SAIVI
15.04.08,19:29
Novelizácia zákona o účtovníctve s účinnosťou od 1. januára 2008 (novela č. 198/2007 Z. z. )
-pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije komerčný kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané - ak sa predaj alebo kúpa uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, použije sa kurz, ktorý banka uvádza v kurzovom lístku, ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s komerčnou bankou, použije sa kurz NBS v deň vysporiadania obchodu (§ 24 ods. 3)

...v našej firme sme to v roku 2007 robili tak, že nákup napr. EUR -sme použili kurz NBS a na výdaj cudzej meny sme si vyrátali priem.kurz -suma SKK / suma EUR ku dnu výdaja cudzej meny.
Teraz v r2008 napríklad podnikateľ vyberie dňa 15.4. 100,- EUR z účtu a vloží ich do EUR pokladne.
2 dni na to 16.4. z EUR pokladne vyberie 150,- EUR,
-aký kurz použijeme pri výbere 100EUR z účtu 15.4 /kurz NBS, alebo komerčný kurz banky?/
-aký pri výdaji 150 z EUR pokladne 16.4., keď v pokladni už bola cudzia mena predtým nakupovaná za iné kurzy? (zamení v zmenárni za ich kurz a vloží do SKK pokladne) /podľa zmenárne,priemer,NBS,alebo celu sumu podla posledného kurzu pri vklade,alebo postupne podľa toho za aký kurz bolo nakupované.? /
-aký by sa mal použiť pri výdaji 150 z EUR pokladne 16.4., keď v pokladni už bola cudzia mena predtým nakupovaná za iné kurzy? (urobí nákup napr PHM v zahraničí)
/priemer,NBS,alebo celu sumu podla posledného kurzu pri vklade,alebo postupne podľa toho za aký kurz bolo nakupované.? /
SAIVI
16.04.08,12:40
posuvam
SAIVI
18.04.08,12:32
posuvam
betka
18.04.08,17:03
Novelizácia zákona o účtovníctve s účinnosťou od 1. januára 2008 (novela č. 198/2007 Z. z. )
-pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije komerčný kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané - ak sa predaj alebo kúpa uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, použije sa kurz, ktorý banka uvádza v kurzovom lístku, ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s komerčnou bankou, použije sa kurz NBS v deň vysporiadania obchodu (§ 24 ods. 3) - postupujeme rovnako, ako v roku 2007. Zmena nastala pre deriváty. Napr. forward. obchody som oceňovala NBS, čím mi vznikali kurz. zisk alebo straty. Teraz jednoducho ocením za to, čo mi banka predá.

...v našej firme sme to v roku 2007 robili tak, že nákup napr. EUR -sme použili kurz NBS a na výdaj cudzej meny sme si vyrátali priem.kurz -suma SKK / suma EUR ku dnu výdaja cudzej meny.
Teraz v r2008 napríklad podnikateľ vyberie dňa 15.4. 100,- EUR z účtu a vloží ich do EUR pokladne.
2 dni na to 16.4. z EUR pokladne vyberie 150,- EUR,
-aký kurz použijeme pri výbere 100EUR z účtu 15.4 /kurz NBS, alebo komerčný kurz banky?/-kurz NBS, vybrala som EUR,

-aký pri výdaji 150 z EUR pokladne 16.4., keď v pokladni už bola cudzia mena predtým nakupovaná za iné kurzy? (zamení v zmenárni za ich kurz a vloží do SKK pokladne) /podľa zmenárne,priemer,NBS,alebo celu sumu podla posledného kurzu pri vklade,alebo postupne podľa toho za aký kurz bolo nakupované.? /
- mám 3 možnosti:
1. uplatním kurz NBS. Ubytok v CM zaúčtujem v prepočte na slov. menu týmto kurzom NBS
2. par. 25/4 ZU- vážený aritmetický priemer
3. par. 25/4 ZU-FIFO



.....tučným....
mudroš
21.04.08,13:42
Nesúhlasím s predošlým príspevkom.
Pri kúpe a predaji slovenskej meny za cudziu menu sa do konca roku 2007 používal kurz za ktorú som nakúpil alebo predal (t.j. dohodnutý kurz s bankou).
Od 1.1.2008 sa použije kurz, ktorý má banka v deň obchodu vyhlásený vo svojom kurzovom lístku !!!
SAIVI
21.04.08,15:04
Nesúhlasím s predošlým príspevkom.
Pri kúpe a predaji slovenskej meny za cudziu menu sa do konca roku 2007 používal kurz za ktorú som nakúpil alebo predal (t.j. dohodnutý kurz s bankou).
Od 1.1.2008 sa použije kurz, ktorý má banka v deň obchodu vyhlásený vo svojom kurzovom lístku !!!
...a aký kurz sa použije pri výdaji zo zahraničnej pokladne?
betka
21.04.08,16:19
Našla som o zmenách v ZU:
Citujem z DUPP 2/3 2008:
par. 24- Oceňovanie v CM:
Podľa doteraj. znenia par. 24/3 ZU pri kúpe a predaji CM na slov. menu mohla UJ použiť kurz, za kt. tieto hodnoty boli nakúpené alebo predané. Táto zásada platí aj naďalej, ale novelou č, 198/2007 Z.z. sa ustanovuje, že ak sa dohodne predaj alebo kúpa CM za iný kurz, ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň (napr. pri derivátoch), použije sa dohodnutá cena, dohodnutý kurz. V deň vysporiadania obchodu predaja alebo kúpy CM na slov. menu sa použije kurz, kt. banka, pobočka zahr. banky alebo zmenáreň ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurz. lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočko ZB alebo zmenárňou, v deň vysporiadania obchodu sa použie kurz vyhlásený NBS.

(autor Ľudmila Novotná)
mudroš
22.04.08,07:00
Možno treba trošku viac napísať.
V zásade sa pri prepočte majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene používa kurz NBS platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Má to však aj výnimky.
1. výnimka - kúpa a predaj slovenskej meny za cudziu menu.
Tu sa použije kurz, za ktorý sa cudzia mena nakúpila alebo predala. Ako je uvedené v predošlom príspevku, od 1.1.2008 platí nové znenie § 24 ods. 3. Nebudem ho znovu citovať, ale skôr sa pokúsim vysvetliť.

a) Ak sa obchod uskutoční s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo zmenárňou (t.j. subjektami ktoré majú povolenie NBS obchodovať s cudzou menou (ďalej budem pre jednoduchosť hovoriť iba o banke)), použije sa kurz, ktorý má tento subjekt vyhlásený vo svojom kurzovom lístku v deň vysporiadania obchodu. A to aj vtedy, ak sa obchod uskutoční za iný (dohodnutý) kurz!
Ak ide o bežný obchod, tak sa vlastne nič nemení. Banka nám predá alebo kúpi za kurz, ktorý má vo svojom kurzovom lístku.
Ak si však dohodneme s bankou iný kurz, napríklad si kurz dohodneme vopred (swapy, forvardy a podobne), obchod sa uskutoční za dohodnutý kurz, ale v účtovníctve musíme použiť kurz ktorý má banka v deň obchodu vyhlásený vo svojom kurzovom lístku.

b) Ak sa kúpa alebo predaj slovenskej meny za cudziu menu uskutoční s niekým iným ako s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo zmenárňou, musíme použiť kurz NBS platný v deň vysporiadania obchodu.

2. výnimka
Pri výdaji valút z valutovej pokladne nemusíme použiť kurz NBS platný v deň výdaja valút.
Okrem tohoto kurzu môžeme použiť vážený aritmetický priemer, alebo FIFO metódu.

Priznám sa, že sa mi toto hranie s kurzami nepáči. Ale zákon musím dodržiavať.
KvetkaK
22.04.08,07:06
Možno treba trošku viac napísať.
V zásade sa pri prepočte majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene používa kurz NBS platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Má to však aj výnimky.
1. výnimka - kúpa a predaj slovenskej meny za cudziu menu.
Tu sa použije kurz, za ktorý sa cudzia mena nakúpila alebo predala. Ako je uvedené v predošlom príspevku, od 1.1.2008 platí nové znenie § 24 ods. 3. Nebudem ho znovu citovať, ale skôr sa pokúsim vysvetliť.

a) Ak sa obchod uskutoční s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo zmenárňou (t.j. subjektami ktoré majú povolenie NBS obchodovať s cudzou menou (ďalej budem pre jednoduchosť hovoriť iba o banke)), použije sa kurz, ktorý má tento subjekt vyhlásený vo svojom kurzovom lístku v deň vysporiadania obchodu. A to aj vtedy, ak sa obchod uskutoční za iný (dohodnutý) kurz!
Ak ide o bežný obchod, tak sa vlastne nič nemení. Banka nám predá alebo kúpi za kurz, ktorý má vo svojom kurzovom lístku.
Ak si však dohodneme s bankou iný kurz, napríklad si kurz dohodneme vopred (swapy, forvardy a podobne), obchod sa uskutoční za dohodnutý kurz, ale v účtovníctve musíme použiť kurz ktorý má banka v deň obchodu vyhlásený vo svojom kurzovom lístku.

b) Ak sa kúpa alebo predaj slovenskej meny za cudziu menu uskutoční s niekým iným ako s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo zmenárňou, musíme použiť kurz NBS platný v deň vysporiadania obchodu.

2. výnimka
Pri výdaji valút z valutovej pokladne nemusíme použiť kurz NBS platný v deň výdaja valút.
Okrem tohoto kurzu môžeme použiť vážený aritmetický priemer, alebo FIFO metódu.

Priznám sa, že sa mi toto hranie s kurzami nepáči. Ale zákon musím dodržiavať.
Takže pre ujasnenie, keď vyberiem EUR z devízového účtu do pokladne, môžem kľudne použiť kurz NBS nie banky? A tak isto keď niečo platím z EUR pokladne, tak sa použije kurz NBS?
A priznám sa, že mňa toto hranie s kurzami stále viac zneisťuje v tom, že ako to je vlastne správne. :rolleyes:
betka
22.04.08,10:16
Takže pre ujasnenie, keď vyberiem EUR z devízového účtu do pokladne, môžem kľudne použiť kurz NBS nie banky? A tak isto keď niečo platím z EUR pokladne, tak sa použije kurz NBS?
A priznám sa, že mňa toto hranie s kurzami stále viac zneisťuje v tom, že ako to je vlastne správne. :rolleyes:

Kvetkak, veď sa má použiť kurz NBS pri výbere EUR z účtu. JA vyberiem EUR, nie SK. BAnka mi ich nepredáva, ja si beriem svoje peniaze, EURO peniaze, preto ich oceňujem NBS, ja ich nemením na SK

Ak by však došlo k situácii, že mám EUR účet a účet v SK. A potrebujem SK, dám prevod z EUR účtu na SK účet, tak mi ich banka predáva, nepoužijem kurz NBS, ani v roku 2008, a týmto postupom sa nepostupovalo ani v roku 2007.
Detto ak chcem vybrat PP z EUR účtu a vyberiem ich v SK. Vtedy ich banka predáva, taktiež nepoužijem kurz NBS, ale kurz v kurzovom lístku KB
marians
22.04.08,19:56
Možno treba trošku viac napísať.
V zásade sa pri prepočte majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene používa kurz NBS platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Má to však aj výnimky.
1. výnimka - kúpa a predaj slovenskej meny za cudziu menu.
Tu sa použije kurz, za ktorý sa cudzia mena nakúpila alebo predala. Ako je uvedené v predošlom príspevku, od 1.1.2008 platí nové znenie § 24 ods. 3. Nebudem ho znovu citovať, ale skôr sa pokúsim vysvetliť.

a) Ak sa obchod uskutoční s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo zmenárňou (t.j. subjektami ktoré majú povolenie NBS obchodovať s cudzou menou (ďalej budem pre jednoduchosť hovoriť iba o banke)), použije sa kurz, ktorý má tento subjekt vyhlásený vo svojom kurzovom lístku v deň vysporiadania obchodu. A to aj vtedy, ak sa obchod uskutoční za iný (dohodnutý) kurz!
Ak ide o bežný obchod, tak sa vlastne nič nemení. Banka nám predá alebo kúpi za kurz, ktorý má vo svojom kurzovom lístku.
Ak si však dohodneme s bankou iný kurz, napríklad si kurz dohodneme vopred (swapy, forvardy a podobne), obchod sa uskutoční za dohodnutý kurz, ale v účtovníctve musíme použiť kurz ktorý má banka v deň obchodu vyhlásený vo svojom kurzovom lístku.

b) Ak sa kúpa alebo predaj slovenskej meny za cudziu menu uskutoční s niekým iným ako s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo zmenárňou, musíme použiť kurz NBS platný v deň vysporiadania obchodu.

2. výnimka
Pri výdaji valút z valutovej pokladne nemusíme použiť kurz NBS platný v deň výdaja valút.
Okrem tohoto kurzu môžeme použiť vážený aritmetický priemer, alebo FIFO metódu.

Priznám sa, že sa mi toto hranie s kurzami nepáči. Ale zákon musím dodržiavať.


Je mi to jesné až na : "Ak si však dohodneme s bankou iný kurz, napríklad si kurz dohodneme vopred (swapy, forvardy a podobne), obchod sa uskutoční za dohodnutý kurz, ale v účtovníctve musíme použiť kurz ktorý má banka v deň obchodu vyhlásený vo svojom kurzovom lístku."
Napr.: kurz lístok banky 33,000 SKK/EUR , dohodnem si ale s bankou iný kurz napr. 32,000 a kupujem z SKK účtu na EUR účet 1000EUR.
Banka mi odpíše z SKK účtu 32000SKK a na účet EUR mi pripíše 1000EUR
Zaúčtujem 32000,00 261/221SKK a podľa novely ? KURZ z lístka 1000EUR tzn. 33000,00 221EUR /261 a čo s tým rozdielom na 261?
Toto je samozrejme len príklad, ale asi takto nejako bude vznikať problém pri nakupovaní cudzej meny ....
mudroš
23.04.08,06:48
Ten rozdiel zaúčtuješ na kurzové rozdiely.

Ospravedlňujem sa Betke,
mne sa tan nezdalo to, ako do konca rokun 2007 účtovala forwardy a swapy (ak si dobre pamätám kurzom NBS). Mylím si, že do konca roku 2007 som pri realizácii používal kurz, za ktorý som cudziu menu skutočne nakúpil alebo predal, teda dohodnutý kurz s bankou.
marians
23.04.08,06:56
Ďakujem pekne za také účtovanie, a to kto vymyslel? Čo tým chceli dosiahnuť?
Ten postup z minulého roku (použijem kurz za aký som nakúpil) bol asi najlepší.
betka
23.04.08,07:16
Tu boli forwardy a postup v roku 2007, a akurát sme mali obaja príspevky:)

Upozornenie: príspevok bol platný v roku 2007

http://www.porada.sk/t66649-uctovanie-forward.html?highlight=forward
Lila
29.04.08,06:02
no, aby to nebolo až také jednoduché, že to platí len pri forwardoch, tak pri bežných spotoch
/D+2/ banka dáva na dealingu výhodnejšie /promtné/ kurzy, a ak firma robí denne takéto spoty,... tak nič iné nerobí, len sa hrabká v kurzových lístkoch:D
Omaria
03.05.08,10:29
Dodre ste to rozobrali, aj ja mám ten problém.
Keď vyberiem Eurá z účtu do Eurovej pokladne - kurz NBS
Keď chcem Sk, ale vyberiem / zmením/ Eurá z účtu - banka nám ich predá.

Ak budem mať v pokladni napr. 17 vkladov s rôrnym kurzom v euro-pokladni tak aký kurz použijem pri výbere? Mám ich stále pri výbere spriemerovať a potom vydať? Je to komplikované..........
Lila
05.05.08,05:39
účt. jednotka si môže vybrať na zač. účt. obdobia, akú metódu bude používať
pri úbytku valút, buď váž.priemer alebo FIFO alebo NBS. To by malo byť uvedené v smernici PÚ .
Ak je pre Vás ťažké vytvoriť programček v exeli, myslím, že môžte používať kľudne kurz NBS.
JUDDIT
07.10.08,13:12
keď obchodujem s..... a.s. o.c.p ( nie s bankou ani zmenárňou )
mám stále používať kurz NBS ? Ja to mám tak, že keď je výhodný kurz nakúpime viac USD alebo EUR. Následne podľa potreby požiadame o úhradu faktúry, alebo zálohy.
Dostanem od mesačný výpis od ...... a.s. na ktorm sú pohyby ako pri bankovom výpise v cudzej mene, kreditný úrok, zrazená daň z úroku. Ja si to vediem ako banku v CM a na konci roka prevediem z 221 na 314.V tejto "BANKE" účtujem kurzom NBS. Vznikajú mi kurzové rozdiely i pri 261 , mám to dobre?
JUDDIT
08.10.08,03:19
psúvam..........
Lila
08.10.08,05:11
Na obchodníka s cennými papiermi sa vzťahuje zákon o bankách, on nemusí
mať licenciu na obchodovanie s devízovými hodnotami- ja by som ho dávala na úroveň banky- tu niet o čom polemizovať, treba sa pridržiavať zákona o účtovníctve a účtovať presne tak ako keby ste obchodovali s bankou

To isté platí aj u s.r.o. alebo a.s., ktoré podnikajú na základe licencie s devízovými hodnotami. Tiež ak nakupujete alebo predávate od takéhoto obchodníka, postupujete tak ako keby ste to kupovali od banky alebo zmenárne.