Pukluš
15.04.08,09:08
Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadom dph v jednoduchom účtovníctve, nakoľko pracujem väčšinou s podvojným účtovníctvom a neplatcami dph-čka, tak preto potrebujem poradiť.

SZČO je plátcom dph od 1.2.2008.

1.) Vystavil faktúru v januári bez dph, ale platbu prijal až vo februári...mám to dať do dph na výstupe?

2.) Vystavil faktúru vo februári s dph a takisto vo februári prijal ale len čiastočnú platbu. Aké dph mám dať na výstupe, z celej faktúry alebo len z prijatej platby?

Ďakujem
Muška
15.04.08,07:09
Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadom dph v jednoduchom účtovníctve, nakoľko pracujem väčšinou s podvojným účtovníctvom a neplatcami dph-čka, tak preto potrebujem poradiť.

SZČO je plátcom dph od 1.2.2008.

1.) Vystavil faktúru v januári bez dph, ale platbu prijal až vo februári...mám to dať do dph na výstupe? nie, ak faktúra bola vystavená za služby, alebo tovar dodaný v januári

2.) Vystavil faktúru vo februári s dph a takisto vo februári prijal ale len čiastočnú platbu. Aké dph mám dať na výstupe, z celej faktúry alebo len z prijatej platby? z celej

Ďakujem
.. v texte
Pukluš
17.04.08,18:32
A keď príjmem faktúru a nezaplatím, tiež ide do dph na vstupe dňom vystavenia alebo zaplatenia?
Zoltán Kovács
17.04.08,18:34
A keď príjmem faktúru a nezaplatím, tiež ide do dph na vstupe dňom vystavenia alebo zaplatenia?

Právo uplatnenia DPH na vstupe nie je viazané na uhradenie. Bolo dávnejšie asi v r. 2003 sa to zrušilo.
Muška
17.04.08,18:36
mmiriam
06.07.08,15:42
ešte jedna doplňujúca otázka:
ako je to v JÚ pri vystavení faktúry, daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry, t.j. napr. bola vystavená 25.5.2008 - ide do májovej DPH alebo podnikateľ čaká na úhradu, ktorá bola 25.6.2008 - ide teda do júnovej DPH.
čiže je pri DPH dôležitý termín vystavenia faktúry alebo prijatia úhrady?
ďakujem
miriam
Peterika
06.07.08,16:24
ešte jedna doplňujúca otázka:
ako je to v JÚ pri vystavení faktúry, daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry, t.j. napr. bola vystavená 25.5.2008 - ide do májovej DPH áno alebo podnikateľ čaká na úhradu, ktorá bola 25.6.2008 - ide teda do júnovej DPH.
čiže je pri DPH dôležitý termín vystavenia faktúry alebo prijatia úhrady?
ďakujem
miriam
daňová povinosť vzniká dňom vystavenia faktúry - nie jej úhradou - /pozri odpovede vyššie v ostatných príspevkoch/ tj . dňom dodania služby alebo tovaru


doplnila som Ti to aj v texte
evina
06.07.08,16:35
daňová povinosť vzniká dňom vystavenia faktúry - nie jej úhradou - /pozri odpovede vyššie v ostatných príspevkoch/ tj . dňom dodania služby alebo tovaru


doplnila som Ti to aj v texte

Ja by som to upresnila - daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo služby /hovorím o tuzemsku/ a faktúru je platiteľ povinný vystaviť do 15. dní od daňovej povinnosti. Znamená to, že dátum daňovej povinnosti nemusí byť totožný s dátumom vystavenia faktúry a v tom prípade uvádzame na faktúru obidva dátumy. Úhrada faktúry nemá žiadny vplyv na uplatnenie nároku na odpočet DPH.
mmiriam
07.07.08,08:44
ďakujem