IMS
15.04.08,13:06
Poprosila by som o radu, som SZČO, neplatca DPH, nakúpila som textil -tovar v Čechách v 4 rôznych firmách. Dve firmy mi účtovali aj DPH do faktúry a dve nie, čo s tým mám teraz robiť? Ďakujem za odpoveď
ZDENIELA
15.04.08,11:13
Ak tie dve firmy, čo DPH neúčtovali boli tiež neplatci DPH, tak je všetko v poriadku.
A čo ty ako neplatca DPH budeš robiť s DPH-čkou z ČIech? No presne to isté ako na Slovensku. Tvoj nákup tovaru je v celkovej sume aj s DPH.
;););)
Len pri dovoze tovaru pozor, aby sa neprekročila limit - to by ti hrozila povinnosť pre DPH-čku sa registrovať ..
vikinka
15.04.08,11:14
Žiadať o opravu faktúry,nakoľko ste neuviedli zahran.dodávateľovi IČ DPH,pretože nie ste platcom DPH,faktúra mala byť vystavená s DPH ako neplatiteľovi.
IMS
15.04.08,17:31
Ale všetky 4 firmy sú platiteľmi DPH v Čechách. Čiže kupovala som od platcov DHP, len teraz vo faktúrach to nie je. Je to síce fajn, je to teraz lacnejšie, ale ja mám s tým teraz asi problém, že.
A aký je ten limit - som ešte začiatočník, o čom Ste písala prosím Vás?
betka
15.04.08,17:38
cloe
15.04.08,17:44
Ale všetky 4 firmy sú platiteľmi DPH v Čechách. Čiže kupovala som od platcov DHP, len teraz vo faktúrach to nie je. Je to síce fajn, je to teraz lacnejšie, ale ja mám s tým teraz asi problém, že.
A aký je ten limit - som ešte začiatočník, o čom Ste písala prosím Vás?
ˇ
Toto ma tiež zaujíma. Prečo 2 zo 4 firiem uviedli na faktúre DPH a 2 nie.
Totižto, ja mám tento problém z inej strany. Môj klient ako slovenská firma, platiteľ DPH, má vystaviť faktúru do Čiech pre neplatiteľa DPH.
Povedala som mu, aby vystavil faktúru s DPH. Stále si nechce dať povedať, lebo sa rozprával s nejakým daňovým poradcom a ten povedal, že môže za určitých podmienok vystaviť aj pre neplatiteľa z Čiech faktúru bez DPH. Ten odberateľ v Čechách môjho klienta tiež presviedča, že mu môže vystaviť bez DPH, lebo iné firmy v rámci EU, napr. z Holandska im vystavujú bez DPH. Ide o to, že keby im klient vystavil faktúru bez DPH, tak by od neho tovar zobrali.
Vôbec neviem ako ich presvedčiť, že niekto DPH-čku odviesť musí. Ak nie môj klient tu v SR, tak by musel Čech odviesť DPH českému daňovému úradu ale ako neplatiteľ jedine bez nároku na jej vrátenie. Alebo sa mýlim?
cloe
15.04.08,17:55
betka, prosím ťa, ten súhlas znamená, že mám pravdu?
IMS
15.04.08,17:57
No vyzerá to tak, že keďže už som aj tovar zaplatila a zároveň zaplatila aj horibilné poplatky v banke za prevod peňazí, budem musieť pýtať opravy faktúr a platiť znova, však. Za prevod mi účtovali vyše 500 korún. A teraz budú zase.
betka
15.04.08,17:59
TO Cloe:

Poniektorí majú v tom hokej, Ďuro Ferovi povie, že keď sme v EU, tak vystavujeme FA bez dane. Zrejme po pive im je to logické:D:D

Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

(2) Oslobodené od dane je dodanie nového dopravného prostriedku, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu kupujúcemu predávajúcim alebo kupujúcim alebo na ich účet.

(3) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, odoslaného alebo prepraveného z tuzemska do iného členského štátu kupujúcemu predávajúcim alebo kupujúcim alebo na ich účet, ak kupujúci je zdaniteľnou osobou podľa práva iného členského štátu, ktorá nie je identifikovaná pre daň, alebo právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa práva iného členského štátu a nie je identifikovaná pre daň, a ak povinnosť platiť spotrebnú daň vzniká kupujúcemu v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru.

(4) Oslobodené od dane je premiestnenie tovaru zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu na účely jej podnikania (§ 8 ods. 4), ak by dodanie tohto tovaru pre inú osobu bolo oslobodené od dane podľa odseku 1.

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

(6) Oslobodené od dane je

a) dodanie tovaru a dodanie služby pre diplomatické misie, konzulárne úrady a medzinárodné organizácie zriadené na území iného členského štátu a ich pracovníkov okrem dodania nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12),
b) dodanie tovaru a dodanie služby do iného členského štátu pre ozbrojené sily členského štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, určené na použitie týmito ozbrojenými silami alebo civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, a na zásobenie ich stravovacích zariadení, ak tieto ozbrojené sily nie sú ozbrojenými silami štátu určenia dodávok a ak sa podieľajú na spoločnom obrannom úsilí.

(7) Platiteľ je povinný preukázať oslobodenie od dane podľa odseku 6 potvrdením na úradnom tlačive na oslobodenie od dane, ktoré je vyhotovené príslušným štátnym orgánom iného členského štátu a ktoré odberateľ odovzdal platiteľovi.

(8) Ak prepravu tovaru z tuzemska do iného členského štátu vykoná odberateľ alebo ju zabezpečí odberateľ inou osobou, platiteľ je povinný mať doklady podľa odseku 5 písm. a) alebo c) do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru. Ak platiteľ nemá doklady podľa odseku 5 písm. a) alebo c) v lehote podľa prvej vety, uvedie dodanie tovaru bez oslobodenia od dane do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplynula táto lehota.
cloe
15.04.08,18:03
A bolo by to iné, ak by sa jednalo o zásielkový predaj? S tým nemám žiadne skúsenosti.
IMS
15.04.08,18:10
Z tých 2 firiem čo účtovali DPH, mi jedna firma to zaslala Ten expresom a ja som zaplatila kuriérovi - aj s pošovným, a druhá firma mi to rovno priviezla do predajne a faktúru mi vystavila - v slovenských korunách. Už mám z toho guláš.
betka
15.04.08,18:13
To Cloe:

Par.6 DPH:

Najlepšie na príklade:
Čech dodáva Slovákom občanom tovar na základe reklamy z časopisu. Dodanie uskutočňuje Čech vlastnou dopravou. Tovar je FA s českou DPH. Ak by sa však dosiahol zákonom stanovený obrat (bez dane), Čech je poviný sa zaregistrovať v SR a potom vystavuje FA so slovenskou daňou. (obrat 1,5 mil.). Zareistrovať sa musí pred dosiahnutím obratu, viem že na základe objednávok obrat prekročím

To isté platí pre Slováka, kt. predáva na základe reklamy do ČR. Vystavuje FA so Slovenskou daňou. Ak presiahne obrat stanovený ČR, musí sa registrovať v ČR a potom vystavuje FA s českou DPH (nechce sa mi hrabať v českom zákone, aký majú obrat)
cloe
15.04.08,18:27
Veľmi pekne ďakujem, betka, za ten príklad. Par. 6 som čítala, ale práveže mi nebolo jasné čo sa deje pred tým, než sa dosiahne zákonom stanovený limit. Takže, jednoznačne, bez DPH v žiadnom prípade /ak dodávam neplatiteľovi/. Pred dosiahnutím limitu fakturujem s DPH krajiny, z ktorej je tovar odoslaný a po dosiahutí limitu a zaregistrovaní sa v krajine dodania, fakturujem s DPH tohoto člen. štátu.
Vladimír Ozimý
16.04.08,05:15
A bolo by to iné, ak by sa jednalo o zásielkový predaj? S tým nemám žiadne skúsenosti.

samozrejme zásielkový predaj neposudzujeme ako intrakomunítarnú dodávku to ide vlastným režimom. Hovorí o tom § 11 ods. 2 písm b) poslednej vety. Zásielkový predaj je riešený v par. 6 nášho zákona
IMS
19.04.08,11:19
A teraz čo odpísali mi, že do zahraničia predávajú bez DPH a mám si to vysporiadať interným predpisom, ale ako, ja som neplatca DPH. Viete mi poradiť teraz? Čo s tým?
Zlata
24.10.08,06:40
Ahoj poraďáci, prosím o vysvetlenie § 69 ods.2. Zmiatla ma posledná veta: ...zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. (učinnosť od 1. januára 2008).

Dostala som faktúru z Čiech na služby (grafické práce) dodané na a využívané na SK. Dodávateľ je pláca DPH v Čechách a účtuje nám s DPH. My sme plátcami DPH.
Zlata
30.10.08,09:11
[quote=Zlata;852658]Ahoj poraďáci, prosím o vysvetlenie § 69 ods.2. Zmiatla ma posledná veta: ...zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. (učinnosť od 1. januára 2008).

Dostala som faktúru z Čiech na služby (grafické práce) dodané na a využívané na SK. Dodávateľ je pláca DPH v Čechách a účtuje nám s DPH. My sme plátcami DPH.[/quote

Halo poraďaci, prosím, poradí mi niekto, ako je to myslené s tým paragrafom 69 ods. 2.
V akom prípade sa aplikuje posledná veta? Ďakujem krásne.
tamik
02.11.08,11:57
Ja mám tiež ten istý prípad a neviem si poradiť vyrobený betakam v českom štúdiu využívaný na slovensku češi nám dali na FAD DPH mi sme platcami DPH na Slovensku nie sme registrovaný v česku.Neviem či je správne vystavená faktúra a chcem ju 3.11.uhradiť neviem či aj s DPH alebo bez
Ďakujem srdečne
Vladimír Ozimý
03.11.08,09:39
Ahoj poraďáci, prosím o vysvetlenie § 69 ods.2. Zmiatla ma posledná veta: ...zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. (učinnosť od 1. januára 2008).

Dostala som faktúru z Čiech na služby (grafické práce) dodané na a využívané na SK. Dodávateľ je pláca DPH v Čechách a účtuje nám s DPH. My sme plátcami DPH.

a tie grafické práce sa k čomu vzťahovali?
Vladimír Ozimý
03.11.08,09:40
Ja mám tiež ten istý prípad a neviem si poradiť vyrobený betakam v českom štúdiu využívaný na slovensku češi nám dali na FAD DPH mi sme platcami DPH na Slovensku nie sme registrovaný v česku.Neviem či je správne vystavená faktúra a chcem ju 3.11.uhradiť neviem či aj s DPH alebo bez
Ďakujem srdečne

ja by som sa rád dozvedel čo je betakam?
Zlata
03.11.08,19:29
a tie grafické práce sa k čomu vzťahovali?
Grafické práce k výstave, ktorá sa konala na Slovensku.
Český dodávateľ nám vyrobil samolepiace logá našich dodávateľov, ktoré sme nalepili na panely na stánku.
Viete mi uviesť aj príklad k čomu sa vzťahuje ! 69 odst. 2?
Ďakujem.
Milan Benka
03.11.08,19:52
Ahoj poraďáci, prosím o vysvetlenie § 69 ods.2. Zmiatla ma posledná veta: ...zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. (učinnosť od 1. januára 2008).

Dostala som faktúru z Čiech na služby (grafické práce) dodané na a využívané na SK. Dodávateľ je pláca DPH v Čechách a účtuje nám s DPH. My sme plátcami DPH.


Grafické práce k výstave, ktorá sa konala na Slovensku.
Český dodávateľ nám vyrobil samolepiace logá našich dodávateľov, ktoré sme nalepili na panely na stánku.
Viete mi uviesť aj príklad k čomu sa vzťahuje ! 69 odst. 2?
Ďakujem.

Zo zákona vyplýva, že pokiaľ je zahraničná osoba platiteľom dane, nie ste povinní odvádzať DPH.
Musíte sa pozrieť na definíciu pojmu platiteľ. Tá vyplýva z §4 ods. 5 zák. 222/2004 Zz. V jeho zmysle je platiteľom zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v SR.
Váš český partner, pokiaľ nemá pridelené IC DPH na Slovensku, nie je platiteľom dane. Pokiaľ má pridelené IC DPH v Českej republike, na účely slov. zákona sa považuje za osobu identifikovanú pre daň v inom čl.štáte EU.
tamik
03.11.08,21:35
Prepáčte betakam je nosič také niečo ako CD DVD skrátka prepisovacie zariadenie napr. na dabig tak povedané ľudovo aby ste to pochopili nahratie prepisu alebo prekladu na medium./sa teraz nerobím za múdru / ale podstata je DPH aspoň pre mňa skrátka je to služba
Vladimír Ozimý
03.11.08,22:45
Grafické práce k výstave, ktorá sa konala na Slovensku.
Český dodávateľ nám vyrobil samolepiace logá našich dodávateľov, ktoré sme nalepili na panely na stánku.
Viete mi uviesť aj príklad k čomu sa vzťahuje ! 69 odst. 2?
Ďakujem.
§ 15 ods. 4 zákona o DPH hovorí následovné:
Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

ak bola služba poskytnutá s tým súvisiaca potom jednoznačne je miesto dodania na území SR...vy ste osobou povinou platiť daň

§ 69 ods. 2 hovorí laicky to že ak vy ste podnikateľ na území Sr a predmet dane v poskytnutých službách vrátane tovaru s montážu je tu (v tuzemsku) potom ste osobou povinnou zaplatiť daň za zahraničnú osobu ktorá tu nie je registrovaná za platiteľa DPH (za každého podnikateľa zo zahraničia)
Maja2
04.11.08,07:14
Tiez poprosim o radu. Mam fakturu z Ciech a je od neplatcu DPH, tzn. vycislena bez DPH. My sme platci DPH. Ako to bude vyzerat v danovom priznani? Nebudem dopocitavat dan a nepojde mi to do ziadneho riadku? Co intrasta? Poradite? Dakujem.
Jana Acsová
04.11.08,07:18
Tiez poprosim o radu. Mam fakturu z Ciech a je od neplatcu DPH, tzn. vycislena bez DPH. My sme platci DPH. Ako to bude vyzerat v danovom priznani? Nebudem dopocitavat dan a nepojde mi to do ziadneho riadku?
Nie. Nejedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie a teda predmetná dodávka nie je predmetom dane na Slovensku. V daňovom priznaní nič nepremietate.

K intrastatu skúste v inej Porade, nie v sekcii DPH.