moniquea
14.04.08,15:52
Prosim o radu, pokusim sa opisat situaciu. K 1.4.08 sa uskutocnil prechod zamestnancov 1 spolocnosti k inemu zamestnavatelovi / islo o 7 zamestnancov/. Vsetci zamestnanci podpisali Dohodu o rozviazani pracovneho pomeru, az na 1 zamestnanca. Tento zamestnanec ma vsak, pracovnu zmluvu na dobu neurcitu a rovnako aj docasne pridelenie na dobu neurcitu. Prosim o odpoved ako postupovat v takejto situacii.
Chobot
14.04.08,14:14
Aha dakujem, ale mozes sa k nim zajtra pridat :) paci sa mi Tvoj pristup, mozem sa este nieco opytat? Prosim o radu, pokusim sa opisat situaciu. K 1.4.08 sa uskutocnil prechod zamestnancov 1 spolocnosti k inemu zamestnavatelovi / islo o 7 zamestnancov/. Vsetci zamestnanci podpisali Dohodu o rozviazani pracovneho pomeru, az na 1 zamestnanca. Tento zamestnanec ma vsak, pracovnu zmluvu na dobu neurcitu a rovnako aj docasne pridelenie na dobu neurcitu. Prosim o odpoved ako postupovat v takejto situacii.

Záleží od toho, prečo sa ten prechod zamestnancov uskutočnil. AK to bolo preto, že časť podniku (organizačná jednotka, určitá činnosť) sa presúvala na inú firmu (§ 28 ods. 1):

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

alebo ak tá druhá firma je právnym nástupcom prvej firmy, ktorá zaniká (§ 27):

Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

tak je to jedno. Všetky práva z pracovnoprávneho vzťahu prechádzajú na novú organizáciu. Takže podpisom novej zmluvy nič nedosiahne, novým zamestnávateľom bude aj tak tá nová firma.

Pokiaľ by to bola len dohoda dvoch firiem, že si presunú ľudí, tak on s týmto presunom nemusí súhlasiť. Vtedy zostáva zamestnancom pôvodnej firmy.

Takže treba poznať viac okolností ohľadne presunu.
moniquea
14.04.08,14:18
Dakujem za odpoved, myslela som si to, len som chcela potvrdenie. Dakujem za trpezlivost aj za promptny pristup