misomiso
13.04.08,15:04
Sme s.r.o, platca DPH.

V ramci marketingovych aktivit sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto nas vyrobok pouzije na sutazi a ziska bodovane miesto. Teda - jednoduchy priklad, ak by sme vyrabali napr. lyze, ako sponzor napr. majstrovstiev Europy by sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto na nasich lyziach vyhra.

Teraz ide o to, ako to uctovne osetrit v pripade, ze sa tak stane. V principe to budu naklady vynalozene na reklamu. Na zaklade coho ale vyplatime tie peniaze? Predpokladam, ze prijemca nebude platca DPH, s najvacsou pravdepodobnostou bude zo zahranicia (asi EU).

Treba napisat nejaku zmluvu? A co s danou? Zdanuje to on, ci my?

Za odpoved vopred dakujem :):):)
misomiso
14.04.08,06:02
Joj - ale som zadal tazku temu....:)
misomiso
14.04.08,10:14
Nikto nenapise, ako by to riesil please??
Denda
14.04.08,10:38
Sme s.r.o, platca DPH.

V ramci marketingovych aktivit sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto nas vyrobok pouzije na sutazi a ziska bodovane miesto. Teda - jednoduchy priklad, ak by sme vyrabali napr. lyze, ako sponzor napr. majstrovstiev Europy by sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto na nasich lyziach vyhra.

Teraz ide o to, ako to uctovne osetrit v pripade, ze sa tak stane. V principe to budu naklady vynalozene na reklamu. Na zaklade coho ale vyplatime tie peniaze? Predpokladam, ze prijemca nebude platca DPH, s najvacsou pravdepodobnostou bude zo zahranicia (asi EU).

Treba napisat nejaku zmluvu? A co s danou? Zdanuje to on, ci my?

Za odpoved vopred dakujem :):):)
Otázka bez ďalších informácií a konktrétnych podmienok zmluvy je ťažko správne zodpovedateľná. Trošku to ťaháte do reklamy ale môže sa jednať v konečnom dôsledku napr. aj o dar:)
Čo sa týka finančných odmien - výhry? tu je tiež potrebné vedieť o podmienkach - či v konečnom dôsledkom budete platiteľom tejto odmeny vy konkrétne ako sponzor alebo organizátor, či sa jedná o súťaž, atď... - čo je vo Vašom prípade takisto dôležité ak je to organizované v zahraničí.
Aspoň trošku na zorientovanie sa:)
misomiso
14.04.08,10:56
Diky za snahu pomoct. Organizovane to bude na Slovensku, ale kedze ide o medzinarodne podujatie, ocakavame, ze prijemca penazi bude zahranicna osoba.

Ak dar to velmi nevidim, my to davame za ucelom propagacie, a tato skutocnost (ak niekto s nasim vyrobkom uspeje) bude vyuzita v nasej dalsej reklame.

Platitelom odmeny budme my, my nie sme organizatorom sutaze, iba jej sponzorom. Teda ak spominam "sutaz", tak ale treba vediet, ze to nic nema spolocne s beznymi spotrebitelskymi sutazami, kde niekto losuje zo zakaznikov a niecim ho odmeni. V podstate som to vysvetlil uz v prvom prispevku. Mne to inak ako reklama nevychadza, len teraz ide o to, ako vyplatit a ci zdanit tie peniaze.

Mne sa to zda ako napr. identicky pripad tomu, ked by sme mali zaplatit nejakej osobe (ktora nie je platca DPH) napr. z Nemecka, za nejaku reklamu, napr. ze si na barak da nas billboard. Ako by to prebiehalo? Uzavreli by sme zmluvu a vyplatili celu ciastku? On by to zdanil v Nemecku?
misomiso
14.04.08,13:57
Joj - ako by ste ma potesili, keby este niekto z vase sem napisal...:)
Jana Acsová
14.04.08,14:19
Aj keď Vás možno poteší reakcia, moja odpoveď zrejme nie. Po skúsenostiach s reklamou: dá sa, ale je potrebné hľadať cesty. Vaša otázka vôbec nie je jednoduchá a to ani v prípade znalosti bližších súvislostí.

Finančnú odmenu do súťaže na ocenenie víťaza za podmienky že sa umiestni na bodovanom mieste s využitím "nášho produktu" nie je podľa môjho názoru možné považovať za reklamu. Síce uvádzate, že sa nejedná o typickú spotrebiteľskú súťaž, to možno nie, ale o súťaž so zadanými pravidlami, účastníkmi atď. a s výhercom, ktorý od Vás niečo obdrží.

Odpovedám v kontexte konkrétneho zadania.
misomiso
14.04.08,14:54
Aj keď Vás možno poteší reakcia, moja odpoveď zrejme nie. Po skúsenostiach s reklamou: dá sa, ale je potrebné hľadať cesty. Vaša otázka vôbec nie je jednoduchá a to ani v prípade znalosti bližších súvislostí.

Finančnú odmenu do súťaže na ocenenie víťaza za podmienky že sa umiestni na bodovanom mieste s využitím "nášho produktu" nie je podľa môjho názoru možné považovať za reklamu. Síce uvádzate, že sa nejedná o typickú spotrebiteľskú súťaž, to možno nie, ale o súťaž so zadanými pravidlami, účastníkmi atď. a s výhercom, ktorý od Vás niečo obdrží.

Odpovedám v kontexte konkrétneho zadania.

Aha, no dobre, dakujem, ale co z toho vyplyva (co sa tyka zdanenia, pripadne na zaklade coho to vyplatit?)
Jana Acsová
14.04.08,15:16
Aha, no dobre, dakujem, ale co z toho vyplyva (co sa tyka zdanenia, pripadne na zaklade coho to vyplatit?)Výherná listina, uvedenie výhry ... komu, za čo, kedy. Peňažná výhra podlieha zrážkovej dani podľa § 43 ods. 3 písm. d). Zdaňuje ju organizátor súťaže, resp. ten, kto výhru vypláca. Týka sa to výhier nad 5000 Sk. Predpokladám, že vo Vašom prípade sa nejedná o menšiu výhru.
Jana Acsová
14.04.08,15:17
Zdaňuje sa daňovému rezidentovi aj nerezidentovi t.j. aj zahraničnej osobe.
misomiso
14.04.08,15:37
Myslite, ze staci potvrdeny vydavkovy doklad, alebo treba dokladovat ucel vyplatenia nejekou zmluvou? neviete ako to zvyknu robit firmy, co organizuju spotrebitelske sutaze?
Jana Acsová
14.04.08,15:49
.-)
Prečo potvrdený výdavkový doklad. Stanovili ste podmienky súťaže a máte výhercu. Spracujte si "výhernú listinu". Nie sú stanovené jej náležitosti a možno si každý pod ňou predstavujeme niečo iné. Uveďte tam:
- názov súťaže (akcie),
- meno výhercu,
- za čo výhru obdržal,
- vecný popis výhry s uvedením ceny,
- potvrdenie o prevzatí výhry (prevzal: kto?, dňa: kedy?)
- poznámku o odvedení zrážkovej dane, aby bolo jasné, že výhra je zdanená.

Toto bude slúžiť aj pre daňové účely na preukázanie výšky Vami zrazenej dane a termínu jej odvedenia. Daň sa odvádza najneskôr do 15-teho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca po vyplatení. K odvedeniu zrážkovej dane odporúčam vopred kontaktovať DÚ. Dozistiť si podmienky prípadnej registrácie a účtu, na ktorý máte daň odviesť. Zahraničnému rezidentovi následne zrejme bude vyhotovené správcom dane potvrdenie o zrazení dane. Aj o tomto sa bližšie informujte na DÚ. Jedná sa o špecifickú oblasť.
Jana Acsová
14.04.08,15:52
Myslite, ze staci potvrdeny vydavkovy doklad.Môže byť ... ale podľa môjho názoru nestačí.

... alebo treba dokladovat ucel vyplatenia nejekou zmluvou?Toto je zas nie. Výherca vyhral ... a platiteľ výhry by mal zdokladovať podmienky, za akých došlo k organizovaniu súťaže, aké boli jej podmienky. Netreba zmluvu, ale podmienky súťaže a z nej vyplývajúci nárok na výhru.

...neviete ako to zvyknu robit firmy, co organizuju spotrebitelske sutaze?Zoznam akcií, podmienky súťaží, výherné listiny.
misomiso
14.04.08,16:03
Diky, aj tak sa mi to zda dost nasilne, ze by malo ist o sutaz. Pretoze o sutaz sice ide, ale tu neorganizujeme my, my iba platime za pouzitie nasho vyrobku.

Je to z psychologickeho hladiska dost blbe, ze niekmu slubime napr. 5 tis EUR a dame mu vlastne iba 4. Nedalo by sa to poriesit nejako tak, ze by sme mu to vyplatili cele a on by si to zdanil, tym, ze by sa mu to zaratalo do prijmu? Napr. darovanim? Mne to stale vychadza skor tak, ze ide o reklamu. Napr. automobilky poskytuju zadarmo auta celebritam, aby robili "chodiacu reklamu" - toto, co chystame my, je nieco podobne...

Zatial sa mi zda, ze nase uctovne a danove zakony na taketo pripady moc nepamatali.
Jana Acsová
14.04.08,16:08
Ja nevyriešim názor ani pohľad. Zadali ste otázku. Nemôžem odpovedať, že zrazenie dane je scestné, ak povinnosť zraziť daň vyplýva z otázky. Ak nechcete daň zrážať, je potrebné nájsť iné riešenie.

Nehovorím, že Vami uvedená situácia nemá variantné riešenie. Nie však v odpovedi, ale v zadaní.
misomiso
14.04.08,17:06
Ja nevyriešim názor ani pohľad. Zadali ste otázku. Nemôžem odpovedať, že zrazenie dane je scestné, ak povinnosť zraziť daň vyplýva z otázky. Ak nechcete daň zrážať, je potrebné nájsť iné riešenie.

Nehovorím, že Vami uvedená situácia nemá variantné riešenie. Nie však v odpovedi, ale v zadaní.

No vyjadrujete sa dost v "inotajoch", ja som mal pocit, ze som napisal zadanie dost jasne, detailnejsie som to uz opisat nedokazal.

Ja som dufam nehovoril o tom, ze by odvedenie dane malo byt scestne, ved napokon raz z tej sumy niekde bude musiet byt odvedena dan. Ja by som uvital, ak by sme ju nemuseli odvadzat my, a pytal som sa kazdeho, kto sa v tom vyzna, "ako by ste to spravili vy" (samozrejme v ramci zakona).