minciarik
14.04.08,09:21
10 rokov sme rozvedení. Ja som sa z domu, ktorý sme si kúpili a pristavili ďalší počas manželstva, po rozvode vysťahoval. Vysporiadanie neprešlo. Nechal som dom / sú vlastne dva na jednom pozemku/ v užívaní manželke a dvom deťom. Tie sú už na poriadku s vlastnými rodinami. Problém nastal v ich spolunažívaní a syn sa chce vysťahovať a bývať s manželkou samostatne. Ja uvažujem nad tým, že by sa dom predal, ja by som z výťažku vyriešil synov bytový problém a bývalá manželka by vyriešila seba a druhé naše dospelé dieťa. Čo by ste mi poradili, ako mám postupovať S bývalou som o tom ešte nehovoril, ale predpokladám, že by aj s dcérou a zaťom, na rozdiel od syna najradšej zachovali status quo. Ja už nie som najmladší a obávam sa, že keby sa niečo so mnou stalo. situácia by bola dramaticky neriešiteľná.
Syn navrhuje, aby som svoju polovicu predal manželke a dcére so zaťom, aby som mu mohol kúpiť dom, či byt. Existovala by aj možnosť zobrať si na svoju polovicu úver, prípadne ju predať hoc komu a tak riešiť, aby nemuseli bývať spolu? Srdečná vďaka za rady
iriska
30.04.08,17:06
Ak na súde neprebehlo do 3 rokov od rozvodu vysporiadanie BSM nastáva situácia, že vlastníkmu nehnuteľností ste na polovice - manžel 1/2 a manželka 1/2. Môžete to v takomto stave predávať, ale obávam sa, že sú to klasické spoluvlastnícke podiely a t.j., že manželka má 1/2 z každého jedného centimetra domu... a to by mohlo asi skomplikovať predaj. A ešte nezabudnite, že má predkupné právo, čiže ju treba upovedomiť, že idete predávať a či nechce kúpiť.