laurita
15.04.08,11:44
Dobry den,
chcela by som sa opytat:
Mozem pouzivat obchodne meno aj ked mam v zivnosti uvedene len meno a priezvisko? Je potrebne obchodne meno niekde zaregistrovat, alebo si ho len vymyslim a urobim si tabulku????
A este by ma zaujimalo. V zivnosti mam uvedene miesto podnikania - moje bydlisko, avsak kancelariu mam inde. Co s tym???
Dakujem.
laurita
15.04.08,10:11
poradte pleaseeeeeee
denisie
15.04.08,10:20
Dobry den,
chcela by som sa opytat:
Mozem pouzivat obchodne meno aj ked mam v zivnosti uvedene len meno a priezvisko? Je potrebne obchodne meno niekde zaregistrovat, alebo si ho len vymyslim a urobim si tabulku????
A este by ma zaujimalo. V zivnosti mam uvedene miesto podnikania - moje bydlisko, avsak kancelariu mam inde. Co s tym???
Dakujem.

Obchodný zákonník definuje obchodné meno takto:

Obchodné meno

§ 8


Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.

§ 9


(1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.
(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.

(3) Obchodným menom právnickej osoby, ktorá sa nezapisuje do obchodného registra, je názov, pod ktorým bola zriadená.

(4) Podnikateľ je povinný uvádzať obchodné meno spolu s dodatkom označujúcim jeho súčasný právny stav, najmä s dodatkom "v likvidácii", "v konkurze" alebov reštrukturalizácii".

takže budeš používať svoje meno a priezvisko a za tým tvoj názov napr. Jožko Mrkvička - predaj PC

a miesto podnikania môže byť tvoje bydlisko, kancelária je vlastne prevádzka, takže to je ok

klikni ešte na toto http://www.porada.sk/t79383-ohlasenie-prevadzkarne.html
laurita
15.04.08,10:37
Aha, dakujem...
Tzn. ze mam mat na dverach kancelarie napisane "Laura XYova - organizovanie spolocenskych podujati" :) Nemozem tam mat napr.: EVENT (ako nazov)
Laura XYova (podtym)
????
denisie
15.04.08,10:47
...:)tak môže to byť aj pod tým, ale zákon jasne stanovuje že miesto podnikania či prevádzky musí byť viditeľne označené obchodným menom...
mám skúsenosť s tým, že kontrola dáva za to pokuty, keď nie je riadne označené...:)

a k tomu názvu..ja som napísala iba príklad že predaj Pc, môže to byť samozrejme aj nejaký vymyslený názov ako si uviedla Event
laurita
15.04.08,11:01
dakujem! moja mama podnika tiez na zivnost, ma obchod a na obchode ma tabulu s nazvom obchodu nie s jej menom. ale zevraj tento nazov ma v zivnosti.
denisie
15.04.08,11:04
...aké obchodné meno je napísané na živnostenskom liste, také by malo byť označenie miesta podnikania, al. prevádzky... ale samozrejme že môže byť uvedený aj ten názov...:)