pako_02
15.04.08,18:18
Pred dvoma mesiacmi sme si s kamošmi prenajali chatu. Keď sme prišli, podstúpili sme s majiteľom klasickú prehliadku zariadenia, zapísal si počet kusov pohárov atd. Zariadenie som si prezrel len zbežne, dôveroval som majiteľovi. Pred odovzdaním nás ešte upozornil, že chatu musím odovzdať v stave v akom sme ju prevzali. Prenajímali sme si ju len na jeden deň, odovzdať sme ju mali do 11:00 druhého dňa. Kúrili sme v kozube a zašpinili sme dlážku od popola a snehu, čo sme pokladali za povinnosť umyť. Keď prišiel majiteľ, ešte sme neboli hotoví čo ho asi naštvalo. Správal sa k nám povýšenecky, drzo, buzeroval nás za každú omrvinku. Pri prehliadke chaty ukázal na poškodené zariadenie, na ktoré nás pri preberaní chaty neupozornil a vôbec sme si ho počas pobytu nevšimli - samozrejme chcel zaň náhradu. Nútil nás upratovať celú chatu, dokonca aj take veci ako dlážku na chodbe ktorá bola zašpinená od malovky. Zachádzal do takých krajností, že nam začal nadávať, že sme písali po zarosených oknách.

Podľa mňa konal neoprávnene a myslím si že jeho povinnosťou je zabezpečiť upratovanie chaty a pod pojmom vrátiť chatu v takom stave v akom sme ju prevzali, rozumiem nepoškodené zariadenie a nejkaké ľahké upratanie. Chcem sa vás spýtať aké su jeho povinnosti ako majiteľa/správcu a aké sú moje povinnosti pri prenjímaní si takéhoto objektu. V hoteli upratuje automaticky personál, tu neviem.
bobo1
16.04.08,11:33
Prenajímam chalupu už roky. Nikdy som nikoho neobťažovala nejakým počítaním pohárov, alebo podobných hlúpostí. Dovolím si tvrdiť, že ju stále odovzdám na 100% upratanú a pokiaľ sa hosť spýta, či má po sebe upratať, stále odpoviem, že si prišiel oddýchnuť a nie pracovať ( je pravda, že je to bič na mňa, ale keď chcem aby sa dobre cítil a možno vrátil, tak ináč reagovať ani nemôžem ). Nechápem, prečo ste sa jednoduchocho nezasmiali, nevzali si svoje veci a neodišli, nech si majiteľ lieči svoje problémy inde.
Pokiaľ ste na tú chatu išli cez CK alebo CA určite ste si aspoň zbežne prečítali ich Pokyny a tam sa zvyčajne uvádza, že objekt máte odovzdať zhruba v stave, v akom ste ho prevzali, čo je presne len také zbežné upratanie, žiadne "Veľkonočné upratovanie" do akého ste sa dali prinútiť.
Na druhej strane zvyčajne v Pokynoch od cestoviek, alebo aj priamo na stránkach majiteľov chát je možnosť aby si majiteľ objektu vyžiadal oproti potvrdeniu vratnú kauciu za možné zničenie zariadenia alebo za neúnosný neporiadok po pobyte - ja si tiež hostí "ošacujem pohľadom" - a od partie chalanov s batožinou kde to len hrká fľašami kauciu vyberám.