Patagonia girl
15.04.08,09:54
Dobrý deň,
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom uplatnenia nákladov v živnosti. Podnikateľ-živnostník vykonáva časť práce (vypracovávanie cenových ponúk, objednávok, rôzne administratívne činnosti) doma, vo svojom vlastnom byte, ktorý je jeho osobným vlastníctvom. Nemá kanceláriu mimo bytu.
Môže si v živnosti uplatniť časť nákladov za energie, nájom....? Ak áno, akým spôsobom?
Ide o JÚ.
Ďakujem pekne za rady, ste super!
dara
15.04.08,08:17
Áno, ale určiť len nejakú pomernú časť, ak sa podniká v bytových priestoroch, napr. 30% z celkových nákladov.
Patagonia girl
15.04.08,08:21
je určená nejaká horná hranica, aby sme to "neprešupli"? Aby bolo všetko tak ako má byť....
Zoltán Kovács
15.04.08,08:33
Áno, ale určiť len nejakú pomernú časť, ak sa podniká v bytových priestoroch, napr. 30% z celkových nákladov.

Nesúhlasím.
Prečo:

1. Ak si chceš uplatniť náklady tak v prvom rade treba vyňať z bytového fondu časť bytu.
2. Daň z nehnuteľnosti by sa mal platiť ako z podnikateľských priestorov.
dara
15.04.08,08:35
Ja si myslím, že pokiaľ by to neviňal, tak by si mohol nejakú časť do nákladov uznať. O tomto sa názory veľmi rôznia aj v samostných účtovných príručkách.
Zoltán Kovács
15.04.08,08:38
Ja si myslím, že pokiaľ by to neviňal, tak by si mohol nejakú časť do nákladov uznať. O tomto sa názory veľmi rôznia aj v samostných účtovných príručkách.

To je pravda, ja patrím k tým ktorí sa k tomu stavajú negatívne.


Áno, ale určiť len nejakú pomernú časť, ak sa podniká v bytových priestoroch, napr. 30% z celkových nákladov.

Plošne určovať percento nákladov si myslím nie je celkom správne. Nakoľko ak napr. podniká v nejmenšej izbe, potom pomer nákladov by sa mal prepočítavať na m2. Teda rozloha izby : rozloha bytu, výsledok by mal dávať pomer (percento) z celkových nákladov.
dara
15.04.08,08:44
S týmto celkom súhlasím, osobne som zástancom toho, aby sa nespájali náklady bytové spoločne s tými na podnikanie. A je pravdou, že nikde nie jasne a zreteľne definované, ako v takýchto prípadoch postupovať.
Patagonia girl
15.04.08,11:53
ďakujem pekne za názory, vyzerá to tak že by bolo lepšie zbytočne netýriť, pravda? :-)
Zita5
15.04.08,12:04
Ja by som snáď len toľko doplnila , určite čiastka uplatnená do výdavkov za používanie súkromných priestorov pre podnikateľské účely musí byť obhájená pred daňovou kontrolou . To znamená , že všetko skutočne vynaložené výdavky za skutočne využívaný priestor a s mierou .

Netreba taktiež zabúdať , ako bolo uvedené vyššie , podnikatelia za podnikateľský priestor platia vyššiu daň z nehnuteľnosti ,ako za bytový priestor , čiže treba aj uvedené mať na pamäti .