jani73
15.04.08,08:05
Dobrý deň, prosím Vás o radu a Váše skúsenosti. Podnikateľ má možnosť výhodne kúpiť havarované MV . Škoda nie je veľká, svojpomocne by si ho dal do stavu pojazdnosti. Môže podnikateľ kúpiť takéto mv do firmy ešte v stave havarijnom, riadne ho zaregistrovať a uplatniť si náklady spojené s opravou? Ďakujem
jani73
15.04.08,10:00
Nikto nemáte skúsenosť?
vikinka
15.04.08,10:19
Áno,môže,nikde v zákone nie je napísané,že v podnikaní musí mať len nové auto.Ak sa mu to oplatí viac,ako kúpiť ojazdené,tak nevidím dôvod prečo by nemohol.Samozrejme oprava auta by nemala vyššia ako nové auto,alebo ojazdené.
misomiso
15.04.08,10:24
Ano, myslim, ze je to dokonca vyhodne z titulu DPH, pretoze ak nejde zrovna o N1 upravu, tak z auta nemoze uplatnit vratenie DPH, zatial co zo servisnych prac moze.

Teda ak kupi auto za 500.000, zaplati celu DPH. Ak kupi rovnake auto ako havarovane za 100.000, a 400.000 da za opravu, potom mu stst z tych 400 tis vrati DPH (ak jeplatce - samozrejme).
jani73
15.04.08,11:07
Ďakujem za príspevok, o DPH mi ale teraz nejde, pretože to by bolo kupoval neplatca od neplatcu, mala som na mysli to, či u policajtov pri preregistrácii na nového majiteľa, dokonca z firmy na firmu nebude nejaký problém, bolo mi totiž od jedného známeho povedané, že ho skôr nezaregistrujú na nového majiteľa - firmu, pokiaľ je auto v havarijnom stave, myslím si že by nemal byť žiadny problém, veď ak si chce živnostník také auto kúpiť a opraviť sám ( ak sa mu to vyplatí) je to len jeho vec. Nový majiteľ sa chce vyhnúť zbytočným problémom.Ď.
jani73
16.04.08,06:44
Nemá nikto skúsenosť s preregistráciou hvarovaného vozidla? Viem že MV pred registráciou ide na obhliadku, ale vraj havarované nezaregistrujú.
Pôvodný aj nový majiteľ sa už dohodli na cene, majú spísanú aj kúpno-predajnú zmluvu ( zatiaľ nie je podpísaná). Je možné z daňového hladiska, si na základe kúpno-predajnej zmluvy( po podpísaní), kde sú uvedené všetky údaje o novom majiteľovi uplatniť výdavky spojené s opravou MV ešte pred registráciou u policajtov a na DU? Rozdiel bude iba v dátumoch. Nový majiteľ by už potreboval nakúpiť súčiastky na opravu, aby mohol začať s opravou. Poraďte ako postupovať.
jani73
16.04.08,11:17
nemáte skúsenosť s niečím podobným?
vikinka
16.04.08,11:48
Auto zaradiť do majetku,odpisy neuplatňovať nakoľko sa nepoužíva na dosiahnutie príjmov.Opravy by som účtovala k automobilu ako VNZD,ako tech.zhodnotenie,po ukončení opráv zaradiť vo zvýšenej cene do majetku a odpisovať.To je môj názor.DPH uplatniť pri nákupe autosúčiastok.