laurita
14.04.08,23:15
Dobry den,
som uplna zaciatocnicka, ponikam na zivnost a chcem sa opytat, vlastnim osobny automobil ale nemam ho prepisany na zivnost. Je mozne dat si aj tak do nakladov benzin????
Dakujem za rady.
Peterika
14.04.08,21:53
Dobry den,
som uplna zaciatocnicka, ponikam na zivnost a chcem sa opytat, vlastnim osobny automobil ale nemam ho prepisany na zivnost. Je mozne dat si aj tak do nakladov benzin????
Dakujem za rady.
ano môžeš ale musíš si v 01/2009 podať daňové priznanie z dane motor. vozidiel a zaplatiť cestnú daň ,nezabudni teraz na registráciu na DÚ, že vozidlo používaš na podnik. účely - myslím, že je tam 30 dňová lehota.
laurita
14.04.08,22:13
dakujem velmi pekne za radu.
Mam este jednu otazku, v pripade, ze si auto prehlasim na zivnost musim tu dan aj tak zaplatit? Ak nie, tak je potom asi vyhodnejsie zaplatit kolok za prehlasenie vozidla, ako dan vo vyske 4tis Sk.
Dakujem.
liba2
14.04.08,23:47
dakujem velmi pekne za radu.
Mam este jednu otazku, v pripade, ze si auto prehlasim na zivnost musim tu dan aj tak zaplatit? Ak nie, tak je potom asi vyhodnejsie zaplatit kolok za prehlasenie vozidla, ako dan vo vyske 4tis Sk.
Dakujem.Pokiaľ sa vozidlo používa na podnikanie, daň z motorových vozidiel (už dávno nie cestná daň :) ) je treba zaplatiť v každom prípade.
Ak sa vozidlo bude používať aj súkromne - čo predpokladám že určite áno - a ak nechceš mať veľa práce so sledovaním všeličoho v súvislosti s vozidlom, tak odporúčam nevkladať auto do obchodného majetku a v tomto prípade účtovať len náhrady za spotrebu PHL a základnú náhradu 6,20/km za skutočne prejazdené km na pracovný účel.
Vlastné mot. vozidlo - ak ho chceš používať na podnikanie - nie je treba robiť prepis na polícii - nie je čo prepisovať, IČO sa už neuvádza v TP a ty si jeho vlastníkom tak-či tak. Iba vystavíš kartu pre evidenciu dlhodobého majetku.
laurita
15.04.08,07:27
dakujem vas vsetkym velmi pekne!!!!
zuzanalenka
25.05.08,07:11
ja by som chcela radu. Idem si kupit bezne auto, chcem ho pouzivat na podnikanie. Neviem co sa mi viac oplati. Precitala som uz asi "celu poradu" ale stale v tom nemam jasno.
Neviem ci auto kupit na seba alebo zahrnut do DHM.
Som SZCO.
otazky:
1.) ak kupim auto na seba, a rozhodnem sa neskor ci ho zaradim do DHM, nebude nutny ziaden prepis na firmu, staci len karta o zaradeni do DHM v uctovnom programe?
2.) ak si auto nezaradim, mozem odpisovat zakladnu nahradu + PHM, v pripade ak bude auto OA, dobre tomu rozumiem?
3.) DMV musim zaplatit hned ako auto chcem pouzivat na podnikanie? alebo az januar buduci rok? (ci uz za zahrnute alebo nezahrnute do DHM)
4.) ak auto zahrniem do DHM, CO PRESNE SOM POVINNA SLEDOVAT V SUVISLOSTI S VOZIDLOM?
5.) mozem si dat nakup DHM do vydavkov ovplyvnujucich Dan z Prijmu, pokial ho zaradim do Dlhodob.Hmot.Majetku?
6.) mozem si vybrat ci dany typ vozidla, ktore chcem kupit bude osobne alebo uzitkove? V pripade, ze ano, a zaradim ho do DHM, co je vyhodnejsie? dan zMV za uzitkove vozidlo je nizsia, ale nema to napr. nejaku nevyhodu?
7.) pri zaradeni MV do DHM sa nedava do vydavkov zakladna nahrada, ale realne naklady: za opravu auta, prevadkovanie - umyvanie,nove pneu, PHM, dialnicna znamka a podobne. Dobre tomu rozumiem? a to aj v pripade zahranicnej cesty? cize dam do nakladov prejazdene palivo a to je cele?
8.) tu sa naskytla dalsia otazka, ako je to s odpisovanim a amortizaciou???

NO ZDA SA ZE SA MAM ESTE DOST VELA CO UCIT.
Asi by som vsetko nasla v zakonoch, len chcela by som Vas poprosit o pomoc.