Elena Navrátilová
14.04.08,06:30
Našla som súbor zákonov a vyhlášok uplatňovaných pri rozúčtovaní služieb spojených s bývaním. Verím, že si každý nájde to čo práve potrebuje. Ušetrí to určite hlavne čas a každý môže študovať a vedieť čo potrebuje. Mne sa to zdá veľmi užitočné a dôležité pre všetkých.
http://www.urso.gov.sk/pl_predpisy/plocha.html
muphee
27.02.09,11:43
Tento link už asi nefunguje. Je pravda, že to Elena pripojila skoro pred rokom, ale teraz som našla to: http://www.urso.gov.sk/sk/legislativa
workerka
05.05.10,06:56
VYHLÁŠKA č.630/2005 Z.z.
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Zmena: 358/2009 Z.z. s účinnosťou od 15.septembra 2009
syno
18.05.10,06:20
Nie je konanie správcu protizákonné až trestné ?(zo života)

Nie je protizákonné až trestné to, keď si správca byt. domu bez riadneho a predchádzajúceho (vopred)rozhodnutia (súhlasu) vlastníkov bytov na riadnej schôdzi vlastníkov(v r. 2008) za investorskú a inžiniersku činnosť (IČ)vrátane výkonu stavebného dozoru(VSD) len na základe vnútrofiremnej smernice pre stanovenie poplatkov za úkony správcu preučtuje zo spoločného účtu vlastníkov čiastku napr.10 000,-euro na svoj firemný účet. Poplatok za IČ a VSD sa hradí z Fondu prevádzky,údržby a opráv (FPÚaO), o ktorého tvorbe a čerpaní má právo rozhodovať len schôdza vlastníkov a to vopred, ale žiadna schôdza vlastníkov o tvorbe a čerpaní FPÚaO na výkon IČ a VSD nikdy(r. 2008 a 1.polrok 2009) v našom byt. dome vopred , t.j. pred realizáciou zateplovania nerokovala !!!
Správca poplatok za výkon IČ a staveb. dozoru vo výške 3% z RN stavebnej realizácie do svojej vnútornej smernice doplnil dodatočne.Až teraz( 2. polrok r. 2009 a 2010) dáva vopred na schôdzach vlastníkov odsúhlasovať tento poplatok.
Jedná sa o výkon IČ a staveb. dozoru na komplexné zateplenie byt. domu,pričom dodávateľská firma mala viackrát kontrolu z Techn. skúšob. ústavu stavebného,n.o. BA a tiež od dodávateĺa technológie zateplovania, čiže dvojnásobnú kontrolu na kvalitu prác a materiálov zateplovania.
Jeden zamestnanec správcu je dobrovoľným členom SKSI a ten mal vykonávať IČ a stavebný dozor na práce , materiál a technológiu zateplovania na viacerých byt. domoch zároveň ... a za to si správca inkasoval zo spoloč. účtu týchto vlastníkov niekoľkokrát po cca 3000 - 10 000,-euro ??? Z tejto čiastky za staveb. dozor a IČ správca odmenil/odmeňoval aj zástupcov vlastníkov (zároveň aj delegátov na ZD staveb. byt. družstva).
Je konanie správcu zákonné v zmysle zák. č. 182/93 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a aj v zmysle §237 Trestného zákona ? Prípadne nejde tu aj o skryté podplácanie(korupciu) zástupcov vlastníkov za ich ,,aktívne" účinkovanie v prospech správcu?
Prosím o názor a odpoveď odborníkov - poraďákov . Ďakujem.
Miwoslav
03.06.10,11:11
VYHLÁŠKA č.630/2005 Z.z.
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Zmena: 358/2009 Z.z. s účinnosťou od 15.septembra 2009

Neviete kompetentne poradiť ? Ročné rozučtovanie nákladov za rok 2009 ide ešte podľa vyhlášky 630/2005 Z.z. to my tvrdí právca alebo už podľa 358/2009 Z.z. ktorá je účinna od 15.septembra. Nová vyhláška je pre mňa výhodnejšia chcem podať na to rozučtovanie reklamáciu ale správca tvrdí, že podľa novej vyhlášky sa bude zozučtovavať až za rok 2010.
plada
03.06.10,11:22
Správca má pravdu, čo som rozprávala s firmou, ktorá nám robí rozúčtovanie nákladov za teplo, podľa novej vyhlášky sa bude účtovať v roku 2011 za rok 2010.
workerka
03.06.10,11:25
Za rok 2009 ešte Vyhl.630/2005 a až za rok 2010 Vyhl.630/2005 v znení 358/2009.

Citácia z 358/2009:

§ 10a
Prechodné ustanovenie účinné od 15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009 sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní
dodaného množstva tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na vykurovanie za rok 2010.
Miwoslav
03.06.10,11:35
Ďakujem Vám
helicka
07.01.11,09:53
ahoj,potrebovala by som poradiť ohladom vyúčtovania nákladov za bývanie v r.2010 a pri hladaní som trafila na teba,chcem sa opýtať či môže byť zohladnený fakt,že priatel bol polroka v zahraničí v zúčtovaní za r.2010.Záloha sa platila rovnaká.Ked sme sa to pýtali dom.dôverníčky pri vyplnovaní vyhlásenia kolkko býva osôb v byte a chceli sme to tam vyznačiť,bolo nám povedané,že to neplatí,lebo tam mal stále trvalý pobyt.Zdá sa mi to ale neseriozne,lebo záloha sa platila ale polroka vlastne nebýval v byte a žiadne služby,teplo, a pod.nečerpal.Ako to vlastne je? Máme nárok to vo vyúčtovaní mať zohladnené,že v byte bývala fakt.polroka len jedna osoba? dakujem za odpoved.Helka
Llívia
07.01.11,10:52
Teplo sa nerozpočítava podľa osôb.
Voda - predpokladám, že máte merače, takže sa rozpočíta podľa skutočnej spotreby (rozdiel medzi spotrebou na hlavnom merači a meračoch v jednotlivých bytoch asi máte určený, ako sa rozpočítava).
Služby - nie všetky sa rozpočítavajú na osoby, napr. upratovanie, poplatok za správu (keďže píšeš o domovej dôverníčke, predpokladám, že máte správcu).
sito
07.01.11,11:48
ahoj,potrebovala by som poradiť ohladom vyúčtovania nákladov za bývanie v r.2010 a pri hladaní som trafila na teba,chcem sa opýtať či môže byť zohladnený fakt,že priatel bol polroka v zahraničí v zúčtovaní za r.2010.Záloha sa platila rovnaká.Ked sme sa to pýtali dom.dôverníčky pri vyplnovaní vyhlásenia kolkko býva osôb v byte a chceli sme to tam vyznačiť,bolo nám povedané,že to neplatí,lebo tam mal stále trvalý pobyt.Zdá sa mi to ale neseriozne,lebo záloha sa platila ale polroka vlastne nebýval v byte a žiadne služby,teplo, a pod.nečerpal.Ako to vlastne je? Máme nárok to vo vyúčtovaní mať zohladnené,že v byte bývala fakt.polroka len jedna osoba? dakujem za odpoved.Helka

Pravdu máš Ty, už roky sa používajú k rozpočítaniu nákladov v dome osobomeisice, už len pri určitých službách. Tu dôverníčku je treba zbaviť dôvery a nakopať, tam kde jej začínajú nohy, alebo končia? Záleží na tom na ktorý koniec nôh sa díva človek pred začiatkom kopania.

Na konci roku sa zvždy zbierajú údaje, ktoré je treba nahlásiť a podpísať.

Áno! Vaš počet osobomesiacov za rok 2010 by mal byť šesť osobomesiacov. Treba to vysvetliť domovníčke, pripadne správcovi. Predsa máte správcu domu, alebo predsedu SVB.

Potom už len preštudovať Zákon 182/1993 a domáhať sa svojho právana súde.
helicka
07.01.11,21:03
dakujem za odpoved.,čo sa týka toho tepla to bude ok,ale čo tie položky čo sa účtujú za osoby?/popl.správcovi,odvoz smetí/ a neviem čo ešte...vzniká nám tam nárok neplatiť za tie mesiace čo bol v zahraničí?,resp.na vrátenie penazí,tá pani nám povedala že to by musel byť ten polrok odhlásený z trvaléo bydliska...to sa mi nezdá....Helka
Chobot
07.01.11,21:03
Pravdu máš Ty, už roky sa používajú k rozpočítaniu nákladov v dome osobomeisice, už len pri určitých službách. Tu dôverníčku je treba zbaviť dôvery a nakopať, tam kde jej začínajú nohy, alebo končia? Záleží na tom na ktorý koniec nôh sa díva človek pred začiatkom kopania.

Na konci roku sa zvždy zbierajú údaje, ktoré je treba nahlásiť a podpísať.

Áno! Vaš počet osobomesiacov za rok 2010 by mal byť šesť osobomesiacov. Treba to vysvetliť domovníčke, pripadne správcovi. Predsa máte správcu domu, alebo predsedu SVB.

Potom už len preštudovať Zákon 182/1993 a domáhať sa svojho právana súde.

V podstate s tebou súhlasím, akurát že tam má byť 18 osobomesiacov. Jedna osoba bývala celý rok, priateľ len pol roka, to je 18 OM.
helicka
07.01.11,21:06
dakujem za odpoved! len si ma utvrdil v tom čo som si myslela,len som sa nevedela oprieť o zákon/tam nie som doma/ ale kedže si mi ho aj napísal,myslím že sa hned zajtra u tej pani zastavím....Dobrú noc Helka
sito
08.01.11,06:19
V podstate s tebou súhlasím, akurát že tam má byť 18 osobomesiacov. Jedna osoba bývala celý rok, priateľ len pol roka, to je 18 OM.

Pravdu máš. Ja, že tam bývala len šesť mesiacov sama. :confused:
verkaz
08.01.11,09:38
Už nám to začne, tak je dobré si to pred začatím práce na vyúčtovaní za plnenia si to takto zopakovať:rolleyes::rolleyes::)
duves
08.01.11,16:31
Viete niekto, už su nove ceny na teplo?
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-49256670-teplo-zdrazie-aj-o-12-percent
(to už prehaňaju)
Llívia
08.01.11,16:32
dakujem za odpoved.,čo sa týka toho tepla to bude ok,ale čo tie položky čo sa účtujú za osoby?/popl.správcovi,odvoz smetí/ a neviem čo ešte...vzniká nám tam nárok neplatiť za tie mesiace čo bol v zahraničí?,resp.na vrátenie penazí,tá pani nám povedala že to by musel byť ten polrok odhlásený z trvaléo bydliska...to sa mi nezdá....Helka
Si si istá, že poplatok správcovi sa platí za osoby? U nás je SVB a odmena predsedovi je určená rovnako pre všetky byty, nie na osoby.
Odvoz smetí - tento poplatok platíte v rámci zálohových platieb správcovi? U nás platí každý obyvateľ priamo obecnému úradu.
Jumil
08.01.11,17:08
Prečo túto vážnu tému zahmlievate otázkami a odpoveďami ? P. Navrátilová ju založila preto, aby sme mali prehľad v nových prijatých zákonoch a vyhláškach.
duves
15.01.11,19:41
Z dnešného dňa si odkladam SME. Je tam članok, že predošlá zima nebola vôbec mimoriadne studena. Niekto sa nam snaží nahovoriť opak (lobby teplárov)
http://www.sme.sk/c/5721380/ked-v-zime-bolo-zima.html
duves
16.01.11,07:51
Mária27
01.08.11,12:50
V zbierke zákonov vyšiel ZÁKON 184/2011, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike od 1.7.2011.

Prikladám tiež nový zákon 181/2011 o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, kde môžu dostať dotáciu SVB a správcovia.
jjanullka
31.01.12,03:59
Ahoj,
potrebovala by som čo najskôr poradiť ako postupovať pri rozúčtovaní tepla, elektrickej energie a vody za služobné byty, ktoré sú napojené na hlavnú budovu školy a nemajú žiadne merače. Chcem, aby to bolo v súlade so zákonmi a nariadeniami. Aj postup pri výpočtoch, ktorý bude správny v súlade so zákonom.
Vďaka.
nunenko
26.09.12,15:32
277 V Y H L Á Š K A Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 5. septembra 2012, ktorou sa ustanovujú štandardy kvality dodávky tepla
Lucasik
27.11.12,10:40
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako môžem reagovať v prípade, že mi správca posiela výzvy k úhrade nedoplatku.... Ide o špatný prepočet správcom, na ktorý som dávno reagovala. Správca sa mi vtedy ospravedlnil a priznal, že mám preplatok, ktorý mi ale dodnes neuhradil. Preplatok je z roku 2011. Takže sa mi u neho preplatok kumuluje aj z tohto roku, nakoľko nájomné platím včas a vždy. Dnes mi opäť prišla výzva k úhrade s vyhrážkou o dobrovoľnej dražbe môjho bytu. Už ma nebaví odpovedať na takýto druh výziev, bolo ich neúrekom a hlavne boli neoprávnené. Zbytočný stres.... Môžem nejako "adekvátne" reagovať? "Vrátiť podanie?"
Ďakujem
sito
27.11.12,15:04
A priznal ti to písomne? Či len tak, cez hubu? Ak, tak po papuli mu treba.

A čo sa dražby týka, môžno ťa len straší, ale ak máš všetko v poriadku s úhradami a len on sa pomýlil, nemusíš mať strach.

182/1993, § 8b, odsek 2, písmeno i

2) Pri správe domu je správca povinný

i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
heja3
16.04.13,06:12
Správca vo vyúčtovaní 2012 za teplo počítal spotrebu plynu aj za 1-18.1.2013, keďže vyúčtovanie prišlo k tomuto dátumu. Argumentuje, že sa čaká s vyúčtovaním až na zúčtovaciu faktúru, a takto sa to robí. (Dokonca tvrdil, že keby mali faktúru napríklad v apríli 2013, tak by sa do zúčtovania počítali aj tieto mesiace 1-4/2013) Keď som mu argumentovala, že je to zúčtovanie za 2012 a existujú aj náklady budúcich období, tak ma odbil, že sa to takto robí. Neviete mi poradiť vyhlášku, kde je ošetrené vyúčtovanie v bytových domoch? Platí ešte 630/2005?