sonda_ss
15.04.08,11:20
Dobry den, nenasla som odpoved na svoj problem, tak skusim dat novu temu. V majetku mam pozemok a stavbu. Zaradene na 031 a 021, ale stavba zatial neodpisovana. Stavbu zburam a postavim uplne novy objekt, s tymto zamerom som ju uz kupila. Co s hodnotou povodnej stavby? Mozem ju preuctovat na 042 ako sucast obstaravania novej investicie, a sem zauctujem aj tie buracie prace? Alebo musim zuctovat v plnej vyske opravky a vyradit to? Lenze potom sa to premietne do nakladov v danom roku a nijako nedostanem hodnotu tej povodnej budovy do vstupnej hodnoty noveho projektu, ktory budem odpisovat.
accad
15.04.08,15:18
Jasne o tomto prípade hovorí § 19 odsek 3 písm.b) ZdP:
zostatková cena (§ 25 ods.3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku, zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny,
betka
15.04.08,17:52
Pri obstarávaní nehnuteľností vznikajú prípady, kedy zozostavanú stavbu nie je možné z rôznych príčin dokončiť zmarená investícia), resp. sa investor rozhodne kúpiť nehnuteľnosť za účelomzbúrania a postaví nový obekt. Oprava starej nehnuteľnosti je neekonomická, a preto dochádza k týmto situáciám.

Pr.
Kúpila som staršiu nehnuteľnosť na lukratívnom pozemku pozemku. Hodnota nehnuteľnosti je zanedbateľná oproti cene pozemku. Oprava nehnuteľnosti je pre maňa neekonomická, preto sa rozhodnem nehnuteľnosť zbúrať.

- ZC nehnuteľnosti: 042/081
- náklady na práce súvisiace s likvidáciou nehnuteľnosti, dodavateľským spôsobom:042,343/ 321
- ak si vieme zabezpečiť odvoz sute na skládku vlastnou prepravou: 042/622 (aktivácia vnutropod. prepravy)
- projekty: 042,343/321
- spotreba stavebného materiálu v prípade obstarania vo vlastnej réžii: 042/112 (ak vykonávam vo vl. réžii aktivujem práce vlastnými pracovníkmi: 042/624.......)
- kolaudácia: 021/042
sonda_ss
17.04.08,07:26
dakujem betka, toto som potrebovala vidiet - konkretne uctovne pripady. diiiiiki ti :)
sonda_ss
17.04.08,07:27
vdaka accad, z danoveho hladiska mi to bolo jasne, len som nevedela presny §, skor len tusila. ale to preuctovanie, kedze je to auditovana firma, ma tentoraz trapilo. aj tak dakujem za odkaz na ten paragraf.