Vladimír Ozimý
14.04.08,13:45
Ahojte ak má spoločnosť napr. potraviny a aj reštauráciu. ak sa rozhodne pre jeden druh vedenia evidencie t.j. napr. spôsobom A musí viesť takto evidenciu pre všetky zásoby. Nemôže sa rozhodnúť napr. v obchode spôsob A a v reštaurácii spôsob B. došlo by k porušeniu účtovných metód jestli pak se nepletu....
AdrianaA
14.04.08,12:43
Podľa môjho názoru sa zásoby môžu v jednom účtovníctve evidovať len jedným spôsobom. Teda buď A alebo B.
Vladimír Ozimý
14.04.08,13:20
uvediem tu môj názor prečo si myslím to isté...

Spôsob vedenia zásob je definované v § 43 postupov účtovanie pre podnikateľské subjekty účtujúce v sústave podvojného účtovníctva. Pre všetky účtovné jednotky platí všeobecne, že môžu použiť účtovanie spôsobom A, pričom účtovné jednotky, ktoré nemajú povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom podľa § 19 zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve môžu účtovať zásoby spôsobom B. Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov. Jednou z podmienok zrozumiteľnosti je dodržanie účtovných metód a zásad používaných v účtovnej jednotke. Podľa § 7 ods. 3 zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a zásady. Ak sa spoločnosť rozhodne účtovať zásoby metódou A alebo metódou B mala by používať túto zvolenú metódu pre každý druh zásob, nie len pre vybrané zásoby. V prípade ak by tak spoločnosť nepostupovala, nedodržala by podmienku zrozumiteľnosti vedenia účtovníctva.
AdrianaA
14.04.08,13:42
:--- Tak lepšie by som to ani ja neobhájila :).
AdrianaA
14.04.08,13:43
A aký názor máš na toto :
Spoločnosť sa zaoberá predajom okien a príslušenstva. Všetko nakúpi od dodávateľa a predá odberateľovi. Niekedy je to len ako čistý tovar, inokedy aj s montážou. Montáž je zabezpečená prostredníctvom ďalšej firmy.
Pri nákupe účtujem tovar na 504 (http://www.porada.sk/t59002-504-predany-tovar.html) ( spôsob B ), montáž 518 (http://www.porada.sk/t57961-518-ostatne-sluzby.html) a pri predaji 604 (http://www.porada.sk/t59592-604-trzby-za-tovar.html) a 602 (http://www.porada.sk/t59591-602-trzby-z-predaja-sluzieb.html). Je to správne ?
Vladimír Ozimý
15.04.08,06:18
každopádne tovar dodaný s montážou by som účtoval spolu na 602 a nie zvlášť...
AdrianaA
16.04.08,06:20
Ale o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. A v mojom prípade sa dodáva tovar - okná s príslušenstvom a potom ich zákazníkovi aj namontujeme.
Tie okná s príslušenstvom sa zachovávajú v nezmenenej podobe.... .
jajko50
16.04.08,07:35
Ale o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. A v mojom prípade sa dodáva tovar - okná s príslušenstvom a potom ich zákazníkovi aj namontujeme.
Tie okná s príslušenstvom sa zachovávajú v nezmenenej podobe.... .


Týmto si si aj čiastočne odpovedal. Máš vlastne zákazku na ktorú použiješ okná ako zabudovaný material. ja by som to takto chápal a potom účtovať tak ako bola reč v predošlom príspevku Vladimíra na 602
AdrianaA
17.04.08,06:19
Ak sa mi podarí tak pridám jedno vyjadrenie.
AdrianaA
17.04.08,06:29
Nedá sa mi to vložiť, je to súbor .jpg a má 632 kb. Ako to vložím ?
AdrianaA
17.04.08,07:08
Dúfam, že teraz sa to podarí. Prečítajte si toto.
evina123
24.10.08,18:12
Dúfam, že teraz sa to podarí. Prečítajte si toto.
Aj ja to vidím tak, že sú "služby" a "služby". Pri tých, pri ktorých ide hlavne o službu (napr. servis a oprava automobilov), by som spotrebu nakúpených súčiastok potrebných k oprave účtovala ako spotrebu materiálu a faktúru odberateľovi celú ako tržbu za službu. Pri tých, pri ktorých ide hlavne o dodanie tovaru, prípadne aj s montážou (napr. dodanie okien s montážou), by som nakúpený tovar účtovala ako náklady na tovar a tržbu podľa faktúry odberateľovi časť ako tržbu za tovar a časť ako poskytnutú službu.