alenka
13.04.08,15:01
Dobry den, velmi pekne Vas prosim o radu so zamestnana na pracovnu zmluvu, cize platim odvody na zdravotne poistenie, popritom som aj SZCO, ako SZCO, neplatim zdravotne poistnie, ale kazdy rok podavam rocne zuctovanie poistneho na zdravotne poistenie a doplatim nedoplatok, som povinna ako SZCO platit preddavky? vopred velmi pekne dakujem
Evanka
13.04.08,13:27
Dobry den, velmi pekne Vas prosim o radu so zamestnana na pracovnu zmluvu, cize platim odvody na zdravotne poistenie, popritom som aj SZCO, ako SZCO, neplatim zdravotne poistnie, ale kazdy rok podavam rocne zuctovanie poistneho na zdravotne poistenie a doplatim nedoplatok, som povinna ako SZCO platit preddavky? vopred velmi pekne dakujem

Podľa mňa by si mala ako SZČO pri súbehu so závislou činnosťou platiť preddavky vo výške, ktorá ti vyšla z RZZP.
m.hladka
13.04.08,13:53
Určite áno, pretože za tie nedoplatky po ročnom zúčtovaní sú aj sankcie, ktoré ZP napočíta a nečakane pošle pozdrav.
alenka
13.04.08,15:33
evanka ale ja stale pri rocnom zuctovani zaplatim nedoplatok, preco by som mala platit preddavky, nie je to jedno ci to vyrovnam jednorazovo, alebo platim preddavky?
alenka
13.04.08,15:35
m. hladka, ale ja dam rocne zuctovanie ZP a hned nedoplatok zaplatim
Zoltán Kovács
13.04.08,15:42
m. hladka, ale ja dam rocne zuctovanie ZP a hned nedoplatok zaplatim

ale treba skumať či ti náhodou nevzniká povinnosť platiť preddavky. To, že nedoplatok zaplatíš je v poriadku. Ale môžu ti penalizovať to, že neplatíš preddavky, čiže oneskorene. A úroky z omeškania sú slušné. Mal som prípad, omeškané platby za zdrav.poist. vo výške 5 tisíc, a úroky z omeškania 45 tisíc.
alenka
14.04.08,05:53
som teraz rozpravala z pani zo zdravotnej tak mi tvrdila, ze ked platim odvody ako zamestnanec, tak ako SZCO staci davat rocne zuctovanie a uhradit nedoplatok, ale zajdem tam nech mi to da aj pisomne, co na to hovorite vy?? dakujem
Zoltán Kovács
14.04.08,06:05
som teraz rozpravala z pani zo zdravotnej tak mi tvrdila, ze ked platim odvody ako zamestnanec, tak ako SZCO staci davat rocne zuctovanie a uhradit nedoplatok, ale zajdem tam nech mi to da aj pisomne, co na to hovorite vy?? dakujem

Podľa mňa písomne to nedostaneš. Treba sa pozrieť či v RZ ZP ti nevychádza platiť preddavky ako podnikateľ. To je smerodajné.
Evanka
14.04.08,09:42
som teraz rozpravala z pani zo zdravotnej tak mi tvrdila, ze ked platim odvody ako zamestnanec, tak ako SZCO staci davat rocne zuctovanie a uhradit nedoplatok, ale zajdem tam nech mi to da aj pisomne, co na to hovorite vy?? dakujem
§15
(10) Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.