Kvietok69
15.04.08,18:25
Dobrý deň prajem, potrebujem poradiť, keby ste boli takí láskaví a povedali mi, či môžem študentovi pri Dohode o brigádnickej práci študentov dať podpísať Vyhlásenie (v prípade, že ho nemá podpísané u iného zamestnávateľa)? Ak bude mať napríklad 3000 Sk hrubé, alebo 5000 Sk hrubé, tak nemusí tým pádom platiť 19 % daň? Lebo mu vyjde mínusový základ dane. (trochu som z toho vyšla, potrebujem poradiť.). Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.:)
Tweety
15.04.08,16:28
Áno, ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu v ktorom si uplatní NČ, nebude platiť žiadnu daň.
Kvietok69
15.04.08,16:41
Srdečná vďaka! Prajem pekný deň.
eLKa:)
18.04.08,12:47
Ahoj, mám podobnú otázku, len trochu viac dohôd.
Študentka pracuje na viac (3) zmluvy o brigádnickej činnosti, na jednej podpísala vyhlásenie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti. Ostatné jej strhávajú zrážkou.
Na konci roka zisti, že zarobila 95.000 Sk (na 40800 uplatní nezdaniteľnú časť; z 54200 sa jej zrazí daň zrážkou)

Podá si daňové priznanie.
Vráti sa jej tá daň, alebo časť?

Počula som o nejakej hranici polovice nezdaniteľnej mzdy do ktorej sa vracia daň a nad ňu už nie a mám v tom teraz akýsi chaos.

Ak zarobí viac ako tých 49000, bude musieť ešte tu strhnutú daň aj doplatiť, alebo to čo si uplatnila na vyhlásenie je v pohode, len to čo sa jej strhlo zrážkou sa jej nevráti?

Ďakujem za odpoveď a pomoc
Jarka 1
18.04.08,12:53
Ahoj, mám podobnú otázku, len trochu viac dohôd.
Študentka pracuje na viac (3) zmluvy o brigádnickej činnosti, na jednej podpísala vyhlásenie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti. Ostatné jej strhávajú zrážkou.
Na konci roka zisti, že zarobila 95.000 Sk (na 40800 uplatní nezdaniteľnú časť; z 54200 sa jej zrazí daň zrážkou)

Podá si daňové priznanie.
Vráti sa jej tá daň, alebo časť?

Počula som o nejakej hranici polovice nezdaniteľnej mzdy do ktorej sa vracia daň a nad ňu už nie a mám v tom teraz akýsi chaos.

Ak zarobí viac ako tých 49000, bude musieť ešte tu strhnutú daň aj doplatiť, alebo to čo si uplatnila na vyhlásenie je v pohode, len to čo sa jej strhlo zrážkou sa jej nevráti?

Ďakujem za odpoveď a pomoc

Na konci roka sa rozhodne, že daň zrážkovú bude považovať za nevysporiadanú, teda ako preddavkovú. Zráta všetky príjma a uplatní si celú nezd. čiastku za rok 2008.
Lydka R
18.04.08,13:00
Ahoj, mám podobnú otázku, len trochu viac dohôd.
Študentka pracuje na viac (3) zmluvy o brigádnickej činnosti, na jednej podpísala vyhlásenie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti. Ostatné jej strhávajú zrážkou.
Na konci roka zisti, že zarobila 95.000 Sk (na 40800 uplatní nezdaniteľnú časť; z 54200 sa jej zrazí daň zrážkou)

Podá si daňové priznanie.
Vráti sa jej tá daň, alebo časť?



Podá si daňové priznanie a v prípade, že bude mať príjem taký ako píšeš - 95 000, tak je to stále menej ako je ročná nezdaniteľná čiastka, takže jej bude celá daň vrátená. ˇA to daň zrazená i zaplatená ako preddavok (v prípade, že bola zaplatená)
eLKa:)
21.04.08,05:45
Ďakujem za odpovede. Som rada, že mi nič neušlo :))
SilviaS
03.03.09,06:54
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc máme dievča ktoré nám chodí upratovať
do firmy je to brigádnická práca študenta chodí ešte na strednú školu 4.roč.
a chcem sa opýtať koľko najviac môže odpracovať hodín za jeden rok
u nás??Je to neobmedzenééé????
Vďaka pekne za pomoc Silvia:)
mzdarka renca
03.03.09,06:59
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc máme dievča ktoré nám chodí upratovať
do firmy je to brigádnická práca študenta chodí ešte na strednú školu 4.roč.
a chcem sa opýtať koľko najviac môže odpracovať hodín za jeden rok
u nás??Je to neobmedzenééé????
Vďaka pekne za pomoc Silvia:)

tu máš všetko pekne vysvetlené

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


§ 228

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
SilviaS
03.03.09,07:03
Ďakume ti pekne za radu a prajem pekný den Silvia:)
Lotarka
10.03.09,09:52
Dobrý deň!
Keď sa zamestná študentka na dohodu o brigádnickej práci, tak je niekde stanovené, že koľko musí na 1 hodinu minimálne zarobiť???
drobeceva
10.03.09,10:41
Dobrý deň!
Keď sa zamestná študentka na dohodu o brigádnickej práci, tak je niekde stanovené, že koľko musí na 1 hodinu minimálne zarobiť???
Nikde, je to vec dohody. Je to dohodnutá odmena medzi z-ľom a brigádnikom
Lotarka
13.03.09,17:25
Ďakujem
samo zv
05.06.09,10:45
Vlani sme mali brigádničku cez prázdniny medzi 3. a 4. ročníkom strednej školy. O brigádu sa uchádza aj tento rok, kedy má už po maturite a chce ísť študovať na vysokú školu (v júni má prijímačky). Spĺňa ešte štatút študenta? Aké potvrdenie mi má priniesť? Ďakujem
veronikasad
05.06.09,11:00
Vlani sme mali brigádničku cez prázdniny medzi 3. a 4. ročníkom strednej školy. O brigádu sa uchádza aj tento rok, kedy má už po maturite a chce ísť študovať na vysokú školu (v júni má prijímačky). Spĺňa ešte štatút študenta? Aké potvrdenie mi má priniesť? Ďakujem
do konca augusta je študentom strednej školy - potvrdenie zo SŠ.
samo zv
05.06.09,11:12
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Mám však ešte otázočku, či je škola oprávnená a povinná dať potvrdenie o návšteve školy, keď je "šudent" po maturite?
veronikasad
05.06.09,11:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Mám však ešte otázočku, či je škola oprávnená a povinná dať potvrdenie o návšteve školy, keď je "šudent" po maturite?
potvrdzujú štúdium za 4. ročník. Nemala som s tým zatial problém. Mnohí živnostníci ho potrebujú na uplatnenie daňového bonusu a pýtajú si ho až v nasl. roku.
samo zv
05.06.09,11:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
milanr
03.07.09,08:44
Potrebovala by som poradiť, ako správne napísať do DoBPŠ dohodnutý rozsah týždenného pracovného času. Môžem tam napísať 20 h (t.j. 1/2 celého fondu). Musí potom študent tento počet hodín aj skutočne odpracovať ? Alebo tam napíšem maximálne 20 h týždenne. Ďakujem
mzdarka renca
03.07.09,11:26
Potrebovala by som poradiť, ako správne napísať do DoBPŠ dohodnutý rozsah týždenného pracovného času. Môžem tam napísať 20 h (t.j. 1/2 celého fondu). Musí potom študent tento počet hodín aj skutočne odpracovať ? Alebo tam napíšem maximálne 20 h týždenne. Ďakujem
napíšeš max. 20 hod./týždeň
Mima P.
08.07.10,21:04
Ahojte.
Mam otazku k teme: aku maximalnu ciastku moze brigadnik student zarobit, aby mu nevznikli nejake naviac povinnosti voci dan. uradu, ZP a pod.? Myslim rocne zuctovania, DP a pod.
Vopred dakujem.
Luba
09.07.10,10:35
Rada by som sa opýtala k počtu hodín:
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Ako si treba vysvetľovať odst.(3) ?

Ako zamestnať študenta na leto, keď bude robiť toľko, že presiahne aj polovicu týžd.prac.času aj 350 hodín z ročného pohľadu (DVP)?
Ďakujem.
Ingrid G.
10.07.10,08:27
Ahojte.
Mam otazku k teme: aku maximalnu ciastku moze brigadnik student zarobit, aby mu nevznikli nejake naviac povinnosti voci dan. uradu, ZP a pod.? Myslim rocne zuctovania, DP a pod.
Vopred dakujem.
Na základe poskytnutých informácií sa pokúsim odpovedať:
1. povinnosť podať si RZ ZP nemá, nakoľko je študent a poistenec štátu, príjmy ktoré má na základe dohody sa nezarátavajú do vymer.základu pre ročné zúčtovanie ZP.

2. ak má študent podpísané daňové vyhlásenie a jeho mesačná odmena z dohody je nižšia ako 335,47 €/mes. - v tomto mesiaci neplatí žiadnu daň t.j. to čo zarobí v hrubom bude mať vyplatené v čistom

3. čo sa týka povinnosti podať si daňové priznanie - povinnosť má vtedy, ak jeho úhrn príjmov za r.2010 presiahne čiastku 2012,85 €.
Jana Motyčková
10.07.10,10:15
Rada by som sa opýtala k počtu hodín:
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Ako si treba vysvetľovať odst.(3) ?

Ako zamestnať študenta na leto, keď bude robiť toľko, že presiahne aj polovicu týžd.prac.času aj 350 hodín z ročného pohľadu (DVP)?
Ďakujem.
Buď na pracovnú zmluvu, alebo uzavrieť dohodu trebárs na 4 mesiace a robiť bude iba dva - presnejšie ale treba spočítať na týždne, aby to byšlo.
Katka0208
29.07.10,06:58
Dobrý deň, prosím Vás, ak chceme teraz na prázdniny (až do konca septembra) zamestnať na dohodu človeka, ktorý ešte študuje na VŠ, tak je potrebné mu vyhotoviť dohodu o BPŠ alebo dohodu o PČ ??? Ak o BPŠ, tak by mal dokladovať i potvrdenie o návšteve školy? Ďakujem veľmi pekne...
Tweety
29.07.10,06:59
Dobrý deň, prosím Vás, ak chceme teraz na prázdniny (až do konca septembra) zamestnať na dohodu človeka, ktorý ešte študuje na VŠ, tak je potrebné mu vyhotoviť dohodu o BPŠ alebo dohodu o PČ ??? Ak o BPŠ, tak by mal dokladovať i potvrdenie o návšteve školy? Ďakujem veľmi pekne...
DOBPŠ, jej prílohou je doklad o potvrdeni štatútu študenta- o návšteve školy.
drobeceva
29.07.10,07:00
Dobrý deň, prosím Vás, ak chceme teraz na prázdniny (až do konca septembra) zamestnať na dohodu človeka, ktorý ešte študuje na VŠ, tak je potrebné mu vyhotoviť dohodu o BPŠ alebo dohodu o PČ ??? Ak o BPŠ, tak by mal dokladovať i potvrdenie o návšteve školy? Ďakujem veľmi pekne...
ak preukáže štatút študenta /potvrdenie o návšteve školy/ môže byť dohoda o brig.práci štud.
veronikasad
29.07.10,07:07
Dobrý deň, prosím Vás, ak chceme teraz na prázdniny (až do konca septembra) zamestnať na dohodu človeka, ktorý ešte študuje na VŠ, tak je potrebné mu vyhotoviť dohodu o BPŠ alebo dohodu o PČ ??? Ak o BPŠ, tak by mal dokladovať i potvrdenie o návšteve školy? Ďakujem veľmi pekne...
Môžeš jednu aj druhú dohodu. Ak DoBPŠ - potrebuješ potvrdenie o návšteve školy za predch. akad.rok.
Katka0208
29.07.10,07:09
Takže mu kľudne môžem urobiť i DoPČ? Pretože sa asi teraz nejak nedostane k potvrdeniu o návšteve školy ....
Tweety
29.07.10,07:10
Takže mu kľudne môžem urobiť i DoPČ? Pretože sa asi teraz nejak nedostane k potvrdeniu o návšteve školy ....
Áno. AK ide o jednorázovú prácu, tak môžeš uzavrieť aj DoVP, ak o opakujúcu ,tak DOPČ a DoBPŠ.
veronikasad
29.07.10,07:11
Takže mu kľudne môžem urobiť i DoPČ? Pretože sa asi teraz nejak nedostane k potvrdeniu o návšteve školy ....
môžeš, ale tam je obmedzenie výkonu práce 10 hod. týždenne ...
Katka0208
29.07.10,07:14
Ďakujem Vám veľmi veľmi pekne všetkým :)))
Katka0208
13.08.10,07:08
Pekný deň,
potrebovala by som ešte poradiť, ale trošku z inej strany. SZČO zamestnáva na dohodu o BPŠ jednu slečnu, ktorá tohto roku zmaturovala. Keďže si dala prihlášku na vysokú školu, ďalej jej beží dohoda o BPŠ. Teraz som sa však dozvedela, že na školu ju neprijali. Tak sa chcem opýtať, ako poriešiť túto situáciu. Zrušiť dohodu o BPŠ k 31.8. a hneď od 1.9. uzavrieť dohodu o PČ. V takomto prípade je potrebné ohlasovať to i na sociálnu poisťovňu? Alebo ako? Ďakujem
gabiga
13.08.10,09:28
Pekný deň,
potrebovala by som ešte poradiť, ale trošku z inej strany. SZČO zamestnáva na dohodu o BPŠ jednu slečnu, ktorá tohto roku zmaturovala. Keďže si dala prihlášku na vysokú školu, ďalej jej beží dohoda o BPŠ. Teraz som sa však dozvedela, že na školu ju neprijali. Tak sa chcem opýtať, ako poriešiť túto situáciu. Zrušiť dohodu o BPŠ k 31.8. a hneď od 1.9. uzavrieť dohodu o PČ. V takomto prípade je potrebné ohlasovať to i na sociálnu poisťovňu? Alebo ako? Ďakujem
ahoj,
DoBPS ukonxis ku 31.08.2010, nasledne mozes uzavriet DoPC alebo DoVP, v zavislosti od dalsich okolnosti. V socialke ju musis na jednu dohodu ukoncit a druhu prihlasit.
pekny den.
Katka0208
16.08.10,09:17
ďakujem ... :)
pefu
29.09.10,06:53
Ak má firma len dohodárov s mesačnými príjmami nepresahujúcimi nezdaniteľnú časť (a majú podpísané vyhlásenie), je povinnosť registrovať sa na DÚ na daň z príjmov zo Zč? Podávam len prázdne prehľady.
mzdarka renca
29.09.10,08:23
Ak má firma len dohodárov s mesačnými príjmami nepresahujúcimi nezdaniteľnú časť (a majú podpísané vyhlásenie), je povinnosť registrovať sa na DÚ na daň z príjmov zo Zč? Podávam len prázdne prehľady.
áno, má povinnosť registrovať sa ako platiteľ dane zo závislej činnosti a kvartálne posielaš nulové prehľady a raz za rok hlásenie.
L-M
15.10.10,12:10
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu?
Máme zamestnanú na DOBPŠ študentku VŠ, ktorá bude mať v novembri 26 rokov, ak bude ešte študovať aj naďalej je stále možné s ňou mať uzavretú dohodu o BPŠ nestráca štatút študenta? Obmedzenie 26 rokov a štatut študenta sa vzťahuje len na ZP, 25 rokov na daňový bonus...

Ďakujem
sybila3
02.11.10,09:30
chcela by som si to len overiť, s.r.o. chce zamestnať na 11,12 študenta, čo všetko treba, dočítala som sa:
ak bude mať dohodu o brig.práci štud., tak môže pracovať max. 64 hod./mesiac, suma nie je obmedzená. Ale aby nepratil daň, ak podpíše vyhlásenie nesmie prekročiť 12xMM=3692,40. Ale ak prekročí 2000 neviem presnú sumu, je povinný si podať DP, respektíve zamestnávateľ v hlásení.
Prihlásiť sa ako zamestnávateľ do SP, prihlásiť študenta, neviem či platí ako u iných dohodárov 0,8 a 0,25 % z hrubej mzdy? Do ZP sa neprihlasuje ani neplatí. Kvartálne sa odovzdáva na DU prehľad-čiže musí sa zamestnáv. prihlásiť-registrovať na DU. Vynechala som niečo ? dík
katka50
02.11.10,10:19
chcela by som si to len overiť, s.r.o. chce zamestnať na 11,12 študenta, čo všetko treba, dočítala som sa:
ak bude mať dohodu o brig.práci štud., tak môže pracovať max. 64 hod./mesiac, suma nie je obmedzená. Ale aby nepratil daň, ak podpíše vyhlásenie nesmie prekročiť 12xMM=3692,40. Ale ak prekročí 2000 neviem presnú sumu, je povinný si podať DP, respektíve zamestnávateľ v hlásení.
Prihlásiť sa ako zamestnávateľ do SP, prihlásiť študenta, neviem či platí ako u iných dohodárov 0,8 a 0,25 % z hrubej mzdy? Do ZP sa neprihlasuje ani neplatí. Kvartálne sa odovzdáva na DU prehľad-čiže musí sa zamestnáv. prihlásiť-registrovať na DU. Vynechala som niečo ? dík

Zákonník práce

§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov
(1)Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
(2)Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3)Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.[/FONT]


Ak Ti podpíše Vyhlásenie k dani, tak mesačne je NČZD 335,47 €. Ak mesačná odmena nepresiahne túto čiastku-zraz. preddavková daň bude 0. Ak presiahne, tak odmena – 335,47€ a rozdiel zdaníš. Ak jeho ročný príjem za r. 2010 nepresiahne 4025,70 € tak si buď požiada o roč.zúčt. dane, alebo si podá daň priznanie a zrazená daň sa mu vráti.
sybila3
02.11.10,10:25
a ohľadom tej SP je to 0,8 0,25? a ZP nič?
katka50
02.11.10,10:26
a ohľadom tej SP je to 0,8 0,25? a ZP nič?
Áno. A na DÚ si prihlásená ako zamestnávateľ ?
sybila3
02.11.10,10:26
takže k tým hodinám 20 týždenne, ale je jedno akú odmenu bude mať? A treba aj to potvrdenie zo školy? dík
Tweety
02.11.10,10:30
takže k tým hodinám 20 týždenne, ale je jedno akú odmenu bude mať? A treba aj to potvrdenie zo školy? dík
Áno,výšku odmeny určuje zamestnáv. Potvrdenie o štatúte študenta je prílohou dohody.
RichardGala
07.11.10,07:30
Je pri dohode o brigadnickej praci studenta jedno ci odpracuje dohodnuty pracovny cas v pondelok az piatok, alebo sobotu, nedelu ak neprekroci 4 hod. na den? Alebo ma nejake priplatky za sobotu , nedelu? Prevadzka kde si odpracuje dohodu je nepretrzita.
Tweety
07.11.10,08:35
Je pri dohode o brigadnickej praci studenta jedno ci odpracuje dohodnuty pracovny cas v pondelok az piatok, alebo sobotu, nedelu ak neprekroci 4 hod. na den? ÁNo. Alebo ma nejake priplatky za sobotu , nedelu? Prevadzka kde si odpracuje dohodu je nepretrzita.
Výška jeho odmeny je suma, ktorú ste dohodli pri uzatvorení tejto dohody.
ivka70
07.11.10,12:57
Je pri dohode o brigadnickej praci studenta jedno ci odpracuje dohodnuty pracovny cas v pondelok az piatok, alebo sobotu, nedelu ak neprekroci 4 hod. na den? Alebo ma nejake priplatky za sobotu , nedelu? Prevadzka kde si odpracuje dohodu je nepretrzita.

Hranica je 20 hodin tyzdenne, moze odpracovat aj napr. 2x10 hodin v So a Ne. Priplatky ma ak ich dohodnete v dohode ... inak nie.
veronikasad
07.11.10,13:06
Je pri dohode o brigadnickej praci studenta jedno ci odpracuje dohodnuty pracovny cas v pondelok az piatok, alebo sobotu, nedelu ak neprekroci 4 hod. na den? Alebo ma nejake priplatky za sobotu , nedelu? Prevadzka kde si odpracuje dohodu je nepretrzita.
Výkon práce v sobotu a nedelu treba zohladniť v odmene pri uzatváraní dohody. Dohodár nemá nárok na príplatky za prácu v SO, NE a nadčas v zmysle Zákonníka práce
jana32
09.11.10,03:35
Dobrý deň prajem, chcem si overiť, u študenta pracujúceho na základe dohody o brigádnickej práci študentov platí zdravotné poistenie štát bez ohľadu na výšku príjmu študenta ? Ďakujem
ivka70
09.11.10,05:17
Dobrý deň prajem, chcem si overiť, u študenta pracujúceho na základe dohody o brigádnickej práci študentov platí zdravotné poistenie štát bez ohľadu na výšku príjmu študenta ? Ďakujem

Ano.
imro00000
31.01.11,21:58
Dobrý deň chcem sa spýtat, ked mi zamestnávatel sľubuje plat vo forme odmeny (Brigadnicka praca študenta), budú mi tieto odmeny zdanené o dan? Som študent tak preto sa pýtam či je to výhodne alebo nie. Dakujem
KEJKA
31.01.11,23:21
bude ich zdaňovať, samozrejme.
ked podpíšeš vyhlásenie ............, tak ti odpočíta nezdaniteľnú sumu, zdaní len zvyšok. Vyhlásenie však môžeš podpísať len u jedného.
Ročne môžeš zarobiť okolo 4000 EUR, ktoré sa ti nezdania, resp. zaplatená daň sa ti vráti takmer celá.
MIŠO T
04.02.11,05:57
Mam takuto otazku/ mam brigádnika študenta. vyplatím mu odmenu a z nej odvediem SP, . Ale keď ho vyšlem autom ako vodiča na SC,/ vyúčtovanie SC sa bude tiež zaratávat do jeho odmeny, alebo to bude režia firmy ?????
KEJKA
04.02.11,06:04
vyúčtovanie SC bude režia firmy, pokiaľ cestovní náhrady máte upravené v Dohode.
SC sa prepláca zamestnancom, v dohodách to treba výslovne uviesť .
MIŠO T
04.02.11,06:13
Vrela vďaka. Takže iba jeho odmena napr. 250 e bude zdanená a budu na nu odvody do SP. SC, hoci mu ju vyplatím, zaučtujem ako režiu / bez vplyvu na odvody SP a DzP.
KEJKA
04.02.11,06:19
áno, ale SP - nemáš na mysli dúfam komplet odvody, len za zamestnávateľa pre Dohody
MIŠO T
04.02.11,06:26
Ano, iba 0,8 + 0,25% - vďaka
majkaaa
13.02.11,08:57
Dobry den,
prosim vas kde zozeniem to tlacivo aby bola ulava u toho jedneho zamestnavatela?
majkaaa
13.02.11,09:01
Dobry den,
som studentka a pracujem na dohodu teraz od 07.01.2011. Jedna znama mi povedala, ze mozem u jedneho zamestnavatela si uplatnit ako studentka nejaku ulavu na dani, ale treba to dat zamestnavatelovi nejake tlacivo, kde mi hned od zaciatku pracovoneho pomeru nebude odvadzat dan a tym padom na koci roka sa nemusi podavat danove priznanie o vrateni dane.
Prosim vas kde by som zohnala to tlacivo?
KEJKA
13.02.11,09:31
Dobry den,
prosim vas kde zozeniem to tlacivo aby bola ulava u toho jedneho zamestnavatela?


Dobry den,
som studentka a pracujem na dohodu teraz od 07.01.2011. Jedna znama mi povedala, ze mozem u jedneho zamestnavatela si uplatnit ako studentka nejaku ulavu na dani, ale treba to dat zamestnavatelovi nejake tlacivo, kde mi hned od zaciatku pracovoneho pomeru nebude odvadzat dan a tym padom na koci roka sa nemusi podavat danove priznanie o vrateni dane.
Prosim vas kde by som zohnala to tlacivo?
nemusíš nič zháňať. Povedz zam-ľovi, že chceš podpísať Vyhlásenie .....
on alebo jeho mzdárka bude vedieť a tlačivo ti dajú.
Na konci roka požiadaš o roťné zúčtovanie, resp. do 15.2.2012 - tlačivo ti tiež dajú.
majkaaa
13.02.11,09:35
praveze som im o tom hovorila a vobec nevedia o co ide. Ide totizto o statneho zamestnavatela. Je mozne na nete ho niekde stiahnut. Oni sa boja ci je to legalne :).
majkaaa
13.02.11,09:37
ale dufam, ze sa dobre chapeme, ja nemyslim tlacivo kde vyhlasujem, ze u toho zamestnavatela si uplatnujem nezdanitelnu ciastku, ale ja myslim tlacivo, kde ako student mozem pri jednom zamestnavatelovi neplatit dan, ale to musim mat tlacivo hned na zaciatku pracovneho pomeru aby mi nestahoval dan.
KEJKA
13.02.11,09:38
Vyhlásenie k príjmom musí štátna správa poznať. Platí to nielen pre študenta.
Nemajú mzdárku? Čo si ich prvý zamestnanec?
nepýtaj sa na úľavu na dani, ale tak ako som ti napísala.
majkaaa
13.02.11,09:41
Kejka viete keby o tom vedeli tak by som sem nesla.
Ale dufam, ze sa dobre chapeme, ja nemyslim tlacivo kde vyhlasujem, ze u toho zamestnavatela si uplatnujem nezdanitelnu ciastku, ale ja myslim tlacivo, kde ako student mozem pri jednom zamestnavatelovi neplatit dan, ale to musim mat tlacivo hned na zaciatku pracovneho pomeru aby mi nestahoval dan.
JarkaL
13.02.11,09:42
Kejka viete keby o tom vedeli tak by som sem nesla.
Ale dufam, ze sa dobre chapeme, ja nemyslim tlacivo kde vyhlasujem, ze u toho zamestnavatela si uplatnujem nezdanitelnu ciastku, ale ja myslim tlacivo, kde ako student mozem pri jednom zamestnavatelovi neplatit dan, ale to musim mat tlacivo hned na zaciatku pracovneho pomeru aby mi nestahoval dan.

Také neexistuje, iba to, čo spomína Kejka.
majkaaa
13.02.11,09:48
cize ako student ked mam len jedneho zamestnavatela a podpisem to vyhlasenie, tak mi bude z mojho platu stahovat preddavky na dan a na buduci rok budem podavat danove priznanie aby mi dan vratili. Alebo tym vyhlasenim mi nebude stahovat dan a na buduci rok nebudem musiet podavat danove priznanie.
KEJKA
13.02.11,10:31
Kejka viete keby o tom vedeli tak by som sem nesla.
Ale dufam, ze sa dobre chapeme, ja nemyslim tlacivo kde vyhlasujem, ze u toho zamestnavatela si uplatnujem nezdanitelnu ciastku, ale ja myslim tlacivo, kde ako student mozem pri jednom zamestnavatelovi neplatit dan, ale to musim mat tlacivo hned na zaciatku pracovneho pomeru aby mi nestahoval dan.
tak sme sa nepochopili, samozrejme, že ide len o to jedno tlačivo,
študent žiadne dalšie výhody nemá.....

cize ako student ked mam len jedneho zamestnavatela a podpisem to vyhlasenie, tak mi bude z mojho platu stahovat preddavky na dan a na buduci rok budem podavat danove priznanie aby mi dan vratili. Alebo tym vyhlasenim mi nebude stahovat dan a na buduci rok nebudem musiet podavat danove priznanie.
tak máš podpísané vyhlásenie, alebo nemáš?..... podľa reakcií o Vyhlásení vieš. Podpísané vyhlásenie znamená, že ti bude odpočítavať nezdaniteľnú sumu a zdaní iba zvyšok. na konci roka však musí niekto daň vysporiadať a na to slúži RZD= ročné zúčtovanie dane. Aj to ti na tvoju žiadosť urobí tento zamestnávateľ /zo všetkých príjmov aj od iných zam-ľov/. Tým pádom nemusíš podať ty DP.
Daň sa ti vracať nebude, ak každý mesiac u tohto zam-ľa zarobíš viac ako je mesačná odpočit. suma, t.j. 296,60 EUR
a ak si neplatíš ŽP, ..........
Katy a R
13.02.11,10:33
cize ako student ked mam len jedneho zamestnavatela a podpisem to vyhlasenie, tak mi bude z mojho platu stahovat preddavky na dan a na buduci rok budem podavat danove priznanie aby mi dan vratili. Alebo tym vyhlasenim mi nebude stahovat dan a na buduci rok nebudem musiet podavat danove priznanie.

majka (v profile máš samostatný učtovník:eek:) .. ja neviem, či si tu robíš z kočiek srandu - veď už ti odpovedali :confused:
Ja ako laik skúsim polopatisticky ... ak nechceš, aby ti strhávali daň - podpíšeš to vyhlásenie. mzdárka ti určite nedá zlé tlačivo;). Vlastne ti budú uplatňovať každý mesiac nezdaniteľnú časť. Ak náhodou tvoj príjem túto sumu prekročí ... potom už nejaká daň bude.
KEJKA
13.02.11,10:39
účtovník, dokonca samostatný.......no beriem to tak, že ešte nemusí byť mzdár, to by už bol vrchol.
veronikasad
13.02.11,10:49
To nie sú otázky od Majky, ktorej profil patrí - niekto sa prihlasuje pod jej nickom ...
JarkaL
14.02.11,07:40
No v tom prípade na mieste Majky si hneď zmením heslo.
Kirk Hammet
06.06.11,18:15
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať,som študent,dostávam 3 eur na hodinu v hrubom.Čo mám urobiť ak chcem dane hneď na výplatu a nie čakať až do mája?podpísať nejaké vyhlásenie?je mi to zamestnávateľ povinný mi vyhovieť,keď o to požiadam?a ešte mám jednu otázku, keď už nebudem študentom strednej školy môžem stále využívať túto výhodu???
Prepáčte, ale v tomto som úplne vedľa,vopred ďakujem.
veronikasad
06.06.11,18:17
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať,som študent,dostávam 3 eur na hodinu v hrubom.Čo mám urobiť ak chcem dane hneď na výplatu a nie čakať až do mája?podpísať nejaké vyhlásenie?je mi to zamestnávateľ povinný mi vyhovieť,keď o to požiadam?a ešte mám jednu otázku, keď už nebudem študentom strednej školy môžem stále využívať túto výhodu???
Prepáčte, ale v tomto som úplne vedľa,vopred ďakujem.
U zamestnávatela podpíš Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov

Ak nebudeš pokračovať v štúdiu na VŠ, štatút študenta máš do konca augusta.
Kirk Hammet
06.06.11,18:20
U zamestnávatela podpíš Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov

Ak nebudeš pokračovať v štúdiu na VŠ, štatút študenta máš do konca augusta.
takže keď o to požiadam,musí mi to dať podpísať,ano??
a keď mi skončí štatút študenta môžem využívať túto,,výhodu"???
Ďakujem.
veronikasad
06.06.11,18:23
takže keď o to požiadam,musí mi to dať podpísať,ano??
a keď mi skončí štatút študenta môžem využívať túto,,výhodu"???
Ďakujem.
mzdárka by mala mať tlačivá. Ak nemá, stiahni si ho tu

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie2011.rtf

vytlač, vyplň a odovzdaj. Na uplatnenie nezd.časti základu dane, ktorá sa uplatňuje vo vyhlásení, má nárok každý daňovník (okrem star.dôchodcov a platitelov milionárskej dane).
Zyka
23.08.11,15:42
Prosim o radu. Ak mam studenta na DoBPS a napr. 22.8. urobi statnice, tj skonci VS, automaticky je dohoda ukoncena a musim s nim uzavriet inu dohodu? aj prehlasit na socialke? alebo pisomne skoncenie DoBPS. dakujem za radu.
veronikasad
23.08.11,15:45
Prosim o radu. Ak mam studenta na DoBPS a napr. 22.8. urobi statnice, tj skonci VS, automaticky je dohoda ukoncena a musim s nim uzavriet inu dohodu? aj prehlasit na socialke? alebo pisomne skoncenie DoBPS. dakujem za radu.
DoBPŠ končí dňom uvedeným v dohode - ak sa nedohodnete inak.
Zyka
23.08.11,18:28
nevadi,ze uz nie je student? dakujem
Zyka
23.08.11,18:30
prepáčte, lepšie som si pozrela dohodu, končí sa ku dňu štátnej skúšky. ďakujem
veronikasad
23.08.11,18:32
prepáčte, lepšie som si pozrela dohodu, končí sa ku dňu štátnej skúšky. ďakujem
tak dohodu o BPŠ týmto dňom ukončíš a odhlásiš ho zo SP. Ak sa pôjde evidovať na UP, novú dohodu je potrebné pred začiatkom výkonu práce odovzdať na UP a súčasne ho nanovo prihlásiť v SP.