arven
14.04.08,10:18
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to vlastne so správcami konkurznej podstaty? SZČO - advokát, je zároveň aj správcom konkurznej podstaty, zapísaný v zozname správcov. Podniká na základe § 6 ods.1 písm.c (t.j. podľa osobitných predpisov) a zároveň mal aj odmenu za konkurz, ktorá spadá pod § 6 ods.2 písm.b (t.j. z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním). Na sociálnej poisťovni mi pani povedala, že príjmy správcov konkurznej podstaty-čiže odmena, nie je príjem z ktorého sa platia odvody do soc. poisťovne. Neviem či má pravdu, neviete mi niekto podať k tomu vysvetlenie, pretože podľa § 5 zákona o soc.poistení sa za SZČO považuje aj ten, kto má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (t.j. aj advokáti) len neviem či tam spadá aj ten správca konkurznej podstaty, keďže aj on má oprávnenie ? Je to strašne zamotané a už neviem kde mám hľadať. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
arven
14.04.08,09:55
Prosím, nikto sa s týmto problémom ešte nestretol? Veď správcov konkurznej podstaty je celá kopa. Nikto nevie čo s tým príjmom za odmenu? Platiť z neho do sosiálnej poisťovne, alebo nie? A to isté aj do zdravotnej poisťovne. Ďakujem.
arven
15.04.08,07:35
posúvam
arven
15.04.08,18:36
Nikto mi nevie pomôcť, kde by som sa o správcoch konkurznej podstaty dozvedela viac? V zákone o sociálnom poistení to je pre mňa akési nezrozumiteľné. Vôbec tam nie je vysvetlené čo sa myslí pod tými osobitnými predpismi. Viem len, že tam spadajú advokáti, ale o správcoch sa tam nič nehovorí. Takže neviem kde mám ďalej hľadať. :confused:
arven
21.04.08,08:46
ešte raz posúvam, či niekto nevie?
arven
07.05.08,08:10
[quote=arven;706701]Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to vlastne so správcami konkurznej podstaty? SZČO - advokát, je zároveň aj správcom konkurznej podstaty, zapísaný v zozname správcov. Podniká na základe § 6 ods.1 písm.c (t.j. podľa osobitných predpisov) a zároveň mal aj odmenu za konkurz, ktorá spadá pod § 6 ods.2 písm.b (t.j. z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním). Na sociálnej poisťovni mi pani povedala, že príjmy správcov konkurznej podstaty-čiže odmena, nie je príjem z ktorého sa platia odvody do soc. poisťovne. Neviem či má pravdu, neviete mi niekto podať k tomu vysvetlenie, pretože podľa § 5 zákona o soc.poistení sa za SZČO považuje aj ten, kto má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (t.j. aj advokáti) len neviem či tam spadá aj ten správca konkurznej podstaty, keďže aj on má oprávnenie ?

Pripájam odpoveď - stanovisko zo Sociálnej poisťovne k tejto problematike, o ktoré sme požiadali:
- od 1.júla 2005 nadobudol účinnosť zákon 8/2005 Z.z. o správcoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorého správca je fyzická osoba alebo právnická osoba zapísaná do zoznamu správcov (vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR).
- podľa § 5 písm. c) zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení SZČO je fyzická osoba, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu. Na základe uvedeného právneho stavu fyzická osoba , ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti správcu podľa zákona o správcoch, sa považuje po 30.júni 2005 na účely sociálneho poistenia za SZČO.
Pri posudzovaní vzniku povinného nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia SZČO a určení vymeriavacieho základu pre odvod poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie sa bude prihliadať na príjmy z činnosti správcu, uvedené vo výpise z Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby.
Správca predkladá Sociálnej poisťovni osvedčenie o zápise do zoznamu správcov.