AdamC
15.04.08,07:44
Dobry den,

rad by som sa niekoho opytal na riesenie nasledovnej situacie
z uctovneho aj danoveho hladiska.

Sme platitel DPH, slovenska s.r.o. Dovazame na Slovensko tovar
z USA. Mame "exkluzivitu" na celu Europu a tak sa ohlasili zakaznici
aj zo zahranicia. Dovoz a vyvoz do EU a mimo EU mame uz porieseny
aj uctovne aj logisticky aj DPH-ckovo.

Mam otazku...

Je mozne, aby tovar z USA isiel priamo do Talianska a nie cez Slovensko?
Ako to bude s uctovnictvom? Tovar by mi mal vstupovat nejak do uctovnictva a mal by som mat trzby za tovar. Faktura na vstupe a na vystupe teda bude, ale tovar nikdy nepride na Slovensko.

A dalej, co s DPH v tomto pripade? Kto zaplati colnu dph? Ako to vobec dokladovo zvladnut? Co treba aby to vobec bolo mozne?

Zatial tolko, dalsie veci ma asi napadnu, az niekto na to nejako zareaguje.

Dakujem Vam pekne.
A.
Vladimír Ozimý
15.04.08,05:50
čo sa týka účtovníctva vôbec nevidím problém...vy ako účtovná jednotka vediete účtovníctvo kopletne za celú účtovnú jednotku. T.j. aj za to čo predáte v taliansku. Takže klasicky postup. Zaevidovať Fa, dať kurz atď atď. Ak tovar ide priamo do Talianska z USA potom dovoz tovaru sa uskutoční do talianska pričom vy vykonávate podnikateľskú činnosť v Taliansku. Máte sa povinnosť registrovať sa v krajine dovozu a vystavovať Fa s talianskou DPH.
AdamC
15.04.08,06:01
Dakujem pekne za rychlu odpoved.

Rozumiem teda spravne, registrovat pre DPH, a vystavim moju klasicku fakturu ako komukolvek inemu, ale dam tam IC DPH talianske. A budem to fakturovat s DPH? A tuto DPH budem potom platit kde? Podavat v Taliansku priznanie DPH?

Je to teda rozdiel, pretoze ak tovar doveziem na Slovensko, zaplatim colnu dph, odpocitam si ju. A ked ho nasledne vyveziem do Talianska, budem fakturovat bez DPH. je to asi jednoduchsie.

Dakujem
Vladimír Ozimý
15.04.08,06:40
uvažujete správne. Vysporiadavať svoju daňovú povinnosť si budete v Taliansku ale samozrejme takisto si môžete uplatniť DPH vyrúbené talianskou stranou pri dovoze tovaru a takisto aj prijaté plnenia v taliansku...
misomiso
15.04.08,06:59
To zdaleka nie je vsetko. Este ste nespomenuli, ako chcete riesit platenie cla (a DPH) na vstupe do EU, kedze tovar by mal ist priamo zakaznikovi do Talianska a pochadza z USA.
pochemi
16.04.08,15:43
Potrebovala by som poradiť v nasledovnom prípade.Firma na SK kúpila tovar
zo Sýrie, ktorý prišiel do Rumunska a tam bol preclený zastupujúcou firmou, ktorá nám to vyfakturovala./clo/ Tovar potom doviezli na Slovensko.Čo s DPH?
Ďakujem.