Zuzanečka
31.03.05,12:45
Prosim o radu. Prezerala som si to už starších príspevkoch ale pre ujasnenie . Zamestali sme do HPP dôchodcu na sezonne prace.
a teraz:
- platime všetko okrem - invalidného poistenia
- poistenia v nezamestnanosti

dochodca si ani nemoze na seba uplatnit nezdaniteľnu časť /alebo áno?/
Chápem to správne.
- Čo sa ešte týka dôchodcu? Ak som niečo vynechala.
Dík za odpovede.
.
Jana Motyčková
31.03.05,10:58
V podstate je to v poriadku. Nezdaniteľnú časť mesačne neuplatňovať, ak bol poberateľom SD už 1.1.2005. Ak začal SD poberať až 2.1.2005 a neskôr, nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať mesačne vo výške 7328,- Sk. Ak SD poberal už 1.1.2005 bude možno treba skúmať výšku nezdaniteľnej časti pri ročnom zúčtovaní za rok 2005. Ale to až budúci rok.
Naile
31.03.05,12:26
Myslim si, že za stárobny dôchodca, ktorý pracuje v HPP, neplatí len invalidné poistenie, taktiež zametnávateľ za neho. Poistenie v nezamestnanosti platí aj zam-c aj zam-ľ. Pozrí § 128 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
vladan
31.03.05,15:30
nemám pri sebe zákon, ale určite viem, že dôchodca poberajúci starobný dôchodok neplatí poistenie v nezamestnosti a taktiež toto poistenie neplatí zamestnávateľ. A prečo? ... no môže sa ísť prihlásiť dôchodca poberajúci starobný dôchodok na úrad práce? ... veď je už dôchodca :D
Zuzanečka
01.04.05,07:18
Dik za radu. ;)
Zuzanečka
01.04.05,07:21
Len mi ešte stale nie je dosť jasne to invalidne poistenie. Plati sa alebo neplati. Lebo niekto vravi tak a niekto tak. teraz neviem čo je správne. :confused:
vladan
01.04.05,07:25
Zuzanečka, ak si prečítaš zákon o sociálnom poistení § 128 ods. 4 zistíš, že tvoj dôchodca invalidné poistenie neplatí :D
Naile
01.04.05,07:34
Upresňujem:
Ide o zamestnanca v HPP:
1. Ak zam-c súčasne poberá stárobný dôchodok a pracuje v PP neplatí invalidné
poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
2. Ak zamestnanec splnil nárok na starobné poistenie, avšak ho nepoberá, a pracuje
PP, tak neplatí len invalidné poistenie.
3. Ak zamestnanec poberá predčastný starobný dôchodok a pracuje v PP, tak neplatí
len invalidné poistenie.
Evanka
01.04.05,07:40
Suhlasim s Vladan. Urcite za osobu poberajucu starobny dochodok odpadaju odvody na invalidne a poistenie v nezamestnanosti.