rage1
31.03.05,15:55
Prosim poradte. Asi mesiac mame ERP, ja som s nou doteraz nemala ziadnu skusenost, preto by sa mi vsetky vase rady zisli a pomohli mi. Neviem akym sposobom mam zauctovat prijmy, ktore vznikli na pokladni do programu v pocitaci. Proste denno denne blokujem platby, kazdodenne robim dennu uzavierku, na konci mesiaca mesacnu uzavierku. Ale ako to mam vsetko dostat do pocitaca? Niekto mi radil, ze tu pasku co sa navija - ako kopia- v pokladni, sa ma rozstrihat a potom den po dni zauctovavat podla poloziek ako som blokovala. Prosim poradte mi. Ide mi vlastne aj o tu DPH, kedze skoncil dneska stvrtrok.
Kazda rada ohladne pokladne je pre mna nad zlato. Dakujem
adam
31.03.05,16:15
Prosim poradte. Asi mesiac mame ERP, ja som s nou doteraz nemala ziadnu skusenost, preto by sa mi vsetky vase rady zisli a pomohli mi. Neviem akym sposobom mam zauctovat prijmy, ktore vznikli na pokladni do programu v pocitaci. Proste denno denne blokujem platby, kazdodenne robim dennu uzavierku, na konci mesiaca mesacnu uzavierku. Ale ako to mam vsetko dostat do pocitaca? Niekto mi radil, ze tu pasku co sa navija - ako kopia- v pokladni, sa ma rozstrihat a potom den po dni zauctovavat podla poloziek ako som blokovala. Prosim poradte mi. Ide mi vlastne aj o tu DPH, kedze skoncil dneska stvrtrok.
Kazda rada ohladne pokladne je pre mna nad zlato. Dakujem
Príjmy zaučtuješ podľa mesačnej uzávierky. Do pačítača to dáš ako tržbu
z predaja, rozpíšeš podľa uzávieky sumu bez DPH, DPH. Stačí to nahodiť raz za mesiac, nemusí sa to robiť denne. Kópiu pásky nerozmotávať, treba ju archivovať (uložiť ako účtovné doklady) Do pokladničnej knihy lepíš denné aj mesačné uzávierky.
Pekný deň......:)
babenko1
31.03.05,18:04
tak ako píše adam. Daňová kontrola bude ako prvé pýtať knihu pokladnice a kontrolné pásky. Tie uuurčite nerozstrihávať.
hanulla
01.04.05,08:30
A ak na tých bločkoch je predaj tovaru a aj služba to sa potom základ ako zaučtováva do pc aby to bolo spravne.
adam
01.04.05,08:41
Ja účtujem v JÚ. Ak je na jednej uzávierke tržba z predaja a aj tržba za služby ( myslíš asi, že na jednej prevádzke aj predávaš tovar, aj napr. kopíruješ?)
nerozúčtovávam to, lebo podľa mňa tržba je vždy len tržba. Načo to komplikovať, na páske z ERP je to všetko jasne vypísané.
Pekný deň.......:)
Zita5
01.04.05,09:01
Já len toľko k účtovaniu tržieb cez ERP :

Účtovné jednotky v súsatve JÚ sú povinné denne účtovať účtovné prípady do peňažného denníka v súlade s § 15 a § 11 zákona o účtovníctve .

To že niektorí účtujú raz mesačne , to je podľa mňa zjednodušenie práce a nie je to v súlade zo zákonom .Ale viem o tom , že mnohí to tak robia .
hanulla
01.04.05,09:15
Já len toľko k účtovaniu tržieb cez ERP :

Účtovné jednotky v súsatve JÚ sú povinné denne účtovať účtovné prípady do peňažného denníka v súlade s § 15 a § 11 zákona o účtovníctve .

To že niektorí účtujú raz mesačne , to je podľa mňa zjednodušenie práce a nie je to v súlade zo zákonom .Ale viem o tom , že mnohí to tak robia .
Toto si myslím aj ja, ale kedže veľa FO to robí raz mesačne čo na to danová kontrola?

Zitka - ak máš čas mrkni sa na moju otázku ohladne ZTP. Dík
adam
01.04.05,09:17
Mala som daňovú kontrolu, bolo to v poriadku. V tých § nie je napísané "denne".
§15,2, peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave pen.prostr.......
b) príjmoch v účt.obd. a v členení potrebnom na zistenie ZD z príjmov, atď........
Pekný deň......:-))
hanulla
01.04.05,09:25
a) stave pen.prostr.......
b) príjmoch v účt.obd. a v členení potrebnom na zistenie ZD z príjmov, atď........
Pekný deň......:-))
No ale ako to rozúčtovat - pracne? na kalkulation ??
Zita5
01.04.05,09:31
Podľa paragrafu 15 ods.1 písm a postupov účtovania v JÚ , v peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti . Ako už z názvu hlavnej účtovnej knihy vyplýva , že všetky účtovné prípady sa do peňažného denníka musia účtovať /zapisovať/ denne, to znamená že aj tržby sa musia účtovať do peňažného denníka denne . § 11 hovorí o povinnosti účtovania priebežne / a to je denne/ .

Berte to tak , že já Vás nechcem prehlasovať ,ale , že sa tržby vedú 1 x do mesiaca to správne nie je . Viem si predstaviť tú mínusovú pokladňu a veci s tým spojené , pokiaľ sa niečo nakupuje v hotovosti v priebehu mesiaca.


Len ako poznámka , že už aj já som ako tak niečo preskákala a taktiež aj daňové kontroly . Berte môj príspevok kamarátsky a bez úrážky , nemám vo zvyku niekoho presviedčať či to alebo ono je správne. Vždy si pomyslím , že každý nesie určitú zodpovednosť .
adam
01.04.05,09:38
Zita5, prepáč ak som sa Ťa nejako dotkla, nemyslela som to zle. Tvoje odpovede sú vaľmi kvalifikované, máš viac skúseností ako ja. Ja píšem svoj názor a tiež výsledok kontroly. Možno som natrafila na osoby zhovievavé a pri budúcej kontrole mi to všetko spočítajú:o.....Ešte raz prepáč a nehnevaj sa na mňa a určite som Ťa nechcela prehlasovať.........
Pekný deň..........:)
Zita5
01.04.05,09:44
Zita5, prepáč ak som sa Ťa nejako dotkla, nemyslela som to zle. Tvoje odpovede sú vaľmi kvalifikované, máš viac skúseností ako ja. Ja píšem svoj názor a tiež výsledok kontroly. Možno som natrafila na osoby zhovievavé a pri budúcej kontrole mi to všetko spočítajú:o.....Ešte raz prepáč a nehnevaj sa na mňa a určite som Ťa nechcela prehlasovať.........
Pekný deň..........:)

Nechcela som u Teba vyvolať nejaké výčitky , prosím Ťa veď porada je na to aby sme diskutovali . Všetko je OK, prosím Ťa na čo to ospravedlňovanie .
Veď nakoniec , nemôžeme mať všetci rovnaký názor , lebo to je o ničom .
adam
01.04.05,09:48
Ďakujem......:):):)
erybka
01.04.05,10:02
Ahojte, chcela by som sa poradit, kniha pokladnice, kde nalepujem denne a mesacne zavierky je len pre jeden kalendarny rok. A keď pokračujem v blokovani do pokladne v roku 2005, musim novu knihu pokladne znova dať oraziť na daňovom úrade ako tú prvú knihu v roku 2004? http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
babenko1
01.04.05,10:11
Ja som radšej na každý rok mala novú knihu pokladne.. bolo to prehľadnejšie.
adam
01.04.05,10:29
Ja dávam tiež na každý rok novú kôli prehľadnosti, len pri sezónnom predaji
( napr.zmrzlina ) dávam tú istú na viac rokov. Na DÚ dávam len pri prihlasovaní pokladne. V ďalšej knihe mám priloženú fotokópiu prvej strany s tou pečiatkou od DÚ a servis.technika.
Pekný deň........:)
erybka
01.04.05,10:48
Ďakujem Vám za odpovede, tiež som za novú knihu. A je to dobrý nápad, prefotiť si prvú stranu tej potvrdenej. Priznám sa, nechcelo sa mi s tým utekať na daňový úrad a stáť tam pol dňa kvôli jednej pečiatke.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Peter J
01.04.05,11:14
Prosim poradte. Asi mesiac mame ERP, ja som s nou doteraz nemala ziadnu skusenost, preto by sa mi vsetky vase rady zisli a pomohli mi. Neviem akym sposobom mam zauctovat prijmy, ktore vznikli na pokladni do programu v pocitaci. Proste denno denne blokujem platby, kazdodenne robim dennu uzavierku, na konci mesiaca mesacnu uzavierku. Ale ako to mam vsetko dostat do pocitaca? Niekto mi radil, ze tu pasku co sa navija - ako kopia- v pokladni, sa ma rozstrihat a potom den po dni zauctovavat podla poloziek ako som blokovala. Prosim poradte mi. Ide mi vlastne aj o tu DPH, kedze skoncil dneska stvrtrok.
Kazda rada ohladne pokladne je pre mna nad zlato. Dakujem
Ahoj,
ak si kúpila pokladňu, dostala si spolu s ňou aj program do PC-čka na programovanie aj sťahovanie údajov. V prvom rade musíš prepojiť kasu s PC-čkom, nainštalovať program do PC. Na kase prepneš kľúč do polohy prenosu dát, otvoríš program v PC a potom stiahneš údaje z kasy. POZOR - nesmieš pred tým vynulovať PLU !!!
Najlepšie, ak Ti to niekto prakticky vysvetlí, cez internet to je o-ničom. Prípadne zájdi k predajcovi ECR-ky.
Podľa návodu - záleží aj na tom jak stará je kasa - sa to tiež nedá, ten je iba informatívny a z praxe tam radu buď nenájdeš alebo je príliž zložito napísaný postup.