ludo_centrum
14.04.08,09:44
Ako sa dá ochrániť obchodný nápad pred zneužitím?

Ako sa dá minimalizovať táto skutočnosť z pohľadu obyčajného človeka, ktorý má len ten svoj nápad a s dobrou vôľou sa ho snaží predať. Zvyčajne nepochodí, lebo si ho vypočujú a potom zhodnotia, že to nie je v ich koncepcii atď... no a potom sa len smutne človek prihliada ako sa jeho myšlienka zrodila a funguje dokonca aj tam, kde nebola v koncepcii ich firmy :-)

Ako postupovať?
Chobot
14.04.08,08:24
Ako sa dá ochrániť obchodný nápad pred zneužitím?

Ako sa dá minimalizovať táto skutočnosť z pohľadu obyčajného človeka, ktorý má len ten svoj nápad a s dobrou vôľou sa ho snaží predať. Zvyčajne nepochodí, lebo si ho vypočujú a potom zhodnotia, že to nie je v ich koncepcii atď... no a potom sa len smutne človek prihliada ako sa jeho myšlienka zrodila a funguje dokonca aj tam, kde nebola v koncepcii ich firmy :-)

Ako postupovať?

Skús si pozrieť túto tému:

http://www.porada.sk/t62012-obchodne-tajomstvo.html

Možno tam nájdeš odpoveď na tvoju otázku. Ak nie, skús pokračovať v téme a upresni otázku.
ludo_centrum
14.04.08,09:01
Skús si pozrieť túto tému:

http://www.porada.sk/t62012-obchodne-tajomstvo.html

Možno tam nájdeš odpoveď na tvoju otázku. Ak nie, skús pokračovať v téme a upresni otázku.


Dobré odpovede, ďakujem za link.
Ale predsa sa pokúsim priblížiť otázku a možno niekto mi dokáže povedať ako mám postupovať.

Jedná sa o nasledovné:
Mám nápad, inovatívny spôsob predaja, zväčšenie obratov a teda ziskov, vznik nových pracovných pozícii, možnosť participácie viacerých subjektov na projekte (distribúcia) atď...
Neviem či je to vhodné na patent, asi nie. Ale rozhodne som presvedčený, že prostredníctvom tohto projektu dokážem pokryť celý trh atď... Náklady sú pritom asi dosť minimálne nato, aby to zaujalo nejaký gigant. Ale zas sú privysoké na realizáciu pre jednotlivca (obyč. človeka).

Neviem ako sa ochrániť pred tým, aby keď to prednesiem pred dotyčnými záujemcami (ked ich začnem hľadať), aby mi prináležala odmena, resp. ak to aj zrealizujú, tak aby som si mohol nárokovať na moju odmenu.
Viem, že tieto ťahanice sú nekonečné, ale možno sa to bude dať nejako obísť. Viem len o dohode o utajení sprostredkovanej myšlienky, resp. o zmluve o budúcej zmluve, že ak spustia taký projekt, tak mi bude náležať stanovená čiastka atď... Mohlo by toto obstáť ako ochrana? Vôbec neviem na to odpovedať, iba toľko, že ak niekto chce oklamať, tak oklame.
misomiso
14.04.08,09:09
Na takuto dohodu tazko niekto pristupi. Ja by som bol (na mieste toho gigantu) tiez velmi opatrny. Problem je v tom, ze ty, aby si si ochranil myslienku im nepovies vopred a oni zas nepodstupia to riziko, aby s tebou nieco podpisali, ak nevedia, o co ide.

To riziko spociva v tom, ze ak by si im prezentoval nejake riesenie, ktore uz bud ciastocne vyuzivaju, alebo planuju vyuzivat (mozno ani nevies, kolko ludi uz premysla nad tym istym) potom by sa dostali do zbytocnych problemov nejakym podpisanim zmluvy s tebou.
ludo_centrum
14.04.08,09:14
Na takuto dohodu tazko niekto pristupi. Ja by som bol (na mieste toho gigantu) tiez velmi opatrny. Problem je v tom, ze ty, aby si si ochranil myslienku im nepovies vopred a oni zas nepodstupia to riziko, aby s tebou nieco podpisali, ak nevedia, o co ide.

To riziko spociva v tom, ze ak by si im prezentoval nejake riesenie, ktore uz bud ciastocne vyuzivaju, alebo planuju vyuzivat (mozno ani nevies, kolko ludi uz premysla nad tym istym) potom by sa dostali do zbytocnych problemov nejakym podpisanim zmluvy s tebou.

Jasne, ale to by bolo predmetom tej dohody ze sa tyka odmeny LEN ZA VECI (NAPADY, RIESENIA...), ktoré nemajú vo vlastnom portfóliu už rozpracované...
Možno stačí len mať dobré odporučenie od niekoho veľkého a hneď človeka inak vnímajú.
misomiso
14.04.08,09:25
Jasne, ale to by bolo predmetom tej dohody ze sa tyka odmeny LEN ZA VECI (NAPADY, RIESENIA...), ktoré nemajú vo vlastnom portfóliu už rozpracované...
Možno stačí len mať dobré odporučenie od niekoho veľkého a hneď človeka inak vnímajú.

Lenze na to by do zmluvy museli specifikovat, nad cim uz uvazuju, a to teda rozhodne nespravia. Mnohe firmy maju dopredu rozpracovany vyvoj napr. vyrobkov, ale aj predajnych metod mozno aj na 15 rokov dopredu a uvolnuju ich do praxr podla potreby a podla vyvoja situacie na trhu.

Pokial do zmluvy date lena take vagne, ze - pokial na tom uz nepracuju - tak samozrejme bude platit to, ze odpoved dostanes taku, ze uz na tom pracovali, teda odmenu nedostanes ziadnu. Je to dost neriesitelna situacia, sam si v prvom prispevku napisal, ze je to problem, aby ti to neukradli, a ja mozem iba potvrdit, ze ano, je to v podstate neriesitelne.
hanelie
14.04.08,09:38
možno niečo na spôsob autorských práv a tantiemov
ludo_centrum
14.04.08,09:45
možno niečo na spôsob autorských práv a tantiemov

To som si tiez akosi predstavoval takymto sposobom. Len neviem ako zacat. Hlavne nechcem robit nieco, co vo vysledku nedava zmysel, ako napriklad platit pravnikov zato, aby mi povedali ze to sa neda atd...

Ale autorske prava neviem najst ako sa vztahuju a naco, resp. co spada pod autorske prava. Skutocne ma nebavi hrabat sa v tych paragrafoch a zakonoch a prikazaniach atd... Radsej jednu normalnu ludsku odpoved v ludskej reci.
ludo_centrum
14.04.08,09:52
Lenze na to by do zmluvy museli specifikovat, nad cim uz uvazuju, a to teda rozhodne nespravia. Mnohe firmy maju dopredu rozpracovany vyvoj napr. vyrobkov, ale aj predajnych metod mozno aj na 15 rokov dopredu a uvolnuju ich do praxr podla potreby a podla vyvoja situacie na trhu.

Pokial do zmluvy date lena take vagne, ze - pokial na tom uz nepracuju - tak samozrejme bude platit to, ze odpoved dostanes taku, ze uz na tom pracovali, teda odmenu nedostanes ziadnu. Je to dost neriesitelna situacia, sam si v prvom prispevku napisal, ze je to problem, aby ti to neukradli, a ja mozem iba potvrdit, ze ano, je to v podstate neriesitelne.


Znovu s tebou súhlasím. Len som tým chcel povedať, že to, čo prednesiem ak sa nestotožňuje s niečím čo už vyvíjajú, alebo vyvinuli, tak sa zaradím ako autor projektu a teda s nárokom na honorár, alebo takto nejako.
Vôbec nechcem vedieť na čom pracujú. To ma nezaujíma. Len si chcem ochrániť, ak sa to dá, svoje nápady (projekty)...
Viem vymyslieť, ale nedokážem zrealizovať. Určite je nás viac takýchto, že vieme vymyslieť, ale nedokážeme zrealizovať...
misomiso
14.04.08,09:57
Hlavne nechcem robit nieco, co vo vysledku nedava zmysel, ako napriklad platit pravnikov zato, aby mi povedali ze to sa neda atd...

To ja uz mam za sebou...
misomiso
14.04.08,09:59
Znovu s tebou súhlasím. Len som tým chcel povedať, že to, čo prednesiem ak sa nestotožňuje s niečím čo už vyvíjajú, alebo vyvinuli, tak sa zaradím ako autor projektu a teda s nárokom na honorár, alebo takto nejako.
Vôbec nechcem vedieť na čom pracujú. To ma nezaujíma. Len si chcem ochrániť, ak sa to dá, svoje nápady (projekty)...
Viem vymyslieť, ale nedokážem zrealizovať. Určite je nás viac takýchto, že vieme vymyslieť, ale nedokážeme zrealizovať...

Nechapes, ze sa to neda? Je to zacarovany kruh. Ako ty potom zistis, ci uz na tom pracovali alebo nie, ked sa do zmluvy neda presne vsetko, co uz pouzivaju, alebo na com pracuju? A to teda do zmluvy specifikovat nebudu, to si mozes byt isty. Zaroven ale plati - ak to tam specifikovane nebude, nemas sancu.
Chobot
14.04.08,10:00
Znovu s tebou súhlasím. Len som tým chcel povedať, že to, čo prednesiem ak sa nestotožňuje s niečím čo už vyvíjajú, alebo vyvinuli, tak sa zaradím ako autor projektu a teda s nárokom na honorár, alebo takto nejako.
Vôbec nechcem vedieť na čom pracujú. To ma nezaujíma. Len si chcem ochrániť, ak sa to dá, svoje nápady (projekty)...
Viem vymyslieť, ale nedokážem zrealizovať. Určite je nás viac takýchto, že vieme vymyslieť, ale nedokážeme zrealizovať...

Len si daj pozor, aby si nedopadol ako hoya bella. Teiž mala na začiatku bombastický nápad, hodný (nutný) patentovania a teraz zháňa, kto by jej poskytol dodatočné financie, lebo asi to nefunguje, ako si myslela.

SKúsil si sa pozrieť na ten nápad aj ako nezaujatý pozorovateľ? Alebo skúsil si ten nápad prekonzultovať s nejakým dobrým (spoľahlivým) známym, priateľom, či aj oni budú mať rovnaký názor na vec? Ty to môžeš vidieť príliš optimisticky, ale treba zvážiť aj úskalia. Chceš investora ale práve investor bude niesť najväčšie riziko - finančné.
ludo_centrum
14.04.08,10:14
Len si daj pozor, aby si nedopadol ako hoya bella. Teiž mala na začiatku bombastický nápad, hodný (nutný) patentovania a teraz zháňa, kto by jej poskytol dodatočné financie, lebo asi to nefunguje, ako si myslela.

SKúsil si sa pozrieť na ten nápad aj ako nezaujatý pozorovateľ? Alebo skúsil si ten nápad prekonzultovať s nejakým dobrým (spoľahlivým) známym, priateľom, či aj oni budú mať rovnaký názor na vec? Ty to môžeš vidieť príliš optimisticky, ale treba zvážiť aj úskalia. Chceš investora ale práve investor bude niesť najväčšie riziko - finančné.

No veď to. Netvrdím žiadne bombastické veci ako to bolo u "hoja_bela". Ani to, ako to zapatentovat. Len tolko, ze ak niekto pozna mozno lepsiu, jednoduchsiu formu, tak mu budem velmi povdacny.
Toho investora však nechcem dávať do pozície nejakého veľkého ohrozenia investície. Vôbec nie. Nejedná sa ani tak o peniaze ako o organizačnú záležitosť. Sám nie som schopný to zrealizovať. atď...
misomiso
14.04.08,10:19
Problem je v tom, ze investori vedia, ze 99% genialnych napadov, ktore prichadzaju spontanne od ludi, a roznych vynalezcov su v praxi nerealizovatelne. Preto sa velke spolocnosti stavaju k takymto navrhom velmi rezervovane (a to som sa este velmi zdvorilo vyjadril) :)

Ak ty patris medzi to 1%, tak mas zaroven aj stastie aj smolu.

Stastie preto, ze si jeden z mala, ktoremu to naozaj mysli a smolu preto, ze o tom tazko niekoho presvedcis, a ak aj ano, tak ti napad ukradne, ako to aj sam spravne predpokadas v 1. prispevku.
charonme
15.04.08,08:31
Vychadzam z toho, ze samotny princip autorskych prav a patentov je ekonomicky nezmyselny a dlhodobo neudrzatelny. Snazis sa predat nieco, co nie je tovarom.

Nepredavaj "napad", predaj seba ako zamestnanca - napr. konzultanta. Ak ich presvedcis, ze mas schopnosti vyvijat take riesenia ako hovoris, mozu ta najat a ty tie riesenia mozes implementovat.

Druha alternativa je organizovat seminare, pisat o tom knihy atd a predavat tieto. Tvoja myslienka sice bude v public domain, ale mozno len ty ju dokazes zaujimavo podat. Okrem toho, ak ju zverejnis dost rychlo, bude vo vseobecnej mienke asociovana s tvojim menom. Ak to aj niekto pouzije bez tvojho dovolenia, kazdy potom bude vediet ze pouzivaju tvoj napad a budu aj vidiet, ci im ten napad pomohol. Ak ano, mozno ta nejaka firma bude chciet najat (ako v prvom rieseni) aby si to u nich implementoval este lepsie.
ludo_centrum
15.04.08,11:25
Ano "charonme", aj toto je možné riešenie, resp. riešenia.
Tiež mi len toto vychádza ako možné východisko na hrču aj iných nápadov, ktoré už sú vonku prostredníctvom iných ľudí atď...
Lenže mám dilemu dať sa zamestnať za pár halierov atď... Som príliš voľnomyšlienkársky nato, aby som počúval niekoho reči, ktoré ma vonkoncom nezaujímajú.
Baví ma vymyslieť, uľahčiť, ušetriť, zekonomizovať, dať riešenie na neriešiteľné veci atď... Preto je dosť ťažké sa stotožniť s myšlienkou sa niekde zamestnať :-). Ale nevylučujem to.

Keď už, tak sa viac prikláňam k tej druhej, čiže písať, publikovať a hlavne vymýšľať nové a nové ... :-))) Len neviem, ako začať s organizovaním takého seminára... Tento smer by ma zo všetkých nápadov asi najviac zaujímal. Určite je to veľa roboty, a potreba veľa dobrých kontaktov nato, aby som mohol taký seminár spáchať. Ale opakujem, táto cesta sa mi zdá najbližšia môjmu spôsobu uvažovania. A možno aj nájdem niekoho, kto by mi v tom pomohol ...
Ďakujem za podnet "charonme"
misomiso
15.04.08,13:22
"Zamestnanie sa" by naozaj tvoj problem nerieslo. Napr. vsetky velke firmy pristupuju ku kreativite a invencii svojich zamestnancov tak, ze COKOLVEK ich napadne, stava sa to automaticky majetkom firmy a dotycny so svojim napadpm nemoze dalej nakladat.

Preto vidim realne tu druhu moznost.
charonme
16.04.08,09:52
"zamestnat sa" som nemyslel nevyhnutne v trvalom pracovnom pomere so zmluvou, ale vseobecne, napr. keby firma outsourcovala cast managementu tvojej konzultanstkej firme alebo si najala tvoju firmu na nejaku analyzu/audit