Stanislav 1975
13.04.08,20:38
Ahojte poraďáci, napadlo ma, či po zavedení eura u nás to naozaj vačšina obchodníkov nezneužije na zdražovanie výrobkov a služieb. Totiž i keď veľa subjektov podpísalo etický kodex a aj vláda SR vydala stanovisko , že na uvedený problem si dá pozor, ale napriek tomu si myslím, že to nepomože a príde podľa mňa k výraznejšiemu zvýšeniu cien, predsa len, sme na Slovensku a tu sa moc slušnosť , najma od zahraničných subjektov " nenosí"- podla mňa sa prijatie eura v tomto smere určite negatívne prejaví, napr. aj doteraz koľko bolo prípadov, že sa predávalo pokazené maso a čo sa stalo? Nič - predáva sa aj naďalej...
Stanislav 1975
13.04.08,18:40
Ale aby to nevyznelo, že som proti euru- vobec nie, práveže si myslím, že má oveľa viac výhod ako nevýhod- len som chcel načrtnúť jedno veľké riziko z neho- ale vravím- euro- ÁNO
Braňo
13.04.08,18:45
Neviem, či sa pýtaš alebo konštatuješ, ale po konzultácii s kolegami z krajín, kde bolo zavedené euro môžem konštatovať, že v prípade barov, reštaurácií a potravín a služieb dôjde k nárastu vyššiemu ako je inflácia. a nepomôže ani ficova hliadka penzistov, ktorí sledujú ceny.
Stanislav 1975
13.04.08,18:48
Neviem, či sa pýtaš alebo konštatuješ, ale po konzultácii s kolegami z krajín, kde bolo zavedené euro môžem konštatovať, že v prípade barov, reštaurácií a potravín a služieb dôjde k nárastu vyššiemu ako je inflácia. a nepomôže ani ficova hliadka penzistov, ktorí sledujú ceny.
Braňo, konštatujem aj sa pýtam a navyše si myslím, že to tu niekto veľmi využije vo svoj prospech.
VladoaKatka
14.04.08,04:21
Určite príde k zvýšovaniu cien keď len halierové, opravujem centové zaokrúhľovanie určite zvýši ceny a už ani nehovorím o tom, že ako sa zvýšili ceny už od začiatku roka a v porovnaní s minulým rokom je v niektorých komoditách aj 100% nárast, napr. rohlík - 0,90 Sk pred rokom a teraz 1,90 až 2,10Sk.
Ja osobne predpokladám enormné zvýšenie cien do vyhlásenia EU komisie, že môžeme prijať EURO a potom sa spamätajú aj menší obchodníci, keď začnú prerátavať ceny na EURO. Našinec asi ťažko si bude zvykať na cenu 1,59 Eur a podľa dnešných skúseností stanoví cenu 1,60 Eur., budú zaokrúhľovať od buka-do buka, len aby ceny v Sk nesnažili stanoviť prepočtom späť, stanovia ceny v EUR a prepočítajú na Sk a pridajú 50 halierov alebo aj niekoľko korún. Sú to zanedbateľné čiastky,ak sa jedná o jeden kus, ale za mesiac to môže narásť na niekoľko EUR, ak to bude len 5 Eur, ale na Sk už to je cca 160,-Sk.

Ale nenesú zodpovednosť za zvýšenie cien len obchodníci, nie sú zakaždým len všetci obchodníci Tí zlí.
Je to len reťazová reakcia prenášania zvýšených výdavkov už od prvovýrobcu, či už pestovateľov, chovateľov alebo aj prepravcov ale aj u predajcov. Však len si zoberte: zvýšenie cien elektrickej energie, plynu, pohonných hmôt a neposlednom rade aj mzdové náklady, alebo - napr. teraz najaktuálnejší výdavok: poplatky v zmysle "zástrčkového zákona", aj toto sa prenesie do cien.
danielko
14.04.08,05:04
Čiastočne súhlasím s VladoaKatka.

Neviem prečo si všetci myslia, že po zavedení eura u nás bude nárast cien v obchodoch z viny obchodníkov. Áno, súhlasím, nájdu sa aj špekulanti, ktorí budú leniví zaokrúhľovať ceny tak, ako sa má a budú si prihadzovať "od buka do buka". ale verte, že väčšina maloobchodníkov, hlavne tam, kde je klientela takmer stála, si toto nedovolia. Každý z obchodníkov chce žiť a prežiť, a preto si určite dva razy rozmyslí, či si "prihodí" k euru cent -dva navyše a či ten-ktorý zákazník u neho nakúpi po zavedení eura len raz a viac nepríde, alebo si len zachová svoju maržu a žiadne zaokrúhľovania naviac z 1,59 na 1,60 len preto, aby sa lepiš vydávalo, a zákazník príde k nemu aj nabudúce.

Dnes sa o eure ešte len hovorí, a už pri nákupoch tovaru vo veľkoskladoch cítime ako skutočne z týždňa na týždeň idú ceny hore. Teraz je to síce o zopár desaťhaliernikoch, ale keď si porovnám cenu toho istého tovaru spred mesiaca a dnes, je to korunka, aj dve, a na 30-korunovej drogérii to nie je ani 1% ani 2%. Je jasné, že keď ja nakúpim za drahšie, nemôžem udržať stále rovnakú predajnú cenu.
Najhoršie je to, že kupujúci, keď vidí, že tovar, ktorý kúpil pred mesiacom za 30 Sk dnes kúpi za 32 Sk, si myslí, že je to preto, že majiteľ obchodu je "nenažratý", preto zvyšuje cenu. Žiaľ nevie, že obchodník ten tovar už kúpil za drahšie.
Ja viem, že cena tovaru pôjde hore po zavedení eura určite výraznejšie, ale možno by si mal Fico posvietiť na veľkoobchody a distribútorov tovaru, prečo oni už dnes takto dvíhajú ceny. Inflácia za tým určite nebude.
Braňo
14.04.08,09:37
Ceny potravín stúpajú celosvetovo a s tým ani vláda neurobí nič, nakoľko len kopírujeme celosvetový trend.
BXLmiami
14.04.08,11:37
Budu sa zaokruhľovať ceny,ale kto bude dávať pozor na to ako sa zaokruhľuju napr.odvody,dane,mestské dane,chcete mi povedať že to štát zaokruhli cenou dole?Na toto by sa mali tiež spraviť hliadky,nielen v jednom kuse nahánať zamestnávateľov.A co sa týka distribučiek,ani nehovorím,toho roku šlo hore všetko. A taktiež,plyn,elektrika,pracovná služba,zástrčkový zákon......
Ingrid Ondruskova
14.04.08,11:47
Ceny potravín stúpajú celosvetovo a s tým ani vláda neurobí nič, nakoľko len kopírujeme celosvetový trend.

Škoda len, že nestúpajú aj naše platy...:D
Bastian
16.04.08,12:15
Neviem, či sa pýtaš alebo konštatuješ, ale po konzultácii s kolegami z krajín, kde bolo zavedené euro môžem konštatovať, že v prípade barov, reštaurácií a potravín a služieb dôjde k nárastu vyššiemu ako je inflácia. a nepomôže ani ficova hliadka penzistov, ktorí sledujú ceny.
Braňo Stanislav hlavne konštatuje... on je na to odborník.
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/78182/Este-raz-k-lampe-konecne-zhasla.html
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/78215/Este-raz-k-tme-pod-lampou-nebite-maprosim-pekne.html
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/81202/Preco-verim-vlade-Judr-Roberta-Fica-modra-uz-zhasla.html
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/82662/46-pre-Smer-kedy-padne-ocakavana-50-tka.html

http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/88358/Koniec-alebo-moja-uloha-je-splnena.html
Z blog.sme odišiel aby si plnil svoje úlohy tu na porade - aj keď vlastne už aj odtiaľto raz odišiel...

Tu sú jeho témy: http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/
Podľa mňa je to tak ako to napísal Monty Burns (štvrtý príspevok) tu: http://blog.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=blog-83116
ivti
16.04.08,12:36
Žila som istý čas v Nemecku a zažila som tam prechod na euro, môžem potvrdiť, že ceny išli hore, ale ono to bolo kryté tým, že stále v januári t.j. začiatkom nového roka dochádza k dvíhaniu cien. Myslím, že u nás to ináč nebude.
biaaa
16.04.08,19:36
Ak ste si nevsimli, ceny idu nenapadne hore teraz - najma koly kodexu a tomu ze sa to ma u nas prisnejsie sledovat aby po zavedeni neprislo k vyraznemu zdrazovaniu - je to sikovne.
Mozem len potvrdit ze co sa tyka potravin pomaly sa opat oplati nakupovat potraviny v rakusku.
Napr. kvalitny syr v rakusku stoji ca 29 Sk
u nas uplne obycajny syr 22 - 24 Sk

... atd - mlieko, mäso, proste vsetko.
T.j. ceny su tam pomerne k nasim, ale platy? (to uz je asi ale ina tema)
Stanislav 1975
16.04.08,19:54
Braňo Stanislav hlavne konštatuje... on je na to odborník.
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/78182/Este-raz-k-lampe-konecne-zhasla.html
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/78215/Este-raz-k-tme-pod-lampou-nebite-maprosim-pekne.html
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/81202/Preco-verim-vlade-Judr-Roberta-Fica-modra-uz-zhasla.html
http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/82662/46-pre-Smer-kedy-padne-ocakavana-50-tka.html

http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/c/88358/Koniec-alebo-moja-uloha-je-splnena.html
Z blog.sme odišiel aby si plnil svoje úlohy tu na porade - aj keď vlastne už aj odtiaľto raz odišiel...

Tu sú jeho témy: http://stanislavjelinek.blog.sme.sk/
Podľa mňa je to tak ako to napísal Monty Burns (štvrtý príspevok) tu: http://blog.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=blog-83116
Bastianko, ty si ale strašne hlúpy človek- tak ty nakoniec zo mna ešte si urobil voliča smeru- tento tvoj príspevok a aj blog toho pána, čo si tam prilepil dam zajtra prečitať kolegom v robote- to bude smiechu.
Nabuduce si identitu človeka zisti ako máš a neprilepuj sem odkazy na mne neznameho človeka- ale si hlúpučky teda...
bepo
17.04.08,05:35
Ak ste si nevsimli, ceny idu nenapadne hore teraz - najma koly kodexu a tomu ze sa to ma u nas prisnejsie sledovat aby po zavedeni neprislo k vyraznemu zdrazovaniu - je to sikovne.
Mozem len potvrdit ze co sa tyka potravin pomaly sa opat oplati nakupovat potraviny v rakusku.
Napr. kvalitny syr v rakusku stoji ca 29 Sk
u nas uplne obycajny syr 22 - 24 Sk

... atd - mlieko, mäso, proste vsetko.
T.j. ceny su tam pomerne k nasim, ale platy? (to uz je asi ale ina tema)
No málokto si všimol pretože uchýlaci ktorí robia správy v TV informujú kto koho zabil,kto vyskočil z okna, kde koho prepadli miesto toho aby informovali čo skutočne dôležitého sa deje, že cena potravín na svetových trhoch dosť prudko stúpa, že v Egypte sú demonštrácie lebo je nedostatok potravín a polícia to tam rozháňa obuškami, že v krajinách exportujúcich ryžu sa začína zavádzať zákaz exportu a pod.:o V Rakúsku sa nie pomaly ale už teraz a rýchlo oplatí nakupovať takže aspoň čo sa Bratislavy týka tak tu moc tie ceny nestúpnu, inak ľudia znovu začnú nakupovať v pohraničí, nie tak dávno sa masovo chodilo do Čiech.
Barbara
17.04.08,05:43
Prosím Vás Vy dvaja Bastian a Stanislav už by ste s tým mali prestať tu na Porade, to v každej téme, teda skoro v každej si musíte vliezť do vlasov??? Nemyslíte si , že s tým kazíte povesť PORADY???? to si vybavujte v SS keď máte niečo medzi sebou.
Ste dosť trápni s tou Vašou stálou šárvatkou, ste ako malí deti.

A teraz sa môžete pustiť aj do mňa.
Bastian
17.04.08,11:47
Prosím Vás Vy dvaja Bastian a Stanislav už by ste s tým mali prestať tu na Porade, to v každej téme, teda skoro v každej si musíte vliezť do vlasov??? Nemyslíte si , že s tým kazíte povesť PORADY???? to si vybavujte v SS keď máte niečo medzi sebou.
Ste dosť trápni s tou Vašou stálou šárvatkou, ste ako malí deti.

A teraz sa môžete pustiť aj do mňa.

Barbara veď ty si mi toto mohla tiež napísať v súkromnej správe, nie? Tak potom aj ty kazíš meno porade nemyslíš? A odkiaľ máš ten pocit, že som si s ním skočil do vlasov? Ja som len napísal, čo sa mi nepáči a vyslovil som nahlas podozrenie... Mimochodom si predstav, že som sa ho pýtal aj cez ss či nie je náhodou ten istý Stanislav Jelínek ako ten na blog.sme. Pravdaže mi neodpovedal. Len mi napísal (neviem prečo) že sa nemám hrať na boha že on patrí k lídrom že on prispel 500 Sk...
Jara
17.04.08,11:52
mimotemy.... :D
Bastian
17.04.08,11:53
Bastianko, ty si ale strašne hlúpy človek- tak ty nakoniec zo mna ešte si urobil voliča smeru- tento tvoj príspevok a aj blog toho pána, čo si tam prilepil dam zajtra prečitať kolegom v robote- to bude smiechu.
Nabuduce si identitu človeka zisti ako máš a neprilepuj sem odkazy na mne neznameho človeka- ale si hlúpučky teda...

Na tento tvoj slovník som si už zvykol... Aj keď u poisťováka by som čakal trocha iné vyjadrovanie. Len by som bol zvedavý, aký hrdina by si bol keby som ťa navštívil :), resp. či by si mi to isté povedal aj do očí...

A čo sa týka toho zisťovania, tak všetko naznačuje tomu, že petržalský poisťovák Stanislav Jelínek z Porada.sk, je ten istý petržalský poisťovák Stanislav Jelínek z Blog.sme.sk
Richard
17.04.08,12:06
Prosím Vás vypínajte tie kohútie príspevky, inak budem musieť tému uzavrieť.
Jara
17.04.08,12:10
Škoda ju uzavrieť Richard je to zaujímava téma a aktuálna, len tých dvoch kohútov treba asi vypnúť. Ja si rada prečítam názory Poraďákov na túto tému. Myslím, že sa zdražuje každým dňom. V pondelok vraj má ísť hore mäso o 50 %. Budeme vegetariáni?
cactus
17.04.08,14:08
Táto téma je už určite celkom o niečom inom ako bola pôvodne myslená a celkom iná ako je jej názov.

So záujmom som ju otvorila a čo som sa tu nedočítala?????http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon13.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif


Otvorte si na takú diskusiu tému zvlášť!!!
VladoaKatka
21.05.08,06:34
Škoda ju uzavrieť Richard je to zaujímava téma a aktuálna, len tých dvoch kohútov treba asi vypnúť. Ja si rada prečítam názory Poraďákov na túto tému. Myslím, že sa zdražuje každým dňom. V pondelok vraj má ísť hore mäso o 50 %. Budeme vegetariáni?

Musela som použiť tento príspevok,lebo táto téma čím ďalej je aktuálnejšia a dotýka sa každého z nás. Dnes som tento článok prečítala už 2-krát a niektoré odseky ma naozaj nepotešili. Nič iné, len stále dookola len o tom zdražovaní, o tom aký bude ten kurz, či by nebol lepší silnejší alebo slabší kurz, aký dopad to môže aj bude mať na exportérov a importérov.
Ignorovať alebo sa zamyslieť nad tým, ako to naozaj bude, čo nám prinesie a čo zoberie?

Prečítajte.
http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=3884808
misomiso
21.05.08,07:14
Katastrofou je, ze vlada sa v ramci populizmu snazi o co najsilnejsi kurz koruny. Nedavno to v tlaci vysvetloval (vyhody a nevyhody silnej koruny) pan Odor z bankovej rady. Vsetko co hovoril, v podstate sedelo.

Silna koruna - vyhoda pre zakaznikov, nevyhoda pre exporterov. Lenze on uvazoval takto: co sa stane, ak kurz koruny bude slaby? Pomoze sa exporterom, ktori bud (ti poctivi) investuju do rozsirenia vyroby, (zvysi sa zamestnanost) alebo zamestnancom zvysia platy. Lenze hned argumentoval, ze sa najdu aj taki exporteri, ktori by si zisk zo slabej koruny a "prepili v krcme".

Ano - potialto suhlasim, je to presna ekonomicka analyza. Lenze - co sa stane, ak koruna bude silna (nape. pod 30 Sk). okrem toho, ze sa hodi poleno pod nohy exporterom, sa vraj pomoze ludom - zakaznikom. lenze o tom uz nie som taky presvedceny. Ak sa uvazuje, ze cast exporterov je nepoctivych a chamtivych, tak co potom importeri? Tam nehrozi riziko, ze si zisk nechaju a nepremietnu dostatocne novy kurz do nizsich cien? Myslim, ze toto riziko hrozi, a to realne. Nakoniec ludia z toho aj tak casto nebudu mat nic, pokial pravda do vyrazu "ludia" nezahrnieme jednotlivca, ktory sa namiesto v jednom Mercedese bude vozit v piatich. Ti poctivejsi z nich nezvysia plat iba sebe, ale aj svojim zamestnancom (podobne ako by to spravili poctivi exporteri, v pripade slabeho kurzu)

A teraz sa zamyslime nad tym, ci je pre stat vhodne chranit exporterov, alebo importerov. Tovar, ktory v jednej krajine vyraba napr. 500 ludi, dokaze do inej krajiny importovat casto aj jeden clovek (no dobre, nech ich je 5, ale viac nie). Teda ked zoberieme nejaky matematicky model, ze napr. kazdy druhy podnikatel je nepoctivy a chamtivy, tak to urcite v rovnakej miere platit aj pre podnikatelov-exporterov, aj podnikatelov-importerov.

Teda ti poctivi z nich (z oboch skupin) v pripade vyhodneho kurzu pre nich zvysia platy zamestnancom, to nepoctivi to cele zhrabnu sami. Teda vyriesenie matematickej ulohy speje ku koncu. Cisla dosadime iba velmi nahrubo, nie je cielom mohjho prispevku robit presne analyzy, zmysel zostava stale rovnaky. Ak sa na Slovensku napr. na exporte podiela povedzme 400.000 ludi, tak na importe to bude mozno 4.000 ludi, no dobre, nech je to hoci 40.000 ludi, co ale neverim.

Samotny pan Odor priznal, ze ak sa zvoli prilis silny kurz koruny, vela ludi moze prist o pracu, pretoze exporteri pridu o schopnost konkurovat na medzinarodnych trhoch. Ak sa zvoli slaby kurz koruny, pomoze sa importerom, pri zjednodusenom predpoklade, ze polovica z nich sa sprava k svojim zamestnancom ferovo, bude sa mat lepsie 2.000 ludi, mozno trocha viac.

Ak bude kurz slaby a pomoze sa exporterom, tak je v nasom pripade tiez kazdy druhy podnikatel poctivy a plat bude mat zvysenych 200.000 ludi. Navyse - ak to mam brat z toho skutocne socialneho hladiska, tak v prvom pripade sa zlepsi financna situcia ludom, ktori si uz ani dnes neziju najhorsie, zatial co v druhom pripade by sa mali lepsie ti, ktori to v podstate najviac potrebuju, a ktori si to aj zasluzia, pretoze robia denne 8 hodin v hluku, prachu, smrade, zime pod neonom.
VladoaKatka
21.05.08,08:31
Táto analýza v tom článku je postavená len na obchodovanie so štátmi, kde je EURO, ale všetky obchody sa nerobia len tam.Veľa obchodov sa robí s Českou republikou, Poľskom a Maďarskom.
Čo si myslíte, čo sa stane ,ak sa vyhlásí prepočítací kurz - ako sa bude vyvíjať kurz SKK voči menám ako je PLZ, HUF, CZK ?
misomiso
21.05.08,08:52
Táto analýza v tom článku je postavená len na obchodovanie so štátmi, kde je EURO, ale všetky obchody sa nerobia len tam.Veľa obchodov sa robí s Českou republikou, Poľskom a Maďarskom.
Čo si myslíte, čo sa stane ,ak sa vyhlásí prepočítací kurz - ako sa bude vyvíjať kurz SKK voči menám ako je PLZ, HUF, CZK ?

Ale ved to je stale to iste, tieto obchody ten kurz ovplyvni rovnako ako vsetky ostatne (v ramci eurozony ale aj napr. do USA).

Ved kurz EUR/CZK alebo EUR/PLZ sa sice bude trocha hybat, ale na ten my ziaden vplyv mat nebudeme. Urcity vyrobok bude napr. predajny (pre zjednodusenie) za 1 EUR, je rozdiel, ci zan dostane vyvozca 33 SK, alebo napr. 28 Sk. Samozrejme v zavislosti na tom, ako sa cechom bude hybat ich vlastny kurz to bude pre nich raz trocha lacnejsie, raz drahsie, ale to nic nemeni na tom, ze tato analyza plati z velkej casti aj pre tieto trhy.

Inymi slovami - ak by napr. v Cesku doslo k nejakemu dramatickemu vyvoju a Euro stalo o rok namiesto sucasnych 25 CZK 15, alebo naopak 35, tak to bude mat na vzajomny obchod samozrejme vplyv. Napriklad, vyrobok, ktory tam teraz predavam za 1 EUR by som mohol v jednom pripade trocha zlacniet, v druhom by som ho mohol zdraziet. Ale stale neprestava platit (bez ohladu na to, ci predavam do Ceska za 0,7 EUR alebo 1,3 EUR) ze mi nie je jedno, kolko za to dostanem doma SKK, pretoze ludi vyplacam v SK. Pochybujem, ze by boli moji zamestnanci stastni z toho, ze "je silna koruna", ak im oznamim, ze im musim znizit plat (alebo zastavit akekolvek zvysovanie), pretoze dostavame teraz za vyrobky podstatne menej SKK.
bepo
22.05.08,07:23
Katastrofou je, ze vlada sa v ramci populizmu snazi o co najsilnejsi kurz koruny. Nedavno to v tlaci vysvetloval (vyhody a nevyhody silnej koruny) pan Odor z bankovej rady. Vsetko co hovoril, v podstate sedelo.
Ak bude kurz slaby a pomoze sa exporterom, tak je v nasom pripade tiez kazdy druhy podnikatel poctivy a plat bude mat zvysenych 200.000 ludi. Navyse - ak to mam brat z toho skutocne socialneho hladiska, tak v prvom pripade sa zlepsi financna situcia ludom, ktori si uz ani dnes neziju najhorsie, zatial co v druhom pripade by sa mali lepsie ti, ktori to v podstate najviac potrebuju, a ktori si to aj zasluzia, pretoze robia denne 8 hodin v hluku, prachu, smrade, zime pod neonom.
Tá tvoja analýza je dosť nepresná a má dosť veľké trhliny, ono problém s tým majú aj analytici. Ale zamestnanci sa vedia najlepšie vysporiadať s hocijakým kurzom, kto má najväčšie problémy sú ľudia na štátnych dávkach a spomedzi nich dôchodcovia lebo už majú malú nádej na nejaký aktívny stále sa zväčšujúci príjem. Čo je nevýhoda pre exportérov je výhoda pre importérov, za min rok sme mali dokonca pasívnu plat bilanciu takže viac dovážame ako vyvážame. Exportérom síce silný kurz nevyhovuje ale tak ako pindajú teraz tak pindali aj pri kurze 35 Sk/Eur a pindali by aj pri 50 SK/Eur. Sociálna poistovňa vypláca ročne cez 145 mld Sk na dôchodkoch a tam čím silnejší kurz tým lepšie pre dôchodcov, to isté platí aj pre úspory- pri úveroch je to jedno. Takže čím silnejší kurz tým lepšie pre všetkých.
misomiso
22.05.08,20:14
Čo je nevýhoda pre exportérov je výhoda pre importérov, za min rok sme mali dokonca pasívnu plat bilanciu takže viac dovážame ako vyvážame.

A to je nejaka vyhoda? Ved to je obrovska nevyhoda a v podstate hanba. Kazdy stat sa takehoto niecoho snazi vyvarovat.
Jozef Mihál
22.05.08,20:23
Silne subjektívne. Ako exportérovi by mi určite vadilo posilňovanie kurzu Sk či voči Euru, či voči doláru. Ale ako "čistý importér" som radosťou bez seba z posilňovania kurzu.
VladoaKatka
23.05.08,03:43
Lenže, keď som aj exportér aj importér a ako smoliarovi mi vždy padne práve ten najnevýhodnejší kurz v jednom či druhom prípade. No čo už, je to tak, smoliar dvakrát.
bepo
23.05.08,04:43
A to je nejaka vyhoda? Ved to je obrovska nevyhoda a v podstate hanba. Kazdy stat sa takehoto niecoho snazi vyvarovat.
To nie je nejaká výhoda ale nie je to ani katastrofa a populizmus ako píšeš vyššie, na porovnanie voľakedy bol pomer českej a slovenskej koruny 1:1 a češi majú teraz euro za 25,1xx a žijú v pohode, majú vyššiu živ úroveň ako my, to som zvedavý ako by sme sa s kurzom 25 Sk/EUR vysporiadali my.
Jozef Mihál
23.05.08,13:26
Silne subjektívne. Ako exportérovi by mi určite vadilo posilňovanie kurzu Sk či voči Euru, či voči doláru. Ale ako "čistý importér" som radosťou bez seba z posilňovania kurzu.

... a ako sa zdá, výsledný kurz bude pod 30 Sk za Euro.
zuhl
23.05.08,13:46
Dnes hovorili, že okolo31.
Jozef Mihál
23.05.08,13:49
Zajtra budú analytici fundovane dumať o 30.50, pozajtra o 30.20... a ja sa už teším na dovolenku.
durisovad
23.05.08,14:50
A veru mohli by menit 1:1 tak ako kedysi v NDR. Aspon do urcitej hodnoty, ved by nemuseli tazke miliony, stacilo by do 100.000.
Rozalka
23.05.08,14:51
Zajtra budú analytici fundovane dumať o 30.50, pozajtra o 30.20... a ja sa už teším na dovolenku.

Ale môže ísť len po 30,1260:

19. mar. 2007
Nová centrálna parita koruny voči euru bola stanovená na úrovni
1 euro = 35,4424 Sk.
V rámci ERM II sú určené centrálna parita meny krajiny voči euru na šesť platných číslic a fluktuačné pásmo, ktoré je štandardne +/-15%.
tetrisss
23.05.08,16:07
Kurz eura bude samozrejme dolezity, ale najdolezitejsie bude ako sa k tejto fakticky mene penazi postavia vsetky clanky. Moje matematicke povedomie mi hovori, ze keby... samozrejme v uplne idealnom stave, je to technicky a matematicky prepocet, ktory by v tom nultom bode nemal nikomu ublizit. Samozrejme su tu urcite objektivne naklady, ako europokladne, inventury a prepocty, zavedenie terminalov na karty. Horsie je, ze ked sa nieco caka, tak sa to udeje. Hnevam sa na vladu, ze v tomto neinformuje ludi, ale vyvolava sama urcite ocakavania, napr. kompenzacie pre dochodcov, preco? nech im zdvihnu dochodky, ak na to mame, ale preco to zdovodnuju prechodom na euro? Nadavame na buduce zdrazovanie, ale to je tu uz vyse roka a s eurom to nesuvisi. A ze by sa teraz v suvislosti s eurom mali tesit importeri, to je fakt, oni sa aj tesia, ale zaregistrovali ste nejaky posun cien dolu z tohto titulu, ja nie. Pamatam si este v zaciatku na dovoznu prirazku, ked sa znizila a nasledne zrusila, tak tovar vo velkoskladoch sa neznizil ani o korunu, pritom prirazka bola 10%. Potom, kym este boli dolare a marky, tak vzdy, ked ceny isli hore, sa vyhovarali, ze kurz sa zdvihol a ako na potvoru, vzdy nakupovali v mene, ktora bola drahsia. Ja to uz davno vravim, ze na obchodnikov sa vo vela pripadoch hnevaju zbytocne, ta najvacsia marza je vo velkoobchode, tam su neuveritelne zisky.
mimotemyTeraz sa divam na spravy, je tam razia na Starej Vajnorskej a tam to uz bolo treba ako sol, tam je cierny tovar za sta milionov korun.
misomiso
24.05.08,15:40
To nie je nejaká výhoda ale nie je to ani katastrofa a populizmus ako píšeš vyššie, na porovnanie voľakedy bol pomer českej a slovenskej koruny 1:1 a češi majú teraz euro za 25,1xx a žijú v pohode, majú vyššiu živ úroveň ako my, to som zvedavý ako by sme sa s kurzom 25 Sk/EUR vysporiadali my.

A to mas odkial, ze si ziju v pohode? Vsetky cisla hovoria o tom, ze to tam ide "od desiti k peti".
betka631
24.05.08,15:59
A to mas odkial, ze si ziju v pohode? Vsetky cisla hovoria o tom, ze to tam ide "od desiti k peti".

Nedá mi aby som nereagovala.Neviem či žijú v pohode, ale určite na vyššej životnej úrovni ako my.A že je to inak, o tom ma nikto nepresvedčí. Manžel pracuje v ČR ako brusič na guľato už 8 rok a toľko čo zarobí tam, o tom by tu ako robotník mohol akurát tak snívať (nehovorím o tom, keď zmení CZK na SKK). Ak idem k nemu na pár dní (je v Brne) tak z tých cien v obchodoch sa týždeň nemôžem spamätať.
bepo
25.05.08,07:05
A to mas odkial, ze si ziju v pohode? Vsetky cisla hovoria o tom, ze to tam ide "od desiti k peti".
Ja ti nevím Karle,chodím po svete s otvorenými očami :) Teraz zas neviem čo znamená "všetky čísla" a "od desíti k pěti"
Jozef Mihál
25.05.08,21:22
Zajtra budú analytici fundovane dumať o 30.50, pozajtra o 30.20... a ja sa už teším na dovolenku.

...už je to tu: http://www.sme.sk/c/3894074/Analytici-Konverzny-kurz-moze-byt-pod-31-korun.html (Výnimočne: :D)
Nadena
26.05.08,04:38
V každej jednej krajine sa po zavedení Eura zvýšili ceny, v Taliansku a v Slovinsku sa doteraz nemôžu z toho spamätať.
Veď napokon ceny sa zvyšujú vopred, môžeme to vidieť každý deň v našich obchodoch.
Euro bude mať na Slovensku negatívny dopad na ľudí, pretože je naozaj veľa ľudí, ktorí žijú na hranici. A niektorí, menej odolní, možno dostanú aj infarkt, keď im príde na účet dôchodok v podobe zopár smiešnych stovák...
pavel9
26.05.08,05:06
Rečnícka otázka.
Myslíš si, že aj keď by sme nemali euro, ceny by stáli, "neupravovali sa?"
Ceny budú rásť bez ohľadu, kto bude vo vláde. Ani všemocný trh nezabráni špekuláciám, nie tu, ale v zahraničí. Lokálne vojny, boom rozvojových krajín, ktoré potrebujú ropu a iné suroviny, vodu, potraviny budú v globále ovplyvňovať ceny.
A my, budeme sa len bezmocne prizerať čo sa deje. Sme malí národ na to, aby sme mohli zásadným smerom rozhodovať kde a čo, prečo.
Preto nezvaľujme nárast cien za služby a tovar na euro. Porovnajte si ceny služieb na Slovensku a v zahraničí. A myslíš si že keď niekde je za nejakú službu drahšie ako u nás, náš podnikateľ sa bude pozerať len tak? Jasné "upraví cenu". Zvyčajne jednosmerne.... nahor.
ilom
26.05.08,06:09
Súhlasím. Ceny pôjdu hore tak či tak, ale je treba to správne zdôvodniť - "Prijali sme euro" alebo "Neprijali sme euro". V súčasnosti to môžeme spokojne zvaliť na "Prijali sme euro" a náš chrbát, ktorý je ochotný prijať akúkoľvek bitku, nastavíme opäť.
bepo
29.05.08,06:23
Ale môže ísť len po 30,1260:

19. mar. 2007
Nová centrálna parita koruny voči euru bola stanovená na úrovni
1 euro = 35,4424 Sk.
V rámci ERM II sú určené centrálna parita meny krajiny voči euru na šesť platných číslic a fluktuačné pásmo, ktoré je štandardne +/-15%.
Už je to tu,od dnes je nová parita 30,126
VladoaKatka
29.05.08,08:06
Rozalka
29.05.08,11:02
Už je to tu,od dnes je nová parita 30,126
To je skvelé, ak si prečítate spätne príspevky, J.Mihál toto už akoby cítil. Nie je náhodou prognostik ekonomického ústavu????:D
Jozef Mihál
03.06.08,18:24
Nie som prognostik SAV, zato ako utajený analytik istej londýnskej banky som zarobil na špekulácií s korunami zopár miliónov. Ale pssst.

OK, bez srandy. Pokiaľ ide o môj obor podnikania, na Euro sa teším. Veď ak mám "dorovnať" moje ceny na ceny európskej konkurencie, viď napr. http://www.salzburg24.at/seminare/education.php?MAIN_MODULE=sucher&LEVEL=1&channel=offen&su_mod=1&table_key=61 priestoru je dosť.
VladoaKatka
04.06.08,07:42
Je to nepochopiteľné, keď v celej Európe sa zvýšuje ceny, aby sa u nás za zvýšenie cien vyhrážalo obchodníkom s väzením. Odkedy sa už zvýšujú ceny PHM, energií, povinných výdavkov na zamestnancov a dalo by ešte spomenúť viac faktorov, ktoré majú priamý súvis s tvorbou cien.
Je to nepochopiteľné, že sa ide prijímať zákon o trestnoprávnej zodpovednosti obchodníkov pri tvorbe cien,predsa hovoríme o v trhovom mechanizme, o voľnej tvorbe cien, ceny sú upravované konkurenciou a zákazník si môže nakúpiť tam kde chce a kde mu to vyhovuje.
Zastrašujú sa obchodníci a dôchodcovi -"cenová polícia" sa už tešia ako 1.8. vybehnú do obchodov a budú kontrolovať ceny.

http://www.sme.sk/c/3909354/Kto-zdrazi-moze-ist-sediet.html
misomiso
12.06.08,10:42
Nedá mi aby som nereagovala.Neviem či žijú v pohode, ale určite na vyššej životnej úrovni ako my.A že je to inak, o tom ma nikto nepresvedčí. Manžel pracuje v ČR ako brusič na guľato už 8 rok a toľko čo zarobí tam, o tom by tu ako robotník mohol akurát tak snívať (nehovorím o tom, keď zmení CZK na SKK). Ak idem k nemu na pár dní (je v Brne) tak z tých cien v obchodoch sa týždeň nemôžem spamätať.


Ja ti nevím Karle,chodím po svete s otvorenými očami :) Teraz zas neviem čo znamená "všetky čísla" a "od desíti k pěti"

http://ekonomika.sme.sk/c/3921861/Slavne-chvile-ceskej-ekonomiky-sa-koncia.html
Bastian
13.06.08,10:06
http://ekonomika.sme.sk/c/3921861/Slavne-chvile-ceskej-ekonomiky-sa-koncia.html
Neboj miso aj nas to caka... ked zacnu klicit semiacka ktore sa teraz sadia...:)
Cesi budu na tom vzdy o nieco lepsie ako my.
misomiso
26.06.08,19:58
Nedá mi aby som nereagovala.Neviem či žijú v pohode, ale určite na vyššej životnej úrovni ako my.A že je to inak, o tom ma nikto nepresvedčí. Manžel pracuje v ČR ako brusič na guľato už 8 rok a toľko čo zarobí tam, o tom by tu ako robotník mohol akurát tak snívať (nehovorím o tom, keď zmení CZK na SKK). Ak idem k nemu na pár dní (je v Brne) tak z tých cien v obchodoch sa týždeň nemôžem spamätať.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekonomika-v-eu/clanek.phtml?id=1160560
abel
01.03.09,13:39
Robím vyúčtovanie el. energie pre jedných nájomníkov. Zatiaľ čo k 31. 12. 2008 bola cena za 1 kWh produktu StandardPower 3,10395 Sk bez DPH ( je to tak uvedené na faktúre aj k 31.12.2008 ) od 1. 1. 2009 je to cena 0,122713 € bez DPH ( 3,69685 Sk ), pričom je dolu uvedené, že prepočet bol podľa konverzného kurzu 1 € = 30,1260 Sk. Je to nárast o 19 %. Nikde som sa nedočítala, že sa energie zdražovali, hľadám už asi 2 hodiny.
abel
03.03.09,07:03
Nepočul nikto o zvýšení sadzby za el. energiu?