dan z nehnutelnosti odvadzam kazdy rok v Spanielsku. Dan z prijmu neodvadzam v Spanielsku lebo tam nemam ziadny prijem.

Dakujem
Mia
Marína
14.04.08,07:16
.................
V Spanielsku nezijem a ani nepracujem (ani som tam nikdy v minulosti nezila a nepracovala) len tam vlastnim nehnutelnost.
......................
Mia
Zdroj príjmu je zo ŠK. Rozmýšľam, že či ten prenájom apartmánu podľa živnostenského zákona nevykazuje znaky podnikania. Bolo by dobré, ak by sa okrem mňa ešte niekto vyjadril.
Citujem 2 príklady. Zdroj Poradca 8-9/2005.
1. Český daňovník (fyzická osoba) vlastní na území Slovenskej republiky nehnuteľnosť, ktorú dal do prenájmu slovenskému podniku. V tejto nehnuteľnosti nič nezabezpečuje, iba ju prenajíma. Daňovníkovi nevzniká stála prevádzkareň a jeho príjmy sú zdaňované podaním daňového priznania z príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
2. Český daňovník prenajíma hotel nájomcovi podniku so sídlom na území Slovenskej republiky, kde poskytuje aj personál starajúci sa aj o iné ako základné služby (napr. dodávky tepla, elektrickej energie, plynu, odvoz odpadu) týkajúce sa prenájmu, a to napr. tento personál vymieňa bielizeň, žžehlí, poskytuje občerstvenie, upratovanie. V tomto prípade už ide o podnikanie podľa žživnostenského zákona a daňovému nerezidentovi vzniká stála prevádzkareň na území Slovenskej republiky a jeho príjmy budú príjmami z podnikateľskej činnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.