cocker.ba
15.04.08,10:30
Dost materialu je na nete ohladom priebehu teploty stenou pri zateplenom a nezateplenom murive vo vztahu teplot minus/plus.Vie niekto, kde najdem to iste, avsak vo vztahu teplot +/+? Konkretne, ak je v tieni +36 stupnov (co uz byva v lete bezne) a vo vnutri 25 stupnov -pri zateplenom a nezateplenom murive.Rad by som vedel, pri akej teplote zacne mur tepelne kolabovat, teda uz horucavu neudrzi vonku a teplo zacne salat do interieru (co je "najprijemnejsie" prave vtedy, ked sa vecer uz vonku ochladi na 25 stupnov a da sa konecne dychat, vnutri vsak mate 28 a dychat nemozete ...
Dik za odpovede.
Charon
15.04.08,10:34
Zdravim ... je to kalsický výpočet prechod a prestup tepla cez stenu. Vstupy do vzorca sú hrúbka materiálov (sendvič) a ich tepelnoizolačné vlastnosti. Je na to jednoduchý vzorec (sem ho neviem zapísať, lebo tu nie je editor matematických výrazov).
A keďže vždy sa jedná vo vzorcoch o deltu t teda rozdiel teplôt tak ten vzorec, o ktorom píšeš hore, že je na -/+ platí aj na +/+ Iba dávaj pozor na znamienka...
Ale ... pozor ... vtom prípade sa k výpočtu nestavia ako k tepelným strátám, ale k tepelným ziskom! Čo je iná kategória výpočtov... tam sa berie do úvahy aj Slnko, jeho sklon k stene a podobne. Samotný výpočet ako Ty uvažuješ je skreslujúci.
cocker.ba
15.04.08,12:44
Dik za odpoved, ja som myslel graficke znazornenie, nie vypocet.
Composite
15.04.08,16:46
AndrejG
15.04.08,17:37
Problem s teplom je skor v podkrovi, takze mury asi toho vydrzia viac ako dost. A v podkrovi to suvisi so zle odvetranou strechou, alebo vobec neodvetranou a az potom s hrubkou izolacie.

Teraz mam napr. na stavbe v prizemi zima, aj ked je vonku 20-25, vnutri nemozem mat tricko. :)