zenga
12.04.08,20:17
Mal by som pár otázok na ktoré som tu nenašiel odpoveď napriek tomu že na tému zodpovedný zástupca na porade už dosť popísalo. Ide mi o zodp. zástupcu pre prevádzku kuchyne.

1. Na akú minimálnu pracovnú dobu musím zodp. zástupcu zamestnať ? Je pravda že stačí pár hodín mesačne ?

2. Može zodp. zástupca byť aj živnostník ktorý podniká v inej oblasti a popri tom by mi robil zástupcu?

3. Može to byť osoba na materskej dovolenke ktorú zamestnám na pár hodín mesačne ?

4. Samozrejme že rozmyšlam aj nad alternatívou že absolvujem kurz aby som sa vyhol problémom so zodpovedným zástupcom. Vie mi niekto poradiť ako dlho trvá taký kurz aby som dostal osvedčenie na kuchára ? Stretol sa s tým už niekto ?

Vopred ďakujem ;)
zenga
13.04.08,13:17
Vie mi niekto povedať že či ako majiteľ prevádzky (kuchyňa) musím mať odbornú spôsobilosť na výkon epidemiologicky závačných činností ? Alebo stačí keď to má zodpovedný zástupca ?
babajaga
14.04.08,20:28
Úplne laicky povedané: každý, kto stojí za pultom, alebo v kuchyni, teda manipuluje s požívatinami MUSÍ mať alebo papier (výučný list či maturitné vysvedčenie, súvisiace s potravinárstvom - kuchár,pekár,predavač potr. tovaru a pod) alebo hygienické minimum (Osvedčenie o odbornej spôsobilosti pre výkon epideliologicky závažných činností v potravinárstve). Ty ako majiteľ nemusíš mať túto spôsobilosť, ale nemáš čo robiť za pultom ani v kuchyni. A musíš mať odborného zástupcu.
zenga
15.04.08,20:58
Ďakujem a vie mi niekto poradiť aj ohladom toho zodpovedného zástupcu ? Viď otážka č1,2,3 ???
Stina
16.04.08,03:43
k otázke č. 2 :
Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti a musí mať bydlisko na území SR alebo iné oprávnenie na pobyt.
Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby.
Zodpovedným zástupcom fyzickej ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.
Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.
zenga
19.04.08,13:29
A vie mi niekto poradiť či možem zamestnať zodpovedného zástupcu len na pár hodín mesačne ?
tinka111
13.05.08,06:23
ahojte, potrebujem poradit ohladom odbornej sposobilosti v potravinarstve - aky nazor mate na to ze by mala mat aj administrativna sila - uctovnicka v restauracii taketo minimum?
tinka111
13.05.08,07:26
Prosim o nejaky nazor.....moc by mi to pomohlo. dakujem
Marikal
13.05.08,08:09
A to kto povedal, hygienici? Ak áno, tak majú asi tento dôvod: aj administratívna sila sem - tam prebehne cez prevádzku / kuchyňa a pod/. Tak z toho dôvodu musí mať osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti.
brčko
13.05.08,08:17
A vie mi niekto poradiť či možem zamestnať zodpovedného zástupcu len na pár hodín mesačne ?

Hovorí sa tam o prac.pomere, bližšie nešpecifikovanom, nie o plnom či čiastočnom. Takže podla mna stačí aj na pár hodín.
Ak však je ozaj na mat.dovolenke (prvých 28 resp. 37týždnov), počas poberania mzdy z PP nemôže súčasne poberať aj materskú. Ak je už na rodič.dovolenke, tak tam PP problém nie je.
tinka111
13.05.08,17:01
no dobre, ale je to takto niekde specifikovane aj v zakone? a ak tak si to ma zaplatit ta administrativna pracovnicka alebo zamestnavatel?
Uľa
14.05.08,11:28
Prosím vás o radu - majiteľka kaderníckeho salónu potrebuje na svoju prevádzku zodpovedného vedúceho. Môže túto funkciu vykonávať osoba, ktorá je v inom pracovnom pomere (robí majstrovú v spomínanom odbore na SOU). Ak hej, musí s ňou podpísať jedine pracovnú zmluvu, nepostačuje dohoda? Ďakujem