Barbora32
31.03.05,13:06
Dobrý deň. Chcela by som sa niekoho spýtať,či je na Slovensku povinné školenie obchodných zástupcov?

Už vopred vám ďakujem
porfin
31.03.05,11:09
No myslým si , že vyslovene povinné to nie je. Obchodných zástupcov by si mali ale preškoliť spoločnosti, ktoré obchodní zástupcovia zastupujú aby vedeli klientovy zodpovedať na jeho otázky o výrobku, službe, spoločnosti...
Janna
31.03.05,11:26
Keď zamestnanci využívajú v práci firmené auto (5 x za mesiac), musia mať spravené nejaké "referentské skúšky" na vodičský preukaz?
Či stačí keď bude mať len potvrdenie od lekára o spôsobilosti jazdiť a mať klasický vodičák?
Máte niekto s tým skúsenosti?
Zita5
31.03.05,11:28
Keď zamestnanci využívajú v práci firmené auto (5 x za mesiac), musia mať spravené nejaké "referentské skúšky" na vodičský preukaz?
Či stačí keď bude mať len potvrdenie od lekára o spôsobilosti jazdiť a mať klasický vodičák?
Máte niekto s tým skúsenosti?

Áno musia mať referentské skúšky , dokonca ja majiteľ firmy pokiaľ používa vozidlo a zároveň aj potvrdenie od doktora .
rosemary
31.03.05,11:29
My vo firme robíme každý rok preškoľovanie vodičov referentov, máme také malé preukaziky a vždy po urobení kontrolného testu tam dostaneme malú pečiatku. Podľa nás sa však riadiť nedá, lebo fúkame aj na studené.
Janna
31.03.05,11:33
A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila:)
A ako často to treba robiť?
Zita5
31.03.05,11:33
A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila:)
A ako často to treba robiť?

Inšpektorát bezpečnosti práce .
Janna
31.03.05,11:36
Ďakujem, a nievieš ako často to treba obnovovať?
Zita5
31.03.05,11:38
Každé 2 roky a taktiež aj každé dva roky lekárske prehliadky .
Zita5
31.03.05,11:44
Ešte pre doplnenie : Školenie vodičov referentských vozidiel pozri zákon NR SR č.330/1996 Z.z. o BOZP v § 8b ods.1 v znení novely zákona č.158/2001 Z.z. ďalej vyhláška SÚBP a SBÚ č.208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke,údržbe a opravách vozidiel.
Janna
31.03.05,11:46
Ďakujem veľmi pekne. No nie som z toho moc veselá.
Sany
31.03.05,12:01
A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila:)
A ako často to treba robiť?Neviem odkiaľ si, ale mám kontakt na Dopravné doškoľovacie stredisko - vydávajú tieto preukazy - tel. 0905 721 692 je to pre BA a okolie.
Janna
01.04.05,04:31
Zo Žiliny. Ale aj tak ďakujem za pomoc.
Sany
01.04.05,05:40
A však skús zavolať, možno to urobia aj v Žiline.
danod
04.04.05,10:59
A však skús zavolať, možno to urobia aj v Žiline.
Nakolko sa nesmie robit reklama tak uvediem len tel. cislo v Ziline 041/5684600. Oni u nás robia pravidelne tieto skolenia.
danod
04.04.05,11:01
omylom som odpovedal Sany
Nakolko sa nesmie robit reklama tak uvediem len tel. cislo v Ziline 041/5684600. Oni u nás robia pravidelne tieto skolenia.
Hanka U.
04.07.05,12:20
V každom meste je urcite autoskola, ktora ma opravnenie robit tie preskolenia a dava o tom potvrdenie zamestnavatelovi.
palba
15.03.06,16:56
vedel by mi niekto povedať aké oprávnenie je potrebné na vykonávanie týchto školení a kto ho vydáva? Ďakujem
palino22
22.05.06,06:57
Je to stará téma, ale našiel som nasledovnú odpoveď:
ŠKOLENIE VODIČOV MOTOROVÝCH VOZIDIEL:


VYHLÁŠKA č. 208/1991 Zb., Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu zo 7. februára 1991 o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel.

§1 Rozsah platnosti

(1) Vyhláška určuje povinnosti právnických a fyzických osôb, ktoré prevádzkujú, udržiavajú a opravujú vozidlá (ďalej len "prevádzkovateľ") a ich pracovníkov.
§2 Výklad pojmov
b) pracovníkom je podľa tejto vyhlášky vodič z povolania a pracovník, ktorý na pracovnej ceste vedie vlastné vozidlo alebo vozidlo prevádzkovateľa, a pracovník, ktorý práce v súvislosti s prevádzkou vozidiel riadi, alebo opravár, údržbár vozidiel, alebo pracovník vykonávajúci nakládku alebo vykládku vozidla,
d) vozidlom každé motorové vozidlo, príves, polopríves a náves alebo súprava vozidiel.

To znamená (z hore uvedeného vyplýva), že opakovaného - periodického školenia vodičov a preskúšania sa zúčastňujú vodiči motorových vozidiel, ktorí vykonávajú činnosť vedenia vozidla v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, alebo vedenie vozidla je predmetom podnikania ("vodiči z povolania"), skupina vodičov (majitelia menších súkromných firiem, živnostníci a pod.) ako aj vodiči motorových vozidiel skupiny D, vodiči kolesových traktorov, vodiči motorových vozidiel, ktorých celková hmotnosť prevyšuje 7 500 kg, vodiči nákladných automobilov s prípojným vozidlom, vodiči vozidiel so zvláštnymi výstražnými znameniami, vodiči motorových vozidiel skupiny B - tzv. "vodiči referenti"

Vyhláška SÚBP a SBÚ č. 208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel v nijakom ustanovení nerieši otázku školení a overovania znalostí bezpečnostných požiadaviek, ktoré stanovuje. Táto vyhláška má charakter všeobecne záväzného predpisu a pri riešení otázky školení a overovania znalostí treba vychádzať z jednotlivých ustanovení

Zákonníka práce (v znení z. 154/2001 a z. 158/2001) a zákon NR SR č. 158/2001 Z.z.:
§ 35 ods. 2 Zákonníka práce: (Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru) okrem iného ukladá, že pri nástupe do práce musí byť pracovník riadne oboznámený s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí pri svojej práci dodržiavať.
§ 8b zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. ďalej ukladá, že zamestnávatelia sú povinní pravidelne oboznamovať s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a s novými poznatkami bezpečnostnej techniky vedúcich pracovníkov i všetkých ostatných pracovníkov, pravidelne overovať ich znalosti týchto predpisov a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie
§ 14 zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. ukladá pracovníkom povinnosť zúčastniť sa na školeniach a výcviku vykonávaných zamestnávateľom v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a podrobiť sa skúškam. Okruh pracovníkov, na ktorých sa táto povinnosť vzťahuje, je uvedený v § 2 písm. b) vyhlášky č. 208/1991 Zb.
Školenia sa vykonávajú v rozsahu činností, ktoré pracovník vykonáva (t.j. prevádzkovateľ je povinný zabezpečiť poučenie pracovníka v rozsahu pracovnej činnosti, ktorou ho v súvislosti z prevádzkou, údržbou a opravami vozidiel poveruje). Pri stanovení termínu opakovaných školení treba prihliadnuť na konkrétne podmienky (bezpečnostná úroveň zamestnávateľa či prevádzkovateľa, schopnosti a kvalifikácia pracovníkov, nové predpisy a poznatky z tejto oblasti a pod.).
Zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. v povinnostiach zamestnávateľa v § 8a písm. h/3, § 8b písm. a/1, písm. b - stanovuje ďalšie úlohy zamestnávateľov dotýkajúcich sa i okruhu pôsobnosti tejto vyhlášky.

Zhrnutie:

Pre zamestnancov, ktorí sú vodičmi motorových vozidiel platí tak, ako pre ostatných zamestnancov, že majú byť sústavne oboznamovaní s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pravidelne overovať ich znalosti týchto predpisov a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie (Zákon BOZP č. 158/2001 Z.z. § 8b písm. b). Teda zamestnávateľ má zabezpečiť školenia z vyhlášky č. 208/1991 Zb. o BOZP pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel pre vodičov motorových vozidiel. Ak ide o výchovu zabezpečovanú dodávateľským spôsobom, musí mať takáto firma oprávnenie ÚBP SR a na ich lektorov sú stanovené požiadavky podľa podmienok oprávnenia. Termíny opakovaných periodických školení sú právne stanovené zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. § 8b písm. 1/b , za primeranú sa považuje dvojročná periodicita.
V rámci opakovaných školení z vyhlášky č. 208/1991 si má teda organizácia určiť, čo je dôležité pripomenúť zamestnancom pre bezpečný výkon ich práce a oboznámiť ich o zmenách v predpisoch.
endrju
23.05.06,17:49
Práve dnes bol v Zbierke zákonov uverejnený zákon 280/2006 (čiastka 98), ktorý bude asi zaujímavý pre tých, ktorým táto téma niečo hovorí :)
Hlinkovx
23.05.06,18:39
prikladám to sem
palino22
01.06.06,06:51
Ku tej 280/2006 - platí pre vodičov s VP skupiny C,D,E
o.peto
12.04.07,18:39
A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila:)
A ako často to treba robiť?
Zhrnutie:

Pre zamestnancov, ktorí sú vodičmi motorových vozidiel platí tak, ako pre ostatných zamestnancov, že majú byť sústavne oboznamovaní s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pravidelne overovať ich znalosti týchto predpisov a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie (Zákon BOZP č. 158/2001 Z.z. § 8b písm. b). Teda zamestnávateľ má zabezpečiť školenia z vyhlášky č. 208/1991 Zb. o BOZP pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel pre vodičov motorových vozidiel. Ak ide o výchovu zabezpečovanú dodávateľským spôsobom, musí mať takáto firma oprávnenie ÚBP SR a na ich lektorov sú stanovené požiadavky podľa podmienok oprávnenia. Termíny opakovaných periodických školení sú právne stanovené zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. § 8b písm. 1/b , za primeranú sa považuje dvojročná periodicita.
V rámci opakovaných školení z vyhlášky č. 208/1991 si má teda organizácia určiť, čo je dôležité pripomenúť zamestnancom pre bezpečný výkon ich práce a oboznámiť ich o zmenách v predpisoch
Kolenčík
15.04.07,09:06
Chcem reagovať na o.peta. Predchádzajúci problém na ktorý odpovedáš bol riešený ešte v roku 2006 a vtedy platila iná legislatíva. Netreba zavadzať ľudí nesprávnym informovaním. Hovoríš o Zákone č. 158/2001 Z, z. Tento zákon však už neplatí, bol zrušený Zákonom č. 124/2007 Z. z. a problematika v tejto oblastí je úplne iná. Treba sa teda riadiť novou legislatívou a reagovať na tieto témy odborne. V novom zákone už nie je povinné oprávnenie na výchovu a vzdelávanie v oblastí ochrany prace pre prevádzku, údržbu a opravy vozidiel (Zákon č. 330/1996 Z, z ako V-08). Vo V-8 v novom zákone je len 08.01 na obsluhu vybraných stavebných strojov a zariadení). Ak je treba vysvetlím túto problematiku podrobnejšie.
misomiso
15.04.07,09:56
Drobna otazka: A na co sluzi Vodicsky Preukaz, ked to nie je dotatocny doklad na preukazanie sposobilosti viest (firemne) motorove vozidlo???
dráčik
18.04.07,11:39
misomiso,
ja len takú lopatistickú odpoveď:
ak chce zamestnávateľ zvárať, musí zamestnať zvárača s oprávnením, najlepšie platným, nemôže to pre neho robiť ktokoľvek.
a riadenie vozidla tiež nemôže vykonávať ktokoľvek, musí na to mať "odbornú spôsobilosť", teda vodičský preukaz.
a keďže v oblasti BOZP platí taká legislatíva aká platí, zamestnávateľ musí zabezpečovať, resp. udržiavať odbornú spôsobilosť svojich zamestnancov, a teda im zabezpečovať tie správne školenia a ešte k tomu aj v správnych lehotách.
ale to len v krátkosti...
margaretka100
20.04.07,19:22
prosim Vas a keď v s.r.o. použiva zamestnanec, ktory je zaroveň aj konateľom, svoj sukromny automobil na pracovne cesty,tiež je povinny absolvovať preskušanie vodičov?
alebo sa to tyka len pri využívaní firemnych automobilov?
ďakujem
misomiso
20.04.07,19:34
misomiso,
ja len takú lopatistickú odpoveď:
ak chce zamestnávateľ zvárať, musí zamestnať zvárača s oprávnením, najlepšie platným, nemôže to pre neho robiť ktokoľvek.
a riadenie vozidla tiež nemôže vykonávať ktokoľvek, musí na to mať "odbornú spôsobilosť", teda vodičský preukaz.
a keďže v oblasti BOZP platí taká legislatíva aká platí, zamestnávateľ musí zabezpečovať, resp. udržiavať odbornú spôsobilosť svojich zamestnancov, a teda im zabezpečovať tie správne školenia a ešte k tomu aj v správnych lehotách.
ale to len v krátkosti...

A to je zaujimave... Tak lekari si musia urziavat odbornu sposobilost sami, (este si za svoje kupuju zahranicne casopisy), ucitelia a hudobnici v orchestroch takisto, iba ja nemozem soferovat svoje vlastne (firemne) auto bez nejakych skoleni. Asi keby bolo nebezpecne soferovat iba na zaklade vodicaku, tak by to nebolo povolene ani sukromnym osobam nie? Este by som chapal, ze napr. vodici autobusov spadaju pod prisnejsiu legislativu, ale vodic osobneho auta je vzdy ten isty. Ked idem sukromnym autom, j eto v pohode, a ked firemnym, tak na to nemem kvalifikaciu... Naozaj cudne.
Kolenčík
24.04.07,17:57
To je ta naša legislatíva. Ale aj ja si doma viem zakuriť do pece, ale bez potrebnej odbornej prípravy nemôžem robiť kuriča, môj sused mi všetko zvára, je vynikajúci zvárač a zváracia firma ho neprijme, lebo nemá kurz zvárača atď atď. Len neviem pochopiť prečo musia napr. technici PO, alebo bezpečnostní technici pravidelne raz za päť rokov absolvovať povinný kurz, veď taký technik za päť ropkov praxe je suverene schopnejší ako keď začinal a po 20 - 30 rokov je mnohokrát väčší odborník ako mnohí lektori ktorí ho školia. Ozaj prečo? K dnešnému dňu plati z oblastí BOZP v doprave cca 105 platných predpisov, zákonov, výhlašok a NV. Ak ich niekto ovláda, myslím, že to školenie by ani nemusel absolvovať. A k tým lekárom, veď aj tí, keď skončia nemôžu hneď liečiť a operovať, ale potrebujú potrebné atestácie. A nakoniec, raz za dva roky sa niečo dozvedieť, keď to hradí firma tiež nie je na zahodenie, tak to nejako spolu vydržme.
willma
25.04.07,05:07
To je ta naša legislatíva. Ale aj ja si doma viem zakuriť do pece, ale bez potrebnej odbornej prípravy nemôžem robiť kuriča, môj sused mi všetko zvára, je vynikajúci zvárač a zváracia firma ho neprijme, lebo nemá kurz zvárača atď atď. Len neviem pochopiť prečo musia napr. technici PO, alebo bezpečnostní technici pravidelne raz za päť rokov absolvovať povinný kurz, veď taký technik za päť ropkov praxe je suverene schopnejší ako keď začinal a po 20 - 30 rokov je mnohokrát väčší odborník ako mnohí lektori ktorí ho školia. Ozaj prečo? K dnešnému dňu plati z oblastí BOZP v doprave cca 105 platných predpisov, zákonov, výhlašok a NV. Ak ich niekto ovláda, myslím, že to školenie by ani nemusel absolvovať. A k tým lekárom, veď aj tí, keď skončia nemôžu hneď liečiť a operovať, ale potrebujú potrebné atestácie. A nakoniec, raz za dva roky sa niečo dozvedieť, keď to hradí firma tiež nie je na zahodenie, tak to nejako spolu vydržme. No neviem ja k tomu len toľko, všetko je to o peniazoch a lobistických skupinách a o poslancoch- nenarobíme s tým nič. Už sa teším na jesenné preškolovania ;)
margaretka100
26.04.07,15:20
prosim Vas a keď v s.r.o. použiva zamestnanec, ktory je zaroveň aj konateľom, svoj sukromny automobil na pracovne cesty,tiež je povinny absolvovať preskušanie vodičov?
alebo sa to tyka len pri využívaní firemnych automobilov?
ďakujem

môžte mi prosim k tomuto dať nejake stanovisko? ja si myslim,že zamestnanca využivajuceho sukromny automobil sa školenie netyka,len si to chcem overit..
dik
misomiso
26.04.07,17:44
môžte mi prosim k tomuto dať nejake stanovisko? ja si myslim,že zamestnanca využivajuceho sukromny automobil sa školenie netyka,len si to chcem overit..
dik

Ked si spravis skolenie, budes mat, ked nie - tiez dobre. Mna dnes namerali policajti a ako sa zistilo nemal som ani platnu STK a EK a prezil som to. Myslel som, ze mi aspon zoberu tie papiere, ale nechcelo sa im vypisovat. :) :) :)
margaretka100
27.04.07,11:20
Ked si spravis skolenie, budes mat, ked nie - tiez dobre. Mna dnes namerali policajti a ako sa zistilo nemal som ani platnu STK a EK a prezil som to. Myslel som, ze mi aspon zoberu tie papiere, ale nechcelo sa im vypisovat. :) :) :)
tak to si mal fakt šťastie:D
erzet
03.05.07,12:04
Ešte si treba pozrieť aj Vyhlášku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky
č. 164/1997 Z.z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla v znení vyhlášky č. 111/2007 Z.z.
lulu h.
04.05.07,05:24
pomoze mi nieco preukaz o preskoleni ked nemame zaroven potvrdenia od lekara??
Kolenčík
05.05.07,07:29
Ja keď vydávam preukaz o absolvovaní školenia, vždy v ňom uvádzam, že lekárská prehliadka predložená, lebo ináč by som mu ho nemal vydať. Keď však berieme do uváhy Zákon č. 315 ktorý určuje čo má mať vodič pri vedemi MV pri sebe... vymedzený okruh vodičov aj doklad o absolvovaní lP resp. psychologického vyšetrenia a treba sa riadiť 164 a 111 ako to uviedol "erzet"
Zita5
05.05.07,07:32
Tento týždeň bola u mňa vo firme bezpečnostná technička . Povedala mi , že už nemusíme vykonávať kurz vodičov referentských vozidiel . Čo je na tom pravdy , stretol sa s tým už niekto ?
Kolenčík
05.05.07,07:57
Citácia z časopisu BOZP /Poradca bezpečnosti a ochrany zdravia/ : Vyhláška č. 55/1991 o výcviku a zdokonaľovaní odbornej spôsobilosti vodičov cestných motorových vozidiel bola zrušená Zákonom č. 315/1996 o prevádzke na pozemných komunikáciách. V súčasnosti túto problematiku upravuje Zákon č. 124/2006 podľa ktorého je zamestnávateľ povinný oboznamovať pravidelne zrozumiteľne a preukázateľne zamestnancov so zreteľom na vykonávané práce, pracoviská a iné okolnosti, ktoré sa tykajú výkonu práce s príslušnými právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a overovať ich znalosť.
Na základe uvedených skutočnosti vyplýva, že špeciálne školenie pre vodičov už nie je nutné vykonávať prostredníctvom autoškoly, ani už nepatria do špeciálnych školení, avšak povinnosťou zamestnávateľa je oboznámiť zamestnanca s príslušnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čiže aj s predpismi, ktoré platia pre opravu, údržbu motorových vozidiel ako aj pre samotnú dopravu.
Podľa Zákona č. 124/2006 Z.z. v platnom znení zamestnávateľ vo vnútornom predpise je povinný upraviť pravidelnosť oboznamovania zamestnancov, tak aby k oboznamovaniu došlo najmenej raz za dva roky.
Toto vysvetlenie s odstupom času je od p. ing. Majera, samozrejme treba sa pridržiavať súčasnej legislatívy.
katkaj
29.05.07,13:54
Citácia z časopisu BOZP /Poradca bezpečnosti a ochrany zdravia/ : Vyhláška č. 55/1991 o výcviku a zdokonaľovaní odbornej spôsobilosti vodičov cestných motorových vozidiel bola zrušená Zákonom č. 315/1996 o prevádzke na pozemných komunikáciách. V súčasnosti túto problematiku upravuje Zákon č. 124/2006 podľa ktorého je zamestnávateľ povinný oboznamovať pravidelne zrozumiteľne a preukázateľne zamestnancov so zreteľom na vykonávané práce, pracoviská a iné okolnosti, ktoré sa tykajú výkonu práce s príslušnými právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a overovať ich znalosť.
Na základe uvedených skutočnosti vyplýva, že špeciálne školenie pre vodičov už nie je nutné vykonávať prostredníctvom autoškoly, ani už nepatria do špeciálnych školení, avšak povinnosťou zamestnávateľa je oboznámiť zamestnanca s príslušnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čiže aj s predpismi, ktoré platia pre opravu, údržbu motorových vozidiel ako aj pre samotnú dopravu.
Podľa Zákona č. 124/2006 Z.z. v platnom znení zamestnávateľ vo vnútornom predpise je povinný upraviť pravidelnosť oboznamovania zamestnancov, tak aby k oboznamovaniu došlo najmenej raz za dva roky.
Toto vysvetlenie s odstupom času je od p. ing. Majera, samozrejme treba sa pridržiavať súčasnej legislatívy.

Čiže vyplýva mi z tohto, že stačí urobiť malé školenie vo firme a dať podpísať zamestnancom že boli oboznámený s predpismi ohľadom používania firemných automobilov ? Dobre som to pochopila ?
Kolenčík
29.05.07,18:01
Nie celkom malé, je potrebné uviesť z čoho boli školení /zákony, vyhlášky, NV, riziká, nebezpečenstva a pod./ a overiť dokázateľne vedomosti /najlepšie je test/ a vydať preukaz o absolvovaní tohto školenia. Stretol som sa totiž v praxi, že to od referentského vodiča žiadali tento preukaz policajti.
misomiso
29.05.07,18:10
Čiže vyplýva mi z tohto, že stačí urobiť malé školenie vo firme a dať podpísať zamestnancom že boli oboznámený s predpismi ohľadom používania firemných automobilov ? Dobre som to pochopila ?

Mne z toho vyplyva, ze kedze som majitel firmy, konatel, zamestnanec a soferujem si auto sam, (nemam sofera), mam sa raz za dva roky sam poucit o tom, ze mam soferovat opatrne. Mozem si urcit napr. aj nejake vnutropodnikove smernice? Napr. rychlostne limity: mesto 90, mimo mesto 140, dialnica 200...?
misomiso
29.05.07,18:13
Nie celkom malé, je potrebné uviesť z čoho boli školení /zákony, vyhlášky, NV, riziká, nebezpečenstva a pod./ a overiť dokázateľne vedomosti /najlepšie je test/ a vydať preukaz o absolvovaní tohto školenia. Stretol som sa totiž v praxi, že to od referentského vodiča žiadali tento preukaz policajti.

Nedavno som nasiel podobny preukaz medzi mojimi hrackami z detstva. Ked som aml asi 5 rokov, mal som taku motokaru na pedale. Chel som sa strasne hrat na dospelych, tak mi mama normalne vyrobila taky vodicsky preukaz, aj fotku mi tam nakreslila. Vy sa budete smiat, ale hned sa mi soferovalo lepsie, citil som sa dolezitejsi. Nieco podobne by som si mal teraz ako majitel firmy (a sucasne svoj osobny sofer) vyrobit?
katkaj
30.05.07,05:28
Nie celkom malé, je potrebné uviesť z čoho boli školení /zákony, vyhlášky, NV, riziká, nebezpečenstva a pod./ a overiť dokázateľne vedomosti /najlepšie je test/ a vydať preukaz o absolvovaní tohto školenia. Stretol som sa totiž v praxi, že to od referentského vodiča žiadali tento preukaz policajti.

Test taký ako sa robí v autoškole? Nájdem niekde vzor takého testu ? A ten preukaz si tiež môžeme vyrobiť vo firme alebo je na to tiež nejaký vzor?
Asi mám veľa otázok ale potrebujem to pochopiť ;)
Ďakujem
Chobot
30.05.07,07:01
Test taký ako sa robí v autoškole? Nájdem niekde vzor takého testu ? A ten preukaz si tiež môžeme vyrobiť vo firme alebo je na to tiež nejaký vzor?
Asi mám veľa otázok ale potrebujem to pochopiť ;)
Ďakujem

Vidím, že ľudia v tom majú zmätok. Nie je to školenie o vedení motorového vozidla ani to nie sú skúšky o znalostiach pravidiel cestnej premávky.

Podľa zákona sú vodiči, ktorí riadia služobné motorové vozidlo v pracovnom pomere absolvovať školenie o Bezpečnosti o ochrane zdravia pri práci v autodoprave. Takže ide o školenie opatrení, ktorých účelom je predísť pracovným úrazom pri používaní služobného auta. Preverenie vedomostí je tiež z tejto témy (na značky a križovatky sa vás nikto pýtať nebude).

Podnikateľ (misomiso..:rolleyes: ) si to sám nemôže urobiť, školenie aj preskúšanie musí urobiť iba na to kvalifikovaný školiteľ. Túto službu zabezpečeujú autoškoly. Jedno školenie stojí cca 200-300 SKK na osobu. My to robíme vo firme pravidelne.
katkaj
30.05.07,07:09
Vidím, že ľudia v tom majú zmätok. Nie je to školenie o vedení motorového vozidla ani to nie sú skúšky o znalostiach pravidiel cestnej premávky.

Podľa zákona sú vodiči, ktorí riadia služobné motorové vozidlo v pracovnom pomere absolvovať školenie o Bezpečnosti o ochrane zdravia pri práci v autodoprave. Takže ide o školenie opatrení, ktorých účelom je predísť pracovným úrazom pri používaní služobného auta. Preverenie vedomostí je tiež z tejto témy (na značky a križovatky sa vás nikto pýtať nebude).

Podnikateľ (misomiso..:rolleyes: ) si to sám nemôže urobiť, školenie aj preskúšanie musí urobiť iba na to kvalifikovaný školiteľ. Túto službu zabezpečeujú autoškoly. Jedno školenie stojí cca 200-300 SKK na osobu. My to robíme vo firme pravidelne.

Ok takže to necháme na odborníkov :) Takže väčšinou to robia autoškoly to školenie ?
misomiso
30.05.07,07:10
. Takže ide o školenie opatrení, ktorých účelom je predísť pracovným úrazom pri používaní služobného auta. Preverenie vedomostí je tiež z tejto témy (na značky a križovatky sa vás nikto pýtať nebude).


Aha... Takze ide o to, ze si nemam svietit zapalkou do nadrze, ked sa mi pokazi v aute palivomer??
Origos
30.05.07,07:22
:-) Nemusí to byť autoškola, môžem to urobiť aj ja!! :-)

Národný inšpektorát práce pred účinnosťou zákona 124/2006 Z.z. na tento účel vlani ešte vydával oprávnenie, ktoré bude platiť do konca apríla 2008. Do tej doby môžu školenia vykonávať aj títo ľudia.
Horšie to bude pre šoférov autobusu po septembri 2008 a pre vodičov náklad. vozidiel po 9/2009. Oni by sa mali zúčastniť školenia podľa zákona 280/2006.
V prípade záujmu školenia vodičov som tu aj ja - zatiaľ... :-)
Chobot
30.05.07,07:37
:-) Nemusí to byť autoškola, môžem to urobiť aj ja!! :-)

Národný inšpektorát práce pred účinnosťou zákona 124/2006 Z.z. na tento účel vlani ešte vydával oprávnenie, ktoré bude platiť do konca apríla 2008. Do tej doby môžu školenia vykonávať aj títo ľudia.
Horšie to bude pre šoférov autobusu po septembri 2008 a pre vodičov náklad. vozidiel po 9/2009. Oni by sa mali zúčastniť školenia podľa zákona 280/2006.
V prípade záujmu školenia vodičov som tu aj ja - zatiaľ... :-)

Keď máš na to oprávnenie, tak ok. V podstate cez autoškolu objednávame fyzickú osobu - podnikateľa, ktorý má na to kvalifikáciu.
Chobot
30.05.07,07:40
Aha... Takze ide o to, ze si nemam svietit zapalkou do nadrze, ked sa mi pokazi v aute palivomer??

mimotemy

By si sa čudoval, čoho všetkého sú ľudia schopní...:eek: :D .
janka2206
06.06.07,08:05
a čo v prípade, že zamestnávateľ je z Českej republike a svojich zamestnancov (pracujúcich v SR) preškolí v Česku - platí potom dokument o preškolení aj v SR?

Janka:)
Chobot
06.06.07,08:31
a čo v prípade, že zamestnávateľ je z Českej republike a svojich zamestnancov (pracujúcich v SR) preškolí v Česku - platí potom dokument o preškolení aj v SR?

Janka:)

Podľa mňa, pokiaľ má prevádzku na SLovensku, mal by dodržiavať predpisy o BOZP platné na Slovensku. Preto by mal zamestnancov preškoliť podľa našich predpisov.
janaGT
11.02.08,09:29
kam takéto náklady na školenia účtovať? Na 518?
evka.ba
11.02.08,14:27
Bežné školenie robia autoškoly. Na osobu to stojí cca 300 - 400 SK. Školenie trvá asi tak 1-3 hodiny podľa počtu školených. V prípade ak ide o vodiča z povolania sa ešte robia psychotesty a tam je cena okolo 1200 na osobu. Teda v Bratislave.
Osimka
10.07.08,06:05
Ahojte poraďáci,

pracujem vo firme medinárodnej kamiónovej dopravy. Ako často musia mať školenie vodičov vodiči nákladnej dopravy. Stačí 1x za 2roky? Ďakujem
Osimka
10.07.08,07:39
Poradíte?
ŠKOLA ŠMYKU
22.04.10,00:49
Povinné Školenie / preškolenie vodičov je možné absolvovať aj v najväčšej škole šmyku
na Slovensku ....
Chobot
22.04.10,06:42
Povinné Školenie / preškolenie vodičov je možné absolvovať aj v najväčšej škole šmyku
na Slovensku ....

To je pekné, že škola šmyku prispieva k zlepšeniu bezpečnosti premávky, ale táto stránka nie je o tom, aby si tu prispievatelia robili prezentácie svojich firiem či podnikateľských aktivít.

AK máš skúsenosti, s ktorými sa môžeš s ostatnými podeliť, budeme radi, ak budeš prispievať a radiť, ale nie takýmto spôsobom, že si vycapíš odkaz na svoju stránku (lebo tvojej firmy). Kto má záujem, tak si na internete školu šmyku nájde..