Fany
31.03.05,12:16
Manželka zamestnanca poberala celý rok rodičovský príspevok. Rodinné prídavky poberala manželka na dve deti, z toho mladšie nieje dieťaťom manžela. Stále žijú v jednej domácnosti. Môžem zamestnancovi v ročnom zúčtovaní priznať daňový bonus na obe deti? Myslí par.33 ods.2 ZDzP na dieťa manželky, aj keď nieje dieťaťom manžela? Moc ďakujem za rýchle odpovede.
anto
31.03.05,10:20
Myslím že je to možné, ale zamestnanec musí napísať prehlásenie, že je v jeho domácnosti a že je ním vyživované.
Fany
31.03.05,10:23
Čo znamená vyživované? Myslí sa nejaké rozhodnutie súdu, alebo len proste, že sa o neho stará? Čo ak na dieťa platí otec? Ten si nemôže tiež uplatňovať nárok na bonus? S matkou dieťaťa niesú zosobášení.
Zita5
31.03.05,10:24
Nemal byt mať rozhodnutie zo súdu o osvojení dieťaťa?
Jana Motyčková
31.03.05,10:48
Vyživované dieťa pre daňový bonus (§33 ods. 2 daň. zákona) je nezaopatrené dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajhúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov. Nezaopatrené dieťa definuje zákon o prídavku na dieťa v § 3 - veľmi zjednodušenie je to dieťa do 25 rokov, ktoré chodí na ZŠ, SŠ alebo VŠ. Ak si teda manžel chce uplatniť daňový bonus na dieťa svoje a dieťa manželky a sú splnené ostatné podmienky - príjem a spoločná domácnosť, tak podľa mňa môže.
brm
31.03.05,10:49
podľa mňa, môže...
Naile
31.03.05,12:31
To Fany:
Ak nie sú zosobašené, ani nie je rodičom druhého dieťaťa, tak "manžel" nemôže uplatniť daňový bonus na dve deti.
brm
31.03.05,14:02
To Fany:
Ak nie sú zosobašené, ani nie je rodičom druhého dieťaťa, tak "manžel" nemôže uplatniť daňový bonus na dve deti.ak je ocinko na rodnom liste dieťaťa a spolu bývajú, tak môže
Fany
01.04.05,05:30
Môj zamestnanec je s manželkou zosobášený, ale to dieťa nieje ich spoločné. Manželka ho má s iným mužom, ktorý je na rodnom liste a dieťa má tiež jeho meno. Je to ale dieťa manželky a žijú v spoločnej domácnosti. Môže si teda môj zamestnanec uplatniť na toto dieťa bonus?
Fany
01.04.05,05:37
Ešte jedna podotázka. Môže poberať prídavky na 2 deti manžel a na ďalšie 2 deti manželka?
brm
01.04.05,06:03
Môj zamestnanec je s manželkou zosobášený, ale to dieťa nieje ich spoločné. Manželka ho má s iným mužom, ktorý je na rodnom liste a dieťa má tiež jeho meno. Je to ale dieťa manželky a žijú v spoločnej domácnosti. Môže si teda môj zamestnanec uplatniť na toto dieťa bonus?podľa mňa môže
brm
01.04.05,06:04
Ešte jedna podotázka. Môže poberať prídavky na 2 deti manžel a na ďalšie 2 deti manželka?prídavky? o tom rozhoduje miestny úrad...ako si to tam zariadia, je ich problém, prečo si ss tým zaťažuješ hlavičku?máš málo problémov?
Naile
01.04.05,06:06
To Fany:
Váš zamestnanec môže uplatniť DB na dieťa, ktorý žije s nim v spoločnej domacnosti a jeho manželka (nie on sam) je rodičom tohto dieťaťa.
Váš druhý príspevok má pomylil, myslela som, že je druhom, a nie manželom.
Čo sa týka Vášej poslednej otázky, deti z jednej domácnosti sa nedelia, možno podeliť len obdobia poberania DB.
Fany
04.04.05,07:06
Ak daňový bonus zamestnancovi radšej neuznám (nie som si celkom istá, či nebudem mať problém, keď mu ho vyplatím a príde mi kontrola) a pošlem ho s tým na DÚ, môže si to ešte žiadať? Musí podať daňové priznanie? Nieje už neskoro?
Naile
04.04.05,09:12
To Fany:
Don't worry. V § 33 odsek 2 ZDP výslovené sa hovorí, že daňovník môže mať DB na dieťa druhého z manželov. Len okrem iných dokladov potrebných pre preukázanie nároku na DB, on musí mať ešte aj kópiu sobašného listu.
Fany
07.04.05,07:42
Pre tých, čo to zaujíma:

Zamestnanca som s tým radšej poslala na DÚ. Uznali mu odpočet na manželku, poberá RP a na ich spoločné dieťa. Na dieťa manželky neuznali DB.
Naile
07.04.05,10:15
To Fany:
"Na dieťa manželky neuznali DB" - Ak je to možné, mohla by si uviesť, prečo.