Ewelinka21
14.04.08,13:43
Ahojte,
chcem sa nieco opytat....som zaciatocnik-zivnostnik v oblasti poistenia, chcem vediet nieco o tom, o plateni zdravotneho, co si mozem dat do nakladov a tak, ak budete nieco vediet prosim poradte.;)
dara
14.04.08,12:39
Platby odvodov do fondov si môžeš účtovať do nákladov.
Ewelinka21
15.04.08,06:38
A taky kostym alebo obedy...? Telefon???
hanelie
15.04.08,06:51
telefón - firemný áno,
obedy - stravné lístky áno, resp FA za obedy
kostým - v prípade ak na ňom bude logo firmy áno /reprezentácia firmy /
DanielaSL
15.04.08,06:52
Ako živnostník si môžeš uplatniť aj stravné vo výške 89,- Sk za odpracovaný deň, najviac vo výške mesačného pracovného fondu. Musíš doložiť buď faktúru za kúpu stravných lístkov, alebo doklad za zaplatenie obeda v reštaurácii.Tiež si môžeš vo výdavkoch uplatniť telefón. Čo všetko si môžeš dať do nákladov nájdeš v zákone o dani z príjmov , § daňové výdavky.O kostýme by som pochybovala.
dara
15.04.08,07:37
Do nákladov si môžem uzať aj nákup kancelárskych potrieb, kopírovanie, neviem čo ma ešte napadne napíšem.

Ale všetko čo súvisí s tvojou podnikateľskou činnosťou na dosiahnutie príjmov.
Ewelinka21
15.04.08,08:46
Dakujem Vam velmi pekne, velmi ste mi pomohli, ak Vas este nieco napadne dajte mi vediet
Ewelinka21
15.04.08,09:01
Tak som zistila ze mozem aj kostymy, ale len tri rocne ;)
a.palenikova
18.04.08,09:32
ahoj, a odkial vies ze tri kostymy rocne??
Ewelinka21
18.04.08,09:51
Mam to od kolegyne, ona je zivnostnicka uz par rokov a jej uctovnicka jej to tak robi
Dav
18.04.08,09:59
Mam to od kolegyne, ona je zivnostnicka uz par rokov a jej uctovnicka jej to tak robi
Nech to doloží aj § zákona o dani z príjmov, najmä tie 3 ks ročne.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#19
ZuzanaP
18.04.08,10:20
Ewelinka21
24.04.08,11:39
a ako to je obedmi s klientami, ale nejaka ta kava, a kava a caj do kancelarie? dakujem pekne
Ewelinka21
24.04.08,11:40
ked ma kolgyna prispevok na samozamestnanie moze si dat veci co si za to kupi do odpisov z dani???
Dav
24.04.08,11:48
ked ma kolgyna prispevok na samozamestnanie moze si dat veci co si za to kupi do odpisov z dani???
Pozri témy Príspevok z úradu práce. Princíp je :Prijatie príspevku=výdavok neovplyvňujúci základ dane. Použitie príspevku, nákup vecí, úhrada poistného=výdavok ovplyvňujúci základ dane. K tomu zároveň vo výške použitia príspevku preúčtovať Čerpanie dotácie=príjem ovplyvňujúci základ dane. Čiže koľko výdavky, toľko príjmy ovplyvňujúce základ dane.
balunka
24.04.08,12:33
A čo také montérky pre robotníkov?
Koľko kusov ročne?
Zoltán Kovács
24.04.08,12:35
A čo také montérky pre robotníkov?
Koľko kusov ročne?

Musíš na to mať internú smernicu, v ktorej uvedieš na koľko majú nárok. Samozrejme s prihliadnutím na opotrebenie montérok.
Braňo
24.04.08,12:59
A čo také montérky pre robotníkov?
Koľko kusov ročne?

My máme smernicu na 1 ks montériek, 1 ks bundy raz za 12 mesiacov a pracovné topánky raz za 6 mesiacov. Samozrejme závisí od prevádzky.
balunka
28.04.08,09:00
My máme smernicu na 1 ks montériek, 1 ks bundy raz za 12 mesiacov a pracovné topánky raz za 6 mesiacov. Samozrejme závisí od prevádzky.
Nie je to málo,veď keď je každý deň v tých montérkach ,tak ich na tej stavbe zničí
Zuzy
22.05.08,17:02
Pozri témy Príspevok z úradu práce. Princíp je :Prijatie príspevku=výdavok neovplyvňujúci základ dane. Použitie príspevku, nákup vecí, úhrada poistného=výdavok ovplyvňujúci základ dane. K tomu zároveň vo výške použitia príspevku preúčtovať Čerpanie dotácie=príjem ovplyvňujúci základ dane. Čiže koľko výdavky, toľko príjmy ovplyvňujúce základ dane.
Prosím Vás, je to isté, že z príspevku od ÚP môže začínajúci živnostník platiť aj odvody na poistné, lebo niekto písal, že nie, môžete na to dať nijaký § a zákon, vopred ďakujem
Dav
22.05.08,17:21
http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-01-2007-a.html#49
Prosím Vás, je to isté, že z príspevku od ÚP môže začínajúci živnostník platiť aj odvody na poistné, lebo niekto písal, že nie, môžete na to dať nijaký § a zákon, vopred ďakujem
http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-01-2007-a.html#49

Od 1.5.2008 platí novela zákona o službách zamestnanosti. Dovtedy platilo 100%, že začínajúci podnikateľ môže dať odvody na poistné z príspevku ÚP. Podľa toho, aký podnikateľský zámer predloží, a či si už v podnikateľskom zámere uvedie, že príspevok použije na úhradu zdravotného, aj dobrovoľného sociálneho poistenia.
milenia
26.05.08,14:13
V pripade ze mas male vydavky, doporucujem uplatnit pausalne vydavky a nie skutocne.
nikuska_1
15.08.08,12:08
to myslite vazne ze si mozem do nakladov dat aj kostym???? a ako to zauctujem???
Zoltán Kovács
15.08.08,12:10
to myslite vazne ze si mozem do nakladov dat aj kostym???? a ako to zauctujem???

Podľa mňa nie. Jedine keby kostím bol označený trvalo a na viditeľnom mieste názvom firmy.
pufamuf
15.08.08,12:59
Manželka je SZČO popri zamestnaní. Chcel by som sa opýtať, či má nárok na stravné za sobotu poprípade nedeľu (predáva vo vlastnom obchode), ak cez týždeň je v zamestnaní a dostáva príspevok na stravu od zamestnávateľa.
Miriam.x
15.08.08,14:45
Manželka je SZČO popri zamestnaní. Chcel by som sa opýtať, či má nárok na stravné za sobotu poprípade nedeľu (predáva vo vlastnom obchode), ak cez týždeň je v zamestnaní a dostáva príspevok na stravu od zamestnávateľa.
http://www.porada.sk/t84839-szco-a-stravne.html
pufamuf
15.08.08,19:01
Ďakujem.

Chcem sa ešte opýtať:
1, či musím prepísať auto na manželku, aby si mohla do nákladov dávať okrem PHM aj amortizáciu (5,50 za km tuším)
2, či sa môžu dať do nákladov aj km, ktoré prejde z trvalého bydliska do miesta, kde má obchod aj cez dni keď je v zamestnaní. (pýtam sa preto, lebo aj zamestnanie aj obchod je v tom istom meste, kde dochádza, či už ako zamestnanec, ale aj ako SZČO)

Za odpoveď ďakujem.
ego.mc
15.08.08,19:07
ad 1, Manželka nemusí byť vlastníkom auta.
ad 2, Do nákladov môže zahrnúť cesty súvisiace s podnikaním. (Myslím, že ťažko by preukázala, že cesta do zamestnania súvisí s podnikaním.)
pufamuf
15.08.08,19:15
zo zamestnania ide do svojho obchodu a robí predavačku, potom uzávierku, vystaví nový tovar a pod.
pufamuf
15.08.08,19:29
a k tomu autu, niekde na porade som čítal, že si nemôže dať do nákladov amortizáciu pokiaľ nieje vlastníkom auta (iba PHM)
endrju
15.08.08,19:46
a k tomu autu, niekde na porade som čítal, že si nemôže dať do nákladov amortizáciu pokiaľ nieje vlastníkom auta (iba PHM)
:rolleyes: Niekde si čítal a tu sa pýtaš preto, že neveríš prečítanému? Prečo si sa nespýtal v tej téme, v ktorej si čítal? :eek:
Odporúčam "neznečisťovať" poradu kladením duplicitných otázok zodpovedaných už dávnejšie v desiatkách tém. Uľahčíš tým orientáciu v informáciach aj iným podobným začiatočníkom. Ďakujem za porozumenie. :)
aliiica
26.02.09,14:45
Ahojte,

od 16.2.09 je manzel szco - tesar (neplatca DPH). Od 1.3.09 bude pracovat 300 km od miesta bydliska.

Ma auto, kupene v r. 2005. Chcem sa opytat, ci si moze do VOZD uplatnovat blocky za benzim a amortizaciu, nakolko bude musiet raz mesacne dochadzat domov. Alebo musi mat toto auto prevedene do podnikania?

Zatial neviem, ci sa mu oplati uplatnit pausalne vydavky, alebo to bude uctovat.

dakujem