adenka
14.04.08,16:40
dobrý deň milí poraďáci už som tohto tu dosť prečítala o postúpení leasingu, ale som z toho úplný jeleň.... v marci sme postúpili leasing ďalšej firme a neviem ako to správne zaúčtovať. ZC účtovna ku koncu februára bola
846 983,28 Sk. Odstupné nám vyplatili 238 tis. aj s DPH. Bol to os. automobil bez možnosti odpočtu DPH. Mám túto sumu zaúčtovať v pokladni celú na 641? Alebo základ na 641 a DPH na 648? Záväzok voči leasingovke preúčtujem zo 474 na 325 a čo s tým zvyškom? Dookola čítam postupy, ale asi na to nestačím a stále mi to nie je celkom jasné...
adenka
16.04.08,06:24
Prosím nikto mi neporadí....
azla
20.04.08,11:51
dobrý deň milí poraďáci už som tohto tu dosť prečítala o postúpení leasingu, ale som z toho úplný jeleň.... v marci sme postúpili leasing ďalšej firme a neviem ako to správne zaúčtovať. ZC účtovna ku koncu februára bola
846 983,28 Sk. Odstupné nám vyplatili 238 tis. aj s DPH. Bol to os. automobil bez možnosti odpočtu DPH. Mám túto sumu zaúčtovať v pokladni celú na 641? Alebo základ na 641 a DPH na 648? Záväzok voči leasingovke preúčtujem zo 474 na 325 a čo s tým zvyškom? Dookola čítam postupy, ale asi na to nestačím a stále mi to nie je celkom jasné...

Majetok doodpisuješ ............................551/082 .........846 983,28
Majetok vyradíš ................................. 082/022
Zučtuješ vysporiadanie záv. z prenájmu...474/648

Zúčtuješ nárok na odstupné...................315/648..........200 000,-
.....................Dph k odstupnému...........315/343...........38 000,-
Inkaso pohľadávky (odstupného).............211/315..........283 220,-
adenka
21.04.08,13:07
Ďakujem krásne, len to odstupné by malo byť na 648 len 200 tis a DPH 38 tis. Odstupné celkom bolo 238 tis.
Marcela16
15.01.09,15:56
Veľmi by som potrebovala vedieť ako je to s postúpením leasingu. Kdesi som sa na porade dočítala o dvoch možnostiach, kedy sa postúpenie robí s DPH - ide o postúpenie práva a ide to podľa paragrafu 9 alebo to ide bez DPH - a je to finančné vyrovnanie. V našom prípade ide o sumu, ktorá je vo výške prvej zvýšenej splátky, keďže leasing sa splácal len 3 mesiace a hneď sa prevádzal na ďalšiu s.r.o.-čku. Mohli by mi niekto s týmto poradiť? Ako to vlastne je a aké zmluvy, resp. faktúry sa v oboch prípadoch vyhotovujú. A keď sa to robí prvým spôsobom, teda s DPH- je nárok na odpočet dph ak ide o úžitkové auto? Ďakujem všetkým kto mi poradí.
azla
15.01.09,17:53
Veľmi by som potrebovala vedieť ako je to s postúpením leasingu. Kdesi som sa na porade dočítala o dvoch možnostiach, kedy sa postúpenie robí s DPH - ide o postúpenie práva a ide to podľa paragrafu 9 alebo to ide bez DPH - a je to finančné vyrovnanie. V našom prípade ide o sumu, ktorá je vo výške prvej zvýšenej splátky, keďže leasing sa splácal len 3 mesiace a hneď sa prevádzal na ďalšiu s.r.o.-čku. Mohli by mi niekto s týmto poradiť? Ako to vlastne je a aké zmluvy, resp. faktúry sa v oboch prípadoch vyhotovujú. A keď sa to robí prvým spôsobom, teda s DPH- je nárok na odpočet dph ak ide o úžitkové auto? Ďakujem všetkým kto mi poradí.

Marcela, je iba jedna možnosť. Ak pôvodný nájomca žiada od nového nájomcu odplatu za postupenie leasingu, uplatňuje Dph.
Prikladám Ti link, kde je to vysvetlené. Je tam aj materiál zo stránky drsr k tejto téme.

http://www.porada.sk/712375-post3.html

Bolo určité obdobie, že sa postupovalo aj bez dane, ale už to nie je aktuálne.

Zmluvu urobíš štandardnú - klasickú, kde si dohodnete výšku odplaty a následne vystavíš faktúru s dph.

Nový nájomca (ak to nie je auto M1) má nárok na odpočet.
Marcela16
15.01.09,21:31
Ďakujem Azla, naozaj si mi tým veľmi pomohla. Pýtala som sa už viacerých účtovníčiek, ale akosi žiadna s tým nemala skúsenosti.