bengy
13.04.08,20:55
Ahojte, potrebujem PLS poradiť: Podľa projektu mám mať krov z preihradových väzníkov. Dodávateľ mi poslal návrh zmluvy, kde jeden článok doslovne hovorí: "Zhotoviteľ nezodpovedá za škody spôsobené neobvyklými klimatickými podmienkami, najmä silným vetrom - víchricou podľa Baufortovej stupnice t.j. vetrom nad 72 km/h a extrémnymi mrazmi, t.j. vyššou mocou." Mne sa tých 72 km/h za hodinu vidí dosť málo ? Dodávateľ tvrdí, že je to podľa normy. Je takáto formulácia bežná, alebo sa mám snažiť o zmenu? Díky Vám za odpoveď.
jaruj
14.04.08,10:56
Neviem kto ma aku zodpovednost ale...
Normove zatazenie vetrom v Bratislave na ktore sa MUSI pocitat staticky vypocet je podla mapy veternych zatazeni 26m/s co zodpoveda vetru 93km/hod.
morma : STN P ENV 1991-2-4 - je to prednorma (narodny aplikacny dokument) k norme EN 1991-1-4 (Eurocod)
sky59
14.09.08,08:50
a netreba povysit to normovane nejakym koeficientom? vsak nejaka bezpecnost by hadam mala byt?
chandler
14.09.08,09:14
to tam asi dali potom ako im odfuklo strechu na tej bytovke :) istota je istota.
sky59
14.09.08,13:56
nerozumiem, co tam dali potom?
chandler
14.09.08,15:44
do tej zmluvy, clanok ze nenesu zodpovednost za zrutenie strechy ak by ciste nahodou fukalo.
a ospravedlnujem sa za smailika... cital som inde ze to bola tvoja strecha, nechcel som si z toho robit srandu.
sky59
14.09.08,16:18
v pohode, mne to zmluvy nepisali a nikdy by som to ani nepodpisal

ale to co sa pise v prispevku hore, ze sa navrhuje na normovane zatazenie mi nejde do hlavy, naco je potom vypoctove zatazenie?

a to akoze pri 94km/hod moze kompletne uletiet strecha? absurdne
chandler
15.09.08,10:59
vypoctove zatazenie je normove, prenasobene koeficientom tak okolo 1.3
.
slovenske normy su dost nizko nastavene ... na zemetrasenie, vietor aj sneh... urcite sa budu menit, hlavne ak zacnu tie slubovane tornada.
a pritom ludia tvrdia ze statici vsetko predimenzuju.
ale ten material ma nejaku rezervu, takze to znesie viac ako je v norme. na tej tvojej streche to bolo asi slabo ukotvene,nie? mas uz nejake posudky? alebo ako to pokracuje?
sky59
15.09.08,12:58
skutocne mas pravdu, vypoctove zatazenie je normove ale iba krat 1.2 nechapem a pritom 80rocne maximus sa dostane po nasobeni s 1.3

ak som zaratal aj vysku nad terenom tak norma vyzaduje IBA 109km/hod
ak som sa nezmylil

skutocne ukotvene to bolo nijako, "ukotvene" hranoly sa postiepali zanechajuc asi 5cm hrube stepy na venci a zvysok uletel prec!!!!!!!

kotvene to bolo Lkami 60na60 mm a 5timi zatlcenymi klincami na konci hranola
a teda tento uz bol oslabeny od novoti, nehovoriac o tom, ze Lka boli iba z jednej strany!!!!!!

hladam informacie o kotveni vaznikov ale akoby to nikoho nezaujimalo a ani ziadna firma co to robi o tom nehovori ????????????????????
chandler
15.09.08,14:41
no to je problem priehradovych vaznikov ... su dlhe a na kotvenie ostava len ten kusok nad vencom... a ked sa to odflakne (co sa skoro vzdy) tak to moze takto zle dopadnut.

"a teda tento uz bol oslabeny od novoti" co malo byt to od novoti?

.potrebujes si dat spravit sudnoznalecky posudok. ziadne specialne info o tom nenajdes.
sky59
15.09.08,14:54
znalec uz na tom pracuje, ale ak by ma napadlo aj nieco viac nebolo by to od veci

to od novoti ma na mysli, ze ak niekto nadr....e 5 klincov 4 cm od konca hranolu nic ine ako stiepanie to nemoze urobit

ale opakujem, je mnoho firiem co robia vazniky ale nikto z nich neponuka ukotvenie, kto to ma teda na starosti?

kto je zopdovedny za ukotvenie takeho stropu co nic nevazi? su to len dosky hrubky 15mm .... a nejaky sprosty sadrokarton so sklenou vatou...
chandler
15.09.08,15:23
no asi je to taky odrb.. ak by som daval priehradove nosniky na stavbu tak by som chcel od vyrobcu aj montaz... ak to dali spravit nejakym ciganom tak to tak aj dopadlo. (nic proti ciganom - myslel som nejakych pomocnych robosov) stavebna firma aj investor setrila kde sa dalo..
podla mna ma byt na bytovke ZB doska a na tom zbuchany nejaky dreveny krov ulozeny na doske.
sky59
16.09.08,04:50
bytovka bola 4 podlazna, platil som za nu rovnako ako za byty dole, ale kvalita mojho bytu sa ukazala ako omnoho nizsia, nie je aj toto vazny dovod ?
chandler
16.09.08,06:02
bytovka bola 4 podlazna, platil som za nu rovnako ako za byty dole, ale kvalita mojho bytu sa ukazala ako omnoho nizsia, nie je aj toto vazny dovod ?
no ale oni to nijako nezatajovali ako je spravena strecha... a zase nic proti norme to nebolo...
pravdepodobne sa ukaze ze to bola chyba dodavatela, a ako to mas s poistenim? to by ti mali vyplatit, nie?
sky59
16.09.08,07:34
to je prave to!

ja som zistil az ked zacali ukladat hore drevo ze co tam bude! nikde v zmluvach o tom ani zmienky!

a to uz boli byty rozdelene uz sa to nedalo menit..... ale nebol by som tam isiel keby som to bol vedel od podpisu zmluvy

nie je to vlastne podkrovny byt??!! ale ja som platil za byt a nie za podkrovny!!!!!!
sky59
16.09.08,07:35
a norma je nezavezny dokument, aky zakon vlastne musi stavebnik odrzat?
norma je len odporucujuca..... je dobre ked sa ide podla nej

ale aky je zakon?
chandler
16.09.08,10:31
nechapem, norma aj zakon bola dodrzana. predpokladam ze si mal v zmluve napisane podla akeho projektu sa bude stavat. a ak tam bola drevena strecha tak je to vsetko ok. ak tam bolo nieco ine tak mozes nieco vysudit.
ale tu opravu strechy by si mal dostat kazdopadne.
sky59
16.09.08,10:41
zmluva bola zmluva o dielo ze mi postavia byt /nie podkrovny/ v bytovom dome na 3 poschodi, to je navrchu som vedel, ale ze tam nebude beton to nie a nebolo to ani napisane

aka je definicia podkrovneho bytu?
jaruj
16.09.08,11:34
Vidim ze sa pise na dvoch miestach.
NORMA je zakon. Ak ho projektant nedodrzi je to trestne.
Ukotvenie takychto nosnikov sa uz dopredu prichysta do venca a to sa da viacerymi sposobmy. Ak sa klincuje musi sa nakreslit presne rozmiestnenie klincov a dodrzat ich odostupy aby sa zabranilo ustiepeniu dreva. Toto je predpisane v norme. Ak robi vyrobca bez projektovej dokumentacie a tak je zodpovedny bez ohladu na to co ma v zmluve
Peter Briatka
16.09.08,12:00
Obavam sa ze odbornici, co ti tu radili ohladom statiky nepochopili formulaciu. Predpokladam, ze sa jedna o zodpovednost za skodu, ktora by mohla vzniknut, ak by pocas montáže krovu došlo k vetru o rýchlosti vaššej ako uvedená hodnota, kedy nie je možné povoliť prácu vo výškach a teda montážnici by museli byť okamžite stiahnutí aj keby neboli dokončené všetky stabilizačné práce na krove (tzv. zavetrenie).
Myslím, že je to bežná formulácia ak dátum montáže určje stavebník.
sky59
16.09.08,16:42
nie, mne normalne uletela strecha (nezabila ma) a ostal som pod holym nebom,

JE TO NORMALNE????!!!!
chandler
16.09.08,20:27
zmluva bola zmluva o dielo ze mi postavia byt /nie podkrovny/ v bytovom dome na 3 poschodi, to je navrchu som vedel, ale ze tam nebude beton to nie a nebolo to ani napisane

aka je definicia podkrovneho bytu?

viem o co ti ide ale tym smerom cesta nevedie... je to uplne regulerny byt s normalnou strechou... ziadny podkrovny byt
nikde nie je napisane ze byt musi mat ZB strop.
ak by si mal byt poisteny tak nemas problem, poistovna za teba vsetko vybavi... takto sa s nimi budes musiet natahovat ty.
chandler
16.09.08,20:28
nie, mne normalne uletela strecha (nezabila ma) a ostal som pod holym nebom,

JE TO NORMALNE????!!!!

v podstate je to normalne, nestava sa to u nas casto ale obcas ano... v amerike by ti odletel aj cely dom.