mamicqa
14.04.08,10:56
Dobrý deň,
sme firma, ktorá nakupuje tovar zo zahraničia, konkr.z Poľska a predávame na Slovensku. Hneď od začiatku sme sa stali dobrovoľnými platcami DPH, lebo ináč by sa s nami poľské firmy ani nebavili. Náhodou sme však objavili jeden ochod, kde tiež nakupujú tovar od poľskej firmi,vlastne sú to poliaci, ale predavajú ako slovenská firma, lenže nie sú platcom DPH. A ceny majú podozrivo menšie, až okolo 20%.
Nejako si to nevieme logicky vysvetliť, ako sa to dá. My poctivo odvádzame štátu DPH, a niekto nemusí? Akým spôsobom si to vie niekto zariadiť? Veľmi by ma to zaujímalo. Podľa nás tí poliaci okradajú náš štát a likvidujú tak naších podnikateľov. Chcem poprosiť niekoho, kto sa v tom vyzná o vyjadrenie. Možno sa mýlime my. Ďakujem
Vladimír Ozimý
14.04.08,09:25
nedá sa to jednoznačne povedať o čo ide. Možno je tam dohoda a poľská firma predáva poliakom ktorý podnikajú tu v SR za ceny oveľa vyhodnejšie. Na druhej strane ak sa im rozbieha obchod a nakúpia tovar za viac ako 420 tis. vzniká im takisto povinnosť registrácie podľa par. 7, čo je z pohľadu podnikateľského subjektu nevýhodné. či tam je nekalá dohoda to mi posúdiť nevieme. Každopádne poľská firma je povinná vystavovať doklady s poľskou DPH. Ak tak nerobí tak pri daňovej kontrole im to musia dodaniť.
Čo sa týka Vás samozrejme pri kúpe tovaru z PL samozdaňujete (vstup aj výstup) a pri predaji zaťažujete DPH
mamicqa
14.04.08,09:39
My to robíme presne ako ste to napísali.
Ak majú dohodu a vedia si zaobstarať nízke ceny, to je v poriadku. Konkurencia je zdravá vec a správny podnikateľ sa jej nemusí báť.
Ale ako to, že tá firma nie je platcom DPH? predajňu majú otvorenú už asi rok. Čiže ak nemajú nakúpený tovar za viac ako 420-tisíc, tak je to v poriadku a nemusia byť platcom? Ak prekročia, automatický sa musia registrovať? S tým, s čím obchodujú sa mi zdá nepravdepodobné, že by nepresiahli túto sumu. Buď nič nezarobia, alebo nejako obchádzajú zákon. Dá sa to nejako overiť?
Vladimír Ozimý
14.04.08,13:25
overiť sa to dá v prípade obchodnej spoločnosti ak je zapísaná v OR z účtovej závierky ktorá sa zverejňuje v registri. Inak jedine kontrolou...