Gango
22.06.04,11:56
Moja otázka:
Akú zmluvu mám použiť na tento prípad a s použitím akého paragrafu alebo zákona?
Jedná sa o peňažný vklad iného podnikateľa do podnikania druhému s tým, že podnikateľ ktorý dáva svoj vklad sa nebude podielať a zasahovať do vedenia firmy bude sa podielať len na zisku-ktorý bude vyplácaný mesačne. Za Vaše odpovede a rady vopred ďakujem.
vladan
22.06.04,10:05
budem reagovať len na toto "bude sa podieľať na zisku - ktorý bude vyplácaný mesačne". ak to myslíš tak, že v priebehu roka mu budeš nejako zálohovo vyplácať zisk za "bežiaci rok" (myslím za rok 2004 v priebehu roka 2004), tak to nemôžeš!!! Myslím, že o preddavkoch na podiel na zisku hovorí nejaký § zákona o dani z príjmov. Skúste mi pomôcť, vážení diskutujúci.
elPi
30.06.04,02:54
Skús si pozrieť § 673 a nas. Obchodného zákonníka - zmluva o tichom spoločenstve.

Tichý spoločník sa však podieľa aj na strate z podnikania!
Podiel na zisku vyplácaný tichému spoločníkovi podľa ZDP nie je predmetom dane z príjmov (§3 ods. 2 písm. c) ZDP). (Len po uzávierke a zadanení zisku)
Ak však chce len mesačne lízať smotanu, tak nech si urobia zmluvu o pôžičke a mesačne si môže vyberať úroky bez ohľadu na výsledok podnikania.