Bastian
14.04.08,09:11
Prosím vás o radu, aký postrek použiť pred zasiatím trávy? Najlepšie by bolo, ak by to účinkovalo aj cez listy ale hlavne cez korienky.
Môžem sadiť 14 dní po aplikácii postreku? Nemusím sa obávať, že by sa semienka trávy neujali kvôli tomu?
Aby som vybral najvohdejší termín na sadenie, tak mi napíšte aj aké počasie je na to najvhodnejšie. Napr. po zasiatí nevadí tomu dážď? To že s tým začínam trocha neskoro viem, ale myslím si, že ešte stíham... Inak kúpil som semená parkovej trávy.
Ďakujem za rady :)
Bastian
14.04.08,08:55
Poobede pôjdem niečo kúpiť, ale predtým by som sa rád dozvedel niečo od vás. S akým postrekom máte dobré skúsenosti?
misomiso
14.04.08,09:03
Naozaj je uz dost neskoro na to, ze este potrebujes zlikvidovat aj staru travu.

Pripravky, co posobia cez korene sa uz myslim vobec nepredavaju (byvaly Travex), ale tie by si aj tak nemohol pouzit, pretoze na osetrenej ploche dlhe roky nic nerastlo. Tieto dnesne pripravky posobia cez listy a potrebuju aspon 3 tyzdne, aky zlikvidovali staru vegetaciu. Ak to postriekas a hned skosis, alebo zaryjes, su to vyhodene peniaze. Taktiez je zbytocne to davat na pokosenu vegetaciu, musi byt vytvorena dostatocna listova plocha. Vola sa to Roundup, je to myslim Izraelsky vyrobok, ale su aj rovnake s inym nazvom na trhu.

Co sa tyka novej travy - tu mozes sadit kedykolvek, aj ked jar je najvhodnejsia. Tebe to ale vyjde asi az na leto. Ked budes sadit do suchej zeme v lete pocas horucav - nevadi - len to nesmies zacat polievat !!! Musi pockat v zemi, az to samo zmokne, teda ked pride studena vlna a zaprsi. Potom - ked to zacna vzchadzat a znova by sa oteplilo, tak to uz musis polievat. Pokial zacnes polievat semena v zemi pocas hurucav, tak to znicis, neda sa to tak polievat, aby to vzislo, ibaze by si mal autom. zavlahy pustene od 9:00 do 19:00.
Bastian
14.04.08,09:18
Naozaj je uz dost neskoro na to, ze este potrebujes zlikvidovat aj staru travu.

Pripravky, co posobia cez korene sa uz myslim vobec nepredavaju (byvaly Travex), ale tie by si aj tak nemohol pouzit, pretoze na osetrenej ploche dlhe roky nic nerastlo. Tieto dnesne pripravky posobia cez listy a potrebuju aspon 3 tyzdne, aky zlikvidovali staru vegetaciu. Ak to postriekas a hned skosis, alebo zaryjes, su to vyhodene peniaze. Taktiez je zbytocne to davat na pokosenu vegetaciu, musi byt vytvorena dostatocna listova plocha. Vola sa to Roundup, je to myslim Izraelsky vyrobok, ale su aj rovnake s inym nazvom na trhu.

Co sa tyka novej travy - tu mozes sadit kedykolvek, aj ked jar je najvhodnejsia. Tebe to ale vyjde asi az na leto. Ked budes sadit do suchej zeme v lete pocas horucav - nevadi - len to nesmies zacat polievat !!! Musi pockat v zemi, az to samo zmokne, teda ked pride studena vlna a zaprsi. Potom - ked to zacna vzchadzat a znova by sa oteplilo, tak to uz musis polievat. Pokial zacnes polievat semena v zemi pocas hurucav, tak to znicis, neda sa to tak polievat, aby to vzislo, ibaze by si mal autom. zavlahy pustene od 9:00 do 19:00.

Ďakujem misomiso:)

Ja som to na jeseň postriekal postrekom FONDO. Aj to pekne zničilo burinu. Urobil som ale chybu, že som to ešte na jeseň nepooral... tak som to riešil až teraz. Ide o to, že tam teraz vzišli burinky ktoré vyzerajú ako tráva, ktoré som už nepostriekal, ale iba zaoral do zeme. Tie čo ostali na zemi tie sme vyzbierali, ale pod zemou zostalo min. 50%. Preto by som to chcel postriekať aj postrekom čo ničí cez trávu aj cez korene. Určite ich je na trhu viac takých postrekov, lebo som už bol v jednom obchode kde mali toho veľa, ale tam mi nevedi dať presné informácie.

Chcem to stihnúť zasadiť do konca apríla (max. 1. májový týždeň).
misomiso
14.04.08,09:32
Urcite nie. Keby jestvovalo nieco cez korene, uz by si tam nic nove nezasadil. To bol pripad Travexu - ten sa ale pouzival napr. iba na tenisove kurty a nejake betonove plochy. Neviem, ci ho nestiahli z predaja aj kvoli tomu, ze sa z neho dali robit vybusniny. My sme to ako chlapci miesali s praskovym cukrom, a davali do trubiek a potom do ohna. Spravilo to slusny krater. Ale asi aj z ekologickych dovodov to stiahli. Musel to byr strasne silny jed, ktory sa doho nerozkladal. Dnes sa uz dost dba na podzemne vody, co je dobre.

Burina sa neda v podstate znicit na jeden raz, pretoze vzdy su v pode aj nejake semena. Na Roundape je napisane, ze neposobi na korene a semena.

Este raz - pripravok, ktory posobi na korene nekupis, a ak by si ho aj kupil, tak ak ho aplikujes, tak podom mozes rovno polozit tak akurat umely travnik z plastu, nic tam neporastie.
Bastian
14.04.08,09:44
Urcite nie. Keby jestvovalo nieco cez korene, uz by si tam nic nove nezasadil. To bol pripad Travexu - ten sa ale pouzival napr. iba na tenisove kurty a nejake betonove plochy. Neviem, ci ho nestiahli z predaja aj kvoli tomu, ze sa z neho dali robit vybusniny. My sme to ako chlapci miesali s praskovym cukrom, a davali do trubiek a potom do ohna. Spravilo to slusny krater. Ale asi aj z ekologickych dovodov to stiahli. Musel to byr strasne silny jed, ktory sa doho nerozkladal. Dnes sa uz dost dba na podzemne vody, co je dobre.

Burina sa neda v podstate znicit na jeden raz, pretoze vzdy su v pode aj nejake semena. Na Roundape je napisane, ze neposobi na korene a semena.

Este raz - pripravok, ktory posobi na korene nekupis, a ak by si ho aj kupil, tak ak ho aplikujes, tak podom mozes rovno polozit tak akurat umely travnik z plastu, nic tam neporastie.

Misomiso určite sú také postreky, ktoré účinkujú cez korene. Dokonca sú aj také, ktoré môžeš použiť tesne pred sadením zeleniny. Ten travex poznám aj ja... počul som o chalanoch čo to dali do trubky, zapchali to, dali tam prskavku a bachli to do latríny... nechcel by som vidieť čo tam potom bolo... alebo to chcalani nasypali velitelovi na travnik pred domom a pár rokov tam nič nerástlo. Ale to je trocha silné pre mňa, takže niečo slabšie...:D
misomiso
14.04.08,09:55
Misomiso určite sú také postreky, ktoré účinkujú cez korene. Dokonca sú aj také, ktoré môžeš použiť tesne pred sadením zeleniny. Ten travex poznám aj ja... počul som o chalanoch čo to dali do trubky, zapchali to, dali tam prskavku a bachli to do latríny... nechcel by som vidieť čo tam potom bolo... alebo to chcalani nasypali velitelovi na travnik pred domom a pár rokov tam nič nerástlo. Ale to je trocha silné pre mňa, takže niečo slabšie...:D

No tak to som zvedavy, co ti predaju a ako ti to bude fungovat. Daj vediet.
lorelei
14.04.08,18:07
Bastian, mozno si uz kupil nieco, nebola som tu skor.
My sme pouzili Kaput postrek. Da sa za kratko po nom sadit, ale ide o to,ze az ked tu burinu, travu a vsetko uplne znici aj v koreni a uschne. My sme vycistili komplet celu plochu, a budeme sadit novu travu. Je to aj na flasi napisane, ze sa da po tom sadit, nie je to taky ekrazit, ze ti tam uz nic nenarastie.... Mozno som pomohla. Inak davali sme to uz minuly rok, a mali sme pokoj, teraz budeme sadit az. Kvoli vyrovnavaniu terenu...a dalsich prac na dome:).
Evanka
14.04.08,18:30
Väčšina postrekov pôsobí cez zelené nadzemné časti, práve preto je možné už za krátku diobu vykonať sejbu. Postreky však nie sú lacné, preto nestriekať pred dažďom, lebo by bol postrek neúčinný.... Ja mám najlepšie skúsenosti s ROUNDUP, ale aj o niečo lacnejší FONDO a KAPUT urobí rovnakú službu.
Bastian
15.04.08,05:08
Ďakujem vám za rady. Keď to dám všetko do poriadku a keď už bude trávička pekná, tak sem hodím fotku, aby ste videli ako to dopadlo. :)
VladoaKatka
15.04.08,05:17
Ten ROUNDUP mám vyskúšaný, je super, ak chceme niečo zlikvodovať úplne, vzdy to používame. Len sa nezlakni, aj použiješ tento postrek, že nadruhý -tretí deň akoby rastliny ožili ale do týždňa začnú žltnúť a potom úplne sa zlikvidujú až do koreňov. Pomáha aj na drevinovité, ale odolná je voči nemu jedna burina u nás sa mu hovorí púpenec, taká ťahavá rastlina s lievikovitými kvetmi. Túto burinu sme ešte nedokázali zlikvidovať. Ja som tento rok s ním začala likvidovať brečtan na tých miestach kde ho už nechcem.
Fabiana
15.04.08,19:46
Prosím vás o radu, aký postrek použiť pred zasiatím trávy? Najlepšie by bolo, ak by to účinkovalo aj cez listy ale hlavne cez korienky.
Môžem sadiť 14 dní po aplikácii postreku? Nemusím sa obávať, že by sa semienka trávy neujali kvôli tomu?
Aby som vybral najvohdejší termín na sadenie, tak mi napíšte aj aké počasie je na to najvhodnejšie. Napr. po zasiatí nevadí tomu dážď? To že s tým začínam trocha neskoro viem, ale myslím si, že ešte stíham... Inak kúpil som semená parkovej trávy.
Ďakujem za rady :)

Záleží na tom, aké rastliny (buriny) na pozemku by si chcel zničiť pred výsadbou trávnika. Prípravok Roundup ničí „všetko“. Voláme ho totálny herbicíd a jeho použitie je vhodné pred rekultiváciou.
Herbicíd ROUNDUP Biaktiv

Roundup Biaktiv je neselektívny listový herbicíd so systémovým účinkom. Rastliny ho prijímajú výhradne zelenými časťami (nie je príjimaný koreňami ani semenami) a asimilačným prúdením je rozvedený do celej rastliny vrátane koreňového systému. Pôsobením prípravku v koreňovom systéme sa docieli zničenie podzemných i nadzemných častí zasiahnutej rastliny. Vzhľadom k tomu, že je Roundup Biaktiv na povrchu pôdy okamžite inaktivovaný a mikrobiálne odbúraný, nepreniká pôdou ku koreňom a nepôsobí na semená.
Likviduje jednoročné i vytrvalé buriny, pýr, pupenec, mlieč, a i., ale aj nežiadúce dreviny, alebo inú nežiadúcu vegetáciu. Preto je potrebné pre úspešné ničenie trvácich burín, aby v čase aplikácie bola listová plocha čo najväčšia a to v období plného rastu.
Príznaky pôsobenia (žltnutie a zasychanie) sú zjavné postupne v priebehu 10-14 dní, za chladného a suchého počasia aj dlhšie. Účinok zvyšuje intenzita slnečného žiarenia, znižuje dážď do 3 hodín od aplikácie. Teplota vzduchu by mala dosahovať 15 ° C.
Dávka: na jednoročné buriny 20-30 ml do 1l vody na 100 m plochy, postrekom na list. Na odolnejšie druhy dávku treba zdvojnásobiť. Na nežiadúcu vegetáciu na nepoľnohospodárskej pôde až 50-100ml a na ničenie drevín až 500m do zásekov.


A pár tipov na pestovanie trávnika:
http://www.hornbach.com/tips/sk/data/HORNBACH_Projekt_Rasen.pdf
http://www.hornbach.com/tips/sk/data/zakladanie_noveho_travnika.pdf
aisa
17.04.08,17:52
Doplním otázku zo začiatku, ako zistiť, či sa už môže vysievať. Urobiť žeruchový test. Vysiať žeruchu, ktorá hneď puká a vschádza. Ak tak neurobí viditeľne do troch dní, pôda je ešte kontaminovaná.
jan222
23.04.08,11:56
ja zase potrebujem radu ze aky pripravok proti burine pouzit na uz existujuci travnik (velmi velka plocha) a musi to byt nieco do 200 sk za liter
doteraz som pouzival bofix(je velmi dobry) ale ten ma stal majetok
pavol54
13.08.12,11:58
Ten ROUNDUP mám vyskúšaný, je super, ak chceme niečo zlikvodovať úplne, vzdy to používame. Len sa nezlakni, aj použiješ tento postrek, že nadruhý -tretí deň akoby rastliny ožili ale do týždňa začnú žltnúť a potom úplne sa zlikvidujú až do koreňov. Pomáha aj na drevinovité, ale odolná je voči nemu jedna burina u nás sa mu hovorí púpenec, taká ťahavá rastlina s lievikovitými kvetmi. Túto burinu sme ešte nedokázali zlikvidovať. Ja som tento rok s ním začala likvidovať brečtan na tých miestach kde ho už nechcem. tak daj silnejší roztok veď to tam píšu
pavol54
13.08.12,11:59
Ja používam pri postrekoch na zemiaky (proti burine) Sencor - http://www.dozahrady.eu/postrekyproti-skodcomfungi/85-sencor-70wp5x25gr.html . Na trávnik je veľmi fajn bofix (i keď cena je taká aká je) no a ďalšie postreky som našiel tu na eshope - http://www.dozahrady.eu/26-postrekyproti-skodcomfungi len aby ťe ten sencor nesklamal tak že burina ostane a zemiaky padnú
pavol54
13.08.12,12:01
pozerám že som reagoval na príspevok z roku 2008