justice
14.04.08,11:28
poprosím o radu...sme 3 zmenná neriziková prevádzka ( 2x denná, 2x nočná a 4 dni voľno). Mesačne pacujeme 18O, až viac hodín. Do nízkej základnej mzdy v pracovnej zmluve máme zahrnuté sviatky, víkendy a nočné. Dovolenka je kratšia o 4h a nad 33r. o 8h. Na výplatnej páske sú údaje nesprávne (s.r.o je dotovaná štátom) Pri riešení problémov dostaneme ponuku o prepustení zo zamestnania.
Chobot
14.04.08,09:46
poprosím o radu...sme 3 zmenná neriziková prevádzka ( 2x denná, 2x nočná a 4 dni voľno). Mesačne pacujeme 18O, až viac hodín. Do nízkej základnej mzdy v pracovnej zmluve máme zahrnuté sviatky, víkendy a nočné. Dovolenka je kratšia o 4h a nad 33r. o 8h. Na výplatnej páske sú údaje nesprávne (s.r.o je dotovaná štátom) Pri riešení problémov dostaneme ponuku o prepustení zo zamestnania.

Tak dávam ti ocenenie, za naj nezrozumiteľnejší príspevok. Vôbec neviem, čo si sa chcel spýtať a v čom je problém.

Nenapísal si, či robíte nadčasy, či vám ich preplácajú, aké údaje sú na páske nesprávne, čo to znamená, že dovolenka je kratšia o 4 (8) hodín, a pod.

Tých 180 je v podstate v poriadku. Bežný mesačný pracovný čas býva 160, 168 alebo 176 hodín, v závislosti od toho, koľko je v mesiaci pracovných dní. Ak pracujete viac, tak je to nadčas, ale na to si sa vôbec nepýtal.

A ako chcete riešiť problémy, ak ich nechcete riešiť so zamestnávateľom?

Takže skús zadanie naformulovať ešte raz aj spolu s otázkou.
justice
14.04.08,12:35
prepáčte, presne otázka znie. Je správne keď v pracovnej zmluve do základnej mzdy zahrnuli sviatky, víkendy a nočné, môže to byť ?
Mesačne pracujem 192h, len dvakrát do roka mi vyšli zmeny na 168h a 4 krát 180h. Mne sa to zdá veľa.
Na výplatnej páske mám nadčasy vyplatené, ale niekedy za nadčas mám nejakých 200Sk menej, niekedy viac, nemala by byť cena rovnaká, keď nemáme rozlišované zmeny?
Na prvej výplatnej páske sa pomýlili a dali mi pásku vypočítanú na dohodu, po požiadaní novej pásky mi o mesiac dali pásku s pripočítamými odvodmi- správne ale nesprávne odpočítanou daňou, čo mám zistené u mzdárky – známej.
Chcem sa ešte spýtať, ako je možné že moji kolegovia majú vypočítaný priemer 113,52/ pracuje 2 roky / a 110,8 /pracuje 4 meisace / a ja mám 79,78p/prcauje 3 mesiace/. Ako sa počíta pri prvých mesiacoch práce?
Dovolenka bola myslená tak, že máme určitý počet služieb- zmien dovolenku, keď to prepočítam na hodiny, tak dostanem o 4 hodiny kratšie ako je dané v zákonníku práce, alebo je to bežné, keďže robíme na zmeny? ... tí čo majú nad 33r. majú právo na dlhšiu dovolenku a im vychádza o 8h kratšia.
justice
21.04.08,14:30
Ahojte, ďakujem za informácie, pokúsim sa ešte niekoľko presnejších údajov:
Náš pracový čas je na zmeny 12h, dve denné, dve nočné a 4 dni voľno,v skutočnosti teda odpracujem 2196 hodín ročne s tým že pracujem aj sviatky a nadčasy mám ešte plus k týmto hodinám asi 60h -len za prvé 3 mesiace, neskôr pribudnú. nie je to protizákonné?
V Pracovnej zmluve mám v základnej mzde 10 tis. zahrnuté príplatky za sviatky, nedele a nočné. Je to správne?
Na prvej výplatnej páske december 07 sa pomýlili a základná mzda bola 8571 tis. Doplatky 851SK, odvody žiadne 0, dovolenka 20, použitý priemer 0, daň 3881Sk ( za rok 2007 mám 0 odpracovaných hodín), prémie 78,8%, odprac. hodiny 144, nadčas 4255SK.
Páska bola vrátená.... Opravila sa tým spôsobom, že v januárovej páske bol už základ 10tis, doplatky 0, odvody zdvojnásobené, dovolenka 40, použitý priemer 79,27, daň nínus 794Sk, prémie 90%, odprac. hod. 180, nadčas 1189Sk.
Môžete mi poradiť, či je to správne vypočítané?
Mám nižší nadčas, ako mzdu, je to správne? Nemá to byť opačne?
Čo sa týka dovolenky, tak v skutočnosti máme 13 služieb, alebo starší kolegovia 16 sl. jeto správne? nemáme náhodou o 4h resp. 8 h kratšiu?
Zoltán Kovács
21.04.08,15:07
Ahojte, ďakujem za informácie, pokúsim sa ešte niekoľko presnejších údajov:
Náš pracový čas je na zmeny 12h, dve denné, dve nočné a 4 dni voľno,v skutočnosti teda odpracujem 2196 hodín ročne s tým že pracujem aj sviatky a nadčasy mám ešte plus k týmto hodinám asi 60h -len za prvé 3 mesiace, neskôr pribudnú. nie je to protizákonné?
V Pracovnej zmluve mám v základnej mzde 10 tis. zahrnuté príplatky za sviatky, nedele a nočné. Je to správne?
Na prvej výplatnej páske december 07 sa pomýlili a základná mzda bola 8571 tis. Doplatky 851SK, odvody žiadne 0, dovolenka 20, použitý priemer 0, daň 3881Sk ( za rok 2007 mám 0 odpracovaných hodín), prémie 78,8%, odprac. hodiny 144, nadčas 4255SK.
Páska bola vrátená.... Opravila sa tým spôsobom, že v januárovej páske bol už základ 10tis, doplatky 0, odvody zdvojnásobené, dovolenka 40, použitý priemer 79,27, daň nínus 794Sk, prémie 90%, odprac. hod. 180, nadčas 1189Sk.
Môžete mi poradiť, či je to správne vypočítané?
Mám nižší nadčas, ako mzdu, je to správne? Nemá to byť opačne?
Čo sa týka dovolenky, tak v skutočnosti máme 13 služieb, alebo starší kolegovia 16 sl. jeto správne? nemáme náhodou o 4h resp. 8 h kratšiu?

Udané informácie sú tak kusé, že sa z toho nedá vychádzať aby sme vedeli posúdili správnosť, resp. nesprávnosť.
Čo znamená služba v tvojom ponímaní napr.?

Napr. ak si do zamestnania nenastupoval 1.12 tak ani mzda nemohla byť rovných 10 tisíc, ako keby si pracoval celý mesiac.

Podľa tebou uvedených info mi vychádza, že si odmeňovaný mesačnou mzdou + nadčas.

Čo znamená tebou uvedené doplatky v januárovej páske? Ako môžeš mať 40 dni dovolenky na jan. páske ak ti nevznikol nárok na celú dovolenku za r. 2007? Čo znamená odvody zdvojnásobené?

Napríklad ak si odmeňovaný mesačnou mzdou, tak za január by mal byť fond prac. času 176 hodín + 8 hodín za sviatky. To spolu je 184 hodín. Ty uvádzaš odpracovaných 180 hod. Ako potom vznikli nadčasy?

Nedalo by sa sem prilepiť nascanovaná výpl. páska (samozrejme s neuvedením osobných údajov a údajov zamestnávateľa), aby sme aj videli tebou uvedené údaje. Takto je to veľmi kusé a nezrozumiteľné.
justice
22.04.08,12:25
Ďakujem Vám, Prosím Vás pomôžte mi ešte. V Pracovnej zmluve je:
Dĺžka a rozvrh pracovnej doby: 5dni v týždni – 42,5 hod. ... Dňom 4.12.07 mám stanovený základne ý mes. plat 10 tis.v ktoom sú zahrnuté príplatky za sviatky, soboty, nedele a nočné.
Nie je to nezmysel? V skutočnosti pracujem takto:
Moje 12h zmeny r.2008: V apríli a novembri mám 14 zmien to je 168h.
Vo februári, marci, júli, auguste a decembri mám 16 zmien to je 192h.
V Januári, máji, júni, septembri, októbri mám 15 zmien to je 180h -- ročne 2196h a sviatky robím, okrem týchto hod. robím nadčasy ( za 3 mes. mám 60h nadčasov odrobených)???
Na prvej výplatnej páske december 07- Celk.cena práce 20591Sk a Základná mzda bola 8571tis. (ďakujem za radu, nižší základ mám len za 12 odprac. dní)
Hrubá mzda 20427Sk , Čistá mzda 16546Sk a Vyúčtovanie 16 546Sk
Zvyšok dovolenky 20???. Doplatky 851Sk???
Pracovné dni 12, odpracované 12, Hodiny 144,
Prémie 78,8%??? 6750Sk a Ost. náhrady nadčas 4255Sk (40h)
Daň 3881Sk??? ( za rok 2007 mám 0 odpracovaných hodín, kvôli pobytu v zahraničí).
Úrazové 162SK a všetky ostatné položky sú 0 .
Výplatná páska Január 08 : Celk. c. práce 33356Sk a Základ 10tis
Hrubá mzda 20189Sk a Zdravotné 1625Sk. Nezdanené 8208Sk
Čistá mzda 15538Sk a vyúčtovanie 15538Sk
Poistné, ktoré platí zamestnávateľ: Starobné 5687Sk a Invalidné 1219Sk
Použitý priemer 79,27??? a Zvyšok dovolenky 40???
Dôch.starobné+invalidné 2844Sk a Poist. v nezam. 407Sk
Nemocenské 569Sk a Poist. v nezam.407Sk a Zdravotné 4062Sk
Prac. dni 15, odpracované 15, Hodiny 180,
Prémie 90% 9tis.( tak ako každý nasledujúci mesiac) a Ost. náhrady nadčas 1189Sk (12h)
Nemocenské 569Sk a daň je mínus 794Sk ???
Garančné 102Sk a Rez. fond 959Sk a Úrazové 164Sk.
Pri počítaní, mne vychádza iný priemer,iná daň, je správne keď mám dovolenku 13zmien?
milly3112
17.02.09,12:15
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto,
pracovala som v jednej firme ako operatorka vo vyrobe, bol už konec mesiaca, mala som mat nočnu 12h, a ja som sa v praci necitila dobre, vydržala som robit 6h, a na dalsich 6h som si nahlasila majsterke dovolenku. Lenže mne majsterka povedal že mi ju da, a mam ist kludne domov. Od vtedy som bola na PN. Celu dobu som si myslela ze mam na tych 6h nahlasenu dovolenku, pretože mi to vtedy majsterka povedala, a teda som sa o to viac nestarala. Lenže mi o par dni prišla vyplatna paska, a ja som dovolenku nemala. Strhli mi za to 1500sk (to ako pritomnostne za cely mesiac) a z minimalnej mzdy mi strhli 200sk, celkovo teda 1700sk v hrubom. a napisali mi na vyplatnu pasku 3,5h neplatene volno. - ked som sa isla na to stazovat, majsterka sa hrala na sprostu ze som jej nic nehovorila, a ze ona mi napisala namiesto tych chybajucich 6h len 4,5h ale ta sekretarka si tam dala 3,5h.
chcem sa preto opytat ci by bola najeka sanca, aby mi tie peniaze vyplatili. dakujem Michaela
milly3112
17.02.09,13:40
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto,
pracovala som v jednej firme ako operatorka vo vyrobe, bol už konec mesiaca, mala som mat nočnu 12h, a ja som sa v praci necitila dobre, vydržala som robit 6h, a na dalsich 6h som si nahlasila majsterke dovolenku. Lenže mne majsterka povedal že mi ju da, a mam ist kludne domov. Od vtedy som bola na PN. Celu dobu som si myslela ze mam na tych 6h nahlasenu dovolenku, pretože mi to vtedy majsterka povedala, a teda som sa o to viac nestarala. Lenže mi o par dni prišla vyplatna paska, a ja som dovolenku nemala. Strhli mi za to 1500sk (to ako pritomnostne za cely mesiac) a z minimalnej mzdy mi strhli 200sk, celkovo teda 1700sk v hrubom. a napisali mi na vyplatnu pasku 3,5h neplatene volno. - ked som sa isla na to stazovat, majsterka sa hrala na sprostu ze som jej nic nehovorila, a ze ona mi napisala namiesto tych chybajucich 6h len 4,5h ale ta sekretarka si tam dala 3,5h.
chcem sa preto opytat ci by bola najeka sanca, aby mi tie peniaze vyplatili. dakujem Michaela
milly3112 je teraz online Nahlás príspevok
.
Chobot
17.02.09,13:43
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto,
pracovala som v jednej firme ako operatorka vo vyrobe, bol už konec mesiaca, mala som mat nočnu 12h, a ja som sa v praci necitila dobre, vydržala som robit 6h, a na dalsich 6h som si nahlasila majsterke dovolenku. Lenže mne majsterka povedal že mi ju da, a mam ist kludne domov. Od vtedy som bola na PN. Celu dobu som si myslela ze mam na tych 6h nahlasenu dovolenku, pretože mi to vtedy majsterka povedala, a teda som sa o to viac nestarala. Lenže mi o par dni prišla vyplatna paska, a ja som dovolenku nemala. Strhli mi za to 1500sk (to ako pritomnostne za cely mesiac) a z minimalnej mzdy mi strhli 200sk, celkovo teda 1700sk v hrubom. a napisali mi na vyplatnu pasku 3,5h neplatene volno. - ked som sa isla na to stazovat, majsterka sa hrala na sprostu ze som jej nic nehovorila, a ze ona mi napisala namiesto tych chybajucich 6h len 4,5h ale ta sekretarka si tam dala 3,5h.
chcem sa preto opytat ci by bola najeka sanca, aby mi tie peniaze vyplatili. dakujem Michaela

Nie zbytočne sa hovorí: "Co je psáno, to je dáno." Teraz ťažko dokážeš, že nadriadená ti schválila dovolenku, bude to tvrdenie proti tvrdeniu.
milly3112
23.02.09,12:53
Nie zbytočne sa hovorí: "Co je psáno, to je dáno." Teraz ťažko dokážeš, že nadriadená ti schválila dovolenku, bude to tvrdenie proti tvrdeniu.
To hej, ale tiež som to vravela ešte jednej mojej majsterke, a i ta jej to vravela.
Zrozumitelne: mala som majsterku M. a mna dočastne predelili na inu halu k majsterke H. a u tej som nahlasila dovolenku., a pred tym než som odišla z prace som bol i za majsterkou M. povedala som jej čo a ako, i to že chcem dovolenku, a ona mi na to že dobre, a že to ešte pripomenie majsterke H. bola za i nou, a potvrdila ze mam narok na dovolenku, a že nech mi ju da. lenže ona napriek tomu mi ju nedala.bohužila v tom čase o mojej dovolenke mohla rozhodnut len majsterka H.
teraz je všetko ine, majsterka M. je mi stale majsterkou a z majsterky H. spravili obyčajnu operatorku.
Nebolo by teda nejako možne , ziskať tie moje peniaze spat?
od 26.2 sa vraciam spat do prace, po 3mes PN, a chcela by som to dat nejako do poriadku :-(

dakujem
mzdarka renca
23.02.09,13:06
To hej, ale tiež som to vravela ešte jednej mojej majsterke, a i ta jej to vravela.
Zrozumitelne: mala som majsterku M. a mna dočastne predelili na inu halu k majsterke H. a u tej som nahlasila dovolenku., a pred tym než som odišla z prace som bol i za majsterkou M. povedala som jej čo a ako, i to že chcem dovolenku, a ona mi na to že dobre, a že to ešte pripomenie majsterke H. bola za i nou, a potvrdila ze mam narok na dovolenku, a že nech mi ju da. lenže ona napriek tomu mi ju nedala.bohužila v tom čase o mojej dovolenke mohla rozhodnut len majsterka H.
teraz je všetko ine, majsterka M. je mi stale majsterkou a z majsterky H. spravili obyčajnu operatorku.
Nebolo by teda nejako možne , ziskať tie moje peniaze spat?
od 26.2 sa vraciam spat do prace, po 3mes PN, a chcela by som to dat nejako do poriadku :-(

dakujem

môj názor je, pokiaľ nemáš písomne vypísanu a svojim nadriadeným podpísanú dovolenku, tak nie je čo riešiť. Zmier sa s tým.
Goly
21.02.11,11:56
Dobrý deň.
Kto mi vie poradiť. Po pár mesiacoch mi zamestnávateľ poslal výplatné pásky, an ktorých nebola napísaná Tarifná mzda. Je to problém?.
Ďakujem za ochotu. Goly.
ivka70
21.02.11,12:04
Dobrý deň.
Kto mi vie poradiť. Po pár mesiacoch mi zamestnávateľ poslal výplatné pásky, an ktorých nebola napísaná Tarifná mzda. Je to problém?.
Ďakujem za ochotu. Goly.

Nevidim v tom nejaky problem, tarifnu mzdu mas predsa uvedenu v zmluve, nemusi byt specialne na paske ....