Helaaa
15.04.08,14:13
Môj priateľ je nezamestnaný a chcel by si založiť živnosť. Má možnosť získať nejaký príspevok od štátu.? Ak áno za akých podmienok. Ďakujem. Helaaa
Denisa Krátka
15.04.08,12:25
Ako dlho je nezamestnaný? Aby získal plnú výšku musí byť nezamestnaný min. 12 mesiacov, inak je to len pomerná časť. Výška tohto príspevku závisí od kraja kde žije a kde si podáva žiadosť na UPSVAR. Predtým ako mu príspevok schvália musí absolvovať mesačný kurz ako prípravu na podnikanie. Potom mu dajú tlačivo ktoré musí vyplniť, ku tomu doložiť podnikateľský zámer, a prílohy ktoré mu povedia pri podaní žiadosti. Prílohy závisia od toho akú živnosť si chce vybaviť. V podstate všetko mu povedia na UPSVARE, treba sa pýtať toho ku komu sa chodí hlásiť.
ludo_centrum
15.04.08,13:23
Otázku by som položil trochu ináč. Hlavne to neber ako útok z mojej strany, ale ako veľkú pomôcku hlavne pre tvojho partnera. Odporúčam "NAJ ÚPRIMNEJŠIU MOŽNÚ ODPOVEĎ".

Nech si položí otázku napríklad takto nejako:
Chce podnikať a zarábať, alebo chce len využiť možnú finančnú podporu štátu pre dlhodobo nezamestnaných ktorí sa rozhodnú začať podnikať?

Od toho nech odvíja svoje ďalšie myšlienky spojené s podnikaním.

Zvyčajne človek kým získa podporu, tak sa len naučí ako vyplňovať formuláre, minie kopec peňazí na cestu a naspäť po rôznych úradoch a nakoniec mu dajú aj tak len toľko, že to nestálo za tú námahu :-).

Hlavne odporúčam, nech začne podnikať v oblasti, ku ktorej má vzťah, ktorá ho baví. Inými slovami nech robí to, čo ho teší a vnútorne uspokojuje, napĺňa. Výsledok sa zvykne dostaviť.
Začať sa dá aj z 0,-Sk.

Dôležitá je samozrejme chuť a vôľa dotyčného. Veeeeeľa nástrah je na bojovom poli, ktoré sa musí prekonať, aby ich zvládol. Netvrdím, že sa to nedá, len píšem, že ak nemá žiadnu skúsenosť s tým, čo to obnáša mať firmu, tak nech sa poradí s iným, kto ju má.

Radiť sa dá donekonečna. Lepšie je položiť potom konkrétnu otázku.

Ale nech začne on sám voči sebe tou ktorú som písal v úvode.;)
Helaaa
15.04.08,19:59
Ahojte, ďakujem za odpovede a budeme rozmýšľať. Veď to aj teraz robíme.
erika_H
09.05.08,06:37
Ahojte,prosím vás,len tak hypoteticky uvažujem..
Ja som momentálne zamestnaná. Keď dám výpoveď,prihlásim sa na úrad práce,a časom plánujem začať podnikať.
Dostala by som aj v takomto prípade nejaký príspevok na podnikanie?
V takom prípade nebudem vôbec dlhodobo nezamestnaná,iba uvažujem nad tým,či štát pomáha na rozbehnutie živnosti aj v takýchto prípadoch,alebo to ani nemá zmysel..
Ďakujem Vám za odpoveď
janka1224
09.05.08,06:51
Ahojte,

ja som nezamestnaná pol roka. Nárok na získanie financií od štátu mám, ale po stretnutí a rozhovoroch z ostatnými sa na túto cestu nedám. Je to veľmi zdĺhavá záležitosť a v niektorých prípadoch financie ani nedostali, nakoľko im ich neodsúhlasili. Budem si zakladať živnosť, ale na tieto úradné vybavovačky nemám chuť. Ale je to na každom z vás ako sa rozhodnete...
erika_H
10.05.08,08:10
Ďakujem za príspevok Janka
kabul
10.05.08,10:43
hm predpokladam že fabriku stavať nejdeš takze sa ti to podľa mna oplatí. Vybavovanie nieje vobec zložité stačí predložit podnikatelský plan a uspieť v teste celé to trvá asi mesiac.... Príspevok ti pomože napr. pokryť výdavky na odvody prípadne si kúpíš pracovný nastroj ktorý potrebuješ.....60 alebo 100tis príspevok ta samozrejme nespasí ale skús si zobrať pôžicku 100tis zaplatíš spať celú sumu + pekné úroky.
erika_H
11.05.08,07:14
hm predpokladam že fabriku stavať nejdeš takze sa ti to podľa mna oplatí. Vybavovanie nieje vobec zložité stačí predložit podnikatelský plan a uspieť v teste celé to trvá asi mesiac.... Príspevok ti pomože napr. pokryť výdavky na odvody prípadne si kúpíš pracovný nastroj ktorý potrebuješ.....60 alebo 100tis príspevok ta samozrejme nespasí ale skús si zobrať pôžicku 100tis zaplatíš spať celú sumu + pekné úroky.
Ďakujem.
Ale myslím že to by som musela byť evidovaná na úrade práce min.4 mesiace?Ja som zatiaľ zamestnaná.. Iba keď dám výpove´d,šla by som sa hlásiť na úrad práce.. a potom začať podnikať.. ale 4 mesiace tam zas nechcem schnúť bez ničoho:(
ajobs
11.05.08,08:27
Ďakujem.
ale 4 mesiace tam zas nechcem schnúť bez ničoho:(


...za 4 mesiace dostaneš podporu z ÚP, ak spĺňaš podmienky (buď 6 mesiacov alebo 4 mesiace).
erika_H
11.05.08,12:24
...za 4 mesiace dostaneš podporu z ÚP, ak spĺňaš podmienky (buď 6 mesiacov alebo 4 mesiace).
áno rozumiem,ale koľko dostanem podporu..:(málo
to si skúsim radšej rozbehnúť živnosť..(teda aj to bude určite na začiatok málo,ale zas ke´d budem na ÚP nebudem môcť zarábať na živnosť a budem musieť čakať..:(
ajobs
12.05.08,08:27
áno rozumiem,ale koľko dostanem podporu..:(málo
to si skúsim radšej rozbehnúť živnosť..(teda aj to bude určite na začiatok málo,ale zas ke´d budem na ÚP nebudem môcť zarábať na živnosť a budem musieť čakať..:(

To, koľko dostaneš podporu je závislé od vymeriavacích základov, z ktorých si ty a tvoj zamestnávateľ platili poistenie v nezamestnanosti v posledných 2-3 rokoch. Ak to bolo z vysokej sumy, aj podpora môže byť slušná - cca až 25.000-27.000 Sk.:eek: Jednoducho povedané, podpora je 50% z tvojich hrubých zárobkov v uvedenom období.
zlatulka
12.05.08,08:46
podľa nového od 1.5.2008 sa skratila doba evidencie na UP na 3 mesiace a možes si zažiadať o dotáciu na podnikanie.
erika_H
12.05.08,15:16
To, koľko dostaneš podporu je závislé od vymeriavacích základov, z ktorých si ty a tvoj zamestnávateľ platili poistenie v nezamestnanosti v posledných 2-3 rokoch. Ak to bolo z vysokej sumy, aj podpora môže byť slušná - cca až 25.000-27.000 Sk.:eek: Jednoducho povedané, podpora je 50% z tvojich hrubých zárobkov v uvedenom období.
to by bolo fajn:D
no ja mám hrubú mzdu 18 tis,takže až tak veľa by to nebolo.. (aj keď 9 tis. sk za ničnerobenie je super:-))
a už mám dohodnuté 2 firmy,ktoré budem účtovať-takže načierno ich robiť nemôžem,a keď budem na ÚP,zas nemôžem robiť na živnosť..
no z tých 2 firiem budem na začiatok trochu živoriť,ale snáď sa to časom rozbehne:o
PBEA
09.06.08,09:51
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ohľadom dotáciu z úradu práce pri založení živnosti, ak urobím podnikateľský zámer a vymenujem veci, ktoré si plánujem kúpiť z peňazí, ktoré získam z úradu práce a nakoniec sa rozhodnem podnikať v inom smere, ako som uviedla v podnikateľskom zámere, takže aj peniaze miniem na úplne iné veci ako budú uvedené v podnikateľskom zámere / napríklad uvediem počítač a kúpim si tlačiareň, alebo uvediem karbobrúsku a kúpim si nootebook/, či to vadí alebo je jedno čo si kúpim, hlavne že budem podnikať 2 roky a dokážem zdokladovať nakúpené veci z príspevku. Prosím o radu ak ste ma pochopili, pretože som sa dozvedela, že v podnikateľskom zámer musia byť uvedené konkrétne veci, ktoré nakúpite z dotácie.
Zoltán Kovács
09.06.08,09:58
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ohľadom dotáciu z úradu práce pri založení živnosti, ak urobím podnikateľský zámer a vymenujem veci, ktoré si plánujem kúpiť z peňazí, ktoré získam z úradu práce a nakoniec sa rozhodnem podnikať v inom smere, ako som uviedla v podnikateľskom zámere, takže aj peniaze miniem na úplne iné veci ako budú uvedené v podnikateľskom zámere / napríklad uvediem počítač a kúpim si tlačiareň, alebo uvediem karbobrúsku a kúpim si nootebook/, či to vadí alebo je jedno čo si kúpim, hlavne že budem podnikať 2 roky a dokážem zdokladovať nakúpené veci z príspevku. Prosím o radu ak ste ma pochopili, pretože som sa dozvedela, že v podnikateľskom zámer musia byť uvedené konkrétne veci, ktoré nakúpite z dotácie.
Vadí. Dotácia sa musí použiť na veci uvedené v podnikateľskom pláne. Keď podpisuješ "zmluvu" o dotácii, tam tiež máš uvedené, že dotácia sa dáva na konkrétne vymenované vevi v podnik. pláne. V opačnom prípade to budú považovať za porušenie dohody a bubáky poputujú späť na ÚP.
vmelus
18.06.08,14:48
podľa nového od 1.5.2008 sa skratila doba evidencie na UP na 3 mesiace a možes si zažiadať o dotáciu na podnikanie.
Mam jednu otazku, aka je vyska fin. prispevku v BA kraji? Na stranke upsvaru su "skutocne cerstve informacie" z roku 2004. Este jedna otazka mozem si nasetupovat do podnikatelskeho zameru aj take veci ako je PDA, PC, multifunkcnu tlaciaren a vsetky odvody do fondov, teda ked to finacne vyda. Vdaka
veronikasad
18.06.08,14:51
Mam jednu otazku, aka je vyska fin. prispevku v BA kraji? Na stranke upsvaru su "skutocne cerstve informacie" z roku 2004. Este jedna otazka mozem si nasetupovat do podnikatelskeho zameru aj take veci ako je PDA, PC, multifunkcnu tlaciaren a vsetky odvody do fondov, teda ked to finacne vyda. Vdakaodpoveď máš tu : http://www.porada.sk/t8850-kontrola-z-uradu-prace-na-krytie-prispevku.html
Čerpanie príspevku môžeš použiť iba na položky uvedené v podnikateľskom zámere. /patria sem aj preddavky na zdravotné poistenie, povinné odvody do SP neplatíš, informuj sa či je možné použiť čerpanie aj na dobrovolné poistenie v SP, ak oň máš záujem/.
priatelia
26.06.08,10:59
Môj priateľ je nezamestnaný a chcel by si založiť živnosť. Má možnosť získať nejaký príspevok od štátu.? Ak áno za akých podmienok. Ďakujem. Helaaa
Ak je 3 mesiace evidovaný, tak áno. Ak máš ďalšie otázky kľudne napíš.