HUSKYgirl
13.04.08,15:13
Dobry den,

potrebovala by som troska poradit od ludi ktori maju s tymto skusenost.Ako vsetci vieme,ceny nehnutelnosti sa velmi zvysili..Vzdy som chcela kupit starsi domcek a prerobit si ho podla mojich predstav.Dnes ma vsak od toho kazdy odhovara!Nie je to zvlastne??Zo vsetkych stran pocujem,ze preco si nepostavim uz novy,ze v dnesnej dobre ma rekonstrukcia starsieho domu vyjde drahsie?! ako stavba noveho..Nechce sa mi tomu verit..Ma niekto skusenost so stavbou domu alebo rekonstrukciou (tento alebo minuly rok?)
Ako sa tie ceny pohybuju?Ja som z MYJAVY - zapadne SK a kedze nechcem byvat v meste ale na dedinke alebo polosamote tak cena pozemku je tu asi 200sk/m stvorcovy A domcek starsi asi okolo 600 000.Ja by som rada kupila domcek kde treba dat aj nove podlahy,okna,dvere a strechu.Take nie su drahe,alebo ano?No a predsa stavba noveho to cez firmu je velmi drahe nie?

Za kazdu dobru radu velmi dakujem.

Eva
kargo
13.04.08,14:01
A čo kúrenie, teplá a studená voda, elektrická inštalácia, komplet sanita, odkanalizovanie vnútrajšku a vonkajšku, prípadne plyn, zateplenie, atď. Práce budeš platiť dvakrát-raz za búranie a druhýkrát za stavanie. A nebude to aj tak presne ako by si chcela. Prerobil som jeden mezanínový byt a jeden veľký dom. Nikdy viac!
HUSKYgirl
13.04.08,15:09
Takze naozaj su s tym taketo problemy...ja uz neviem co mam robit...mne sa napriklad velmi paci tento: PRODOM VIKTORIA na stranke prodom.sk ale celkom nechapem tej cene...akoze len za postavenie 2 a pol miliona a to tam este nie je ani zariadenie :o dal by sa tento dom postavit svojpomocne za milion? Da sa vobec v dnesnej dobe nieco postavit za milion? :(
accipiter
13.04.08,15:12
Jednoznačne závisí aj od rozsahu , resp. kolko si vieš sama spraviť ( prípadne priatel)
:---:cool:
Ale ak takto rozmýšlaš skús si pri kúpe zavolať stavbára - niekoho čo tomu rozumie a nech ti aspon v hrubých rysoch načrtne čo to obnáša + terajšie ceny. Navyše materialy idú od nového roku hore takže rátaj navýšenie cca 25 % .
AndrejG
13.04.08,16:15
V starom dome nechas mozno mury a ostatne bude musiet byt nove. Tym padom sa zaplati buranie a znova stavanie. Okrem toho zhltne to miliony a stale to bude stat na starych stenach. A ta rekonstrukcia neskonci nikdy, stale bude treba tie stare casti domu rekonstruovat, znova a znova.
VladoaKatka
13.04.08,16:19
Staré domy nemajú projektované také dispozičné riešenie aké si vyžaduje dnešná doba. Prerábali sme starý dom až tak, že zostali len 3 obvodové múry, tlačil nás čas, mali sme projekt a stavebné povolenie na prestavbu, ale po niekoľkých rokoch sme si povedali, že radšej sme mali zvaliť všetko a stavať od základov. Asi takto.
Radšej nové ako prerábať staré.
HUSKYgirl
13.04.08,17:14
Coraz viac zacinam rozmyslat o stavbe noveho...dnes sa asi naozaj velmi neoplati rekonstruovat...nasla som na nete tzv.Dom za milion.Doslovne:

Ponúkame na predaj malý rodinný dom, už za 1. milión bez DPH. Dom má výmeru bežného 3-izbového bytu - s dvoma izbami, obývačkou, kuchyňou, kúpeľňou a predsieňou.

Cena: 1.190.000 SK s DPH

Co si myslite o takomto type domu?
HUSKYgirl
13.04.08,17:15
Je to novostavba,bungalow.Mne sa celkom paci,ale je to naozaj mozne,ze tak lacno?Postavia ho za 6tyzdnov,tzv.EKOdom
AndrejG
13.04.08,17:36
Safeko su podvodnici, co musi byt logicke hned z tej reklamy ze dom za milion. Ale ono ich aj v skutocnosti vela ludi kritizovalo, ze stavba trva hrozne dlho, su s nimi problemy, atd.
andy1968
15.04.08,13:10
Re: Postavit novy dom alebo prerobit stary???
Takze naozaj su s tym taketo problemy...ja uz neviem co mam robit...mne sa napriklad velmi paci tento: PRODOM VIKTORIA na stranke prodom.sk ale celkom nechapem tej cene...akoze len za postavenie 2 a pol miliona a to tam este nie je ani zariadenie dal by sa tento dom postavit svojpomocne za milion? Da sa vobec v dnesnej dobe nieco postavit za milion?

ODPOVEĎ:

Dá sa postaviť ale určite nie za 2,5 mil. Sk to je prehané, tak za 1,5 mil Sk sa to podľa mňa dá postaviť aj na kľúč a so solidným štandardom

andy1968
Zoltán Kovács
15.04.08,13:14
Re: Postavit novy dom alebo prerobit stary???
Takze naozaj su s tym taketo problemy...ja uz neviem co mam robit...mne sa napriklad velmi paci tento: PRODOM VIKTORIA na stranke prodom.sk ale celkom nechapem tej cene...akoze len za postavenie 2 a pol miliona a to tam este nie je ani zariadenie dal by sa tento dom postavit svojpomocne za milion? Da sa vobec v dnesnej dobe nieco postavit za milion?

ODPOVEĎ:

Dá sa postaviť ale určite nie za 2,5 mil. Sk to je prehané, tak za 1,5 mil Sk sa to podľa mňa dá postaviť aj na kľúč a so solidným štandardom

andy1968

Pozeral som na tú stránku a tam je stavba na klúč za 1,5 mil a nie 2,5?
AndrejG
15.04.08,13:37
ODPOVEĎ:

Dá sa postaviť ale určite nie za 2,5 mil. Sk to je prehané, tak za 1,5 mil Sk sa to podľa mňa dá postaviť aj na kľúč a so solidným štandardom

andy1968

No ked taky postavis za 1,5 so solidnym standardom, daj vediet. Iba kuchyna a kupelne v solidnom standarde budu stat pol miliona. Plot a teren dalsieho pol miliona.
HUSKYgirl
15.04.08,16:51
Naozaj?? My mame rozpocet zatial milion,snazime sa dalej,tento domcek je maly.Dal by sa aj cez firmu za 1,5 mil.? Ja som si najskor nevsimla ze cena materialu je milion,potom ked som si to vsimla,som upadla do takej depresie :( hypoteka na 20rokov jaaaaaj :( to nechcem :mee:
HUSKYgirl
15.04.08,16:59
No prave..na kluc milion a pol ale za material skoro milion Alebo to je v tom??? Povedzte prosim niekto ze to je v cene....
AndrejG
15.04.08,17:00
Naozaj?? My mame rozpocet zatial milion,snazime sa dalej,tento domcek je maly.Dal by sa aj cez firmu za 1,5 mil.? Ja som si najskor nevsimla ze cena materialu je milion,potom ked som si to vsimla,som upadla do takej depresie :( hypoteka na 20rokov jaaaaaj :( to nechcem :mee:

Hypoteka je vsade na svete bezna vec, treba sa s tym zmierit. Na zapade maju ludia bud najom alebo dom/byt na hypoteku, nikto nema na to zaplatit to cash(az na hornych 5% samozrejme). Hypoteku musis brat tak, ze dnesna splatka 10tis. bude za 10 rokov smiesne mala a za 20 to bude mozno poriadny nakup v potravinach. :) Ale nehnutelnost zatial niekolko krat zvysi svoju hodnotu, je tazke lepsie ulozit peniaze(aj na dlh) ako do domu/bytu.
svrbik juraj
15.04.08,18:55
zdedili sme starsi dom a ja som ho svojpomocne prerabal pol roka,tak aby sa dalo v nom byvat-iba vnutro/malovky,nieco z kurenia,nieco z elektriky,nieco zo sanity,dve podlahy,nova linka za 8tis.,nabytok sme vsetko mali a stalo nas to skoro 200tis..ideme stavat novy dom podla svojich predstav.stare zostane stare a stale bude pytat peniaze za opravy.teraz sa predsa pouzivaju aj ine kvalitnejsie materialy a rataj s tym,ze ked postavis nove,peniaze na udrzbu bude treba za 15-20 rokov.
Zoltán Kovács
15.04.08,20:39
No prave..na kluc milion a pol ale za material skoro milion Alebo to je v tom??? Povedzte prosim niekto ze to je v cene....

Podľa mňa cena na kluč už by mala byť aj s materiálom. ;)
Kandrea
16.04.08,05:26
No prave..na kluc milion a pol ale za material skoro milion Alebo to je v tom??? Povedzte prosim niekto ze to je v cene....


Áno v cene "na kľúč" je aj materiál
HUSKYgirl
30.04.08,17:52
Jee no to ste ma potesili Dakujem moc :) Inak pocula som ze ceny materialov a stavebnych prac su coraz drahsie Naozaj je to take zle? :( lebo ja sa vratim zo zahranicia az za rok-dva :( kam az mozu stupat ceny? Inak..len ma tak napadlo..dal by sa takyto isty domcek PRODOM VIKTORIA postavit aj dreveny? Akoze myslim zrubovy,to by bolo krasne si myslim :)
maruška123
02.05.08,06:11
ja by som asi nikdy si nedala postaviť dom na kľúč ( iba ak by som mala veľa peňazí:))) a to robím v stavebnej firme, kúpili sme pozemok so starým domom celý sme ho zbúrali ( nemá význam prerábať starý, vyjde to drahšie ko nový ) máme obmedzený rozpočet, takže porovnávame ceny materiálu , práce atď a rozdiely sú neskutočné- dá sa ušetriť kopec peňazí.... počítala som za zbúranie starého domu a odvoz 100 000 Sk a nakoniec po správnom uvažovaní sme to spravili za 30 000 Sk ( niečo sa vyviezlo, niečo rozviezlo po pozemku, niečo sa dá do základov )
HUSKYgirl
02.05.08,22:33
Ja tiez urcite nebudem stavat cez firmu.Chceli by sme svojpomocne.Inak aj tak sa mi zda ten domcek maly,co myslite? Co tak zvacsit ho o 1 izbu? :)
AndrejG
02.05.08,22:38
No nas sa pytat ci je ten dom maly alebo velky, to je ako keby si sa nas opytala aka farba sa ti paci. To uz musis ty vediet. :)
Zita5
03.05.08,06:29
Aj ja mám hlavu v smútku , nakoľko ideme pristavovať poschodie nad starší dom , ale okolo celého domu sa robia nové základy , čiže budú aj nové múry a kde treba sa podkopáva a spevňujú základy . Súhlasím s Vami , že je vždy lepšie zbúrať a postaviť nové , len my to máme trošku komplikovanejšie , nakoľko stavba sa robí počas prevádzky firmy .Dolu je firma a hore bude bytová jednotka .

Priznám sa , že je to strašná robota týmto spôsobom ,nakoľko sa to ide robiť svojpomocne. Uvidíme ako to pôjde ďalej .
chlap
03.05.08,06:39
My práve začíname rekonštrukciu starého domu na záhorí (postavený 1920). Nechceme ho búrať, lebo je postavený z kvalitnej pálenej tehly a má nádherný zdravý drevenný strop.
Ale bude to kompletka - v dome nie je voda, plyn, odpad a elektrina je stará. Tiež musíme meniť strešnú krytinu a časť krovu. Nová žumpa, prípojka vody, nové okná, nové podlahy.
Zatiaľ som odhadol rozpočet na 1 mil. Sk.
Dam vedieť, či som sa tiež nerozhodol radšej to zbúrať :confused: --- dúfam, že nie.
AndrejG
03.05.08,09:37
Rozpocet 1mil si nechaj radsej na nastahovanie(kupelne, podlahy, kuchyna, atd), dalsie 1-2mil na dokoncenie do fazy holodomu.
arizona
03.05.08,19:39
Väčšina ľudí, čo rekonštruje starý dom, povie,že nikdy viac.
Ale záleží od mnohých iných faktorov:financie, môžnosť svojpomocnej práce,čas pokým sa stavia-treba platiť aj iné bývanie a pod.
My sme stáli nad touto dilemou pred 5-mi rokmi.Nakoľko bývame v oblasti, kde keď čítame v novinách o priemerných platoch v SR, tak len ľútostivo prevrátime očami,rozhodli sme sa pre kúpu staršieho domu a prerábku.Za predaný byt sme kúpili domček 5km od pôv.bydliska (okr.mesta).Za úspory sme vymenili okná,podlahy,omietky,elektrinu,vodu,postavili krb.Ostatné, menej dôležité veci robíme po troške.Na "dôležitú"prerábku sme mali 3 mesiace, ostatné sme robili vo voľnom čase asi 3 roky. Bola to drina,uznávam. Keď počúvam iných, ako sa upísali hypotékou na 30 rokov za nový dom a dávajú mesačne jeden plat, tak som rada,ako sme sa rozhodli. Dnes sme pomerne mladí a zdraví, ale nemôžme vedieť,čo bude za 10,20 rokov?
Veľa záleží od Vašich finančných možností...ale ak sa rozhodnete pre kúpu staršieho domu , treba hľadať taký dom, ktorý najviac vyhovuje Vašim požiadavkam a na ktorom je najmenej prerábky(napr.už po rekonštrukcii). My sme hľadali asi 7 mesiacov, prešli sme asi 25 domov, telefonáty ani nerátam,kým sme našli taký, ktorý nám vyhovoval.
Karas Milan
04.05.08,04:08
Ahoj Eva.
Ľudia sa tu snažia ti radiť ale možno aj zbytočne lebo najprv :
1, nedá sa dom vyberať a kupovať na diaľku - viď citát
2, zober si malú násobilku a počítaj odhaduj (napr. v horizonte 25 rokov) -
priame náklady,prevádzkové náklady,splátky a pod.
3, na základe toho sa rozhodni , čo chceš (napr. o 15-30% väčší a lepší
ako tvoje minimum)
4, toto hľadaj , pozeraj , porovnávaj (a to ešte musíš mať šťastie)
5, keď niečo nájdeš potom sa konkrétne opýtaj

""Inak pocula som ze ceny materialov a stavebnych prac su coraz drahsie Naozaj je to take zle? :( lebo ja sa vratim zo zahranicia az za rok-dva :( kam az mozu stupat ceny?""

(Pokiaľ mám dobré info tak len Roxor už išiel od januára o 25% a ešte neskončil a keď ropa tak aj iné)

Ahoj
Ka Mil
arizona
04.05.08,10:45
Ahoj Eva.
Ľudia sa tu snažia ti radiť ale možno aj zbytočne lebo najprv :

...
Ahoj
Ka Mil
[/SIZE][/SIZE]
Ka Mil, dovolím si oponovať, k tvojej poznámke, že ľudia radia zbytočne...
Myslím si, že väčšina ľudí v tejto porade sa snaží pomôcť svojimi skúsenosťami s dobrým úmyslom:)
Keď napr.20 ľudí napíše svoju osobnú skúsenosť,alebo názor, myslím, že to zadávateľovi otázky(v tomto prípade Eve) môže pomôcť.Prečíta si všetky názory a vyberie si z toho to, čo jej najviac vyhovuje a čoho sa má vyvarovať.
Ja osobne veľmi rada čítam aj rôzne staršie príspevky,kde som sa dozvedela kopec múdrych rád a názorov.Aj keď nie zo všetkým súhlasím, neznamená to ,že to je zlé. Skrátka, 1000 ľudí -1000 chutí...a každý si vyberie to vhodné pre neho.:):):)
DanielaSL
04.05.08,11:17
My práve začíname rekonštrukciu starého domu na záhorí (postavený 1920). Nechceme ho búrať, lebo je postavený z kvalitnej pálenej tehly a má nádherný zdravý drevenný strop.
Ale bude to kompletka - v dome nie je voda, plyn, odpad a elektrina je stará. Tiež musíme meniť strešnú krytinu a časť krovu. Nová žumpa, prípojka vody, nové okná, nové podlahy.
Zatiaľ som odhadol rozpočet na 1 mil. Sk.
Dam vedieť, či som sa tiež nerozhodol radšej to zbúrať :confused: --- dúfam, že nie.

Držím palce, práve začíname tiež s rekonštrukciou staršieho domu. Keď sme ho prvý raz videli, zaujalo nás, že je ďaleko od cesty, čiže po úprave pred ním sa budeme cítiť ako v prírode. A tiež to, že hoci dom nebol rok otvorený, vôbec v ňom nebol zatuchnutý vzduch. Domček má 5x12 m, ostanú len obvodové múry...ináč bude všetko prerobené . Aby sme mali kde spať, ideme ho vytiahnuť smerom hore .Tiež počítame, že okolo 1,5 mil. nás to bude stáť. Ale chcem, aby to bolo kvalitné, útulné a nechýbalo nám tam nič. Daj vedieť, ako si sa rozhodol.
Karas Milan
04.05.08,12:18
Ahoj Arizona.
Len pre upresnenie ,prečo je to pre Evu (zbytočne) konkrétne.
1, Sama píšeš v prísp. 26 ako sa to robí praxi :
"Veľa záleží od Vašich finančných možností...ale ak sa rozhodnete pre kúpu staršieho domu , treba hľadať taký dom, ktorý najviac vyhovuje Vašim požiadavkam a na ktorom je najmenej prerábky(napr.už po rekonštrukcii ??). My sme hľadali asi 7 mesiacov, prešli sme asi 25 domov, telefonáty ani nerátam,kým sme našli taký, ktorý nám vyhovoval."
2, Čo potvrdzujem mojím v prísp. 27 :
"nedá sa dom vyberať a kupovať na diaľku"
3, Ešte je len vo fáze investičného zámeru (prísp. 19) :
""lebo ja sa vratim zo zahranicia az za rok-dva :( ""
a ceny vieme odhadnúť na pár mesiacova a vráti sa možno aj za 3-4 roky.

Ahoj
Ka Mil
Zypsik
04.05.08,18:22
My práve začíname rekonštrukciu starého domu na záhorí (postavený 1920). Nechceme ho búrať, lebo je postavený z kvalitnej pálenej tehly a má nádherný zdravý drevenný strop.
Ale bude to kompletka - v dome nie je voda, plyn, odpad a elektrina je stará. Tiež musíme meniť strešnú krytinu a časť krovu. Nová žumpa, prípojka vody, nové okná, nové podlahy.
Zatiaľ som odhadol rozpočet na 1 mil. Sk.
Dam vedieť, či som sa tiež nerozhodol radšej to zbúrať :confused: --- dúfam, že nie.

Milion korun? Ved potrebujes vsetko okrem zakladov a obvodovych murov nove.
comodo
04.05.08,18:56
Ak by dom stal na mieste ktore mi toho je hodno, budem rekonstruovat ( alebo zburam a postavim novy ) Ale hladat stary dom na rekonstrukciu ( a nie na kseft ) !! asi nie. Lenze fakt zalezi ake mam naroky a co mi staci a co nie.
chlap
04.05.08,20:05
Milion korun? Ved potrebujes vsetko okrem zakladov a obvodovych murov nove.

Milión na zobytnenie - nemám v tom ešte zateplenie, výstavbu podkrovia. Mala by to byť reálna suma, lebo dom má len 90 m2.
HUSKYgirl
20.05.08,20:38
Priznavam,je to pravda,ale clovek mieni,pan boh meni,..mali sme sa vratit o 2 mesiace,musime zostat este rok a to vsetko kvoli euru,..Uz mame na pozemok a zariadenie domu,ale co z toho,ked na stavbu nemame ani halier,..hypoteka ma neminie a ja to viem,ale vobec neviem ako mam postupovat.Byvam na Myjave,kde praca ziadna nie je a ak aj je,hypoteku z toho neutiahneme :(neviem,kde mam kupit pozemok,zrejme nikde,lebo netusim,kde si najdem pracu,..hlavu mam z toho totalne prec,mam 22 a nic sa mi nedari.Ani rodicovsky dom nemame,nemam kam ist,preto sa tak ponahlam aby sme mali nieco vlastne,ale ide mi z toho strach,najhorsie je,ked sa stretnu dvaja chudobni a chcu spolu zit :oje to tazke hlavne ked neviem ci ten dom co je teraz na kluc za 1 a pol miliona nebude o rok za 2??? Fakt uz niekedy nevladzem Kolko sa splaca taka hypoteka 1milion?Asi aj 20rokov nie? :mee:
AndrejG
20.05.08,20:49
Priznavam,je to pravda,ale clovek mieni,pan boh meni,..mali sme sa vratit o 2 mesiace,musime zostat este rok a to vsetko kvoli euru,..Uz mame na pozemok a zariadenie domu,ale co z toho,ked na stavbu nemame ani halier,..hypoteka ma neminie a ja to viem,ale vobec neviem ako mam postupovat.Byvam na Myjave,kde praca ziadna nie je a ak aj je,hypoteku z toho neutiahneme :(neviem,kde mam kupit pozemok,zrejme nikde,lebo netusim,kde si najdem pracu,..hlavu mam z toho totalne prec,mam 22 a nic sa mi nedari.Ani rodicovsky dom nemame,nemam kam ist,preto sa tak ponahlam aby sme mali nieco vlastne,ale ide mi z toho strach,najhorsie je,ked sa stretnu dvaja chudobni a chcu spolu zit :oje to tazke hlavne ked neviem ci ten dom co je teraz na kluc za 1 a pol miliona nebude o rok za 2??? Fakt uz niekedy nevladzem Kolko sa splaca taka hypoteka 1milion?Asi aj 20rokov nie? :mee:

No tak v prvom rade si daj 2-3 facky a preber sa. Horsi pesimizmus som uz dlho nezazil. Mate na pozemok a zariadenie a hned potom povies, ze sa ti nic nedari. Navyse mas 22 rokov, preboha! Vela ludi sa ma super a ani si to neuvedomia, az kym nieje neskoro. Stavba domu je okrem ineho aj velka psychicka zataz, tak si to hlavne najprv urovnaj v hlave. Na vasom mieste by som kupil 1 az 2-izbovy byt niekde v okoli BA alebo inych vacsich miest, kde je prace dost a je aj dobre zaplatena. A neskor by som riesil dom na uver, uz podla vasich prijmov, potom sami uvidime kolko dokazete mesacne odlozit.
jankazb
21.05.08,04:28
Priznavam,je to pravda,ale clovek mieni,pan boh meni,..mali sme sa vratit o 2 mesiace,musime zostat este rok a to vsetko kvoli euru,..Uz mame na pozemok a zariadenie domu,ale co z toho,ked na stavbu nemame ani halier,..hypoteka ma neminie a ja to viem,ale vobec neviem ako mam postupovat.Byvam na Myjave,kde praca ziadna nie je a ak aj je,hypoteku z toho neutiahneme :(neviem,kde mam kupit pozemok,zrejme nikde,lebo netusim,kde si najdem pracu,..hlavu mam z toho totalne prec,mam 22 a nic sa mi nedari.Ani rodicovsky dom nemame,nemam kam ist,preto sa tak ponahlam aby sme mali nieco vlastne,ale ide mi z toho strach,najhorsie je,ked sa stretnu dvaja chudobni a chcu spolu zit :oje to tazke hlavne ked neviem ci ten dom co je teraz na kluc za 1 a pol miliona nebude o rok za 2??? Fakt uz niekedy nevladzem Kolko sa splaca taka hypoteka 1milion?Asi aj 20rokov nie? :mee:


Divné zmýšľanie. Veď sa môžeš z Myjavy pohnúť. Pozemky okolo NM sú prijateľné, iba musíš vybrať správnu dedinu /viem čo hovorím, toto mám za sebou tento rok/. A práca v NM je všade!!! A splácanie hypotéky? Veď čo najdlhšie Ti vypočítajú, tým bude splátka nižšia a každá banka dáva možnosť splácať predčasne ak dostaneš nejaký peniaz navyše. Chce to iba kopec optimizmu, trocha šialenstva a hodneeeeeee chuti žiť lepšie.
zajicum
21.05.08,06:25
a co tak investovat na zaciatok do bytu,potom stavba a hypoteka?pozrel som si projekt prodom viktoria a.....moj nazor,je to male,aj ked za tie peniaze...moja skusenost je taka,ze realna cena materialu na tento dom presiahne 1,6mil.cena materialov stale rastie,ale investicia do akejkolvek nehnutelnosti sa urcite oplati!
dad111
21.05.08,07:24
Este nie som az taky stary, ale mnohemu nerozumiem. Zijes vonku, ste tam najmenej dvaja a to uz nejaku dobu, kedze uz mate na pozemok a zariadenie, ste tam aspon rok. Desi Ta myslienka na splatenie 1.5 miliona a chces byt vonku este 2 roky, mozno realne to bude viac.
Ja to vidim takto. Okolo seba pocuvam, ako vonku mladi zarabaju 60000 v korunach mesacne, aspon sa tak vychvaluju. Ak teda pocitam dvaja ludia 120000, za dva roky skoro 3 miliony. Z toho sa neda postavit dom za 1.5 miliona??? Zivot tam nie je zadarmo, ale ak to tam vsetko miniete, naco ste tam? Porovnavam svoju skusenost. Chvalabohu aj mne sa podarilo vonku zarobit na dom, ale ja som tam siel s tym, ze tam na to zarobim. Nie uzivat si.
Musis si vybrat. Uzivat si a cestovat je krasne. Len sa rozhodni, ci si to uzijes teraz a na stare kolena budes trcat doma a splacat hypoteky, alebo naopak. Je len na Tebe, co je dolezitejsie.
A este rada na zaver. Nad prerabanim stareho s Tvojim prijmon ani nerozmyslaj. Ak zoberiem do uvahy Tvoj vek, poradil by som Ti este jedno, ale nechcem aby ma tu zase niektori kamenovali.
Zypsik
21.05.08,09:07
Mozno to znie dobre - najprv byt, potom stavba.
Ale financne to neutiahnete. Ak nemate 1 a pol miliona na dom, tak ich nemate ani byt. A platit byt + stavat a ZAPLATIT dom je hodne draha zalezitost.
HUSKYgirl
21.05.08,16:27
Az sa mi rozum pozastavuje nad nazormi co mi sem dnes prisli...kto zaraba 60000 mesacne?? Kde?? Na planete Mars?? Mimochodom tebe sa dobre keca,ked si sem isiel vtedy,ked kurz bol 50-60 ze???Chcela som poradit a nie skritizovat! Mame na pozemok,ktory bude stat max.200 000 a zariadenie tiez ktore pocitam 200 000! Polovica je dedicstvo mojho priatela.Preco si vsetci myslite ze uz mam miliony?Za to,ze som v GB?? A to co je za prispevok s tym uzivanim si??To sem vobec nepatri,som tu uz 2 roky,prveho pol roka v Londyne ma zabilo,nemala som ani co zrat,nieto este setrit!Nikam nechodim,este ani raz som tu nebola v klube,diskoteka ani nehovorim,setrim ako sa da.Chcete to vediet??Ano??800 libier mesacne zarobim tak si to vypocitajte z kurzu ktory je 39sk/libra,priatel nema o nic viac,pokazilo sa nam auto a vela inych veci o ktorych sa NEBUDEM rozpisovat lebo to do tejto temy NEPATRI!!! Poprosim vsetkych ktori nevedia poradit,ale len kritizovat,nech sem LASKAVO nepisu!!! A kto sa v dnesnej dobe neboji splacat hypoteku?? Kde mam istotu ze nepridem o robotu??Akokolvek,TAKMER vsetko co mi prislo je mimotemy takze poprosim este raz,piste mi len ti,ktori vedia poradit a k teme,OK?
AndrejG
21.05.08,16:46
Pozor, ja som nekritizoval! Ja nekritizujem, iba povzbudzujem. :) Co sa tyka toho prijmu, to sa vam uz oplati robit doma, ked si porovnam dane a naklady na zivot.

Co sa tyka uveru, keby si s nim mali ludia lamat hlavu a rozmyslat o tom, co bude ked pridu o pracu, tak potom by musela polovica zemegule skocit z mosta. Praca je a vzdy bude, kto bude chciet pracovat, vzdy si pracu najde. Navyse kazdu korunu ktoru vrazis do nehnutelnosti, mas dobre ulozenu korunu. Ked nebudes vladat platit uver, dom predas, o peniaze predsa neprides.

p.s. Vobec som si nevsimol, ze by ta niekto kritizoval.
HUSKYgirl
21.05.08,20:50
Teba som akurat nemyslela..ale ako to myslis kupit byt napriklad pri BA Ved u nas na MY uz su 2izbove nad milion,garzonka 900tis. nieto este pri BA :confused: To si mam brat uver na byt a potom este aj na dom? To by ma slak trafil asi Za povzbudenie moc moc dik ale niekedy mi proste vyhlad zaclana unava Trocha sa citim na 60..Inak..priatel zas vymysla..nasiel chatku pri ZA za 350tis ovsem nema zachod ani kupelnu Ono to je vlastne zahradna chata ale celkom velka a pekna Ze pojdeme pracovat do KIA v ZA :) optimista..ale vlastne..bolo by treba len zumpu,zachod a kupelku..tak ja uz neviem Co ty na to? Aspon na zaciatok..
AndrejG
21.05.08,22:11
Predpokladal som, ze mate viac nasporene, preto som hovoril o tom byte. Samozrejme nie uver aj na dom, aj na byt. Musite sa rozhodnut co je pre vas momentalne dolezite. Ci naozaj potrebujete dom, alebo vam na 5 rokov alebo mozno viac postaci aj byt. Ved na dom ste este mladi, tak neviem co sa do toho tak zeniete, ved ja odkedy som zacal stavat, mam pocit, ze som zostarol o 20 rokov a nestaviam este ani rok. :)

Ale hlavne pohoda, bude dobre, priatel ma pravdu, treba to brat viac s humorom. :)
arizona
22.05.08,05:04
Teba som akurat nemyslela..ale ako to myslis kupit byt napriklad pri BA Ved u nas na MY uz su 2izbove nad milion,garzonka 900tis. nieto este pri BA :confused: To si mam brat uver na byt a potom este aj na dom? To by ma slak trafil asi Za povzbudenie moc moc dik ale niekedy mi proste vyhlad zaclana unava Trocha sa citim na 60..Inak..priatel zas vymysla..nasiel chatku pri ZA za 350tis ovsem nema zachod ani kupelnu Ono to je vlastne zahradna chata ale celkom velka a pekna Ze pojdeme pracovat do KIA v ZA :) optimista..ale vlastne..bolo by treba len zumpu,zachod a kupelku..tak ja uz neviem Co ty na to? Aspon na zaciatok..
Ono to je vlastne tak. V okolí BA sú byty ,či domy veľmi drahé na slov.platy.Za peniaze čo by ste dali v BA za malý 1 izbový byt si vo vzdialenejších oblastiach kúpite rod. domček so záhradou.Ale zase je problém s prácou. Tej je menej a platy sú mizerné.
Takže máte na výber:
Veľké mesto(príp.okolie) -drahé byty a drahé služby(aj remeselníci ak by ste chceli stavať) - ale širší výber zamestnania a vyššie platy
Malé mesto, či dedina niekde na Slovensku - byty a domy o dosť lacnejšie, lacnejšie služby a firmy na príp. stavbu domu-ale zase problém s prácou a oveľa nižším príjmom.
Záleží len od Vás,ako sa rozhodnete.Prajem šťastnú voľbu:)
leonq
22.05.08,05:31
mimotemy Ludia, kde sa vo vas berie tolko pesimismu?

Mlady ludia a uz ich boli hlava z hypoteky?
Nikde na svete som nevidel toklo ludi co sa neustale stazuju na svoj zivot ako na slovensku. Ved hypoteka nie je koniec sveta.
Uz splacam druhu hypoteku, ked som chcel byt musel som si pozicat, ked som chcel dom musel som si pozicat
Ludia ak budete takyto pesimisti tak budete do konca zivota setrit na nieco naco usetrit nemozete.

Ale este je moznost ist do podnajmu a zacat stavat dom.

Inak robyt vonku nie je uz ziadna vyhra.samozrejme zalezi na type vzdelania.Ale casto krat sa da doma zarobit viac ako vonku.Hovorim z vlastnej skusenosti.

Ale aby som nebol uplne mimo temy, rozhodli sme sa kupit si starsi dom, hlavne kvoli polohe blizko centra mesta.

velky pozemok a dispozicia domu aka nam vyhovuje.

hlavny dovod preco sme neslli stavat novy bola nevola prejst vsetkymi papierovackami a nemoznost najst vhodny pozemok v meste.
summo
02.12.08,17:12
Maruška.. chcem sa spýtať, ako ste búrali dom - ťažká mechanika alebo najatie robotníkov?..Čo s odpadom, nebol problém nájsť lacné riešenie?
Dík
16b93419b4848a960327cd61f
05.01.09,21:27
urob skicu ako si ho predstavujes daj projektantovy zisti zhruba ceny materialou najdi jedneho sikovneho majstra dvoch pomocnikou a zacni stavat alebo si najdi majstra ako si nasla moja manzelka mna a mas po probleme nemam skoncene jedno a uz stavam druhe
bewik
16.03.09,16:17
Tiez sme s manzelom presli touto otazkou, ci postavit novy alebo prerobit stary. Vzdy som bola toho nazoru, ze radsej novy, menej problemov. Kupili sme teda pozemok. Kupa to nebola jednoducha, lebo vhodny pozemok sme dlho nevedeli najst. Tak nam prisiel do cesty sice pekny pozemok, ale bez sieti. Povedali sme si, ze to zvladneme, cena bola totizto skvela. Teraz uz vieme preco. Veci so sietami sa sice pohli, ale islo to dost pomaly, rozpisovat to tu nebudem. Kedze sme chceli stavat co najskor, kvoli cenam, ktore stale stupali, rozhodli sme sa, ze sa na to vykasleme, pozemok predame a kupime starsi dom, ktory prerobime. Tak som sa nechala nahovorit na dom zo 68 roku, kde je nutna kompletna rekonstrukcia. Zobrali sme si poradcu, stavbara, ktory sa s nami prisiel na dom pozriet a spisali sme vsetky mozne vydavky + vela vela rezervy. Kedze chceme pokrovie, potrebna je nova strecha, nove okna a dvere na cely dom, nova elektrika, voda, septik, podlahy, stierky, zariadenie..... a spusta ineho. Je toho dost, bude to stat nemale peniaze, ale stavat sa bude na etapy. Hlavne je prejst rychlo prvou, aby sme sa vedeli nastahovat a neplatit zaroven aj byt a potom nam uz stavba neponahla. Ostatne sa bude robit postupne. Nemusime mat vsetko hned, sme este mladi. Hlavne chceme vypadnut z bytu, obidvaja sme zvyknuti na dom. Takze az v prerabke pokrocime, dam vediet, ako to pojde, zatial si vsetky vydavky pisem, aj tie najdrobnejsie. Zatial mame novu vodu, elektriku, vybrate podlahy, zoskriabane stierky, zburana jedna stena, podkopane pivnice a spevnene zaklady a vyslo nas to na 80 tis. Lokalita Kosice okolie.
Tazko povedat co je vyhodnejsie, ci postavit novy alebo opravovat stary. Mal by to posudit niekto, kto ma skusenost aj s jednym aj s druhym. Pre nas to bola otazka nahody a stastia alebo nestastia. Najst pekny, vhodny pozemok, za prijatelnu cenu je velmi tazke. A nakoniec mi ta nasa budka k srdcu priratla, hoci sa tam este ani byvat neda. Treba mat odvahu a pustit sa do toho a riadit sa aj podla intuicie, predstavovat si, ako tam budete byvat, co kde budete mat.
Zitulda
16.03.09,16:34
urob skicu ako si ho predstavujes daj projektantovy zisti zhruba ceny materialou najdi jedneho sikovneho majstra dvoch pomocnikou a zacni stavat alebo si najdi majstra ako si nasla moja manzelka mna a mas po probleme nemam skoncene jedno a uz stavam druhe
mimotemy:):):D teda, to je dobrý nick, len si neviem predstaviť, ako ťa osloviť pri SS-ke:D:D Asi takto??? znie to celkom dobre " Ahojky 24 číslicový a šesť písmenkový" ;) nezlosť sa prosím, nechcem vyrývať prepáč-to len tak.
A teraz vážne. Si od fachu-ale akého?! Dobrí majstri sú vzácní.
pucifalek
16.03.09,19:10
ahoj. určite sa starého zbav a postav nový.švagor zdedil po dedovi starý dom s hospodárskou časťou, ktorú sa rozhodool zrekonštruovať na veľkú garáž. dom zvalil a postaví nový. ale keď vidím čo dal peňazí, nervov a času do starej haraburdy-a navždy ostane len stará, tak sa mu divím, že sa dal na to nahovoriť.staré domy sú stále "cítiť" nejakou potuchlinou..poznám viacerých, ktorí v takých bývajú a nevedia sa pôvodného pachu zbaviť, aj keď kadečo vymenili, zateplili.je to na zvážení každého, ale radím postaviť nový domček. ten,čo sa Ti páči je v pohode, tak sa pusťte do toho, veľa šťastia a pevné nervy
westty
24.07.09,10:33
Ako som cital prispevky, 90% z Vas neodporuca rekonstrukciu stareho domu. Ale podla mna nie je jedno ci ma ten dom 60 alebo len 30 rokov, nie? Vsak velakrat som cital, ze domy maju zivotnost aj ovela vacsie...

My tiez rozmyslame, ci novostavba alebo rekonstrukcia. Nasli sme stary dom co ma okolo 28rokov, cely podpivniceny, rovna strecha, podlahova plocha okolo 100-110m2(3izby+kuchyna), 8arovy pozemok. Cena 3.9mil ale dufame, ze by sa to dalo zjednat na 3.6mil SK... V nasom okoli sa pozemky predavaju za 2500-3000Sk/m2, takze len pozemok ma hodnotu 2mil. A je to v centre dediny... prazdne pozemky su len na kraji...
Urcite by sme vymenili okna, dvere, wc, kupelnu, kuchynu, kurenie. Chceli by sme aj podkrovie (statika?), zatial prazdny, casom by sme to dokoncili...

Alebo postavit novy dom, na 6arovom pozemku (zhruba 1.7mil) nejaky mensi dom bez pivnice(ale s garazom) a s podkrovym.
maryann.b
24.07.09,12:11
Ja som za postavenie noveho domu. Prestavolali sme uz byt, aj chalupu. Chalupa je na dedine, je z roku 1931. Kompletne sme ju obili, vymenili, odpady, elektriku, zobyvatelnili podkrovie, vymenili okna, postavili novu kupelnu (nebola tam ziadna), napojili na plyn, kanalizaciu, pristavali verandu, zateplili, urobili fasadu ... a aj tak to nie je uplne podla nasich predstav, lebo sa to nedalo 100% prisposobit nasim predstavam. Mame v tom vyse 66 tis. EUR, okolie este nie je upravene, nemame poriany plot ... uz by som znovu do toho nesla. Zamilovali sme sa vsak do dreveneho stropu!

Pozemky su teraz velmi drahe, ak nechces byvat na konci sveta a ani si nezdedil pozemok, kde by si postavil, tak je skoro nemozne mladym ludom zacinat ...

Idealne je podla mna prestavit napr. u babky, ak ma poschodovy dom a ty si prerobis cele podkrovie (trochu to nadstavis), zhodnotis tak nehnutelnost a jej nepadne strecha na hlavu. Ale to by si musel mat takych starych rodicov alebo rodicov. Ale to by som tiez riesila ako samostatnu bytovu jednotku so samostatnym vchodom, vodomerom, elektromerom, plynomerom, proste samostatnu domacnost. Idealne je dat aj zahradu na polovicu.

Alebo vyhrat v LOTE?!
AndrejG
24.07.09,20:11
Cena 3.9mil ale dufame, ze by sa to dalo zjednat na 3.6mil SK... V nasom okoli sa pozemky predavaju za 2500-3000Sk/m2, takze len pozemok ma hodnotu 2mil. A je to v centre dediny...

Centrum dediny je jedina vyhoda. Dom musite brat tak, ze mate hrubu stavbu a tu kludne postavite za 1.6mil, aj menej...vlastne horsie ako hrubu stavbu, lebo tam pokracujete v praci pekne dalej, ale pri rekonstrukcii treba najprv vsetko stare vyburat a vyniest niekam a to je strasna robota...a potom vlastne pokracujete, nove okna, rozvody, omietky, atd...takze takto to uz tak lacno nevyzera.

Jedine ze chcete ten dom kupit, vymalovat a nastahovat sa, teda nic nemenit.
ciners
25.07.09,20:16
Asi pre pol rokom som projektoval prestavbu, ostali im z povodneho domu nosne steny a strop, ostatne vsetko ide do odpadu, asi sa to fakt neoplati.
humanface
27.09.10,18:09
Ma niekto z vas prerobene podkrovie na samostatnu bytovu jednotku? Ak ano, prosim napiste odhadovanu cenu, vyhody a nevyhody.

S manzelom by sme chceli prerabat podkrovie u svokrovcov na samostatny byt s vlastnym vchodom alebo stavat maly bungalov (7,5x11m) vedla domu svokrovcov, ale ten bungalov by nas podla stavebneho odhadcu stal viac penazi:confused: Na ten by sme potrebovali uz hypotekarny uver, ktory nas vsak nelaka vyskou splatky a splacania do staroby. Riesili ste niekto takyto problem?

Dakujem za odpoved.
ciners
27.09.10,18:58
Tak berte tu prestavbu, vide to podstatne lacnejsie
Oliwa
27.09.10,19:13
Ma niekto z vas prerobene podkrovie na samostatnu bytovu jednotku? Ak ano, prosim napiste odhadovanu cenu, vyhody a nevyhody.

S manzelom by sme chceli prerabat podkrovie u svokrovcov na samostatny byt s vlastnym vchodom alebo stavat maly bungalov (7,5x11m) vedla domu svokrovcov, ale ten bungalov by nas podla stavebneho odhadcu stal viac penazi:confused: Na ten by sme potrebovali uz hypotekarny uver, ktory nas vsak nelaka vyskou splatky a splacania do staroby. Riesili ste niekto takyto problem?

Dakujem za odpoved.
Áno, riešili, a už nikdy viac... by som neinvestovala hoci aj so sebelepším úmyslom do nehnuteľnosti, ktorá nie je výlučne mojím vlastníctvom.
Bodka a ešte rad bodka.
Ak je manžel jedináčik a vzťahy so svokrovcami sú ideálne a ani v budúcnosti nepredpokladáte ich zhoršenie /čo však nemožno so 100 % istotou vylúčiť/, a počítate s tým, že sa o svokrovcov v ich starobe postaráte a oni sú s tým uzrozumení - je to O.K. A záleží aj na veku svokrovcov - ak majú 50 a chodia do práce, prežijú to, ak sú sedemdesiatnici s podlomeným zdravím - vedia si vôbec predstaviť, čo znamenajú stavebné práce nad ich hlavami? Ak doteraz problémy neboli, môžu byť...

Mimochodom - a čo chcú svokrovci? A ako to vyzerá s majetkovo-právnym vysporiadaním v prípade, ak majú viac detí...? Veeeéééľmi dôležitá otázka, ktorú netreba podceniť... Príspevkov na túto tému a problémov s tým spojených je tu "habakuk" - žiaľ...
humanface
27.09.10,19:26
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.
alltracboy
27.09.10,19:27
ja som to cele necital, ani nebudem, a mozno to tu uz niekde padlo, ale toto je moj nazor. Novy dom zrejme budete stavat na novom pozemku, ktory bude niekde v riti za dedinou na poli lebo najcastejsie sa v takych lokalitach parceluju pozemky. ja by som si asi vyberal dom aj podla lokality. stare domy bavaju v zabehnutych uliciach, stali susedia atd.. v starom sa da zit nejaka doba a niekedy aj pocas rekonstrukcie. Stary dom sa da dajme tomu za 30tis eur slusne prerobit, kdezto za to pri novom ledva spravite hrubu stavbu.
alltracboy
27.09.10,19:32
Ma niekto z vas prerobene podkrovie na samostatnu bytovu jednotku? Ak ano, prosim napiste odhadovanu cenu, vyhody a nevyhody.

S manzelom by sme chceli prerabat podkrovie u svokrovcov na samostatny byt s vlastnym vchodom alebo stavat maly bungalov (7,5x11m) vedla domu svokrovcov, ale ten bungalov by nas podla stavebneho odhadcu stal viac penazi:confused: Na ten by sme potrebovali uz hypotekarny uver, ktory nas vsak nelaka vyskou splatky a splacania do staroby. Riesili ste niekto takyto problem?

Dakujem za odpoved.
ja som sa rozhodol stavat za starym domom. tiez som mohol aj nadstavit stary dom, ale to nieje ono. takto budem mat vlastny kus zahrady a vlastny dom a nemusim sa s nikym z rodiny dohadovat.
ciners
27.09.10,19:40
Ten bungalow vide tak 80000€. Ta prestavba su schody+dvere, dorobit strop v mieste schodiska k svokrovcom a zbytok je na zvazeni, co si mozete dovolit a da sa to postupne vylepsovat.
Rodinne vztahy neriesim, ale financne nie je o com.
humanface
27.09.10,19:46
ja som sa rozhodol stavat za starym domom. tiez som mohol aj nadstavit stary dom, ale to nieje ono. takto budem mat vlastny kus zahrady a vlastny dom a nemusim sa s nikym z rodiny dohadovat.

Podla mna je to tazke, ked je viac clenov rodiny. Vtedy by som sa tiez priklonila ku stavbe noveho domu.
Oliwa
27.09.10,19:50
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.
A čo ak sa švagor "ovrabčí" a do domu pribudne ďalšia nevesta, prípadne deti... alebo počet obyvateľov prízemia a podkrovia bude nerovnomerný?
Ako mienite platiť energie - uvažujete o samostatných hodinách na plyn a elektrinu, či vodu? Lebo aj z toho môžu raz vzniknúť problémy, ktoré teraz nemáte...
Nechcem Vás strašiť katastrofickými scenármi, ale viem, o čom hovorím...
day
27.09.10,19:50
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.

dnes dobre, zajtra zle
dnes slobodny, zajtra zenaty

.... a je problem.
VieraPopluharova
27.09.10,19:52
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.

Prispejem i ja so svojou skusenostou, nakolko som len teraz dokoncila rekostrukciu rodicovskeho domu, nikoho nechcem odrádzat od rekostrukcie, nakolko je to velmi individualne, niekomu staci prerobit napr. okna a zateplit, niekomu len kurenie a pod. Tu nadstavbu si treba velmi dobre premysliet uz i z dôvodu , ze dom je pisany na manzela a svagra,ja mam dom pisany na svoju matku s ktorou som cely zivot vychadzala dobre a aj vychadzam, teraz tu byvame matka, ja a manzel a dospela dcera s priatelom.Po rocnej skusenosti spolocneho byvania, keby som mala este raz sa rozhodnut, tak staviam na pozemku za matkinym domom maly bungalow i za cenu hypotekarneho uveru.Dôvody:
1/ rekonstrukciu sme mali odhadnutú na 1,2 mil. Sk po vsetkych kontrolách elektroinstalacie, kurenia a pod., nakoniec nas vysla raz tolko, za co by som mala uz maly bungalow
2/ napriek tomu, ze vychadzame velmi dobre, verte mi, ze niet nad samostatne byvanie a ak by mi dnes dal niekto na vybe ostat v bytovke, alebo este raz robit rekonstrukciu, ostavam sama v bytovke
3/ teraz to mate pisane na svagra a manzela, neviete co Vas vsetko v buducnosti caka pocas spolocneho byvania, hlavne ako potom podelite dom a co ak sa svagor ozeni a pride nova svagrina?
4/ i napriek vybornym vzahom pocas spolocneho byvania sa vyskytnu vzdy kozmeticke chybicky spolocneho byvania
5/ pri hypoteke sa budete musiet urcite uskromnit, ale nad svoje vlastne s ktorym uz nebudete sa musiet s nikym vysporaduvat v pripade , ze by Ste sa niekedy v buducnosti nepohodli
6/ my sme pri rekostrukcii nakoniec dopadli tak, ze sa predrazila, museli sme zobrat hypotekarny uver a ak budem chciet surodencov vyplatit, tak budem musiet velku cast pozemku predat.
To su moje osobne skusenosti.
Oliwa
27.09.10,19:56
Ten bungalow vide tak 80000€. Ta prestavba su schody+dvere, dorobit strop v mieste schodiska k svokrovcom a zbytok je na zvazeni, co si mozete dovolit a da sa to postupne vylepsovat.
Rodinne vztahy neriesim, ale financne nie je o com.
Finančne výhodné - teraz určite... :)
Ale či aj po rokoch - keď raz svokry nebude... :confused:
Ono sa totiž tie financie s tými rodinnými vzťahmi neraz prelínajú - a neraz to má od ideálu dosť ďaleko... :cool:
humanface
27.09.10,19:58
Ten bungalow vide tak 80000€. Ta prestavba su schody+dvere, dorobit strop v mieste schodiska k svokrovcom a zbytok je na zvazeni, co si mozete dovolit a da sa to postupne vylepsovat.
Rodinne vztahy neriesim, ale financne nie je o com.


Co projekt a stavebne povolenie na rekonstrukciu, pocula a citala som, ze sa da aj bez toho a staci ohlasenie prerabky na obecnom urade.
Nam odhadli cenu bungalowu na 50 000€ a na podkrovie o polovicu menej.
day
27.09.10,20:10
za 50tis zacnite stavat, pohodlie, komfort byvanie a investicia do buducnosti, myslim novy dom stoji za rozdiel 25tisE

postavenie noveho je urcite vacsia investicia, ale z dlhodobeho hladiska aj vacsi zisk
brinza
27.09.10,20:11
osbne som za novy dom.... a maximum veci si robit svojpomocne.
humanface
27.09.10,20:14
A čo ak sa švagor "ovrabčí" a do domu pribudne ďalšia nevesta, prípadne deti... alebo počet obyvateľov prízemia a podkrovia bude nerovnomerný?
Ako mienite platiť energie - uvažujete o samostatných hodinách na plyn a elektrinu, či vodu? Lebo aj z toho môžu raz vzniknúť problémy, ktoré teraz nemáte...
Nechcem Vás strašiť katastrofickými scenármi, ale viem, o čom hovorím...

Tak ako samostatny vchod, tak aj tie hodiny by som chcela, nechcem s nikym spory kvoli uctom.
220870
28.09.10,03:52
Co projekt a stavebne povolenie na rekonstrukciu, pocula a citala som, ze sa da aj bez toho a staci ohlasenie prerabky na obecnom urade.
Nam odhadli cenu bungalowu na 50 000€ a na podkrovie o polovicu menej.

Všetko závisí od všetkého .Stavebný úver dostanete len na novu samostatnú bytovu jednotku tým pádom sa to všetko predraží.Ale ak si to dáte len ako rekonštrukciu opravu a máte 100% odborníkov murárov ,tesárov tak sa to dá urobiť pomerne lacno.Záleží aj od toho v akom stave je dom, či je dosť veľká podlažná plocha atd.Postaviť novostavbu je hračka na rozdiel od rekonštrukce.Tam sa bez ľudí ktorý majú za sebou dlhodobú prax nezaobídete .Taký pri rekonštrukcii dokážu veľa ušetriť.
Oliwa
28.09.10,05:07
Tak ako samostatny vchod, tak aj tie hodiny by som chcela, nechcem s nikym spory kvoli uctom.
V tom prípade Ti ohlásenie stavby na obecnom úrade stačiť nebude...
Počítaj s nie zanedbateľnou položkou - nová prípojka vody, plynu, elektriny, resp. nové hodiny... čo napr. taká kanalizačná prípojka, ak máte, O.K. - ak nie je v obci kanalizácia, treba poriešiť žumpu...
A čo plánuje švagor so spodnou časťou domu?
Aj tá prejde rekonštrukciou ? - okná, dvere, prípadné zateplenie, fasáda...
A ako sa budete finančne "spolupodieľať" na zveľadovaní Vášho spoločného domova?
Lebo ak je to tak, ako si písal/a, že svokre a švagrovi je to jedno... tak neviem, neviem...
ciners
28.09.10,05:17
Mam kamarata,ktory takto byva s celou rodinou. Stary dom nadstavili a pristavili a su tam teraz 3 byty,kazdy solo vstup. Podstatne je, ze si to majetkovo vysporiadali uz pri prerabke, tak nie je sa o com dohadovat,kazdy ma papier, ze toto je moje. Takto si ja predstavujem solo vstup a riesenie problemu, ktory sa tu prebera. Pokial by svokrovci boli proti tomu, aby ste mali to poschodie pisane na seba,tak to nema zmysel riesit.
Neviem, aky nungalow sa da postavit za 50000€, to moze akurat sikovny murar sam sebe s tym, ze si kde tu splasi nejaky material. Sestra stava Alfu 105, maly domek, hruba stavba a uz je tam vyse 30000€ a silno pochybujem, ze za 20000€ to dokoncia. A to tam makame 3 stavari z rodiny, ze nie an vsetko sa volaju odbornici.
Tiez som za solo dom, no 30 rokov splacat. Ja chapem, ze s tou peknou romantickou vidinou sa ludia do toho hrnu, no budu deti, pojdu do skoly, internat hned 100€ mesacne+dalsie naklady sa vysplhanu aj na 250€, tych deti bude viac, napr dve, hned je 500€ + hypoteka a mate do...zbytok zivota. Teraz sa ma asi vacsina opyta, ako by som to riesil. System je taky, ze moc na vyber nemame, no tato pani na vyber ma. Moze si spravit solo byt nad svokrovcami, obcas pocuvat svokrine reci, ale moze dat detom a sebe viac. Dobre si pamatam, ked moji rodicia stavali, polozilo ich to financne na 20 rokov skoro a na VS som bol abstinent,co som ani na pivo nemal.
No a konecne stavbarska rada: treba ten dom vidiet, aby sa dalo posudit, kolko do toho treba vrazit.
Oliwa
28.09.10,05:44
Nikde nespomínaš, či aj teraz žijete so svokrou a švagrom pod jednou strechou... Alebo bývate inde a nadstavbu nad ich hlavami vidíte ako ideálne riešenie skvalitnenia svojho bývania...
Lebo niečo iné je prísť k nim na návštevu vypiť si kávu, prípadne porýľovať záhradu a niečo iné zrazu sa k nim nasťahovať a začať so stavebnými prácami... To sa veľa vecí môže zmeniť - a nie vždy k lepšiemu...
A ako píše ciners, ani ja nepoznám nikoho, kto by postavil obývateľný dom za 50 tis eur. Rovnako nikoho, kto by skonštatoval, že náklady na stavbu boli reálne nižšie, ako mu ich vypočítali odborníci... Ale naopak je to takmer vždy...
Ešte otázku: na koho je písaný pozemok, na ktorom by hypoteticky mohol stáť Váš nový dom? Tiež je to podelené na polovicu medzi manželom a švagrom a je to tak aj na LV??? A ako by bol vyriešený v tom prípade vstup na pozemok - je dosť široký alebo je to taký dlhý "slíž"?
alltracboy
28.09.10,05:55
kazdy by len staval nove domy a prachy nema :D a horsie je ked nema ani zrucnost, cas a vydrz. Takym ludom mozem len odporucit panelak. Okolo mna sa tak stava, ako keby malo zrazu do BA pristahovat milion ludi. Pokial si clovek stava svojpomocne s tym ze nema cas a financie, tak ho stavba znici fyzicky aj psychicky. Ja stavam pokial budem mat peniaze a potom sa to uz nejako doklepe. Mam vyhodu ze mozem byvat v starom dome na tom istom pozemku, cize sa v podstate nemusim ponahlat.

a co sa tyka vztahov..dnes su tak, zajtra mozu byt onake. Najlespsie je mat vlastne byvanie. Dnes mozu spodni najomci zit, zajtra nie, a bohvie aky debil sa tam pristahuje a pod..
humanface
28.09.10,05:59
Mali sme na obhliadke domu par ludi, ktori si obzreli podkrovie i pozemok. Nazory sa lisili nielen cenou, ale aj pristupom.Jeden nam odhadol cenu podkrovia na 25000€ a dalsi s mensou pristavbou schodiska 60000€:eek: Mame dve deti, preto zadlzit sa na dlhu dobu by nebolo lahke pri plateni skolky, skoly a pod.
Vlastny domcek nas vsak laka, len sme necakali, ze i maly bungalow bude stat take peniaze, tych 50000€ je len odhadovana suma, ktora sa moze vysplhat aj vyssie.

Momentalne je podkrovie neobyvane, sluzi len ako povala, v minulosti sa svokor chcel pokusit o prerabku, statik mu to odobril, ale nakoniec sa k realizacii nedostal.
day
28.09.10,06:06
humanface
28.09.10,06:08
Momentalne v tom dome nebyvame, chodime tam len na navstevy. Pozemok je pisany rovnako ako dom na polovicu so svagrom, pristup na pozemok je dobry, od cesty. Svagor uz zateplil cast prizemia a tiez sa tam vymenili okna, preraba dole kuchynu a planuje aj kupelnu. Ak si postavime domcek, tak sa pusti aj do podkrovia.
alltracboy
28.09.10,06:25
da sa spravit aj lacno dom, ale jedine svojpomocou.. firmy vas zoderu z koze. mna bude stat strecha pomaly tolko co zaklady a mury . Problem je ze ludia si najprv povedia ze toto nam staci, ale ked v reale uvidite ake je to vlastne male, tak sa zvacsuje. najlacnejsi dom svojpomocou sa mi zda byt montovany prizemny s pultovou plechovou strechou.
ciners
28.09.10,10:44
... moznost:

http://www.reality-rmc.sk/

:D nejake su mi povedome tie domky
humanface
28.09.10,17:35
:D nejake su mi povedome tie domky

Taketo firmy sa zivia len na hluposti a naivite ludi.
day
28.09.10,18:21
ciners, humanface poznate tu firmu? je to figel?
ciners
28.09.10,18:42
Nie, je to uplne normalka. Je to realitka, najde klienta a postavi mu maly jednoduchy domcek. Tie domky su uplne jednoduche, sirka do 6m, bez nosnych stien vnutri domu. Vascinou su jednopodlazne, dvoojizbove pre starsich ludi,co sa prestahuju z panelaku alebo predaju velky dom, kupia tento maly a zbytok penazi im ostane. dokonca su az moc lacne by som povedal.
Ja som tam robil na jeden staticky posudok, zato mi to je povedome. Ale osobne ich nepoznam, kamarat architekt ich pozna, mohol by povedat viac.
humanface
28.09.10,18:48
stačí si pozrieť čo neobsahuje cena:

V cene nie je zahrnuté:
základy
materiál na vonkajší sokel
kuchynská linka
terasa
vonkajšie prípojky IS
odvoz a poplatky za stavebný odpad a výkopovú zeminu
stavebné povolenie, stavebný dozor
kolaudácia
projektová dokumentácia
ciners
28.09.10,19:00
To je uplne zbytocne pozerat, to nie su domy pre normalne rodiny. Mozno s podkrovim, ale do jednopodlazneho sa rodina nezmesti.
VieraPopluharova
28.09.10,19:12
Neda mi, aby som nezareagovala, vyhody a nevyhody spolocneho byvania hlavne s dalsou rodinou uz som napisala i ja i kolegyna Oliwa, mam k tej prerabke len malu poznamku:
svagor prerobil cast domu, zrekonstruoval, ale ako?
Ak zacnete s nadstavbou vy zacnete tym padom z casti zasahovat i do jeho casti nakolko si neviem dobre predstavit ako z poschodia budete stahovat kanalizaciu, vodu a plyn, elektrina dobre a teraz polozim otazku ako je dom stary? Ci má zodpovedajucu hrubku kanalizacneho potrubia, vody a plynu pre dalsiu bytovu jednotku, komin jeho hrubka v pripade vyuzitia alternativneho kurenia a podobne.Ja som isla robit rekonstrukciu s tym, ze len zateplim, dam novy kotol na plyn a tuhe palivo, vymenim strechu a poistnu skrinu. Pri obhliadke a vypracovavani rozpoctov sme sa maximalne dostali na 30 000,-€ a viete co vsetko sa potom vyskytlo, aby bolo v ramci dnesnych noriem, pretoze dnes plynari nenamontuju plynomer bez revizie plynoveho kurenia, resp. celeho kurenia, elektrarne elektromer bez revizie a pod. Ak som chcela dodrzat pri rekonstrukcii vsetky platne normy tak som sa vysplhala na 68 000,-€.A to som este davala len 3 dvere plastove, okna uz boli.Takze si vyberte.
humanface
29.09.10,05:44
Neda mi, aby som nezareagovala, vyhody a nevyhody spolocneho byvania hlavne s dalsou rodinou uz som napisala i ja i kolegyna Oliwa, mam k tej prerabke len malu poznamku:
svagor prerobil cast domu, zrekonstruoval, ale ako?
Ak zacnete s nadstavbou vy zacnete tym padom z casti zasahovat i do jeho casti nakolko si neviem dobre predstavit ako z poschodia budete stahovat kanalizaciu, vodu a plyn, elektrina dobre a teraz polozim otazku ako je dom stary? Ci má zodpovedajucu hrubku kanalizacneho potrubia, vody a plynu pre dalsiu bytovu jednotku, komin jeho hrubka v pripade vyuzitia alternativneho kurenia a podobne.Ja som isla robit rekonstrukciu s tym, ze len zateplim, dam novy kotol na plyn a tuhe palivo, vymenim strechu a poistnu skrinu. Pri obhliadke a vypracovavani rozpoctov sme sa maximalne dostali na 30 000,-€ a viete co vsetko sa potom vyskytlo, aby bolo v ramci dnesnych noriem, pretoze dnes plynari nenamontuju plynomer bez revizie plynoveho kurenia, resp. celeho kurenia, elektrarne elektromer bez revizie a pod. Ak som chcela dodrzat pri rekonstrukcii vsetky platne normy tak som sa vysplhala na 68 000,-€.A to som este davala len 3 dvere plastove, okna uz boli.Takze si vyberte.

Svagor preraba len prizemie, do podkrovia sa zatial nepusta, zateploval len jednu cast domu a to len prizemie. Dom ma cca. 50 rokov. S vodou a plynom by sme sa museli poradit s odbornikmi. Ked sa v dedine nedavno robila kanalizacia, urobil sa rozvod, ktory by sluzil v pripade ak sa rozhodneme pre rekonstrukciu. Komin? Ak by sme mali samostatne byvanie, tak by sa dal novy kotol a novy komin, manzel rozmyslal nad kombinaciou tuheho paliva a plynoveho kotla. Vierka, tiez mi nejde do hlavy, ze to co budem robit v podkrovi by sa robilo na zemi a cena je taka rozdielna. Ono zaklady na domcek zas tolko nestoja, nie? Ked si vezmem,ze budeme musiet staru strechu, krov a nejake murivo odstranit, aby sme mali cistu deku na nove podkrovie. Odvoz odpadu nas bude nieco stat.Ono manzel zvazuje nie samostatne hodiny, ale nejake pocitadlo spotreby na elektriku, vodu a plyn.Len zatial cenu toho pocitadla nevieme:) Mozno nas ta cena prekvapi:eek: Pri stavbe by sme tie hodiny pravdaze mali na vsetko. Mna laka domcek kvoli tomu jednoduchsiemu rieseniu, pri podkrovi sa musime napajat na stare potrubia vody, plynu, elektriky a zasahovat ako pises do prizemia domu, co ovplyvni tiez byvanie ludi v tom dome pocas nasej prerabky.
Oliwa
29.09.10,07:40
Humanface, vezmi si papier, pero, sadnite si s mužom a spíšte /doslova sformulujte/ všetky klady a zápory nadstavby a nového bungalowu... a dôkladne porovnajte...
A podľa toho sa rozhodnite... Fakty nepustia...
Za výrazné plus považujem, že máš pozemok "zadara" /keďže manžel ho zdedil/ - patríte teda medzi šťastlivcov, ktorí nemusia vysoliť napr. 50 000 eur za pozemok... a môžeš ich použiť na stavbu domu...
Keďže šírka pozemku to dovoľuje a neriešili by ste niekedy v budúcnosti problém prechodu cez švagrov pozemok na svoj, je to O.K.
A čo sa týka financií - ak teraz nebývate u svokry a so švagrom, bývate teda niekde inde... Ak bývate napr. sami v byte, ktorí môžete predať, tak ho predajte, nasťahujte sa k svokre /ako dočasné riešenie/ a stavajte... Rozdiel chýbajúcich financií doplňte hypotékou... Pri existujúcom pozemku a novostavbe by to nemal byť problém... A o nejaký čas budete bývať vo svojom domčeku, na svojom pozemku - a za suseda budete mať švagra, ktorý si môže rodičovský dom zrekonštruovať podľa vlastných predstáv... Bodka.
ciners
29.09.10,07:47
Celkom zaujimavo sa to vyklulo. Na zaciatku to vyzeralo,ze vsetko je hotove a staci trosku rekonstruovat az to vypalilo v to, ze hotove nie je nic a to meni celu situaciu. To ked mate pozemok od rodicov,tak nema zmysle robit komplet nove podkovie, ono to podkrovie nie je plnohodnotny priestor pre byvanie. To potom radsej malinky domcek, teda taky aby stacil, ale nebol financne narocny.
Prave preto je taketo internetove diskutovanie takmer k nicomu. To treba vidiet, lebo clovek si mysli zo zaciatku, ze obytne poschodie chcete len pre seba a skonci to pritom,ze sa ide este len podkrovie robit. Bud to treba nafotit, alebo vyhladat odbornika,co poradi. V tomto pripade by som uz volil svoj dom
Oliwa
29.09.10,11:37
Ciners, je fakt zaujímavé, že z mnohých tém sa neraz vykľuje niečo celkom iné, ako to bolo povedané na začiatku...
No nemyslím si, že napr. v tomto prípade je takéto "diskutovanie" takmer k ničomu... Aj keď nevidíme existujúcu parcelu a stojaci dom... možno to zadávateľke pomôže zmeniť "uhlie pohľadu" - ako to ktosi inde vtipne napísal... Nezaujate, vecne, s odstupom, resp. z vlastných skúseností...
Tie sú častokrát na nezaplatenie...
Veď ako sa vraví:"Múdry sa učí na chybách iných, hlúpy na vlastných..."
A možno správne riešenie tušia aj sami, len na to nemajú odvahu... ;) A možno ich niektoré príspevky k tomu postrčia, aby tú odvahu nabrali... :)
ciners
29.09.10,12:09
Mate pravdu Oliwa. Ja som to skor myslel tak, ze pokial zadavatel temy nepopise poriadne problem,tak je take triafanie co a ako moze byt.
Oliwa
29.09.10,19:16
Ja viem ciners, ako to bolo myslené... len som to trochu rozviedla... a kľudne mi tykaj - ja som Oliwa, teší ma... :)
humanface
30.09.10,18:09
Dakujem ludia za rady, komenty a nakopnutie:)
lienocka001
01.10.10,04:53
Dakujem ludia za rady, komenty a nakopnutie:)


v zaujme zachovania dusevneho a telesneho zdravia celej tvojej rodiny a aj vasho manzelstva je jednoznacne treba volit novy domcek s tym ze ten pozemok predtym dat si prepisat na manzela a teba do BSM.

nebudem tu rozpisovat realne situacie zo zivota... to si najdes sama... ale mudry sa pouci na chybach blbych a takych co sa kruto museli na tomto poucit a zaplatili za to zdravim, rodinou a manzelstvom je dost.