Jozef Mihál
13.04.08,21:28
Ani sme sa nenazdali ako prešiel ďalší rok a je tu RZZP (ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie) za rok 2007. Tu sú odpovede na 20 najčastejších otázok.

Začneme otázkou č.0:

Kedy budú tlačivá? - v týždni po 21.4.2008 by v Zbierke mala vyjsť novela vyhlášky MZSR k ročnému zúčtovaniu, ktorej súčasťou budú i tlačivá na RZZP za rok 2007.

1. Príjem na dohodu sa v ročnom zúčtovaní neuvádza, ak bol vyplatený za mesiac, v ktorom bol príjemca odmeny čo len deň zamestnancom alebo bol čo len deň evidovaný v ZP ako SZČO.

2. Študent, ktorý bol celý rok 2007 študentom, nemal žiadne zamestnanie, nebol SZČO a za rok 2007 mal príjem na dohody, nemusí podávať ročné zúčtovanie za rok 2007 bez ohľadu na to, aký vysoký bol jeho príjem na dohody.

3. To isté platí pre dôchodcu.

4. Človeku, ktorý pracoval na dohodu, sa nevydáva "Doklad o výške príjmu a o preddavkoch". Ak potrebuje potvrdenie o tom, čo zarobil na dohodu, tak mu poslúži výplatná páska alebo potvrdenie o zdaniteľnom príjme, alebo hocijaké iné potvrdenie o príjme na dohodu, kde bude podpis a pečiatka zamestnávateľa.

5. Konateľ, ktorý za svoju činnosť konateľa nemal žiadnu odmenu, akokeby "nebol" - z dôvodu, že bol konateľ bez príjmu určite nemusí podať zúčtovanie.

6. Ak niekto bol v roku 2007 zamestnancom a mal príjmy ako sprostredkovateľ - napríklad zdravotného poistenia, ktoré zdanil podľa § 6 zákona o dani z príjmov (a nebol prihlásený v ZP ako SZČO), musí podať zúčtovanie - sám, tlačivo S, SA, SD. To isté platí pre zamestnanca, ktorý mal v roku 2007 príjem z autorských honorárov, ktoré zdanil podľa § 6 zákona o dani z príjmov (a honoráre neboli zdanené zrážkovou daňou).

7. Základný rozdiel medzi tlačivami S a X je ten, že tlačivo X si treba zvoliť vtedy, ak súčet vymeriavacích základov zo všetkých činností za rok 2007 je nižší ako 91200 Sk.

8. Minimálny základ zamestnanca sa prepočítava podľa počtu pracovných dní.

9. Minimálny základ SZČO alebo samoplatiteľa sa prepočítava podľa počtu kalendárnych dní.

10. Do riadku 26 v tlačive B (a rovnako do riadku B06 v listoch SB, XB) sa uvádzajú len zaplatené preddavky SZČO za mesiace roka 2007. Nie je pritom podstatné, či boli zaplatené načas alebo s nejakým omeškaním. Neuvádzajú sa tu preddavky zaplatené v roku 2007 za predošlé roky, preddavky zaplatené v roku 2007 vopred za rok 2008, neuvádza sa tu nedoplatok a ani preplatok z ročného zúčtovania za predošlé roky.

11. Maximálny možný vymeriavací základ v ročnom zúčtovaní je suma 621864 Sk. Táto suma bez akejkoľvek výnimky platí pre všetkých, aj pre cudzincov, ktorí boli na Slovensku poistení len časť roka.

12. Prázdne tlačivá na ročné zúčtovanie si bude možné stiahnuť tu.

13. Ak bol niekto v roku 2007 SZČO (živnostník, sam.hosp.roľník, advokát, súkromný lekár, sprostredkovateľ, znalec atď.) čo len jediný deň, musí podať ročné zúčtovanie a to bez ohľadu na to, či dosiahol nejaké príjmy, bez ohľadu na to, či mal kladný základ dane alebo stratu.

14. Za poistenca, ktorý zomrel, sa ročné zúčtovanie nepodáva.

15. Človek, ktorý mal celý rok 2007 pozastavenú živnosť, celý rok bol zamestnaný a jeho príjem v zamestnaní v žiadnom mesiaci neprekročil sumu 51822 Sk (nemal tzv.kolísavé príjmy) nemusí podať ročné zúčtovanie.

16. Ročné zúčtovanie sa podáva v tej zdravotnej poisťovni, kde bol poistenec poistený v roku 2007. SZČO, ktorý zmenil zdravotnú poisťovňu, súčasne podá odpis z ročného zúčtovania v novej zdravotnej poisťovni.

17. List SD sa vypĺňa vtedy, ak poistenec v roku 2007 bol zamestnancom, nebol ani jeden deň SZČO a dosiahol v roku 2007 aj nejaký príjem zdanený podľa § 6 zákona o dani z príjmov - okrem príjmov z prenájmu a príjmov z činnosti osobnej asistencie.

Typický prípad sú zamestnanci, ktorí popri zamestnaní mali príjem z autorských honorárov alebo príjem člena podielnickeho spoločenstva bez právnej subjektivity alebo príjem sprostredkovateľa zdravotného poistenia.

18. Na príjem dosiahnutý v zahraničí (napr. v Írsku) , z ktorého bolo odvádzané poistné v zahraničí (napr. v Írsku) sa v ročnom zúčtovaní neprihliada.

19. V ročnom zúčtovaní sa v žiadnom prípade neprihliada na príjmy:
- zdanené podľa § 7 zákona o dani z príjmov,
- zdanené podľa § 8 zákona o dani z príjmov,
- príjmy z prenájmu zdanené podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov,
- príjmy z činnosti osobnej asistencie,
- príjmy z honorárov, zdanené zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, ktroé príjemca nedodanil v daňovom priznaní,
- príjmy na dohody, ktoré dosiahli študenti, dôchodcovia, matky starajúce sa o dieťa vo veku do 6 rokov.

Ak niekto takéto príjmy mal, nemusí robiť ročné zúčtovanie z dôvodu ich existencie. Ak niekto takéto príjmy mal a ročné zúčtovanie musí robiť z nejakého iného dôvodu, takéto príjmy v ročnom zúčtovaní neuvádza.

20. A na záver - človek, ktorý celý rok 2007 bol zdravotne poistený v zahraničí a na Slovensku nebol zdravotne poistený ani jeden deň, nemusí podať ročné zúčtovanie.

Želám šťastnú ruku pri výbere a vypĺňaní tlačív, čo najvyššie preplatky a dovidenia pri RZZP (http:///) za r. 2008.


Na záver linky na sponzorov tejto témy:

Ročné zúčtovanie zvládnete bez problémov, ak ste predplatiteľom
encyklopédie mzdárov DRAK. Tu je zoznam tém k ročnému zúčtovaniu (sú aktualizované pre RZZP za rok 2007, zatiaľ s výnimkou príkladov vyplnených tlačív):

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/rzzp/

Najlepší seminár k ročnému zúčtovaniu:

http://www.porada.sk/t75575-rocne-zuctovanie-poistneho-na-zdravotne-poistenie-seminar-jozefa-mihala.html

Najlepší softvér na ročné zúčtovanie:

http://www.somitrencin.sk/
Barbara
21.04.08,06:01
:---sa mi zdá, že nové tlačivá som už videla na www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk), sú oranžové:)

vlastne to je ešte ako návrh:---:rolleyes:
DanielaSL
21.04.08,06:42
Najlepší softvér na RZZP som si zakúpila vlani a chcela by som sa Janky opýtať, kedy bude k objednaniu upgrade na rok 2007.
Barbara
21.04.08,06:46
toť tlačivá:---

tlačivá som vymazala, aby tu nebol mrník;)
Barbara
21.04.08,08:26
nemala som v úmysle robiť tu mrník, len som chcela byť iniciatívná a myslím si že už sa meniť ajtak nebudú, keď už to má vyjsť aj v Zbierke .:)
Jozef Mihál
23.04.08,20:22
Komu nestačili informácie v prvom príspevku tejto témy, nech číta tu:

http://www.porada.sk/t80618-rzzp-jednoducha-prirucka.html
Jana Motyčková
24.04.08,11:27
Najlepší softvér na RZZP som si zakúpila vlani a chcela by som sa Janky opýtať, kedy bude k objednaniu upgrade na rok 2007.
Keď vyjdú oficiálne tlačivá a vyhláška.
Oficiálne tlačivá mi pred chvíľou prišli, vyhláška by mala byť k 1.5., tak asi 5.5. by mohol byť softvér aj upgrade z minuloročného. Idem usilovne pracovať.
VladoaKatka
01.05.08,08:51
Jozef Mihál
07.05.08,18:31
katbel
19.05.08,09:11
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať jednu naozaj teoretickú otázku - prepočítaval niekto z vás, akú sumu predstavuje úhrn minimálnych základov samoplatiteľa, aby nemusel podávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia? Mala by to byť suma do 59 233,- Sk. Keď to však prepočítavam manuálne, táto suma mi nijako nevychádza. Podľa § 13 ods. 9 zákona č. 580/2004 Z. z. by vymeriavací základ mal byť najmenej úhrn súčinu koeficientu a minimálnych základov za celé rozhodujúce obdobie (v tomto prípade by išlo o 12 mesiacov). Koeficient sa vypočíta ako podiel 4% z priemernej mesačnej mzdy a 14% z minimálnej mzdy a zaokrúhľuje sa na 4 desatinné miesta smerom nahor. Čiže: 4% z priemernej mesačnej mzdy (4% z 17 274 Sk je 690,96 Sk) / 14% z minimálnej mzdy (14% z 7 600 Sk je 1 064 Sk) = 0,6494 (koeficient po zaokrúhlení). 7 600 x 12 x 0,6494 = 59 225,28 Sk. Kde robím chybu? Suma 59 233 Sk je aj na oficiálnych stránkach MZ SR. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
katbel
19.05.08,09:21
Ospravedlňujem sa za predchádzajúci príspevok, medzitým som už na to aj prišla:). Ak by to náhodou niekoho zaujímalo, uvádzam, ako sa dopracovať k výpočtu: koeficient (0,6494) x 7600 = 4 936 (po zaokrúhlení) x 12 = 59 232 Sk.
Zuzana 14
20.05.08,10:21
Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadne ročného zúčtovania ZP. Mali sme zamestnanca, ktorý odišiel do dôchodku a ukončil pracovný pomer dňa 04.01.2007, t.j. od 04.01.2007 bol už len dôchodcom. My ako zamestnávateľ sme mu vo februári 2007 dodatočne vyplatili odchodné vo väčšej sume ako 60.000,- Sk. Zamestnanec je povinný sám si podať ročné zúčtovanie ZP typ S? Ako máme správne postupovať ako zamestnávateľ? Aký doklad máme vystaviť za zamestnávateľa, pretože v "Doklade o výške príjmu" je zahrnutý iba príjem, ktorý dosiahol ako zamestnanec v období od 01.01.2007 do 04.01.2007, teda vyplatné odchodné nikde nefiguruje.

Ďakujeme za odpoveď.
Andyke
20.05.08,13:47
Z odchodného netreba platiť poistné na zdrav. poistenie t..j
ani nevstupuje do RZZP.

Pokiaľ za vykonanú prácu v januári neprekročil 51.822 tak netreba robiť RZZP (a píšete, že už do konca roka nemal žiadny príjem)
Jana Motyčková
20.05.08,17:56
Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadne ročného zúčtovania ZP. Mali sme zamestnanca, ktorý odišiel do dôchodku a ukončil pracovný pomer dňa 04.01.2007, t.j. od 04.01.2007 bol už len dôchodcom. My ako zamestnávateľ sme mu vo februári 2007 dodatočne vyplatili odchodné vo väčšej sume ako 60.000,- Sk. Zamestnanec je povinný sám si podať ročné zúčtovanie ZP typ S? Ako máme správne postupovať ako zamestnávateľ? Aký doklad máme vystaviť za zamestnávateľa, pretože v "Doklade o výške príjmu" je zahrnutý iba príjem, ktorý dosiahol ako zamestnanec v období od 01.01.2007 do 04.01.2007, teda vyplatné odchodné nikde nefiguruje.

Ďakujeme za odpoveď.
Nesúhlasím s odpoveďou od Andyke.

Odchodné nie je vymeriavacím základom zamestnanca. Ale odchodné bolo vyplatené v mesiaci, kedy ten človek už zamestnancom nebol, a nebol ani SZČO ani nebol zamestnancom inde. T.j. bol vyplatený poistencovi štátu podľa §11 ods.8 písm.b) v období, kedy nebol zamestnancom ani SZČO. Na poistenca štátu podľa §11 ods.8 písm.b) v čase, kedy nie je zamestnancom ani SZČO sa vzťahuje podmienka uvedená v §11 ods.10 zákona : "Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písm. a) až m), o) až r), ak súčasne nie je zamestnancom ani samostatne zárobkovo činnou osobou a ak v tomto období jej príjem, ktorý podlieha dani z príjmov39s) okrem vyňatých príjmov, nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b)."
Vyňaté príjmy v tomto prípade sú uvedené v §13 ods. 10 a sú to napr. príjmy z prenájmu, príjmy z dohôd u poistenca štátu atď..

Príjem z odchodného je dosiahnutý v období, kedy nie je zamestnancom ani SZČO, je to zdaniteľný príjem zo závislej činnosti, nie je uvedený medzi vyňatými príjmami a teda je to príjem poistenca štátu,ktorý posudzujeme voči hranici, v tomto prípade 4936x12 + 4936/31x27 (alebo 28, podľa toho či 4.1. bol ešte zamestnancom,alebo nie). Túto hranicu určite presiahol a teda musí urobiť RZZP (sám). RZZP urobí podľa výšky príjmu buď na tlačive S+SA+SC, alebo X+XA+XC.

Zamestnávateľ tento príjem nemôže uviesť v doklade o výške príjmu (nie je to príjem započítavaný do VZ zo zamestnania). Ako doklad môže slúžiť výplatná páska, alebo len obyčajné potvrdenie od zamestnávateľa typu "potvrdzujem, že....".
Katy a R
20.05.08,18:06
Platí toto aj v prípade, ak zamestnanec ukončil PP napr. v apríli (30.) a bolo mu vyplatené odstupné v aprílovej výplate - v máji? po skončení PP- od mája sa prihlásil do evidencie nezamest.
Jana Motyčková
20.05.08,18:24
Nie. Ak to bolo vyplatené za mesiac, v ktorom bol ešte zamestnaný, tak nás to odstupné, odchodné nezaujíma.
Jozef Mihál
20.05.08,20:50
Ako zakladateľovi témy by mi dobre padlo, keby sa v nej nezadávali otázky. Na to je priestoru v iných témach dosť... Za pochopenie ďakujem.
Zuzana 14
21.05.08,04:42
Ďakujem a ospravedlňujem sa.
Jozef Mihál
22.05.08,19:57
Pretože do prvého príspevku témy už nie je možné pripisovať ďalšie body, v tomto príspevku dodávam:

Ak mal poistenec preplatok z RZZP za rok 2006, tak:

ak mu ho vyplatil zamestnávateľ, nezapočítava sa do úhrnu príjmov zamestnanca v RZZP za rok 2007, dôvod - § 13 ods. 4 písm. j) zákona 580/2004.
ak šlo o preplatok SZČO, ktorý bol SZČO-be vyplatený zdr. poisťovňou, tak ide o príjem z podnikania podľa § 6 ZDP, mal byť zahrnutý do príjmov v daňovom priznaní - z čoho vyplýva, že je zahrnutý v základe dane a de facto sa z neho platí poistné v RZZP za rok 2007.
lidus
25.05.08,19:44
Zdravím Vás,
prepáčte, možno moja otázka ja "trochu naivná", ale začínam...

Všade čítam, že zamestnanec, ktorý nedosiahol ani v jednom mesiaci príjem 51.822,- Sk, nemusí podať RZZP.

Ak teda zamestnanec má povedzme minimálny plat - nemusí podať RZZP za toho zamestnanca ani zamestnávateľ? Zaujíma ma povinnosť zamestnávateľa, aby som nič nezanedbala.

Ďakujem za odpoveď.
Lidus
Jozef Mihál
25.05.08,20:46
Viď príspevok č.17.... (pre istotu tému uzamykám, ak s tým má niekto problém, nech mi skúsi poslať SS).

Inak otázka je naozaj naivná, ale čo s vami, keď začínate, treba sa pre istotu spýtať, či naozaj 1 + 1 = 2.

A je to tak, 1 + 1 je naozaj 2.