Yvvetta
31.03.05,14:24
Zamestnanci chodia na služ. cesty. Ubytovne nám začali faktúrovať aj daň za ubytovanie. Ako účtujete túto daň ? Je normálne daňovo uznaný náklad ? Na aký účet môžem účtovať 518, 538 ... ?

Stretli ste sa už s takým prípadom ?
bea
31.03.05,14:35
To je to isté, ako predtým bol myslím "miestny poplatok". Ja to dávam tak, ako náklady na ubytovanie, na 512.
Yvvetta
31.03.05,14:41
Vďaka Bejka
Helenah
31.03.05,15:13
Tak ako ti odpovedala Bea. Na 512 a vrátane dane za ubytovanie
dom
03.04.05,19:44
Tak ako ti odpovedala Bea. Na 512 a vrátane dane za ubytovanie

Patrí to na 538.
ondrejvla
03.04.05,19:48
V prípade, že to účtuješ spolu s cest.účtu na pracovnú cestu, účtuješ to na 512. Na účet 538 to účtuje hotel, ktorý z ubytovania platí miestne poplatky.
lenkak
03.04.05,19:57
Na 538 to účtuje ten, kto to platí mestu, obci.
anto
04.04.05,07:04
Ak je doklad vystavený na firmu, má tam uvedené odberateľa firmu a jej identifikáciu, tak som toho názoru, že je to nákladom firmy, potom to to účtujeme na 512/211 a DPH 343/211, 221. Ak je doklad dodaný s cestovným príkazom, to znamená, že to platil zamestnanec a aj si to v cestovnom príkaze účtuje, potom účtujem 512/211 - cestovné náhrady.
bea
04.04.05,08:59
anto, tu išlo o iné, nie o účtovanie DPH. Ale s tým, čo si napísal(a) súhlasím.
andrej_rv
04.04.05,23:29
Ak je doklad vystavený na firmu, má tam uvedené odberateľa firmu a jej identifikáciu, tak som toho názoru, že je to nákladom firmy, potom to to účtujeme na 512/211 a DPH 343/211, 221. Ak je doklad dodaný s cestovným príkazom, to znamená, že to platil zamestnanec a aj si to v cestovnom príkaze účtuje, potom účtujem 512/211 - cestovné náhrady.Ja som čítal názor daňového poradcu, podľa ktorého doklad za ubytovanie zamestnanca (aj keď bol vystavený na meno firmy) nedáva nárok na odpočet DPH, keďže je to zdaniteľné plnenie prijaté zamestnancom a celá suma vrátane DPH sa má účtovať na účet 512. Výnimkou bol len podnikateľ - fyzická osoba, kde pri dodržaní formálnych náležitostí daňového dokladu vzniká nárok na uplatnenie DPH. Je síce pravda, že ten príspevok bol niekedy zo začiatku roka 2004 (platil ešte starý zákon o DPH), ale autor na podporu svojho tvrdenia citoval aj Metodický pokyn MF SR, uverejnený vo finančnom spravodajcovi č. 11/1996.
Pokiaľ znie faktúra alebo daňový doklad na meno firmy, podľa mňa by sa mala suma za ubytovanie účtovať na účet 518, pretože účet 512 slúži len na účtovanie náhrad výdavov osobám uvedeným v zákone o cestovných náhradách. (A akonáhle je to účtované ako náhrada, vyplýva z toho, že zdaniteľné plnenie prijal zamestnanec a podľa mňa teda nie je splnená podmienka v zmysle § 49 ods. 2 zákona o DPH).
Možno niekto má aj priamu skúsenosť z daňovej kontroly z tejto oblasti.
Vera
06.04.05,10:20
Ahojte,

ja mám prípad, že sme mali "požičaných zamestnancov" a tým sme platili ubytovanie. Mám to tiež dať na 512 (celé aj s DPH)?
Alebo to môžem dať cez 518,343/321 ???

Ď.
NIDM ČR
21.07.06,14:44
Je to daň z ubytovania, chápaná ako miestna daň obci/mestu. Platí ju ubytovaný hosť ubytovateľovi za počet prenocovaní. Ten ju v takej istej sume odvádza obci/mestu. To znamená že z pohľadu ubytovateľa to nie je nákladová položka /príjem aj výdaj sa účuje cez 345/.
Z pohľadu zamestnávateľa, ktorý zúčtováva cestovný príkaz, by som daň z ubytovania posúdila ako súčasť ubytovania a zaúčtovala na 512.
Na 538-Ostatné dane a poplatky by som to nedala z toho dôvodu, že túto
daň nikomu neodvediem. /Vysporiadal si ju ubytovateľ/.Súhlas, súputníci?
Vianocka
17.12.06,11:52
Je to daň z ubytovania, chápaná ako miestna daň obci/mestu. Platí ju ubytovaný hosť ubytovateľovi za počet prenocovaní. Ten ju v takej istej sume odvádza obci/mestu. To znamená že z pohľadu ubytovateľa to nie je nákladová položka /príjem aj výdaj sa účuje cez 345/.

Tento postup uctovania mam odkonzultovany aj s metodickou uctovnictva DU Ing. Kaletovou. Prijem od ubytovaneho hosta uctujem teda priamo ako zavazok k odvodu 211/345 a odvod mestu 345/221 na zaklade "Mesacneho vyuctovania dane za ubytovanie". V pripade obce to bolo aj v stvrtrocnom intervale odvodu (zrejme si to moze urcit obec, neviem).
učtovníčka
20.07.08,12:38
Ako je to s daňou za ubytovanie v jednoduchom účtovníctve, keď z príjmov nie je táto daň účtovaná hosťovi vyčlenená a tak je súčasťou platby a tým sa dostáva aj do príjmov. Potom by to mal byť výdavok ovplyvňujúci,alebo ako...
betka
20.07.08,13:05
Daňovými výdavkami su:

19/j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,

medzi dane podľa zákona o miestnych daniach patria: daň z nehnuteľnosti, za psa, užívanie verej. priestranstva, za ubytovanie, ...patria medzi výdavky ovplyv. ZD.

Podľa par. 21/1/j-daˇnovými výdavkami nie sú výdavky, kt. nie sú vynaložené na príjmy nez. do ZD.
- výdavkom nie je podľa par.21/1/g daň podľa zákona o daniach z príjmov a písmeno h) dane platené za iného daňvníka.

Súmár: daň za ubytovanie je Vašim VOZD, je vynaložená na príjmy z Vašej podnikateľskej činnosti.
Slavena
18.10.08,18:26
Prosím o radu, zamestnanec jednej s.r.o. bol vyslaný na služobnú cestu, ubytovanie si však nehradil on, vypýtal si faktúru na s.r.o. a predložil ju zamestnávateľovi k úhrade. Čítala som tu viac názorov a neviem, či mám túto faktúru zaúčtovať na 518... alebo na 512... ????
Efinečka
18.10.08,19:19
Patrí to na 538.
Patrí to na 512, na 538 to účtuje platca dane t.j. ubytovacie zariadenie
Je to daňovo uznaný výdavok.
LenkaBr
06.05.10,12:29
Dobrý deň,
mám otázku ohľadom refakturácie ubytovacích služieb a dane z ubytovania. Sme platiteľmi DPH a mám prefakturovať ubytovanie SZČO - neplátcovi. Je čiastka dane z ubytovania súčasťou základu dane?
tibor1000
29.12.10,15:19
Dobry deň poraďáci
ako prosím Vás je správne účtovať,keď máme faktúru,prípadne potvrdenku z registr.pokladnice-iba za ubytovanie?
518,alebo 512?

ďakujem
tibor1000
30.12.10,13:32
Dobry deň poraďáci
ako prosím Vás je správne účtovať,keď máme faktúru,prípadne potvrdenku z registr.pokladnice-iba za ubytovanie?
518,alebo 512?

ďakujem


posúvam
martinez
30.12.10,14:02
Patrí to na 512, na 538 to účtuje platca dane t.j. ubytovacie zariadenie
Je to daňovo uznaný výdavok.

1/ Ako to moze ubytovacie zariadenie uctovat na 538, ked vyssie je uvedene, ze ubytovacie zariadenie to uctuje 211/345 a nasledne odvedie obci 345/221... ? ubytovaciemu zariadeniu to predsa nejde do nakladov... ci hej ?

2/ A co v pripade, ak je faktura z ubytovacieho zariadenia vystavena priamo na firmu, teda nie je sucastou vyuctovania cestovnych vydavkov zamestnanca ? Tiez by ste tu dan uctovali na 512 ?.. no ja sa moc k tomu nepriklanam.
topper1
12.03.12,14:01
Sme ubytovacie zariadenie, ak je daň z ubytovania určená vo výške 0,1659 EUR, ja možem vybrať od klienta iba 0,17 EUR. Za desiatich ubytovaných mám teda odviesť 0,1659 x 10 = 1,66 EUR ale vyberiem 1,7 EUR (10 x jedna noc). Rozdiel 0,04 na účte 345 môžem účtovať do výnosov?
yvica
04.05.13,18:42
na 345 mi ostala daň za ubytovanie 4,50, čo s ňou?