emily19
14.04.08,07:51
ahojte, prosím poradte mi - bývame v ešte stále obecnom byte. pre manželovu chorobu a nezamestnanosť sme mali dlhy na nájomnom,dostali sme výpoved z nájmu podla §711, d, mú na súde žalobu stiahol ,všetko sme vyplatili, mú nám však po takmer roku ešte dal platit úroky z omeškania- nechceli pristúpiť na splátkový kalendár,ale trvali na exekúcii z platu.teraz prestal na domácnosť prispievať aj syn takže máme dlh za 5mesiacov na nájomnom. zohnali sme peniaze na vyplatenie dlhu aj odkúpenie bytu do ov.na mú sa medzitým vymenili úradníci, právnik. nová právnička má len výpoved z nájmu a tvrdí,že máme dlh vo výške 180tis. sk - čo nie je možné a že nájomná zmluva je neplatná, takže ju ani neobnoví- odvoláva sa na všeobecné záväzné nariadenie mesta ba - tak teraz neviem, po vyplatení dlhov sme požiadali o odkúpenie do ov, odpísali v pohode,ale chceli zaplatiť zateplenie - ved to sa platilo z fondu opráv a aj mú by tam mal prispievať z nájomného-alebo nie? toľko penazí sme vtedy nemali,tak sme to odložili.ale v odpovedi nebolo nič o tom,že nájomná zmluva neplatí. darmo pozerám občiansky zákonník som z toho jelen:mad:, viete mi poradiť,ako to vyriešiť? vdaka vopred za akúkolvek radu. emily
Chobot
14.04.08,06:18
ahojte, prosím poradte mi - bývame v ešte stále obecnom byte. pre manželovu chorobu a nezamestnanosť sme mali dlhy na nájomnom,dostali sme výpoved z nájmu podla §711, d, mú na súde žalobu stiahol ,všetko sme vyplatili, mú nám však po takmer roku ešte dal platit úroky z omeškania- nechceli pristúpiť na splátkový kalendár,ale trvali na exekúcii z platu.teraz prestal na domácnosť prispievať aj syn takže máme dlh za 5mesiacov na nájomnom. zohnali sme peniaze na vyplatenie dlhu aj odkúpenie bytu do ov.na mú sa medzitým vymenili úradníci, právnik. nová právnička má len výpoved z nájmu a tvrdí,že máme dlh vo výške 180tis. sk - čo nie je možné a že nájomná zmluva je neplatná, takže ju ani neobnoví- odvoláva sa na všeobecné záväzné nariadenie mesta ba - tak teraz neviem, po vyplatení dlhov sme požiadali o odkúpenie do ov, odpísali v pohode,ale chceli zaplatiť zateplenie - ved to sa platilo z fondu opráv a aj mú by tam mal prispievať z nájomného-alebo nie? toľko penazí sme vtedy nemali,tak sme to odložili.ale v odpovedi nebolo nič o tom,že nájomná zmluva neplatí. darmo pozerám občiansky zákonník som z toho jelen:mad:, viete mi poradiť,ako to vyriešiť? vdaka vopred za akúkolvek radu. emily

Uvádzaš tu kopec rozporov: podľa teba nemáte dlh, podľa mesta máte dlh 180 tisíc. A to nie je nejaký zanedbateľný rozdiel. Treba si v prvom rade s mestom ujasniť, či teda je dlh alebo nie a v akej výške. To nemáš doklady o zaplatení dlhu?

Ďalej my tu nevidíme celú tvoju korešpondenciu s mestom, takže poznáme len tvoju verziu príbehu. Preto ani nevieme zaujať stanovisko, či máš pravdu ty alebo mesto.

Najlepšie je zájsť za právnikom so všetkými podkladmi (nájomná zmluva, výpoveď, oznámenie o dlhu, upomienky, všetky doklady o zaplatení nájomného a pod.), nech si preštuduje tvoj prípad (vyzerá byť pekne domotaný a skomplikovaný - nedá mi nepripomenúť, že z tvojej viny, lebo si neplatila nájomné).

Ešte poznámka - prečo chceš odkupovať byt do OV, keď už teraz nedokážeš platiť nájomné? Myslíš, že budeš mať nižšie náklady, keď bude byt v OV? Keby si mala ako majiteľka dlh vo výške 180 tisíc SKK a mali by ste SVB, tak ver tomu, že byt by si už nemala, už by ti ho dávno vydražili.
emily19
15.04.08,10:23
ahoj je to zamotané, včera som pozerala všetky papiere a dosť som zmätená. byt chcem odkúpiť - ale cez realitku a hned vymeniť za starší dom,je mi jedno,že prerobím. manžel bol nezamestnaný a chorý- preto nedoplatky, ale čo je zaujímavé - mali sme preplatok 3000sk a o dva mesiace nedoplatok 30tis- som zvedavá ako mi to vysvetlia. ved ked sme boli vyplácať nedoplatky,tak pani to hodila do pc, zaplatili sme jej sumu, dala evidenčný list. právnička je tam nová a nemá žiadne podklady k bytu - ani nevie,že dáke sú,dozvedela sa od nás. aj ja som zvedavá,ako mi zdôvodní tých údajných 180tis - ked sme všetko vyplatili vyrúbili nám úroky z omeškania - ako neoprávnené obohatenie sa a argumentujú výpovedou z nájmu,hoci predtým na súde vzali všetko späť. na všetko mám doklady, na platby, všetko,ale aj tak mi tam kopa vecí nesedí, aj ja mám doma kalkulačku:-))) čo ja viem, tak nám strhávajú tie úroky z omeškania a máme 4mes dlh - ale vieš, ked ti povie syn, že nemá a klame ta - nikdy som si nevedela predstaviť,čo je to závislák doma - a mám gamblera, teraz to prasklo, som v šoku, tak riešim bývanie, nech máme pokoj od vysokého nájomného. v dome je to lacnejšie. a ešte na vysvetlenie - vieš, nie som dáka cigánka,čo si narobi deti, ale mám ich 5- 4 bolo žalúdočný vred:-)) a ked už boli štyri, mohlo byť aj piate - inak sú mimoriadne talentované, dve už nebývajú doma, len ten gambler a dve školopovinné. a môj manžel nezarobí vela, ja som na prácu "stará" , ale mám zdravotné problémy, na výpomoc nárok nemáme -sme o 20sk nad životným minimom - vážne. normálne sa bojím zajtrajšieho stretnutia s právničkou mú. aj ked som dostala radu od právnika na mail - velmi bol milý, ak dokážem,že sme vtedy boli v hmotnej núdzi tak celá výpoved padá - mám pásky, koľko manžel zarobil, kedy bol nezamestnaný a kedy chorý - ja mám skôr pocit, že na byt má niekto zálusk. ako mám právničku podplatiť? :-))) vdaka za radu.