miros74
12.04.08,20:01
Dobrý den, mám prosbu o radu. Nevedel som, kam umiestniť tému, preto som ju dal sem, verím, že správne, ak nie, velmi sa ospravedlnujem.
Sme vlastníkmi rozsiahlého pozemku, ktorého záhrada je podla listu vlastníctva umiestnená mimo zastavaného územia obce. Zhruba v duhej tretine záhrady je svah a jama, ktorá vytvára terén nižším oproti susedom miestami približne o dva metre. Pred časom sme dostali od známeho, ktorý vlastní autodopravu ponuku, že nám jamu zavozí zeminou, čí sa terén vyrovná. Túto ponuku sme využili, no tým sme si na seba uplietli problém ako hrom. Približne po navezení 15 tatry prišla na pozemok pani z obecného úradu, ktorá má na starosti stavebnú činnosť a povedala, že robíme čiernu skládku, ktorú ak do 7 dní neodtránime, dostaneme pokutu až do výšky 100 000 sk. Problém je však trochu v tom, že asi 2 tatry obsahovali betonové kusy, ktoré sme chceli v čase zrovnývania pozemku selektovať (aby sa dalo aj orať) a odviezť na platenú skládku odpadu v obci. Všetok stav. odpad by nezaplnil ani malý stavebný kontajner. Pani (okrem iného suseda) si na pomoc zavolala aj miestného policajta, všetko fotograficky zadokumentovala a nariadila okamžitú likvidáciu, resp odvoz do piatku budúceho týždna, inak prídu sankcie. Chcel by som preto vedieť, či dotyčná mala na svoje konanie právo, ak ano, aký zákon som porušil, bol som totiž v „tom“, že na svoj pozemok si môžem voziť, čo len chcem. Nemôžem sa totiž zbaviť dojmu, že dotyčná mierne povedané zneužíva svoju funkciu. Vedel by mi niekto fundovane odpovedať, prípadne pridať argumenty, ktoré by som mohol v tomto spore použiť na svoju obhajobu? Ak by som si bol vedomý, že svojim konaním porušujem nejaký zákon, tak by som jamu nechal na pokoji a držal by som sa slov dotyčnej, „doteraz nikomu nevadila, až vám, ktorí tu bývate dva roky“.
Velmi pekne dakujem. Miro.
wagner
12.04.08,18:45
Nepoteším Ťa, ale tá pani z Obecného úradu má pravdu v tom, že betónové kusy sú stavebný odpad a tým, že ich vozíš na svoju nehnuteľnosť vytváraš skládku odpadu. Hlina nie je stavebný odpad, tú navoziť môžeš. Mal si si vopred vypýtať z obce súhlas na terénne úpravy, kde by si bol uviedol, že na vyrovnanie jamy sa použijú betónové kusy a vtedy by si nebol skládku vytvoril. Jednoznačne si porušil stavebný zákon, pretože terénna úprava je každá úprava, pri ktorej sa menia odtokové pomery. Zasypaním jamy a vyrovnaním terénu sa zmenia odtokové pomery. Pokutu môžeš dostať podľa stavebného zákona a aj podľa zákona o odpadoch za vytvorenie čiernej skládky. Doporučujem ísť za tou pracovníčkou OcÚ a pokúsiť sa vysvetliť jej situáciu s tým, že si dodatočne vybavíš povolenie na terénne úpravy - aj s pokutou, alebo tie betónové kusy musíš dať odviezť na skládku odpadu na vlastné náklady a za terénne úpravy Ťa asi neminie aj tak pokuta a musíš si vybaviť dodatočné povolenie.
Majka7491
23.09.12,21:14
Aj ja mám podobný problém. Na našom pozemku bol jarok hlboký 10-12 m a zavážal sa komunálnym odpadom asi 60 rokov. V lete som ho dala oplotiť. Susedia sa sťažovali, že ide odtiaľ zápach, nuž som tam dala naviezť búračku starého domu z nepálenej tehly aj nejakú zeminu. Iný sused ma udal na políciu a tá mi vyčíslila škodu na životnom prostredí 1600 €. Pred dvoma mesiacmi som požiadala obec-odbor stavebný, o povrchovú úpravu terénu, teda, aby som mohla tento jarok zaviezť zeminou a rozľahlý pozemok využívať. Dodnes mi neodpovedali a teda ani neviem ako mám ďalej postupovať. A čo s tou škodou, komu to treba platiť? Prosím o radu a ďakujem.
wagner
24.09.12,18:01
Aj ja mám podobný problém. Na našom pozemku bol jarok hlboký 10-12 m a zavážal sa komunálnym odpadom asi 60 rokov. V lete som ho dala oplotiť. Susedia sa sťažovali, že ide odtiaľ zápach, nuž som tam dala naviezť búračku starého domu z nepálenej tehly aj nejakú zeminu. Iný sused ma udal na políciu a tá mi vyčíslila škodu na životnom prostredí 1600 €. Pred dvoma mesiacmi som požiadala obec-odbor stavebný, o povrchovú úpravu terénu, teda, aby som mohla tento jarok zaviezť zeminou a rozľahlý pozemok využívať. Dodnes mi neodpovedali a teda ani neviem ako mám ďalej postupovať. A čo s tou škodou, komu to treba platiť? Prosím o radu a ďakujem.
Kto vyčíslil škodu? Akým rozhodnutím, kto ho vydal? Pretože ak niekto vyčísli škodu, ešte neznamená že bez rozhodnutia komu a za čo to máš uhradiť. Ak máš rozhodnutie, treba si ho poriadne preštudovať. Mali by tam byť uvedené podrobnosti. Choď sa na obecný úrad spýtať v akom stave je Tvoja žiadosť. Mali by Ťa informovať - teda písomne mali dať odpoveď. ale ak nie, tak nech Ti ju napíšu aj rukou na Tvoju kópiu žiadosti a potvrdia. Podľa toho sa rozhodni.
Majka7491
02.10.12,15:05
Škodu vyčíslila polícia skrat. vyšetr., odvolala som sa, prokurátor moje odvolanie zamietol. Dala som vypracovať projekt na zasypanie jarku. Ešte to potvrdí hygiena a život. prostredie. Poviem Vám, najlepšie je tým, čo bývajú na činžiaku, nič nerobia, nič nepokazia. Dnes na všetko potrebuješ povolenie. Keby ho úrady ale aspoň chceli dať, hoci môžu, ale nechajú si pol roka na to. Keby sme takto pochodili u lekárov, tak ľudstvo vymrie. Úradné šimly len sedia a ... česť výnimkám.
wagner
02.10.12,18:10
Škodu vyčíslila polícia skrat. vyšetr., odvolala som sa, prokurátor moje odvolanie zamietol. Dala som vypracovať projekt na zasypanie jarku. Ešte to potvrdí hygiena a život. prostredie. Poviem Vám, najlepšie je tým, čo bývajú na činžiaku, nič nerobia, nič nepokazia. Dnes na všetko potrebuješ povolenie. Keby ho úrady ale aspoň chceli dať, hoci môžu, ale nechajú si pol roka na to. Keby sme takto pochodili u lekárov, tak ľudstvo vymrie. Úradné šimly len sedia a ... česť výnimkám.
Máš pravdu, na všetko musíš mať povolenie. Usudzujem, že pokutu si dostala za vytvorenie skládky odpadu bez povolenia. Na to ozaj treba povolenie, lebo hocikde nemôžeš sypať odpad. Ani na vlastnú záhradu. Máš isté že to hygiena a ŽP potvrdí? Lebo ja s nimi nemám až takú dobré skúsenosti. Neboj sa, pri takej liečbe ako u nás ľudstvo vymrie aj tak a to veľmi skoro
majkii
03.10.12,20:27
Aj ja mám podobný problém. Na našom pozemku bol jarok hlboký 10-12 m a zavážal sa komunálnym odpadom asi 60 rokov. V lete som ho dala oplotiť. Susedia sa sťažovali, že ide odtiaľ zápach, nuž som tam dala naviezť búračku starého domu z nepálenej tehly aj nejakú zeminu. Iný sused ma udal na políciu a tá mi vyčíslila škodu na životnom prostredí 1600 €. Pred dvoma mesiacmi som požiadala obec-odbor stavebný, o povrchovú úpravu terénu, teda, aby som mohla tento jarok zaviezť zeminou a rozľahlý pozemok využívať. Dodnes mi neodpovedali a teda ani neviem ako mám ďalej postupovať. A čo s tou škodou, komu to treba platiť? Prosím o radu a ďakujem.

Prepáč, ale nerozumiem ako môže niekto vyviesť odpad či už stavebný alebo komunálny do jarku len preto, že niekto predtým už tam odpad sypal a aby sa zakryl starý odpad v koryte jarku. Ja toto neviem pochopiť, všade, kde sa nachádza nejaká jama navezieme tam odpad? Potom sa čudujeme, že máme záplavy, keď jarky zaypeme bordelom!

Skôr ako začnem nejakú činnosť vykonávať rozmýšľam, aké to môže mať dôsledky. Ten jarok tam nebol pre nič za nič. Má alebo mal svoju funkciu, trvalo odvádzal povrchovú alebo zrážkovuú vodu z územia, alebo odvádzal prívalové vody, alebo tvorí predisponovanú oblasť na infiltráciu zrážkových vôd a pod.

Samozrejme je možné vykonať aj terénne úpravy v koryte jarku pokiaľ však nedôjde k škodlivým zmenám odtokových pomerov. Čiže pred začatím prác bolo potrebné posúdiť odborníkom, či nedôjde alebo v akej miere dôjde k zmene odtokových pomerov v území. Na zasypanie koryta jarku bude pravdepodobne potrebné povolenie orgánu štátnej vodnej správy. Stavebný úrad preto pravdepodobne bude toto povolenie žiadať predložiť, ak však kompetenciu špecialneho stavebného úradu neprevezme priamo orgán štátnej vodnej správy.

K tej škode na ŽP o jej výške rozhodne príslušný orgán ŽP ak sa vec posúdi ako priestupok alebo jej výšku určí súd v trestnom konaní. Záleží ako bude vec napokon posúdená.
gre
20.02.13,17:04
dobry den, kupil som stary dom s rozsiahlym pozemkom, na ktorom je betonova hnojova jama so septikom a na pozemku bola cierna skladka. Dom chceme rekonstruovat len udrziavacimi pracami, ale upravu spevnenych ploch ako cesta na pozemku a chodniky nemame este vyriesene. Nakolko sme odpad separovali odviezli plasty, sklo, ostala nam na pozemku zemina zmiesana so stavebnym odpadom, cast sme odviezli, ale skladka je draha tak sme sa rozhodli, ze kvalitnu zeminu odoberieme tu vytvorime skladku pouzitelneho stvebneho odpadu ako beton z hnojovej jamy, cim vznikne dalsia jama a tuto vyplnime zeminou zmiesanu so stavebnym materialom. Betony ako aj iny stavebny odpad potom vyuzijeme na spevnene plochy. Stavebny urad vykop tejto jamy oznacil za stavebne prace, ziada odo mna k nahliadnutiu dokumentaciu, ktora samozrejme neexistuje. Je potrebna ohlasovacia povinnost alebo stavebne povolenie na takyto druh prac, lebo v stavebnom zakone som to nenasiel ?